|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Doli nė shitje revista semestrale “Shqipėria Etnike” nr. 2/2003

 
 

 
19 shkurt 2004 / TN
 
Kadri MANI
 
Me njė vonesė tė madhe-(prej gjysėm viti!), kėto ditė doli nė shitje nr. 2/2003 i revistės “Shqipėria Etnike”, nė qoshqet e “Rilindjes” anembanė Kosovės-(tė interesuarit nė Diasporė sipas porosisė e marrin me anė tė öpostės).
 
Revista qė nė ballinė reklamon kėta tituj, nė kėtė numėr:”Copėtimi administrativ i trevave shqiptare nė Mbretėrinė jugosllave (1918-1941)”, PJELLA E ZEZĖ (E KUSHNER DANIT) E QUAJTUR “RTK”!, “ĒAMĖRIA, KJO DHEMBJE E MADHE”.
 
Nė faqen 2 dhe nė faqen e fundit botohen reklama dhe Mirėnjohja e KFOR-it pėr Fabrikėn e Birrės nė Sodovinė tė Muhaxherėve, e zotni Gani Ismajlit.
 
Kryertikulli:”DREJTĖSIA E ARMATOSUR ĖSHTĖ GJĖJA MĖ E TMERRSHEM”- na ka arritur me anė tė postės elektronike. Shkencėtari i ri, Faton Abdullahu, para qitet me njė “Fragment”, Rexhep Bunjaku me vjershėn “ULOK PATRIOTI”, Valter Lazėri-U.S.A me vjershėn “PARADOKS”, poetja e re, Shpresa Qieiqi, me vjershėn “Nė fshatin Kroimirė”, Intervistė:”DR.IBRAHIM RUGOVA SIMBOL I UNITETIT TĖ POPULLIT SHQIPTAR”, botohen dy polemika ndėrkundėrshtuese Rexhep Bunjaku - Kapllan Resuli-Buroviq!!, nga gazetari dhe poeti, Shefqet Dibrani:”LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT (10 QERSHOR 1878), nga Faik Konica:”BESIMI APO FEJA?”, nga Shefqet Cakiqi-Lllapashtica:”ĒKA KA SHKRUAR DHE DEKLARUAR SHEFQET JASHARI-STROFCI?”, nga Kadri Mani:”CILĖT ISHIN PRETENDENTĖT PĖR KRIJIMIN E NJĖ QENDRE TĖ RE TĖ VENDOSJES NĖ KOSOVĖ!?”, nga Sevdail Hyseni:”NJĖ CIKĖL ME POEZI HUMORISTIKE-SATIRIKE”, nga Emin Fazlija:”FYERJET E ULĖTA, GĖNJESHTRAT E PASKRUPULLTA DHE SHPIFJET E PATURPSHME, “ARGUMENTE” TĖ VETME TĖ FARIDIN TAFALLARIT!!”, nga Bajrush Behrami, tregimi:”SARDEMI”, nga galeria e nacionalizmit shqiptar:”RAMIZ /MURAT/ OSMANI, i dėnuar me 18 vjet burgim, pjestar i ENDSH-sė, mė 1949-(17.2.1920)”, “Shqipėria Etnike- pėr fėmijė”, nė dy faqe sjell: njė tregim nga Hamza Halabaku, me titull:”KOSOVĖN E KEMI NĖ ZEMĖR”, vjersha dhe humor, nga Mitrush Kuteli, tregime tė moēme shqiptare:”GJERGJ ELEZ ALIA”, Mark Krasniqi me vjershėn:”PARA PĖRMENDORES”, botohet biografia e shkurtėr e albanologut Rober Elsi - Jeta, botohen shkrimet postmortum tė Haxhi Krasniqit, botohen dy shkrime paralele, tė botuaara te “Bota sot”, 10 gusht 1997 njėri shkrim pozitiv e tjetri vegativ pėr Kryetarin tonė, nga Ali Kelmendi: ”Clementia e Presidentit Rugova”, nga Shemsi Reēica:”DR. RUGOVA NUK NJEH DHE S`MUND TA NJOHĖ RININĖ E KOSOVĖS!”, nga Kadri Mani:”KRETENI I KRETĖS PO SHKON DERI NĖ FUND TĖ POSHTĖRSIVE TĖ VETA”, nga Dashnor Kaloēi: ”SI E MASAKRUAN FAMUILJEN E MARASH VATĖS”, nga Zaim Haliti, aforizma:”KARAKTERE NĖ PESHOJĖ”, nga REXHEP DEDUSHAJ:”DĖSHMI MBI POLITIKĖN ANGLEZE NĖ SHEKULLIN XIX”- vėshtrim pėr librin e Idriz Lamajt: ”Dokumente angleze mbi Konfliktin shqiptaro-malazez rreth Plavės e Gucisė 1879-1880”- N.Y.1999-(Libėr nė gjuhėn anglishte dhe shqipe, botohen aktivitetet e Disporės Shqiptare, nga Arfi Demiri:”OBLIGIM I KUJT ĖSHTĖ ĒĖSHTJA SHQIPTARE?”, botohen tri bimė mjekėsore, tė pėrshkruara nga studiusi i zellshėm, veterani i arsimit, Dr. Ferat Rexhepi, revista boton, si zakonisht, posterin e dėshmorit, kėsaj radhe nga Fazli Maloku:”BASRI HALIL CANOLLI-“SHPENDI”-(7.2.1976-18.6.1999), dhe botohen pUnimet e artizanatit nga veterania e luftės dhe e kulturės, e mirėnjohura, Hyrije HANA, nė katėr faqe me ngjyra; pra, revista ka 98 faqe, prej tė cilave 10 me ngjyra, dhe ėshtė rekordi i deritashėm.
 
Nė numrin tjetėr:”NĖNA IME ĒKANĖ PARĖ SYTĖ E MI!…”, “LETĖR E HAPUR Dr. ILIR TOLAJT:”JU JENI BASHKANGJITUR NJERIUT TĖ GABUAR NĖ KOHĖ TĖ GABUAR”, “PSE IKIN DIPLOMATĖT SHQIPTARĖ?”.
 
Revista “Shqipėria Etnike” i ka thėnė, po i thotė dhe do t`i thotė pangurruar-MJAFT: shtypit tė verdhė e shtypit tė zi, mafiave tė drogės, korrupcionit, kontrabandimit me vasha e me fėmijė-MJAFT.
Ju prezentojmė Stafine Ri Drejtus tė Redaksisė:
 
Agim Gashi, Drejtor
Sokol Rragami, Kryeredaktor,
Zeqir Rama, Zv/Kryeredkator.
Idriz Zeqiaraj, Redaktorpėrgjegjės,
Kadri Mani, Zv/Redaktorpėrgjegjės
 
 
P.S.: Investitori i ardhshėm do ta mbante vetė kontabilitetin dhe do ta merrete gjithė shitjen 100% nė Vend dhe nė Dasporė?
 
Kontakti: kadri.Osmani@freesurf.ch/  +41 (052) 670 17 89


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.