|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Nė Rahovec u mbajt takimi i tė rinjve tė kėsaj ane me Kryesinė e FR tė LDK-sė

 
 

“Rinia e Rahovecit e interesuar pėr rrjedhat politike nė vend”

 
 

 
Rahovec, 20 shkurt 2004 / TN – Dje, Salla e Shtėpisė sė Kulturės “Mensur Zyberaj” nė Rahovec ishte e mbushur me tė rinj dhe tė reja tė cilėt kishin ardhur pėr tė marr pjesė nė debatin e organizuar nga dega e kėtushme e FR tė LDK-sė, me Kryesinė Qėndrore tė FR tė LDK-sė, tė kryesuar nga Sejdė Tolaj, nėnkryetar e nė pėrbėrje edhe tė Avni Gashit, sekretar i pėrgjithshėm e Malsore Gashit e Ilir Fetahut, anėtar.
 
I pranishėm nė kėtė debat ishte edhe sekretari i degės sė LDK-sė, z.Fadil Sokoli. Kėtė takim e hapi Muhamedali Hoti, kryetar i degės sė FR-sė, ndėrsa mė pas tė pranishmit i pėrshėndeti nėnkryetari i FR tė LDK-sė, Sejdė Tolaj, i cili ndėr tjera tha se:
 
“Siē e dijmė tė gjithė ne Presidenti dr.Ibrahim Rugova, me rastin e 14 vjetorit tė themelimit tė LDK-sė, vitin 2004 e ka shpallur si vit tė LDK-sė, ngase sivjet LDK-ja mbush 15 vjet tė themelimit tė saj, 15 vjet tė punės, angazhimit dhe sakrificave drejt realizimit tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.”.
 
Ne si FR i LDK-sė, kėtė vit e kemi cilėsuar si vit i tė rinjve dhe ky takim ėshtė nė vazhdėn e takimeve qė ne po i realizojmė me tė rinjėt e tė gjitha komunave tė Kosovės, pėr tė komunikuar drejtpėrdrejt me ta nė mėnyrė qė tė njoftohemi pėr sė afėrmi me kėrkesat dhe nevojat e tė rinjve anemban Kosovės.
 
Mė pastaj u kalua nė komunikim tė drejtpėrdrejt ku nga tė pranishmit u shtruan njė varg pyetjesh nė tė cilat u pėrgjigjen musafirėt nga Qendra.
 
Tė rinjtė e pranishėm nė sallė me pyetjet e tyre dėshmuan se janė shumė tė interesuar pėr t’u njohur mė pėr sė afėrmi me zhvillimet politike nė vend, por edhe me aktivitetet e realizuara dhe projektet pėr tė ardhmėn si nga Kryesia Qėndrore ashtu edhe nga dega e Rahovecit e FR tė LDK-sė.
 
Pas pėrfundimit tė debatit u shfaq njė program artistik i grupeve vendore tė tė rinjve.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.