|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

PAMFLETISTI  VETON SURROI

 
 

 
19 shkurt 2004 / TN
 
Ali ALAJ
 
Mė ka rėnė disa herė tė lėxoi ca shkarravina pamfletiste tė Veton Surroit nė “Klani”.Nuk kam qenė kurrė i befasuar me “trajtesat” e kėtij autori,meqė qėmoti ia kam ditur ambicjet e tij – pėr tė qenė i pari,i vetmi,mė i dijshmi, bile i vetmi  gjithėdijshėm, e kėshtu me radhė – qė tė gjitha sė bashku e bėjnė insistimin e tij tė parreshtur pėr tu ngritur nė lider.As kėto ambicje tė tij nuk mė kanė befasuar asnjėherė, edhe pse ato tashmė kanė mbruar nė vete ndjenja e pėrmbajtje patologjike.
 
Tek e fundit,secili individ mund tė mendojė nė superlativ pėr vetevetėn dhe kjo nuk mund tė klasifikohet negativisht, deri sa nuk e arrin shkallėn e sėmurjes. Te Surroi kėto ambicje tė tija, jo vetėm qė e kanė arritur,por edhe shumėfish e kanė tejkaluar limitin civilizues tė aspiratave pushtetore.
 
Pra,thash se nuk mė befason asgjė qė shkruan,thėnė mė mirė qė shkarravit Surroi. Se me te dhe pamfletet e tija, tashmė ėshtė i mėsuar opinioni nė Kosovė. Por, mė ka befasuar “Klani”, qė ia hep derėn secilės shkarravinė antirugoviste tė “analistit tė pavarur” nga Prishtina. Tė kuptohemi, unė nuk po u ndaj leksione, se fundja, ju e keni politikėn tuaj redaktuese, por po angazhohem qė, kur tė botoni diēka nga Kosova, tė botoni atė qė thėrret pėr dinjitet, pėr rrespekt, tė individit, personalitetit politik, institucionit.
 
Surroi, sa herė qė shkruan kundėr dr. Rugovės, i pėrzihen zorrėt  dhe, prej diskursit politik, ”trajtesėn” e tij, e kthen nė “analizė” personale. Surroi e bėn kėtė se, gjithmonė ka menduar, se vetėm duke sharė dhe baltosur Rugovėn, do tė shpėrfaqte atė dėshirėn e tij tė sėmurė – pėr tu ngjitur nė postin e presidentit tė Kosovės.
 
Vetoni, pėrherė i ka synuar postet, edhepse elektorati i Kosovės, i ka treguar se pėr tė, ai, pra Veton Surroi, ėshtė minor, i parėndėsishėm, njė pikė ujė nė det, ndaqi edhe nė oqean. Por, ai nuk pran qė t’i terrorizojė lexuesit dhe elektoratin e Kosovės.
 
Ai nuk ndalet me imponi e tij, agresiv, tė padinjitetshėm, provokativ, plangprishės Ai ėshtė njė Sanēo qė ndjek mullinjėt e erėrave. Ai jeton ende i ledhatuar prej erėrave bolshevike,duke pretenduar – se atė qė e thotė ai – ėshtė e vetmja zgjidhje. “Ashtu ka thėnė nėna parti dhe vetėm ashtu duhet tė jetė.” Pra, Vetoni ka thėnė se Rugova nuk di, prandaj, Rugova nuk duhet, nuk guxon, tė dijė. Porse, dallimet mes fuksioneve surroiste dhe realiteti, janė ekstremisht tė mėdha, do tė thoshim frapante.
 
Rugova, qė nga viti 1989, kur u fut nė politikėn nacionale tė Kosovės, e deri mė sot ka dėshmuar se di dhe se do ta formojė shtetin e Kosovės.Kur jemi tek shteti, po bėj njė digresion: sot patriot janė njerėzit qė dinė tė bėjnė shtet dhe qė dinė e duan – tė mbajnė shtet. Rugova ėshtė personalitet i tillė.
 
Ndėrkaq, Veton Surroi, nuk di dhe nuk do qė Kosova tė bėhet shtet, sepse ai Kosovėn e sheh dhe mund ta sheh vetėm si njė gubernė tė sunduar nga dikushi tjetėr, ose qė sė paku tė jetė e administuruar nga ai – si njė guvernator i emėruar nga dikushi qė nuk ėshtė shqiptar dhe qė nuk ėshtė elektorat i Kosovės.
 
I vetmja punė qė di ta bėjė mirė Surroi ėshtė tė zhvatė para nga burime e “donatorė” tė ngjyrave tė ndryshme,tė cilėt investojnė para tė majme qė – nė Kosovė pėrherė tė ketė rrėmujė, pėshtjellime dhe mosperspektivė. Por, as kjo nuk zgjatė nė pambarim.
 
Surroi shumė herėt e ka filluar fushatėn e tij, sepse atij nuk i pritet, qė sė pari tė shpallen zgjedhjet, tė fillojė aktiviteti paraelektoral, mandej aktiviteti elektoral,siē e do rregulli dhe siē kėrkojnė normat e demokracisė sė mirėfilltė. Jo, se atij nuk i pritet tu thotė njerėzve nė Kosovė –“ mos e votoni mė Rugovėn. Qe ku mė keni mua, Vetonin e dėshmuar si integralist.”
 
Kjo ėshtė platforma surroiste, qė pėrveē nė Kosovė,nėpėrmjet jush, ai pėrpiqet tė shpėrfaqė edhe nė Shqipėri!!!
 
_____________
 
P.S. Kėtė reagim ia kam dėrguar gazetės Korrieri, por as pas njė javė, redaksia e tyre nuk e pa tė rrugės ta botonte, qė konsideroj se bėn rreshtimin e vet nė krah tė pamfleteve surroiste. (autori)


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.