|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

SQARIM - Ndaj Reagimeve tė shkrimit tim me titull: Maqedonia etnike dhe Shqipėria etnike

 
 

 
18 shkurt 2004 / TN
Shefki  OLLOMANI
 
SQARIM - Ndaj Reagimeve tė shkrimit tim me titull: Maqedonia etnike dhe Shqipėria etnike, tė botuar nė periodikun PASQYRA,Nr.78, tė datės 10 shkurt 2004, Prishtinė, si dhe nė Liria Kombėtare (Lajmet.Com) mė 11 shkurt 2004, nė Trepēa.Net mė 13 shkurt 2004 dhe nė RTVZIK.Com mė 14 shkurt 2004)
 
            Tė nderuar Lexues!
 
Kėtu mė poshtė do tė pėrpiqem qė sa mė shkurt, shqip e qartė t’i sqaroj disa reagime tė pabaza e tendencioze tė "disa lexuesve“ (qė kanė reaguar pa e lexuar shkrimin tim, por kanė reaguar nė bazė tė emrit tė artikullshkruesit), si dhe tė jap sqarime pėr JU qė kam rrespekt tė veēantė.
 
Por, qė nė fillim dua tė theksoj se unė nuk jam Don Kishot qė tė „luftoj“ me mullinjtė e erės, pra, qė tė polemizoj me kalemxhinj pa emėr, me maska, e me pseudonime, prandaj ky shkrim i imi nuk ėshtė as replikė dhe as polemikė e mirėfilltė, sepse nuk ėshtė frytdhėnėse tė polemizosh me anonimusa (Tė paemėr)!
 
*****
Nė grupin e anonimusave, tė pa emėr e tė pafytyrė, hynė, p.sh. njėfarė kaf(d)ri zenku (qė as emrin e vet nuk ka ditur ta shkruaj), pastaj xhelal bojku e „Xhemė Hasa – Gostivari“, tė cilėve s’kam ē’t’u them, sepse janė nėn nivelin normal tė tė kuptuarit dhe tė tė menduarit. Mendoj se kėto tre pseudonime janė tė njė personi, ndoshta tė „Besnik Mirditės“. Ku e diti „xhelal bojku“ se ”kafri zenku” quhet ”kadri zenku”?!
 
Kurse anonimusi tjetėr „Albini“, shumė ka shkruar dhe asgjė s’ka thėnė! As ai vetė nuk e din se ēka ka lexuar dhe kah tė anojė! Nuk e ka kuptuar mesazhin e shkrimit tim!
 
Ndėrsa anonimusi tjetėr me pseudonim „Rrebel Tetova”, kundėrshton pa e lexuar fare shkrimin, por duket se ėshtė njeri i sinqertė dhe i ndershėm, sepse e pranon mosleximin e shkrimit tim.
 
Kurse reaguesi „Aureli“ nuk ka thėnė asgjė nė reagimin e tij, sepse nuk ka pasur ēka tė thotė, por ashtu nga shprehia e tė shkruarit ēdo ditė nėpėr Forume tė internetit, i ka shkruar dy fjalė pėr havį!
 
Kurse anonimusi tjetėr „tetovari,Shqipėri“, tė paktėn e bėn njė pyetje normale, kur pyet pėr fotografitė qė janė vendosur nė shkrimin tim. Prandaj, unė e kam pėr obligim moral qė ta njohtoj se as unė nuk di pėr prejardhjen e kėtyre fotografive, sepse aty nuk i kam vendosur unė, por Redaksia e gazetės PASQYRA. Po tė doni pyeteni atė. As titulli i shkrimit tim: Shqiptarėt dhe maqedonėt duhet tė punojnė bashkė, nuk ėshtė i imi, por i Redaksisė sė Pasqyrės.
 
Sa i pėrket Kryeredaktorit tė revistės ILIRIA, Arbėr Iliri, edhepse ka reaguar me pseudonim, s’prish punė, e kuptoj pozitėn e tij, dhe e di kush ėshtė. E kuptoj shqetėsimin dhe zhgėnjimin e tij, por e siguroj se nuk ka nevojė tė mėrzitet, sepse unė jam dhe do tė mbetem ai qė kam qenė dhe qė jam – njė luftėtar i pėrhershėm i Shqipėrisė etnike dhe njė nacionalist (kombėtar) i pa luhatshėm. Ėshtė e drejtė e tij tė mos pajtohet me tezėn time pėr bashkėpunim mes shqiptarėve dhe sllavomaqedonasve, pėr aleancėn e mundshme politiko-ushtarake shqiptaro-sllavomaqedone, me qėllim tė dobėsimit tė boshtit antishqiptar Beograd-Sofje-Athinė, sepse jo ēdo tezė gjen fushė veprimi e realizimi. Jetojmė nė epokėn e pluralizmit politik e tė sistemeve demokratike, ndaj secili prej nesh ka tė drejtė tė shpreh pikėpamjet dhe mendimet e veta politike, nė gjurmim tė formave, mjeteve dhe taktikave politiko-ushtarake pėr realizimin e aspiratave tona kombėtare. Arbėr Iliri, thjeshtė, mė ka keqkuptuar. Arbėr Iliri i ILIRISĖ ka gjasa qė ta ketė marrė vesh se cili ėshtė ”Besnik Mirdita”, i ėshtė dukur ”njeri i madh”, dhe ia publikoi reagimin atij, kurse shkrimin tim nuk e publikoi nė ILIRIA.NET. Pėrdori cenzurėn! Ka rastin tani qė ta pėrmirėsojė gabimin, duke e publikuar kėtė SQARIM bashkė me Shtojcėn e tij.
 
*****
Kurse anonimusėt: ”Bejtullah Sadiku, Adnan Zaskoku, Adriatik Tirana dhe B. Reka” janė i njėjti person, pra, ėshtė i ”famėshmi” kalemxhi ”BESNIK MIRDITA”, i cili ėshtė autor i reagimit me titull: ”Eureka historike” dhe ”matematika politike” e Shefki Ollomanit pėr ”Maqedoninė Ilire”(!), tė botuar nė faqen e internetit Iliria.Net, Trepēa.Net dhe Liria Kombėtare (Lajmet.Com) mė 15 shkurt 2004, si dhe nė RTVZIK.Com mė 15 shkurt 2004.
 
Siē po shihni, lexues tė nderuar, ”Besnik Mirdita” ėshtė njė ”pehlivan” i pėrsosur dhe pėr tė mė sulmuar mua ka pėrdorur njė varg pseudonimesh dhe e-mail adresash (tė paktėn 5, ndoshta 8, me ato tri tė parat), me qėllim qė tė krijojė pėrshtypjen se mua, Shefki Ollomanin, dhe artikullin tim, po e kritikojnė shumė lexues, duke manipuluar nė kėtė mėnyrė edhe me faqet e nderuara tė internetit (por jo me bartėsit e tyre, se ata e kanė tė njohur qė prej kohėsh kėtė ”marifet” tė ”Besnik Mirditės”) dhe duke tentuar qė tė dezorientojė lexuesit e ndershėm. Dhe ky  farė hithi - ”Besniku”, ka edhe shumė pseudonime tjera, tė cilėt nuk ėshtė vendi e kuvendi pėr t’i thėnė!
 
Por, nga instancat mė tė larta tė FBKSH-ės (nga i cili ”Besnik Mirdita” ėshtė pėrjashtuar qysh moti), kam tė dhėna tė sigurta dhe tė dokumentuara se, cili person fshihet pas kėtyre alamet pseudonimeve dhe shkrimeve denigruese (jo vetėm kundėr meje), dhe po ta teprojė me shkrimet dhe propagandėn e tij shizofrenike, FBKSH-ja do tė detyrohet qė t’ia ējerri maskėn dhe t’ia zbulojė identitetin e vėrtetė, sepse tanimė nuk ėshtė koha e pseudonimeve, e maskave dhe e maskarenjėve, por ėshtė koha e luftės ballė-pėrballė me pushtuesėt dhe koha e debatit politik fytyrė pėr fytyrė me tė gjithė ata qė duan tė shtrojnė pikėpamjet e tyre politike, taktike e strategjike pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare dhe tė japin kontributin e tyre pėr Ribashkimin e Shqipėrisė. Ilegaliteti politik i takon sė kaluarės komuniste. Askush nuk ėshtė dhe nuk mund tė etiketohet ”tradhėtar” pse nuk mendon dhe nuk vepron njėsoj si shoku i vet apo si tė tjerėt, e aq mė tepėr si i pėrhėnuri ”Besnik Mirdita”, i cili ditėn shtiret qingj, kurse natėn bėhet ujk!
 
Nga shkrimi histerik i ”Besnik Mirditės”, qysh nė fillim tė tij, shihet qartė, si rrezja e diellit, se ky farė nevriku as qė e ka lexuar shkrimin tim, pėr tė cilin hedh gur e baltė, sepse kush din shqip e kupton qartė qė nė fillim tė shkrimit tim se, unė sllavomaqedonėt e sotėm i quaj sllavė, kurse maqedonėt antikė i kam quajtur pellazgo-ilirė, jo pse ashtu mė ėshtė tekur mua, por se ashtu kanė shkruar historianė botėrorė dhe kombėtarė. Por, mjerisht, ”cėrnagori” i ”Tivarit” – ”Besnik Mirdita”, deri vonė ”aparatēik” i Beogradit (!), edhe pse nėpunės fakultetli(!), nuk ka lexuar asnjė libėr historie deri mė sot, as nuk e lexoi deri nė fund shkrimin tim, por sapo ka lexuar emrin tim dhe titullin e artikullit, i janė terruar sytė dhe i ėshtė mjegullosur truri (nėse ka!) dhe ka marrė shpejt e shpejt lapsin e tij majėshtrembėr dhe ka shkarravitur tė zezė mbi tė bardhė, ashtu siē din vetėm ai. Unė e njoh atė personalisht, edhe ai mė njeh mua, por se mė urren organikisht deri nė kėtė shkallė, kurrė nuk kam mundur ta marrė me mend! Kur dihet botėrisht, kėtė e dinė tė gjithė shokėt e miqtė qė na njohin qė tė dyve, se unė e ai kurrė nuk jemi zėnė apo grindur pėr diēka, qoftė politike qoftė private (as familjet tona nuk janė grindur), prandaj nuk e kuptoj aspak veprimin e tij dhe etiketat fallse qė mė ngjet nė reagimin e tij! Njeri (nėse mund tė quhet njeri!) mė bukėpėrmbysės se ”Besnik Mirdita” nuk mė ka ra rasti qė tė njoh! Njė ”njeri” me dubėlmoral, tinėzar, hipokrit dhe i pasinqertė! ”Njeri” qė ditėn urren vetveten, kurse natėn gjithė botėn!
 
E theksova qysh nė fillim se, unė nuk kam ndėrmend tė notoj nė tė njėjtat ujėra tė fėlliqura tė shpifjeve dhe etiketimeve banale tė ”Besnik Mirditės” me kompani, prandaj edhe nuk polemizoj me reagimin e tij ndaj shkrimit tim, sepse as nuk ia vlen dhe as nuk kam kohė tė merrem me tipa psikopatikė dhe t’ju mbajė atyre leksione pėr historinė tonė kombėtare! Nuk mė lejon edukata ime familjare, rregullat e mirėsjelljes dhe karakteri im tolerant (kėtė e din tė gjithė ata qė mė njohin personalisht), qė ta ul veten nė nivelin e pakulturuar tė ”Besnik Mirditės” dhe tė pėrdorė stilin dhe terminet ofenduese tė tij.
 
            Tė nderuar lexues!
 
Unė nuk pretendoj se shkrimi im, „i pėrbaltur“ me aq zell nga i vetėquajturi „Besnik Mirdita“, ėshtė i pėrkryer e pa tė meta, por aty ka edhe gjėra tė mira, prandaj, Ju merrni tė mirat dhe hidhni tė kėqijat e atij shkrimi, qė nuk ėshtė aspak „provokativ“, siē shpif „profeti i pagabueshėm“ -  „Besnik Mirdita“, por njė shkrim vizionar dhe qėllimmirė.
 
Populli thotė: Gojėt e hallkut e vrimat e gardhit nuk mbyllen!
 
Prandaj, me kaq i jap fund kėtij SQARIMI. Ky ėshtė i pari dhe i fundit pėr kėtė ēėshtje.
 
I falenderoj Lexuesit e tė gjitha Faqeve tė lartpėrmendura tė Internetit pėr durimin dhe zellin e tyre pėr leximin e shkrimeve tė mia tė deritashme dhe tė ardhshme.
 
I falenderoj Faqet e lartpėrmendura tė Internetit pėr mirėkuptimin, dhe publikimin e artikullit tim, tė artikujve tė mėparshėm, si dhe tė kėtij SQARIMI.
 
E falenderoj veteranin e arsimit shqip nga Ilirida, Zotėri Qazim Rrushajn pėr objektivitetin dhe paanėshmėrinė gjatė reagimit tė tij, si dhe tė gjithė pėrkrahėsit tjerė tė sinqertė.
 
Me nderime vėllazėrore dhe pėrshėndetje kombėtare,
 
SHEFKI  OLLOMANI 
 
Suedi, mė 17 Shkurt 2004

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.