|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Njė pėrgjigje njė ish-tė burgosuri politik

 
 

Xun Ēetta: Nėse je lajthitur tash, mos u lajthit mė

 
 

 
19 shkurt 2004 / TN
 
Tash ende po mė qeshet, se si Xun Ēetta, edhe pse thotė se i ruan tė gjitha shkrimet e mia, nuk ka vėrejtur se ato janė shkrime tė veēanta nga tė gjithė publicistėt e Kosovės. Sepse kanė njė stil qė askush tjetėr nuk e ka. Njė stil tė rrjedhshėm, pa ofendime dhe plot sinqeritet kombėtar. Ishalla tash e mbas e kupton, o Xun Ēetta, se je lajthitur nga dikush keq, ose tė ka tallur. Se Nazmi Lukaj ėshtė dora vetė. Koka dhe mendja e tij. Dhe, lapsi i tij i mprehtė dhe i sinqertė. Nėse je lajthitur tash, mos u lajthit mė.
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ, Prishtinė
 
Njė imell nė adresėn time nė orėt e vona tė mbrėmjes, mė befasoi. Pashė se nė tė shkruante: xun26@hotmail.com. Kur e hapa, e kuptova edhe mė mirė se kush ma kishte dėrguar. Ishte Xun Ēetta, njė ish-i burgosur politik. E lexova mė vėmendje. Fillimisht mė kishte pėrshėndetur, e pastaj mė tregonte se i kishte ruajtur gati tė gjitha shkrimet e mia, dhe se i kishte nėnvizuar, ku kishte menduar se nuk kisha pasur tė drejtė. Diku Xuni mė kishte lavdėruar, e diku mė kishte sharė. Diku edhe mė kishte ofenduar.
 
Pasi mė kishte shkruar se mė erdhi mirė qė e kishte marrė nga dikush imellin tim, mė kishte thėnė se kėtė reagim po ma dėrgonte vetėm mua. E lexova shumė mė vėmendje, sepse pėr veprimtarinė kombėtare tė tij kam shumė respekt. Pastaj se me Xunin disa herė mė ka rėnė tė rri, edhe pse ai fare kishte harruar, ose kėshtu, sė paku, bėhej. Ndėr tė tjera, mė kishte quajtur edhe huadhėnės tė emrit!!! Medemek, dikush po u fshika pas shkrimeve tė mia!!! / Deri kur ne shqiptarėt tė gjitha gjėrat do t’i shikojmė me dyshim?!!! / U ēudita pse mė quante kėshtu, kur unė ka gati dhjetė vjet qė merrem me gazetari e publicistikė. Dhe, emri im ėshtė shumė i njohur pėr opinionin edhe nė Shqipėri, edhe nė Kosovė, edhe nė diasporė. Si dhe shkrimet e mia i shkruaj dhe i botoj nė praninė e tė gjithė gazetarėve nė redaksinė e gazetės “Bota sot” nė Prishtinė. Haaaaaaaaaaaaa! Sa tė jetojė njeriu,ndien gjithēka. Edhe kėso muhalifesh.
 
Xuni kishte nėnvizuar disa gjėra nė shkrimet e mia qė, sipas Tij, unė nuk kisha pasur tė drejtė. Nejse, ashtu si mendoj unė qė janė tė drejta, ai ka tė drejtė tė mendojė ndryshe prej meje. E kishte shfaqur edhe pak dronė se, po t’i botonte publikisht vėrejtjet e tij tė nėnvizuara nė shkrimet e mia, do tė mund tė dilte ndokush me ndonjė reagim pėr ta leckosur atė.
 
Qesha. Qesha shumė. Mė shumė qesha me nervozėn e tij tė grumbulluar pa nevojė. Krejt pėrmbajtjen e kėsaj letre qė ma kishte drejtuar Xuni nė imellin tim personal,  e lexova edhe njė herė. Shumė mė vėmendje. Pėr shkak se ai ishte rezervuar t’i bėjė publike vėrejtjet e tij tė nėnvizuara nė shkrimet e mia, unė nuk po ia publikoj ato, se janė mendimet e tij tė dhėna pėr personalitete tė ndryshme tė Kosovės, qė ndoshta nė kėtė kohė dėshiron t’i mbajė vetėm pėr vete.  Njė gjė mė erdhi rėndė. Nga sinqeriteti i tij i pėrzier me naivitet, nė fund tė letrės sė tij mė kishte thėnė se po ia keqpėrdora pėr ndonjė reagim timin tė vrazhdė ndaj tij, tė gjitha ato shkresa tė miat do t’i fuste nė thes e do tė m’i shtinte nė gojė.
 
Haaaaaaaaaaaaaaaaa!Edhe kėtu qesha mė tė madhe. Por, meqė kam njė respekt pėr kontributin e tij kombėtar prej njė tė pėrvuajturi nėpėr kazamatet serbe, as kėtė nuk ia zura shumė pėr tė madhe. Nejse. Mė erdhi ēudi vetėm qė ai, meqė qenka koleksionues i shkrimeve tė mia, nuk paska konstatuar prej tyre se unė nuk iu kam frikuar as SHIKU-ut tė Shqipėrisė nė Tiranė, gjatė kohės kur Rugova mbahej peng nė Beograd, e qė gjatė asaj kohe pata bėrė shkrimin nė “Albania” tė Tiranės, ku thosha se Rugova ėshtė truri i Kosovės dhe se ata qė e quajnė tradhtar, sė pari, duhet ta pyesnin veten se ēka do tė kishin bėrė po tė ishin nė vendin e tij nė ato momente, kur Kosova veē gati sa nuk ishte zbrazur nga shqiptarėt.
 
Tjetėr: me shkrime kam kritikuar edhe Ramush Haradinajn e Hashim Thaēin, kur emrin e tyre pas luftės tė rrallė kanė qenė ata publicistė qė guxonin t’i lakonin. Po ashtu, kam bėrė luftė tė hapėt me shkrime kundėr shėrbimeve sekrete nė Kosovė, qė janė fajtore qė u vranė kaq atdhetarė pas luftės. Pėr kėto shkrime, sa e sa herė mė janė vėnė gracka pėr likuidim fizik. Vetėm Zoti i Madh mė ka shpėtuar, sepse tėrė puna ime ėshtė e mbėshtetur nė njė taban shumė tė sinqertė kombėtar. Njerėzor e shpirtėror. Kėtyre ēėshtjeve, po tė mos e kisha pasur guximin intelektual e njerėzor, kurrė s’ju kisha dalė pėrballė, apo jo z. Xun. Nga kjo, ėshtė dashur ta rrudhėsh pak dorėn, sepse unė nuk i frikohem askujt. Mė sė paku Ty, Xun Ēetta, sepse asnjėherė nuk kam dėgjuar se Ti e ke pėrkrahur krimin nė Kosovė.
 
Pavarėsisht nga bindjet e tij politike shumė tė ndryshme nga tė miat, qė i ka shfaqur nė letrėn qė ma ka drejtuar, dhe qė dalin edhe nga nėnvizimet qė ua ka bėrė  shkrimeve qė i kam publikuar, pėr Xunin kam njė respekt, sepse, si fėmijė trembėdhjetėvjeēar, kisha dėgjuar nga njė djalė i axhės tim /Salihu/, qė ka qenė njėri nga organizatorėt e Demonstratave tė 81-shit nė Gjakovė, se Xuni ishte treguar njė djalė shumė i guximshėm atėbotė. Mu pėr kėtė, sa herė kam pasur rastin tė rri me tė, edhe e kam respektuar. Pastaj, edhe vetė kam qenė aktivist i ēėshtjes kombėtare qė nga mosha e re, dhe i kuptoj njerėzit se kanė tė drejtė t’i shprehin edhe kritikat e veta. Duke e pasur kėtė respekt pėr tė, edhe nuk pėrtova t’ia kthej njė pėrgjigje nė adresėn e tij kompjuterike tė lartpėrmendur. Meqė mė ka lutur tė mos e publikoj letrėn e tij, unė dua tė jem korrekt. Po publikoj vetėm pėrgjigjen time qė ia kam dėrguar atij.
 
Z. Xun,
 
Sė pari dėshiroj qė kjo letėr imja t'ju gjejė shėndosh e mirė Ty dhe familjen Tėnde. Unė nuk e kam zakon t'ia kthej kujt pėrgjigjen privatisht, qė bie ndesh me mendimet e mia politike, por, pėr respektin qė kam ndaj Teje   si ish-i burgosur politik, dhe si njeri i pėrpjekjeve tė vazhdueshme kombėtare, me kėnaqėsi po tė pėrgjigjem, sepse mendoj se jam shumė i nderuar kur komunikoj me Ty.
 
Z.Xun, mė habiti fakti pse mė thuani se e kam huazuar emrin, kur unė me publicistikė merrem qė dhjetė vjet. Dhe punėn time e bėj botėrisht nė gazetėn ku punoj. E kam bėrė edhe kur kam punuar nė Shqipėri, si gazetar. Madje, edhe atje kam qenė nga gazetarėt mė tė shquar. Pastaj, shkalla ime intelektuale ėshtė njė shkallė superiore, e cila ma mundėson qė t'i kundrojė gjėrat nė politikė, ashtu si unė i shoh dhe si i mendoj. Nuk po tė them se gjithēka qė shkruaj, edhe ia qėlloj. Jo. Kėtė ia lė kohės, por mendoj se shumė gjėra i kam tė qėlluara. Njė mund tė tė garantoj: pėrpjekja ime nė publicistikė ėshtė qė me tėrė diturinė dhe guximin tim t'i ndihmoj ēėshtjes kombėtare. Nuk po them se nuk ka gabime nė mendimet e mia. Mund edhe tė ketė, por kjo ėshtė pikėpamja ime pėr realitetin politik. I bindur se kam tė drejtė nė pikėpamjet e mia, edhe kėmbėngul nė qėndrimet qė unė i mbarėshtroj.
 
Sa i pėrket Adem Demaēit, unė pėr tė si atdhetar kam shumė respekt. Por, mendoj se nė politikė baca ka bėrė disa gabime qė nuk ėshtė dashur t'i bėjė njė atdhetar si ai. Ju vlerėsojeni vetė, meqė keni qenė bashkėvuajtės i tij dhe i atdhetarėve tė tjerė. Unė nuk e di se kur i kam injoruar nė shkrimet e mia pėrpjekjet e atdhetarėve shqiptarė, qė kanė vuajtur nėpėr burgjet serbe. Unė, sa pėr dijeninė tėnde, pėr kėtė shtresė kam shumė respekt. Natyrisht, se kam kritikuar vetėm veprimet politike tė ndonjėrit prej tyre, por kurrėn e kurrės nuk i kam quajtur antikombėtarė, sepse nuk mund tė jenė tė tillė njerėzit qė i kanė lėnė brinjtė nėpėr burgjet serbe./Njė shtesė imja tash-ata vetėm mund tė jenė tė manipuluar sot nga ideologjia, ose nga nga disa mafiozė politikė qė nė emėr tė atdhetarizmit rrėnjėt i kanė tė drejtuara mbrapsht-kah lindja/.
 
Z. Xun, edhe njė herė nuk di pse mė quani anonim a huadhėnės i emrit tim, kur i tėrė opinioni e di se jam njė nga gazetarėt mė tė mirė dhe mė tė sinqertė tė Kosovės. Gjithēka shkruaj, shkruaj pse ashtu mendoj, dhe me tėrė sinqeritetin tim. Nėse ėshtė ndryshe, atėherė as pulė mos mė mbet nė votėr!  Nėse dikush tė ka tallur se jam anonimus, a huadhėnės i emrit, dije njė gjė, o Xun Ēeta: Ti ke tė bėsh me Nazmi Lukajn. Njė djalė me fakultet tė mbaruar, njė ish-mėsimdhėnės tė gjuhės shqipe nėpėr shtėpi-shkolla dhe me njė djalė tė ri e tė sinqertė. Nuk di pse e ke shfaqur kėtė dyshim! Kush tė ka mashtruar, a kush ka bėrė shaka me Ty, se dikush po u fshika pas meje!!! Ti edhe mė njeh personalisht, dhe po mė ēudit!!! Unė me Ty kam ndejur sa e sa herė edhe nė Tiranė, por edhe nė prag tė Zgjedhjeve tė Para Parlamentare. Dhe, kemi biseduar pėr shumė ēėshtje politike. Andaj, dije se je duke komunikuar me shkrimet e Nazmi Lukajt, e tė askujt tjetėr. Atė qė tė kanė tallur, ose qė tė ka mashtruar pėr ta krijuar Ti kėtė dyshim, se dikush fshihet pas emrit tim, duhet ta konsiderosh ose si tallės, ose si mashtrues.
 
Duke e pėrfunduar kėtė letėr, edhe njė herė po tė bind se ke tė bėsh me Nazmi Lukajn, me mendimet e tij shumė tė sinqerta. Por, se a janė tė drejta a jo, po ia lėmė historisė kėtė punė. Angazhimi im nė publicistikė ka tė bėjė me ndjenjėn time mė tė sinqertė pėr t'i ndihmuar aq sa mundem e me plot sinqeritet kombit tim. Mendoj se ata qė janė tė sinqertė nė mendime, nuk e rėndojnė ēėshtjen kombėtare, si mė kishe shkruar. Pėrkundrazi, e ndihmojnė. Edhe njė gjė: meqė kam respekt pėr kontributin tėnd kombėtar, po ta dėrgoj edhe numrin tim tė telefonit, dhe mund tė flasėsh drejtpėrsėdrejti me mua. Por, edhe nėse vjen nė Prishtinė, mund tė mė thėrrasėsh dhe mund tė pimė kafe. Unė kam nderin tė pi kafe me Ty. Telefoni im ėshtė:044-292-458.
 
Me respekt, Nazmi Lukaj
 
Tash ende po mė qeshet, se si Xun Ēetta, edhe pse thotė se i ruan tė gjitha shkrimet e mia, nuk ka vėrejtur se ato janė shkrime tė veēanta nga tė gjithė publicistėt e Kosovės. Sepse kanė njė stil qė askush tjetėr nuk e ka. Njė stil tė rrjedhshėm, pa ofendime dhe plot sinqeritet kombėtar. Ishalla tash e mbas e kupton, o Xun Ēetta, se je lajthitur nga dikush keq, ose tė ka tallur. Se Nazmi Lukaj ėshtė dora vetė. Koka dhe mendja e tij. Dhe, lapsi i tij i mprehtė dhe i sinqertė. Nėse je lajthitur tash, mos u lajthit mė. Kėtė merre, Xun, s’i kėshillė, sepse unė nuk kam tė drejtė t’ua mohojė njerėzve qė tė lajthiten tėrė jetėn…


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.