|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Han tė Elezit u mbajt takimi i tė rinjve tė kėsaj ane me Kryesinė e FR tė LDK-sė

 
 

“Forumi i Rinisė i LDK-sė ėshtė organizata mė e fuqishme dhe mė masive e tė rinjve nė Kosovė”

 
 

 
Hani i Elezit, 19 shkurt 2004 / TN  - Dje, Salla e Shtėpisė sė Kulturės nė Han tė Elezit ishte e mbushur pėrplot me tė rinj dhe tė reja tė cilėt kishin ardhur pėr tė marr pjesė nė debatin e organizuar nga dega e kėtushme e FR tė LDK-sė, me kryesinė qėndrore tė FR tė LDK-sė.
 
Kėtė takim e hapi Arta Laqi, anėtare e kryesisė sė degės sė FR-sė, ndėrsa mė pas tė pranishmit i pėrshėndetėn edhe Ziber Xhoni, kryetar i degės sė FR-sė, dhe Zylbehar Hasallari, kryetar i degės sė LDK-sė nė Han tė Elezit.
 
Mė pas tė pranishmėve iu drejtua nėnkryetari i FR tė LDK-sė, z.Sejdė Tolaj, i cili tha se debati i sotėm ėshtė i njė rėndėsie tė veēant ngase po zhvillohet nė kuadėr tė Vitit tė LDK-sė tė  proklamuar nga presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova, nė ceremoninė e shėnimit tė 14 vjetorit tė LDK-sė.
 
Ne si FR i LDK-sė, kėtė vit e kemi cilėsuar si vit i tė rinjve dhe ky takim ėshtė nė vazhdėn e takimeve qė ne po i realizojmė me tė rinjėt e tė gjitha komunave tė Kosovės, pėr tė komunikuar drejtpėrdrejt me ta nė mėnyrė qė tė njoftohemi pėr sė afėrmi me kėrkesat dhe nevojat e tė rinjve anemban Kosovės.
 
Mė pastaj u kalua nė  komunikim tė drejtpėrdrejt ku nga tė pranishmit u shtruan njė varg pyetjesh nė tė cilat u pėrgjigjen z.Sejdė Tolaj, Avni Gashi dhe Ilir Fetahu.
 
Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje z.Tolaj, ndėr tjera tha:” Forumi i Rinisė i LDK-sė tani po hyn nė vitin e 15 tė veprimtarisė sė vet tė suksesshme dhe si rezultat i kėsaj ėshtė edhe anėtarsimi i saj nė organizatat e rėndsishme ndėrkombėtare tė tė rinjve siē janė: “Demokratėt e rinj tė botės”, “Konzervatorėt e rinj tė Evropės si dhe “Tė rinjtė e partive popullore tė Evropės”. Pas pėrfundimit tė debatit z. Tolaj ishte mysafir i njė emisioni tė drejpėrdrejt i radios lokale “Sharri”.
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.