|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

R. ELEZAJ: JAP DORĖHEQJE TĖ PAREVOKUESHME NGA KRYESIA SI DHE DETYRA E SEKRETARIT TĖ PĖRGJITHSHĖM PRANĖ BISHM-it

 
 

 
19 shkurt 2004 / TN
 
Rexhep ELEZAJ
 
Duke e konsideruar ecurinė e tanishme tė levizjės sonė kombėtare brenda Mėrgatės shqiptare si tė padefinuar nė disa aspekte, posaēėrisht duke i patur parasysh raportet e acaruara politike brenda saj, si dhe rrethanat mjaftė tė vėshtirėsuara pėr punė dhe veprimtari tė mirėfilltė kombėtare dhe intelektuale, pastaj atmosferėn e mosdurimit dhe tė ndikimeve ideologjike dhe partiake qė kanė mbretėruar gjatė dy viteve tė fundit edhe nė kryesinė e Bashkimit tė Intelektualėve Shqiptarė nė Mėrgim (BISHM), poashtu me divergjencat dhe mospajtueshmėritė rreth shumė pikėpamjeve politike dhe jopolitike tė cilat shpeshherė arrinin shkallėn e konflikteve tė ashpra, duke mos u pajtuar me nivelin dhe mėnyrėn e angazhimit tė disa anėtarėve, mospajtimi me pikėpamjet dhe sjelljet tė cilat, nė njė apo mėnyrė tjetėr e kanė stimuluar ose ndihmuar mendėsinė e kufizimit tė shprehjės sė fjalės dhe mendimit tė lirė tė intelektualit rreth ēėshtjeve kyēe siē ėshtė ajo e organizimit tė mėrgatės shqiptare mbi baza kombėtare e jo partiake, siē janė bindjet ose pėrcaktimet politike dhe fetare tė intelektualit, kritikat joparimore kryesisht tė bazuara mbi hamendje dhe interesa tė ngushta personale, etj, japė dorėheqje tė parevokueshme nga kryesia dhe detyra e sekretarit tė pėrgjithshėm pranė kėtij asociacioni.
 
I vetėdijshėm pėr rolin dhe kontributin e pamohueshėm qė ka dhėnė asociacioni i intelektualėve shqiptarė nė Gjermani, brenda tij edhe pėr mundin e pėrbashkėt qė kemi dhėnė sė bashku me shumė shokė pėr tė mirėn e Kosovės dhe gjithė kombit shqiptar gjatė periudhės sė kaluar dymbdhjetė vjeēare, aktin e dorėheqjes e konsideroj tė imponuar edhe nga rrethanat e pėrgjithshme nėpėr tė cilat aktualisht po kalon Kosova dhe gjithė shqiptarėt, i sigurtė se tė gjitha dėshirat dhe anagzhimet e mia personale kanė qenė dhe do tė mbesin tė palėkundshme pėr jetėsimin sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, pėr njė liri tė denjė njerėzore, pėr njė sistem shoqėror tė tipit mė demokratik perėndimor nė gjithė hapėsirėn shqiptare, ku askush nuk do tė ndjehėt i favorizuar ose i diskriminuar nė ēfardo aspekti dhe fome qoftė.
 
Prandaj, duke iu mbetur pėrjetėsisht besnik parimeve tona kombėtare, politike si dhe vlerave tė moralit dhe shpirtit tė pastėr shqiptar, me kėtė rast daklaroj se nuk mund tė pajtohem me ata tė cilėt nė emėr tė ideologjive tė ndryshme ose pėr interesave personale na e sugjerojnė tjetėrsimin, qoftė nga traditat dhe historia jonė shekullore, qoftė pėr tė ikur nga identiteti personal e familjar, qė do tė ishte nė kundėrshtim tė plotė me idealet kombėtare tė gjyshėrve dhe stėrgjyshėrve tanė, nė emėr tė cilave ideale dhanė jetėn dhe u sakrifikuan me mijėra shqiptarė.
 
Rexhep Elezaj
Gjermani, 19. 02. 2004                  


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.