|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Libri apo lexuesi nė krizė...?!

 
 

Shtimi i interesimit pėr librin dhe mėtimi pėr dalje nga kriza kulturore

 
 

 

Podujevė, 19 shkurt 2004 (TN) – Krahasuar me vitet paraprake, gjatė vitit tė kaluar vėrehet shtim i interesimit pėr librin sepse vetėm pėr dy muajt e parė tė kėtij viti numri i lexuesve ėshtė rritur pėr 27%, deklaroi sot drejtori i Drejtorisė pėr kulturė, rini e sport i komunės sė Podujevės z. Nexhmi Balaj i cili pohoi se megjithate ekziston krizė e pėrgjithėshme kulturore.

“Nė bazė tė statistikave tė vitit 2003, numri i lexuesve nė bibliotekėn e qytetit ėshtė rritur. Janė evidentuar mbi 1250 lexues tė grupmoshave tė ndryshme dhe gjithėsej 11.250 libra tė lexuara”, tha z. Balaj. Sipas tij, interesim tė shtuar pėr librin po tregojnė nxėnėsit dhe studentėt qė kryesisht kėrkojnė botime tė reja tė gjuhės shqipe, por po shtohet numri i atyre qė po lexojnė edhe literaturėn ekzistuese nė gjuhėn angleze qė numėron gjithėsej 4700 ekzemplarė.

Nė bibliotekėn e qytetit nė Podujevė ka 17. 994 ekzemplarė librash tė letėrsisė pėr fėmijė dhe tė rritur, trashėgimi kulturore, filozofi, art, etj. Drejtori Nexhmi Balaj njoftoi aktualisht funksionojnė edhe biblioteka e Lluzhani ku ka 4750 ekzemplarė librash, nė Orllan 2800, nė Llapashticė 1700 dhe nė SHMT “Fan S. Noli” ka 2570 libra.

Nga librat mė tė kėrkuar nė Podujevė sipas tė dhėnave tė DKRS janė botimet e Ismail Kadaresė, Sabri Hamitit dhe Bilall Xhaferit, mirėpo edhe perla tė letėrsisė botėrore nė gjuhėn angleze tė cilat vitin e kaluar i ka dhuruar Biblioteka Univerzitare e Manēesterit tė Anglisė.

“Kėtė vit biblioteka jonė ėshtė pasuruar me kompletin e Studimeve arkeologjike dhuratė nga Muzeu i Kosovės si dhe libra nga Biblioteka Universitare e Kosovės”, njoftoi z. Balaj. Ai tha se lexuesit kėrkojnė botime tė reja e sidomos ato botime tė publikuara pas viteve tė ’90-ta tė cilat i mungojnė bibliotekės sė qytetit nė Podujevė. “Ne kemi problem edhe me ambientin e papėshtatshėm, mungesėn e sallės pėr lexim dhe hapėsirėn e pamjaftueshme edhe pse kujdesi pėr librin ėshtė nė nivelin mė tė lartė”, pohoi Balaj duke njoftuar se ėshtė kryer sistematizimi i librit sipas zhanreve.

Drejtori Nexhmi Balaj mendon se libri dhe vetė lexuesit llapjanė po mėtojnė tė dalin nga kriza e cila ka kapluar kulturėn pėrgjithėsisht. Nė lidhje me kėtė ai deklaroi se aktualisht kultura po absorbohet nga interneti e qė dallon esencialisht nga ajo qė ofron libri “sepse mė sė paku bėhet fjalė pėr petkun e gjuhės dhe tė kulturės shqiptare”, deklaroi Balaj.

“Institucioni ynė po vazhdon me pėrpjekjet e pandalshme pėr krijimin e vlerave tė qėndrueshme tė kulturės. Vitin e kaluar Qendra e Kulturės e Podujevės ka botuar dy libra tė reja me ēka numri i botimeve ka arritur nė 14”, tha z. Balaj dhe njoftoi se po bėhen pėrgatitje qė tė hapet ekspozita e bibliotekės individuale tė intelektualėve tė komunės sė Podujevės.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.