|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėrfshirja e grave nė jetėn politike tė Maqedonisė, ende nė fazė fillestare

 
 

 

Uashington, 18 shkurt 2004 /  Intervistoi: Laura Konda / Zėri i Amerikės

Me ftesė tė Departamentit amerikan tė Shtetit, nė Uashington ndodhet njė grup zėdhėnėsish tė disa partive politike nga Maqedonia, midis tė cilėve edhe zėdhėnėsja e Partisė Bashkimi Demokratik per Integrimin, Ermira Mehmeti, e cila u intervistua nga Zėri i Amerikės.

Zėri i Amerikės: Zonjusha Mehmeti, a mund tė na thoni diēka nė lidhje me programin qė po ndiqni gjatė vizitės tuaj kėtu nė Shtetet e Bashkura?

Ermira Mehmeti: Ky ėshtė njė program qė Departamenti amerikan i Shtetit organizon pėr vizitorė nga vende tė ndryshme tė botės, me qėllim qė personat e dalluar nė sfera tė ndryshme nė vendet e tyre, tė vijnė e tė njihen pėr sė afėrmi me atė se si funksionojnė Shtetet e Bashkuara. Kėtė vit ambasada amerikane nė Shkup pėrgatiti njė program pėr zėdhėnėsit e partive politike, qė ata tė njihen me ēėshtjet politike, ekonomike dhe sociale kėtu nė Shtetet e Bashkuara. Ne do tė qendrojmė pėr tri javė, do tė zhvillojmė vizita kėtu nė Uashington, pastaj do tė udhėtojmė pėr nė Dallas tė Teksasit, pastaj shkojmė nė Feniks tė Arizonės, nė Burlington tė Vermontit. Vizita jonė pėrfundon nė Nju Jork dhe prej andej kthehemi nė Maqedoni.

Zėri i Amerikės: Zonjusha Mehmeti, ky ėshtė njė kurs, pra, kryesisht pėr zėdhėnėsit e partive politike tė ndryshme tė Maqedonisė. Mė lejoni tė bėj njė paralelizėm: ēfarė tė pėrbashkėt shikoni ju midis punės suaj, si zėdhėnėse e Partisė Bashkimi Demokratik pėr Integrimin dhe zėdhėnėsve kėtu nė Shtetet e Bashkura?

Ermira Mehmeti: Nė fakt njė paralelizėm i tillė ėshtė vėshtirė tė bėhet. Natyra e punės, kushtet e punės, mėnyra e funksionimit tė komunikimit ėshtė shumė mė e ndryshme, thellėsisht e ndryshme. Ndoshta para sė gjithash pėr shkak se ne veprojmė nė njė rajon shumė tė vogėl dhe komunikimi, mėnyra e bashkėpunimit me gazetarėt, me mediat ndryshon nga mėnyra se si funksionion ky proces kėtu nė Shtetet e Bashkuara. Megjithatė, kjo ėshtė njė eksperiencė e mirė dhe ne tė gjithė jemi duke mėsuar mjaft, jemi duke mėsuar si t’a pėrmirėsojmė punėn tonė dhe t’a bėjmė atė mė produktive atje, nė Maqedoni.

Zėri i Amerikės: A mund tė bėni njė pasqyrė tė pėrgjithshme tė gjendjes nė Maqedoni? Si po funksionon koalicioni midis partive maqedonase dhe Partisė Bashkimi Demokratik pėr Integrim ku ju jeni zėdhėnėse?

Ermira Mehmeti: Ky ėshtė njė proces i cili vazhdon. Dhe krahas skepticizmit tė madh tė treguar apo tė shprehur madje edhe nga optimistėt mė tė mėdhenj, koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Bashkimit Demokratik pėr Integrim ėshtė duke vepruar, dhe rezultatet nga puna tash mėse njėvjeēare janė tė dukėshme. Duhet patur parasysh se flasim pėr njė refomim tė tėrėsishėm apo tė rėndėsishėm tė sistemit nė Maqedoni dhe pėr vendosjen e vlerave dhe standarteve tė reja tė cilat nė tė kaluarėn kanė ekzistuar vetėm me fjalė. Ky proces i reformave nuk ėshtė i lehtė, pasi bėhet fjalė pėr ndryshim tė njė mentaliteti tė tėrėsishėm, megjithatė ne jemi optimistė. Qėllimi apo vizioni i Bashkimit Demokatik pėr Integrim ėshtė qė tė bėhen ndryshime esenciale, siē ishte legalizimi i Universitetit tė Tetovės, pėr shkak se ne konsiderojmė se arsimimi ėshtė baza apo themel bartės i ndryshimeve, i emancipimit, i zhvillimit, i pėrparimit tė shoqėrisė shqiptare nė Maqedoni. Para nesh qendron njė sfidė shumė e madhe: procesi i decentralizimit. Ėshtė paketa e famshme e ligjeve. Pėrfshihet, pra, ndarja e re territoriale e Maqedonisė, komunat e reja, financimi i komunave, pastaj ēėshtje tė tjera delikate, siē ėshtė ligji pėr pėrdorimin e gjuhės, ligji pėr pėrdorimin e flamujve. Kėto janė disa nga projektet qė cilat i kemi nė programin tonė pėr vitin 2004.

Zėri i Amerikės: Ju pėrmendėt aspektin e mentalitetit nė Maqedoni, se atje po ndryshon mentaliteti nė politikė. Sa ėshtė pėrfshirė gruaja nė politikė nė Maqedoni, duke patur parasysh qė historikisht gruaja, qoftė ajo shqiptare, apo maqedonase nuk ka qenė e pėrfshirė nė jetėn politike?

Ermira Mehmeti: Po ėshtė e vėrtetė. Ne akoma jemi nė njė fazė fillestare tė pėrfshirjes sė femrės nė rrjedhat politike nė Maqedoni. Do tė flas mė tepėr pėr komunitetin shqiptar apo partitė politike shqiptare pėr shkak se kėto janė ndoshta tė njė interesi primar. Por nuk dua tė them se kjo ndodh vetėm me partitė politike shqiptare, pėrkundrazi, tradicionalisht me formimin e partive politike nė Maqedoni, secila parti politike ka formuar edhe organizatėn e gruas apo forumin e gruas. Por fatkeqėsisht forume tė tilla kanė patur njė rol mjaft simbolik.

Zėri i Amerikės: Po tani ka ndryshuar ky rol? A po merr gruaja formalisht pjesė nė politikė, apo si diēka e natyrshme?

Ermira Mehmeti: Formalisht qėndron obligimi pėr 30 pėr qind tė pėrfaqėsimit tė femrės nė politikė, megjithatė Bashkimi Demokratik pėr Integrim e ka njohur rėndėsinė dhe rolin e madh qė luan gruaja nė shoqėri. Kėtu kam parasysh dhe rolin qė luajti gruaja shqiptare gjatė konfliktit nė vitin 2001 dhe ajo meriton dhe ka gjithė respektin e duhur nga ana jonė. Jo rastėsisht, edhe zėdhėnėsja e partisė ėshtė femėr. Kemi njė nėnkryetare, qė nė fakt ėshtė hera e parė qė njė parti politike shqiptare nė Maqedoni tė ketė njė femėr nė kėtė pozitė. Kjo nuk ėshtė njė betejė e lehtė, por pėrkundrazi ėshtė njė betejė mjaft komplekse, ku femra duhet tė dėshmojė aftėsinė e saj, para sė gjithash, por edhe guximin pėr t’u ballafaquar me ēėshtje bartėse, pėr tė qenė faktikisht pjesė e lėvizjeve tė cilat krijojnė shtetin dhe krijojnė histori pas vetes.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.