|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Deklaratė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės

 
 

Kujt i shėrben fushata kundėr islamit

 
 

 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 / TN / B.I.K.
 
Jemi dėshmitarė tė njė fushate qė po zhvillohet pėr shumė ditė  me radhė  nga disa individė dhe institucione tona  ndaj gjith asaj qė ėshtė islame, nė tė cilėn nė mėnyrėn mė tė vrazhdė po cenohen tė drejtat individuale dhe kolektive tė besimtarėve tanė, tė drejta kėto tė garantuara nga ligje dhe konventa ndėrkombėtare. Nga ana tjetėr, disa gazeta tona sikur presin me padurim tė paraqitet ndonjė rast e t’i mbushin faqet e tyre, pavarėsisht se me tė tilla shkrime mund tė ofendojnė ndokėnd (nė rastin tonė besimatėt islamė).
 
Tė tjerėt e konsiderojnė si njė ushqim shpirtėror kur ia dalin tė nėnēmojnė Islamin dhe muslimanėt. Ndonjėri shkon edhe mė larg, sa t’u shesė lexuesve “ders e nasihat”, ani pse mund tė jetė i pa kompetencė pėr ēėshtjen nė diskutim. E tėrė kjo, pėr fat tė keq, bėhet nė mėnyrė sistematike, tė koordinuar, natyrisht, pėr ta shprehur mllefin e tyre kundėr Islamit dhe myslimanėve.
 
 Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ėshtė e interesuar qė spektrin tonė politik, edhe ashtu tė preokupuar nga probleme prej mė tė ndryshmeve, ta rėndojė edhe mė shumė me tė tilla ēėshtje, tė cilat me njė angazhim dhe mirėkuptim, mund tė zgjidheshin pa u bėrė barrė e saj. Mirėpo, pėr hir tė sė vėrtetės, si dhe pėr hir tė mbrojtjes sė dinjitetit tė besimtarėve tanė (antarėsisė sė gjerė) ne si institucion jemi tė detyruar tė shprehim shqetėsimin dhe brengosjen tonė tė thellė rreth disa sulmeve qė janė drejtuar kundėr asaj qė ėshtė islame nė Kosovė.
 
Tė gjithė i kemi tė freskėta ofendimet e katėr zėdhenėsve tė institucioneve tona qeveritare, qė i bėnė kohė mė parė kundėr pėrkthyeses sė OSBE-sė, dhe nėnēmimi qė u bė nė llogari tė saj publikisht, gati nė tė gjitha mediet tona publike, pa dhėnė askush llogari pėr atė rast. Por, ajo qė e habit njeriun edhe mė shumė, ėshtė se ministri pėr ēėshtje publike, nė njė deklaratė tė tij, arsyetoi veprimin e tyre. Kjo ēėshtje, nė njė vend si Kosova, qė synon tė shkojė drejt demokratizimit tė shoqrisė, besojmė se nuk i bėn nder askujt.
 
Ēėshtja e dytė ėshtė ndalimi qė i bėhet njė numri tė studentėve tė UP-sė qė tė falen nė njė kthinė tė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės dhe kthimi i saj nė njė sallė pėr tė pirė duhan sa kohė qė hapėsira e Bibliotekės shfrytėzohet nga disa asociacione tė tjera, tė cilat nuk kanė tė bėjnė aspak me librin.
 
Ditėt e fundit ėshtė aktual debati rreth njė nxėnėseje tė gjimnazit “Sami Frashėri” tė Prishtinės, e cila kėrcnohet nga drejtoresha me pėrjashtim nga shkolla pėr shkak tė bartjes sė shamisė nė kokė.
 
Tė gjitha kėto veprime, nga ana e disa institucioneve tė Kosovės, nuk mund t’i vlerėsojmė ndryshe veēse si cenim flagrant i dy lirive themelore tė tė drejtave tė njeriut: lirisė personale dhe asaj tė besimit, tė drejta kėto tė garantuara edhe me Kornizėn Kushtetuese si dhe nga ēdo ligj e konventė e tė drejtave tė njeriut.
 
Nga ana tjetėr, thirrjet pėr ruajtjen e laicizmit tė shoqėrisė kosovare, nė asnjė mėnyrė nuk duhet tė kuptojnė cenimin e tė drejtave fetare tė akėcilit besim. Njė shtet laik, nuk ėshtė armik i besimit. Laicizėm nė shoqėritė demokratike do tė thotė: Qė shteti tė mbajė qėndrim asnjanės ndaj fesė,  tė mos e pranojė dhe as ta refuzojė atė, tė mos e mbėshtesė dhe as ta pengojė, dhe shoqėrisė t’i sigurojė lirinė e besimit apo tė kundėrtėn e saj, ndryshe nga laicizmi marksist, i cili e luftoi fenė dhe e konsideroi atė- cilėndo fe, “opium pėr popujt”.
 
Pretendimi se shamia ėshtė njė simbol fetar islam, ėshtė pretendim i papranuar, pasi shamia nuk ėshtė nė asnjė mėnyrė simbol, sepse simboli ėshtė ai qė s’ka detyrė tjetėr pėrveēse shprehjen e pėrkatėsisė fetare tė bartėsit tė tij, si fjala vjen, kryqi nė qafėn e njė tė krishteri ose “jarmulka” hebraike nė kokėn e ēifutit; kėto tė dyja s’kanė detyrė tjetėr veēse shfaqjen e identitetit.
 
Ndėrkaq, shamia ėshtė diēka krejt tjetėr, pasi ajo ka njė detyrė tjetėr tė mirėfilltė, qė ėshtė mbulesa dhe serioziteti, ndėrkohė qė nuk i shkon ndėrmend asnjėrės prej bartėseve tė shamisė qė bartja e saj ka pėr qėllim tė tregojė pėr vetėn dhe fenė e tyre, por ato me  kėtė veshje u binden urdhrave tė Zotit tė tyre dhe i zbatojnė rregullat e fesė islame.
 
Pėr kėtė arsye, ndalimi i bartjes sė shamisė, siē bie ndesh me parimin e lirisė, bie nė kundėrshim edhe me parimin e barazisė gjinore dhe me konventat ndėrkombtare pėr tė drejtat e njeriut, sepse cenimi i kėsaj tė drejte do tė thot persekutim i fetares, ngushtim i lirisė sė saj, mohim i tė drejtave tė saj, qoftė pėr arsimin, punėsimin ...
 
Civilizimi i vėrtetė ėshtė ai qė karakterizohet nga toleranca, ai ku ka vend pėr diversitetin fetar dhe kulturor, qė lejon diversitetin etnik dhe mendor e nuk mundohet t’i bėjė tė gjithė njerėzit kopje tė pėrsėritura tė njė lloji.
 
Njerėzit duhet t’i edukojmė pėr tė respektuar njėri-tjetėrin, pėr tė pranuar njėri-tjetrin, edhe nėse ndahen nė besime e fe, ashtu siē na mėson Kurani: “Ju keni fenė tuaj e unė kam fenė time”.
 
Ne jemi tė indinjuar nga disa deklarata dhe shkrime, ku shamia paraqitet si simbol qė e prish imazhin e Kosovės. Si mund ta prishė imazhin e Kosovės njė vajzė e edukuar, intelektuale, qė ėshtė e lidhur pas mėsimeve tė fesė sė saj, nė veshjen dhe sjelljet e saj. Imazhin e Kosovės nuk  mund ta prishė njė njeri qė e njeh Zotin dhe i frikėsohet Atij, qoftė burrė apo grua.
 
Duke u mbėshtetur mbi parimet islame si dhe dėshirėn tonė pėr tė dhėnė kontributin modest pėr stabilizimin e gjendjes nė Kosovė dhe avancimin e saj tė mėtutjeshėm, ne kėrkojmė nga institucionet tona qė tė kenė sjellje korrekte dhe konform ligjeve pozitive ndaj kėrkesave tė besimtarėve tanė, sepse kėtė e kemi obligim ndaj qytetarėve tanė.
 
Nėnēmimi dhe pėrpjekjet pėr tė diskriminuar kėtė pjesė tė rinisė sonė,  nuk pėrbėn njė gjest intelektual e pėrparimtar dhe s’ka tė bėjė aspak me traditat tona dhe cililizimin e shekullit tonė. Prandaj, le t’i lėmė njerėzit tė qetė tė jetojnė jetėn e tyre ashtu si duan ata. Fundja, zgjedhja e mėnyrės sė jetesės ėshtė e drejtė themelore e secilit.
 
Nuk duhet tė harrojmė se aktet e kėtilla represive dhe nėnēmuese, mund tė jenė shkak i radikalizimit tė tė rinjve tanė, pėr se shoqėria jonė ka mė sė paku nevojė nė kohėn e kthesave tė mėdha.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.