|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kronikė nga Podujeva

 
 

 
Podujevė: Qeveria komunale diskutoi pėr progaramin e punės pėr 2004 dhe sistematizimin e vendeve tė punės nė shėrbimin civil
 
Podujevė, 19 shkurt 2004 (TN) – Qeveria komunale e Podujevės sot mbajti takimin nėn udhėheqjen e u.d tė Kryeshefit tė ekzkeutivit Mehmet Gashi e ku mori pjesė edhe kryetari i komunės Agim Veliu.
 
Nė kėtė takim Kėshilli i Drejtorėve ngriti Shtabin komunal nė pėrbėrje prej pesė anėtarėsh i cili do tė merret me pėrgatitjen e kushteve dhe bashkėrendimin e veprimeve pėr aerofotografimin. U.d i Kryeshefit ekzekutiv Mehemt Gashi kėrkoi nga drejtorėt e drejtorive qė tė pėrgatisin raportet e punės pėr vitin 2003 si dhe programin pėr vitin vijues, kurse u diskutua gjithashtu edhe pėr procesin e sistematizimit e vendeve tė punės nė shėrbimin civil tė komunės.
 
Nė kėtė kuadėr nė mbledhjen e Qeverisė komunale u kėrkua qė procesi i sistematizimit tė afatizohet dhe tė merren pėr bazė nevojat reale pėr funksionimin mė efikas tė administratės komunale.
 
Kryetari i komunės sė Podujevės z. Agim Veliu kėrkoi nga Kėshilli i drejtorėve ushtrimin e plotė tė pėrgjegjėsive dhe kompetencave me qėllim tė ngritjes sė efikasitetit tė shėrbimeve nė shėrbimin civil.
 
 
Kryetarėt e Komiteteve tė fshatrave tė komunės sė Podujevės u njoftuan me projektin e rilevimit aerofotogrametrik
 
   
Podujevė, 19 shkurt 2004 (TN) – Drejtoria pėr Gjeodezi, Kadastėr dhe Pronė sot mbajti takimin me kryetarėt e komiteteve tė fshatrave tė komunės sė Podujevės pėr ti njoftuar ata me projektin e Qeverisė sė Kosovės dhe Agjensionit Kadatsral pėr aerofotografimin.
 
Nė kėtė mbledhje pos drejtorit dhe ekspertėve tė DKGJP morėn pjesė edhe drejtorėt: Ahmet Ahmeti dhe Faik Berisha.
 
“Qėllimi i rilevimit aerofotogrametrik ėshtė harmonizimi i dokumentacionit kadastral me gjendjen nė terren nė mėnyrė qė qytetarėt t’i realizojnė tė drejtat e tyre mė lehtė dhe mė shpejt”, theksoi para udhėheqėsve tė Komiteteve tė fshatrave drejtori i DKGJP z. Tahir Sahiti duke shtuar qė aerofotografimi do tė mundėsojė edhe planifikimin hapėsinor, mbledhjen e taksave si dhe planifikme tjera tė rėndėsishme.
 
Ai tha se komuna do tė themelojė shtabet pėr rilevim si dhe do ta bėjė pėrgatitjen e terrenit nė bashkėpunim me pronarėt e parcelave dhe AKK-nė. Drejtori Sahiti nė vazhdim tė takimit apeloi kryetarėt e komiteteve tė fshatrave qė tė mbajnė takime me qytetarėt pėr ti njoftuar ata me rėndėsinė e kėtij projekti si dhe obligimet qė kanė nė fazėn pėrgatitore. Ndėr obligimet e qytetarėve z. Sahiti pėrmendi: pėrgatitjen dhe sinjalizimin e gurėve tė mezhdave tė kufijve tė parcelave pėr ēka ata do tė kenė ndihmėn e ekspertėve tė DKGJP-sė.
 
Sipas projektit madhėsia e shenjave tė sinjalizimit rreth gurėve tė mezhdave duhet ti ketė dimensionet 40x40 cm dhe se secili qytetar pėr parcelat e veta duhet ti zbulojė gurėt si dhe ta bėjė pėrtėrirjen eventuale me gurė tė rinjė. Gurėt duhet tė vendosen nė ēdo thyerje tė mezhdave tė parcelave, kurse nė pjesėt urbane (qytet) kėrkohet ndarja e objekteve fizike (shtėpive) nė pjesė tė ndryshme.
 
Nė kėto raste duhet tė bėhet gėlqerosja e pikave kufitare nė pullazet e atyre objekteve nė tė dy anėt. “Para rilevimit aerofotogrametrik, institucionet dhe qytetarėt duhet tė ndėrmarrin veprime nė pėrgatitjen e terrenit, ndėr tė cilat: sinjalizimi i shenjave qė nėnkupton pėrgatitjen dhe gėlqerosjen e figurave apo pėrgatitjen dhe sinjalizimin e pikave tė rrjetit referent KOSOVARE F01, pikave trigonometrike, poligonale dhe lidhėse.
 
Sinjalizimin e pikave tė matura me GPS dhe pikave tjera trigonometrike do ta bėjnė ekspertėt e drejtorisė pėr gjeodezi, kadastėr dhe pronė, kurse pėrgatitjen, sinjalizimin e gurėve tė mezhdave tė kufijve tė parcelave do ta bėjnė vet qytetarėt” thuhet ndėr tė tjera nė projektin e Qeverisė dhe Agjensionit Kadastral tė Kosovės. Sipas projektit bartės tė pėrgjegjėsive pėr pėrgatitjen e terrenit pėr rilevim janė Agjensioni Kadastral i Kosovės, komunat dhe DGJKP-tė. 
 
Lidhur me ēėshtjet teknike dhe pėrgatitjet pėr realizimin e projektit foli edhe shefi i kadastrit z. Shefqet Maloku i cili tha se DKGJP posedon me bazėn e kadastrit por me projektin e ofruar tė aerofotografimit do tė mundėsohet pėrfshirja e ndryshimeve qė kanė ndodhur nė terren. “Njė fotografim i tillė ėshtė bėrė nė vitin 1958 dhe prej atėherė e deri mė 1999 mungon dokumentacioni” tha z. Maloku.
 
Nė takimin e sotėm kryetarėt e komiteteve tė fshatrave shtruan pyetje dhe kėrkuan sqarime plotėsuese nė mėnyrė qė ky projekt tė realizohet mė mirė. Me diskutimet e tyre u angazhuan Ramadan Mahmuti, Zeqir Zeqiri, Abaz Llugaliu, Musa Vllasa, Fadil Berisha, Sami Uka, Hakif Hoxha, Bajram Uka, Beqir Hoxha, Bedri Blakēori, Sahit Llalloshi, Ramdan Azizi, Avdullah Rama, Hetem Ajeti, etj.
 
Nė bazė tė planit dhe programit tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike dhe Agjensionit Kadastral tė Kosovės pėr rekonstruimin dhe azhurimin e kadastrit nė Kosovė, komuna e Podujevės nisi me pėrgatitjet pėr realizmin e kėtij projekti tė rėndėsishėm tė rilevimit aerofotogrametrik tė terrenit dhe zonave kadastrale.
 
 
Deri nė fund tė shkurtit DKGJP do tė shpėrndajė mbi 10 mijė vėrtetime pėr rregullimin e asisitencės sociale

 

Podujevė, 19 shkurt 2004 (TN) -  Shefi i sektorit pėr kadastėr dhe gjeodezi i Podujevės Shefqet Maloku njoftoi sot se prej 22 janarit e deri mė sot shėrbimi qė ai drejton ka rregulluar dhe shpėrndarė mbi 5 mijė vėrtetime tė gjendjes sė patundshmėrisė pėr qytetarėt dhe familjet qė kanė kėrkuar kėto dokumente tė cilat u nevojiten pėr rregullimin e asistencės sociale.
“Aktualisht janė dhėnė 4203 certifikata pėr gjendjen e patundshmėrisė dhe 799 fletė poseduese nė bazė tė kėrkesave tė qytetarėve dhe po aq kėrkesa tjera janė duke u rregulluar dhe do tė shpėrndahen”, deklaroi z. Maloku i cili njoftoi se kėto dokumente u nevojiten qytetarėve pėr ta rregulluar ēėshtjen e asistencės sociale.
Maloku tha se stafi i DKGJP po punon edhe ditėve tė vikendit nė mėnyrė qė qytetarėt tė mos presin, ndėrkaq qė grumbullimin e palėve para sporteleve dhe zyrave tė kėsaj drejtorie ai e quajti tė panevojshme meqė pengohet rrjedha normale e kryerjes sė mė tė shpejtė tė punėve pėr rregullimin e dokumenteve tė kėrkuara.
z. Maloku tha se deri nė fund tė kėtij muaji DKGJP pritet tė rregullojė dhe shpėrdajė mbi 10 mijė vėrtetime pėr rregullimin e asistencės sociale.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.