|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
Podujevė: Qeveria e Tirolit tė Austrisė vazhdon tė ndihmojė fermerėt e Orllanit
 
Podujevė, 20 shkurt 2004 (TN) – Menagjeri i info qendrės sė Orllanit z. Agim Abdullahu njoftoi sot se nė kuadėr tė ndihmės pėr bujqėsinė dhe zhvillimin e kushteve pėr turizmin nė rajonin e Liqenit tė Batllavės, Qeveria e Tirolit tė Austrisė solli pėr fermerėt e Orllanit 20 pompa pėr mjelje me pajisje pėrkatėse.
 
“Vlera e kėtyre donacioneve pėr 20 familjet qė do tė pėrfitojnė kėto mjete arrinė nė 6600 euro dhe se ato do tu jipen fermerėve qė edhe mė parė janė ndihmuar me nga 3 lopė tė racės sė mirė nga Austria”, tha Abdullahu.
 
Ai sqaroi se fermerėt qė pėrfitojnė kėto mjete do tė lidhin kontratė me Miniqumshtoren nė Orllan pėr grumbullimin dhe shitjen e qumshtit nė mėnyrė tė organizuar. Kohė mė parė Qeveria e Tirolit tė Austrisė ka ndihmuar fermerėt e rajonit tė fshatrave tė Orllanit me lopė dhe pajisje pėr miniqumshtoren e cila ka kushtuar 30 mijė euro.
 
Sipas zyrtarit tė kėsaj Qeverie z. Peter Logar buxhetin e planifikuar pėr Info Qendrėn Tiroli po e investon nė ngritjen dhe pėrmirėsimin e kushteve tė bujqėsisė dhe blegtorisė nė kuadėr tė zhvillimit tė rajonit turistik.
 
Fshatarėt  e Orllanit ndihmohen mė drejtėpėrdrejtė nė kėtė mėnyrė, ka pohuar Peter Logar.
 
 
Podujevė: Komuniteti i fshatit Llapashticė ka grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės
 
Podujevė, 20 shkurt 2004 (TN) – Kryetari i Komitetit tė fshatit Llapashticė e Epėrme z. Ramadan Muēiqi njoftoi sot se komuniteti i kėtij fshati ka grumbulluar deri mė tash mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės sė gjatė 5 km.
 
“Asfaltimi i rrugės Podujevė-Llapashticė mundėson lidhjen e fshatrave Katunishtė, Llapashticė e ulėt, Popovė dhe 13 lagje tė Llapashticės sė Epėrme me gjithėsej 5200 banorė”, njoftoi z. Muēiqi. Ai deklaroi se aksionin pėr grumbullimin e mjeteve pėr asfaltimin e rrugės i cili ka filluar vitin e kaluar, u janė pėrgjegjur mbi 70% tė familjeve nga 270 sa ka fshati Llapashticė.
 
Banorėt e Llapashticės, sipas kryetarit tė komunitetit pritet tė vazhdojnė aksionin nė mėnyrė qė tė grumbullojnė mbi 100 mijė euro, mirėpo ata presin edhe ndihmėn e komunės dhe tė Ministrisė sė Postelekomunikacionit meqė rruga qė planifikohet tė asfaltohet ėshtė rrugė regjionale qė do tė lehtėsojė qarkullimin e njerėzve.
 
“Asfaltimi i kėsaj rruge hyn nė radhėn e prioriteteve tė identifikuara qė ka zėnė vend nė Strategjinė e zhvillimit ekonomik lokal tė komunės sonė”, pohoi Muēiqi i cili ndėr prioritetet tjera tė kėtij fshati pėrmendi edhe instalimin e rrjetit tė ujėsjellėsit nė fshat e sidomos nė shkollė si dhe ndėrtimin e njė objekti shkollor pėr ciklin e ultė qė do tu shėrbente fėmijėve tė katėr lagjeve tė fshatit.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.