|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NANO NUK KA ĒFARĖ TĖ KĖRKOJĖ NĖ KOSOVĖ

 
 

 
19 shkurt 2004 / TN
 
Ali ALAJ
 
Nga gazeta Korrieri, mėsova se “nė fillim tė marsit tė ardhshėm, Fatos Nano,paska pėr tė vizituar Kosovėn?! Kjo vizitė,do tė ndodhka sipas ftesės qė ia paska bėrė kryeadministratori, Hari Holkeri gjatė vizitės sė tij nė Tiranė. Nėse ėshtė kėshtu, e mbase duhet tė jetė, atėherė udhėtimi i Holkerit nė Shqipėri (mė 18 shkort, 04) del si shumė i ēuditshėm, pėr tė mos thėnė edhe i trishtė. Janė shumė faktorė qė flasin nė disfavor tė kėsaj vizite.
 
Sė pari,koha kur realizohet:Shqipėria po jeton nė ankthin e pritjes sė njė shthurjeje tė paralajmėruar pėr tė shtunėn e 21 shkurtit.Pothuaj i tėrė populli,gjitha partitė opozitare,kasta intelektuale e Shqipėrisė i kėrkojnė “Nano,ik”. Dhe, pos bashkėtarafistėve tė tij, Nanos – mos shko i paska thėnė edhe Hari Holkeri dhe kjo qenka bėrė – me vet faktin se ia paska thėnė – “Nano,eja – nė Kosovė”.
 
Vetėm kjo ftesė, nė mos pastė asgjė tjetėr sekrete qė tė kenė biseduar,e implikon shumė rrezikshėm kryeadministratorin e Kosovės nė punėt e brendshme tė njė shteti sovran, i cili, kėtė herė sė paku, e ka radhėn vet t’i zgjidhė krizat e brendshme. Ėshtė shumė e dėmshme, politikisht dhe ndėrkombėtarisht tė vihesh nė anėn e njeriut, tė cilit shumica absolute e popullit tė tij – ia kėrkon dorėheqjen dhe largimin nga skena politike e Shqipėrisė, sepse me njė akt tė tillė, me dashje apo pa tė – secili qė ndėrhynė asisoji – bėhet palė nė kontest, pėr tė mos thėnė nė konflikt. Meqė ėshtė kėshtu,atėherė, Holkeri i ka bėrė njė shėrbim shumė tė keq demokracisė nė Shqipėri,dhe i ka bėrė shumė keq Kosovės.
 
Tė ftohet Nano pėr vizitė Kosovės,thėnė mė sė buti,ėshtė pėrpjekje pėr t’ia larė kėtij (Nanos, pra) mėkatėt qė ka fituar nė takimin me kryekriminelin Millosheviq nė Kretė tė Greqisė. Mandej, t’ia falėsh mėkatin tjetėr qė e ka bėrė ndaj Kosovės – me deklaratėn tjetėr, “se kryeqytet i shqiptarėve tė Kosovės ėshtė Beogradi”. E tė mos flasim pėr mėkatėt tjera, sigurisht shumė mė tė rėnda qė ka bėrė Nano ndaj Kosovės nė marrėveshjet e tij me Milloshqviqin. Prandaj, nėse Holkeri vėrtetė e ka ftuar Nanon tė vijė nė Kosovė, i ka bėrė njė fyerje shumė tė rėndė Kosovės dhe popullit tė saj.
 
Sė dyti,kjo ftesė i bėhet Nanos,pas takimit qė Holkeri ka patur me ultranacionalistin shovenist, Ēoviq nė Prishtinė,dy ditė para se kryeadministratori tė udhėtonte pėr nė Tiranė. Edhe sikur kėtu tė mos ketė kurrfarė ndėrlidhjesh, vetėm konotacioni mė i rėndomtė ėshtė ėshtė shumė indikativ,sepse dihen pėrpjekjet e politikės imperialiste tė Serbisė, qė Tiranėn dhe zyrtarėt e saj tė fusė si pykė mes saj e Kosovės. E kaluara dėshmon pėr dėmė shumėdimensionale nga njė pykėzim i tillė qė politika e Shqipėrisė ka lejuar t’i ndodhė.
 
Duke qenė kryeadministrator i Kosovės i autorizuar nga sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, me ftesėn e tillė bėrė Nanos, Holkeri e ka rreshtuar edhe organizatėn botėrore nė njėren anė tė palėve nė luftėn politike nė Shqipėri.Unė besoj se ai nuk e ka kėtė mandat nga OKB-ja, sikundėr qė nuk e ka as mandatin e popullit tė Kosovės, ta ftojė pėr vizitė njeriun qė ka bėrė njė varg tė kėqijash mbi shpinėn e tij, qė kanė rezoltuar nga takimi famėkeq Nano-Millosheviq.
 
Sė treti,ftesa bėhet nė vitin qė Kosova do t’i ketė zgjedhjet e veta parlamentare,ndaj tė cilave ende pa u shpallur dita e mbajtjes sė tyre,kryhet njė atentat shumė perfid dhe ndjellakeq. Sepse – shtrojmė pyetjen ēfarė mund tė sjell njė njeri si Nano? – pos fatėkeqėsive. Njeriu, qė ditėn qė i bėhet thirrja pėr tė ardhur nė Kosovė, nė kuadėr tė pėrpjekjeve tė tij pėr ta ruajtur karrigėn e kryeministrit, daklaron se “Shqipėria mund tė bėhet si Qipro nė 25 vjetėt e shkuara, e harruar nga bashkėsia ndėrkombėtare.”Tė rikujtojmė- gjatė kėtyre 25 vjetėve qė i pėrmend Nano, Qipro ka qenė dhe ende ėshtė e ndarė.
 
Me kėtė nuk po them asgjė qė nuk e di secili shqiptar. Por, po e them se kam pėrshtypjen se me kėtė Nano paralajmėron mbase ndarjen e Shqipėrisė!!? Dhe, nėse mendon kėshtu pėr Shqipėrinė, atėherė kemi shumė mė pak shpresė sė tė njejtėn formulė nuk e mendon edhe pėr Kosovėn. Ku ta dimė se ēfarė haberi i ka shkuar atij nga Beogradi. Pėr karrigėn e tij,ky soj “politikani”, ėshtė nė gjendje edhe shpirtin ta shesė. Edhe babait ia ka ndėrruar emrin – prej Thanasit, nė Atanasos. Dmth. – prej shqiptari, e ka bėrė grek.
 
Pra, kėto janė disa nga arsyet qė tregojnė se Holkeri ka gabuar rėndė kur e ka ftuar Nanon “Eja nė Kosovė”.
 
Dhe, nėse ai (Nano, pra) do tė shkel nė mars nė Kosovė, atėherė, populli duhet ta injorojė tėrėsisht, sikundėr qė po kėtė duhet ta bejnė edhe institucionet e Kosovės. Le tė takohet Nano vetėm me sivėllėzėrit e tij (apo servilėt politik) dhe me pėrfaqėsuesit e “povratakut”.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.