|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 18 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri sot viziton Tiranėn ku do tė takohet me udhėheqėsit mė tė lartė tė Shqipėrisė

 • Edhe nė takimin Holkeri-Rexhepi dhe Lambsdorf nuk ėshtė gjetur ndonjė solucion qė tė dilet nga zhbllokimi i privatizimit

 • Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės e kundėrshtojnė fuqishėm aktivizimin e grupit tė lartė Ēoviq – Hakerup

 • Ministri Ēeku u takua me ministrin turk Osman Pepe

 • Pėr shkaqe teknike shtyhet pėr pasdite seanca e sotme e Kuvendit, deputetėt serbė bojkotojnė mbledhjen

 • Studentėt protestuan pėr gjendjen nė Universitetin e Prishtinės

 • Katėr eprorėt e TMK-sė sot u paraqitėn para gjykatėsit ndėrkombėtar nė Prishtinė

 • Nesėr nė Prizren nisin protestat kundėr arrestimit tė katėr eprorėve tė TMK-sė

 • Katėr serbė nė ekipin e Kosovės pėr bisedime me Beogradin

 • Filloi nėnshkrimi i Peticionit nė pėrkrahje tė themelimit tė njė universiteti ndėrkombėtar nė Mitrovicė

 • Pėr themelimin e Operas dhe Baletit nuk janė respektuar procedurat juridike dhe kriteret profesionale

 • Nuk i zhvillon punimet seanca e sotme e Kuvendit, deputetėt serbė bojkotojnė

 • Parlamentarėt kosovarė thellojnė bashkėpunimin me parlamentarėt e Shqipėrisė

 • Eprorėt e TMK-sė sot paraqiten para gjykatėsit ndėrkombėtar

 • Tė rinjtė e Therandės kanė potencial nė dinamizimin e rrjedhave

 • Ēeku ka vizituar komandėn e Zonės sė Dytė tė TMK-sė nė Prizren dhe familjet e tė arrestuarve

 • Kompleksi industrial "Trepēa" inauguroi qendrėn e kontrollit sistematik shėndetėsor pėr punėtorėt

 • Policia e Shkodrės kapi pesė kilogram e gjysmė drogė tė tipit heroinė dhe arrestoi njė person

 • Nė qytetin Burgas tė Bullgarisė u zbulua njė shtypshkronjė e dollarėve amerikanė

 • Shqiptarėt kėrkojnė qė gjuha shqipe tė jetė gjuhė e dytė zyrtare nė Shkup

 • Shrėder u bėn thirrje palestinezėve dhe izraelitėve t'i rikthehen planit ndėrkombėtar pėr paqe

 • Bush ka hedhur poshtė kritikat pėr tė dhėnat e zbulimit para luftės pėr Irakun

 • Nė njė sulm vetėvrasės vriten dy irakianė dhe plagosen tetė ushtarė tė koalicionit

 • Keri ruan kryesimin nė garėn pėr president

 • India e Pakistani afėr marrėveshjes?

 • Nė Irak vazhdon polemika rreth zgjedhjeve

 • Berluskoni thotė se Londra, Parisi dhe Berlini po krijojnė rrėmujė nė Evropė

 • Mbi 11 civilė irakianė tė vrarė sot nė njė sulm vetėvrasės

 • Mbi 200 njerėz kanė humbur nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė Iran

 • Gjenerali Sanēez thotė se trupat amerikane do tė qėndrojnė me vite nė Irak

 
  
Holkeri sot viziton Tiranėn ku do tė takohet me udhėheqėsit mė tė lartė tė Shqipėrisė
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri sot do tė vizitojė Tiranėn ku do tė takohet me presidentin Alfred Moisiun, kryeministrin Fatos Nano, dhe ministrin e jashtėm Kastriot Islami dhe ambasadorin e OSBE-sė nė Tiranė, Osmo Liponen.
 
Nė fokus tė takimeve pritet tė jenė bashkėpunimi institucional ndėrmjet Qeverisė sė Shqipėrisė dhe UNMIK-ut e institucioneve tė Kosovės, shqyrtimi i mundėsive pėr pėrfshirjen e Kosovės nė proceset integruese dhe pėrmbushja e standardeve.

Bisedimet e z. Holkeri dhe Tiranės zyrtare pritet tė pėrqėndrohen edhe rreth dialogut Prishtinė - Beograd, si dhe pėr ēėshtje tė tjera me interes pėr tė dyja vendet.
 
 
Edhe nė takimin Holkeri-Rexhepi dhe Lambsdorf nuk ėshtė gjetur ndonjė solucion qė tė dilet nga zhbllokimi i privatizimit
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri u takua dje pasdite nė Prishtinė me kryeministrin Bajram Rexhepi dhe shefin e Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, Nikolas Lambsdorf, me tė cilėt bisedoi nė lidhje me procesin e privatizimit. Sipas zėdhėnėses sė UNMIK-ut, Izabela Karlovic, ishte njė takim jozyrtar, nė tė cilin pėrfaqėsuesit e lartė tė administratės ndėrkombėtare dhe asaj vendore kanė shkėmbyer mendime pėr zgjidhjen e procesit tė bllokuar tė privatizimit. Mirėpo, edhe nė kėtė takim nuk ėshtė arritur tė gjendet ndonjė sollucion pėr tė dalė nga zhbllokimi i procesit tė privatizimit.

Holkeri ka kėrkuar qė anėtarėt e Qeverisė sė Kosovės tė marrin pjesė nė Bordin drejtues tė AKM-sė. Ndėrkaq, kryeministri Rexhepi ka kėrkuar nga UNMIK-u tė shqyrtojė kėrkesat dhe argumentet e Qeverisė dhe tė propozojė njė zgjidhje, e cila do tė pėrcaktojė nėse qeveritarėt do tė mbesin ose jo nė kėtė bord.

Ndėr kėrkesat ėshtė edhe shkarkimi i drejtoreshės sė AKM-sė Marija Fuēi. Rexhepi edhe dje ka akuzuar udhėheqjen e Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit se poi ndryshon politikat operative sipas kėrkesave tė Beogradit.
 
 
Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės e kundėrshtojnė fuqishėm aktivizimin e grupit tė lartė Ēoviq – Hakerup
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės e kanė cilėsuar si tė panevojshėm aktivizimin e grupit tė lartė punuese i themeluar nga njė marrėveshje ndėrmjet Ēoviqiti dhe ish-shefit tė UNMIK-ut, Hakerup. Madje, ata thonė se kjo sjell pengesa edhe pėr dialogun pėr ēėshtje praktike.

Nė kėtė aspekt Ramush Tahiri, kėshilltar i kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės thotė se ka kaluar koha, kur pėr Kosovėn ėshtė folur pa praninė e palės kosovare dhe se nė kėtė fazė kur institucionet vendore sipas tij janė funksionale, nuk ka kurrfarė arsye qė ky grup i lartė punues i themeluar qysh nė kohėn e kryeadministratorit Hans Hakerup tė funksionojė edhe mėtutje.
 
Ai ka shtuar se nėse eventualisht aktivizohet njė grup i tillė, vendimet e atij grupi nuk do tė jenė obligative pėr institucionet e Kosovės.
 
 
Ministri Ēeku u takua me ministrin turk Osman Pepe
 
Ankara, 18 shkurt 2004 - Ministri i MMPH-sė Ethem Ēeku nė vizitėn qė ėshtė duke ia bėrė Turqisė dje ėshtė takuar me ministrin turk tė Mjedisit Osman Pepe, me drejtorin e pėrgjithshėm tė mjedisit Musa Demirbash, drejtorin e pėrgjithshėm tė planifikimit Osman Tuzun, me drejtorin e Parqeve Nacionale dhe Mbrojtjes sė Mjedisit Mustafa Kemail Yalinkiliq, ku kanė biseduar rreth fushės sė mjedisit, ujėrave, planifikimit hapėsinor, ndėrtimit etj.
 
Gjatė takimit tė ministrit Ēeku me ministrin homolog turk Pepe ėshtė biseduar pėr tė arriturat dhe vėshtirėsitė e ministrisė sė Mjedisit nė Kosovė si dhe u shkėmbyen pėrvoja reciproke nė mes vete. Po ashtu nė kėtė takim u bisedua edhe pėr mundėsinė e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė nė lėmin e Planifikimit Hapėsinor, mjedisit, ujėrave dhe banimit.
 
 
Pėr shkaqe teknike shtyhet pėr pasdite seanca e sotme e Kuvendit, deputetėt serbė bojkotojnė mbledhjen
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Pėr shkak tė disa problemeve teknike, seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės, e cila ėshtė dashur tė fillojė nė orėn 10, ėshtė shtyrė pėr nė orėn 14.00. Kjo ka ndodhur pėr shkak se grupet parlamentare nuk janė marrė vesh rreth renditjes sė deputetėve nė sallėn e renovuar tė Kuvendit.

Ndėrkohė janė takuar Kryesia e Kuvendit dhe kryeparlamentari Daci pėr tė zgjidhur kėtė problem.
Pėrndryshe nė rend dite tė kėsaj seance ėshtė shqyrtimi i dytė i pesė projektligjeve, shqyrtimi parė i dy projektligjeve si dhe diskutimi rreth funksionimit tė strukturave paralele nė Kosovė.

Deputetėt serbė kanė vendosu tė mos marrin pjesė nė seancėn e sotme pėr shkak tė, siē thonė "ikonagrafisė sė vendosur nė ndėrtesėn e parlamentit". Depuetėt serbė thonė se pikturat me pamje nga Ldhja e Prizrenit dhe kthimit tė Skėnderbeut nė Shqipėri janė diskriminuese dhe se favorizojnė historinė e shqiptarėve.
 
 
Studentėt protestuan pėr gjendjen nė Universitetin e Prishtinės
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Pėr shkak tė gjendjes sė rėnduar nė Universitetin e Prishtinės, nisma "Pėr njė universitet Tjetėrqysh" ka organizuar sot njė protestė nė platonė para Bibliotekės Universitare nė Prishtinė, me moton "12 pa 5 minuta".

Kjo protestė u mbajt si reagim ndaj vazhdimit tė status kuosė, e cila si protagonist kryesor ka udhėheqjen e Universitetit tė Prishtinės. Ndėrkaq nė 12 pa 5 minuta studentėt e mblodhėn para rektoratit duke protestuar me pipa dhe avionė prej letre nė formė tė indeksave dhe nė kėtė mėnyrė studentėt shprehėn revoltėn e tryre pėr gjendjen aktuale nė universitet.

Pėrfaqėsuyeist e kėsaj nisme thanė se kjo ėshtė vetėm fillimi, duke paralajmėruar forma tė tjera tė protestės.
 
 
Katėr eprorėt e TMK-sė sot u paraqitėn para gjykatėsit ndėrkombėtar nė Prishtinė
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė gjeneralbrigade Selim Krasniqi, togeri Milaim Latifi, kapiteni Xhavit Elshani dhe nėnkoloneli Bedri Zyberaj, sot nė Gjyaktėn e Supreme tė Kosovės nė Prishtinė kanė dhėnė deklaratat e para para gjykatėsit ndėrkombėtar Lin Slattengren, i cili ėshtė nga Gjykata e qarkut tė Prizrenit.
 
Sipas avokatėve mbrojtės, tė gjithė pandehurit kanė heshtur para gjykatėsit dhe marrja e tyre nė pyetje do tė vazhdojė edhe gjatė ditėve tė ardhshme.

Ata janė paraburgosur mė 16 shkurt me akuzat pėr krime serioze.
 
 
Nesėr nė Prizren nisin protestat kundėr arrestimit tė katėr eprorėve tė TMK-sė
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e tri shoqatave tė dala nga lufta arrestimin e katėr eprorėve tė lartė tė TMK-sė dhe ish-luftėtarėve tė UĒK-sė e konsiderojnė si luftė tė re ndaj vlerave tė luftės sė UĒK-sė dhe janė njė vazhdimėsi e politikės sė gabuar tė administratės ndėrkombėtare. Krerėt e kėtyre shoqatave thonė se janė tė indinjuar me qėndrimin e qeverisė sė Kosovės.

Ata paralajmėruan se qė nga dita e nesėrme do tė fillojnė me protesta nė rrugė kundėr arrestimit tė katėr eprorėve tė TMK-sė.

Kėshtu nesėr nė Prizren nė orėn 13.00 fillon protesta e parė nė sheshin Shadėrvan, pastaj tė premtėn nė Malishevė, e pastaj edhe nė tė gjitha qendrat e Kosovės.

Gjithashtu ata thanė se "do tė bėjnė ēmos pėr t'u ndalur kjo fushatė e egėr qė po bėhet kundėr ēlirimtarėve, ndaj familjeve tė tyre, tė cilat kanė dhėnė ēdo gjė dhe kanė qenė tė gatshme edhe tė sakrifikojnė tėrė familjen e vet pėr lirinė e Kosovės".
 
 
Katėr serbė nė ekipin e Kosovės pėr bisedime me Beogradin
 
Mitrovicė, 18 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesist serbė tė koalicionit "Kthimi" kanė caktuar sot pėrfaqėsuesit e tyre nė ekipin nė bisedimet e autoritetet e Beogradit.

Kėshtu nė ekipin e Kosovės do tė jetė ministri i Bujqėsisė nė qeverinė e Kosovės Goran Bogdanoviq, ministri koordinator nė qeverinė e Kosovės Milorad Todoroviq, kėshilltari nė kabinetin e shefit tė UNMIK-ut Nenad Radoslavleviq dhe anėtari i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės Oliver Ivanoviq, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Filloi nėnshkrimi i Peticionit nė pėrkrahje tė themelimit tė njė universiteti ndėrkombėtar nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 18 shkurt 2004 - Me iniciativėn e disa studentėve tė shkencave politike, nė Mitrovicė filloi nėnshkrimi i Peticionit nė pėrkrahje tė themelimit tė njė universitetit ndėrkombėtar nė Mitrovicė.

Ideja pėr themelimin e njė universiteti tė tillė nė Mitrovicė ėshtė pėrmendur njė kohė tė gjatė nga intelektualėt mitrovicas dhe sė fundi ėshtė paraqitur edhe nga Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi nė Konferencėn e fundit pėr Mitrovicėn tė mbajtur nė Londėr dhe kjo ka hasur nė pėrkrahje tė fuqishme nga shumica e tė pranishmėve.

Kjo iniciativė ka hasur nė pėrkrahjen e Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, partive politike, intelektualėve dhe shpresohet se do tė pėrkrahet edhe nga tė gjithė qytetarėt e Mitrovicės.
Nėnshkrimi i kėtij Peticioni sė shpejti do tė fillojė edhe nė pjesėn veriore tė qytetit.

Ky peticion pastaj do t'u dorėzohet institucioneve tė Kosovės, UNMIK-ut dhe zyrave diplomatike tė akredituara nė Prishtinė.
 
 
Pėr themelimin e Operas dhe Baletit nuk janė respektuar procedurat juridike dhe kriteret profesionale
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Komisioni pėr Kulturė, Rini dhe Sport i Kuvendit tė Kosovės, duke pasur parasysh paqartėsitė e krijuara rreth themelimit tė Operas dhe Baletit nga ana e Ministrisė pėr Kulturė, Rini, Sport dhe Ēėshtje Jorezidenciale, mosrespektimin e procedurave juridike e kritereve profesionale, si dhe jotransparencėn nė veprim, mė 9.01.2004 organizoi dėgjimin publik nga i cili nxori disa konkluzione.

Nė kėto konkluzione thuhet se nisma pėr themelimin e Operas dhe Baletit tė Kosovės ėshtė bėrė, por nuk ėshtė jetėsuar as pėrafėrsisht nė baza profesionale dhe tė akteve juridike pėrcjellėse.
Themelimi i Operas nė kuadėr tė Filharmonisė sė Kosovės mund tė pranohet vetėm si njė bėrthamė nga e cila sa mė shpejt duhet tė dalė institucioni i mėvetėsishėm i Operas dhe Baletit tė Kosovės.

Themelimi dhe pėrbėrja e Kėshillit tė Filharmonisė, pjesė e sė cilės ėshtė Opera, dhe e Kėshillit Artistik duhet tė jenė transparent. Profesionistėt duhet tė konsultohen mė shumė dhe tė inkuadrohen nė themelimin e Operas dhe Baletit tė Kosovės.

Veprimet e deritanishme kanė qenė jotransparente dhe pėrqendrimi ėshtė bėrė nė njė realizim skenik e jo pėr themelim tė mirėfilltė tė institucionit.

Nuk ėshtė respektuar instituti i konkursit dhe nuk janė bėrė kontrata, ndėrsa pagat dhe honoraret nuk janė dhėnė sipas procedurave tė obligueshme.

Kėrkohet njė bashkėpunim mė korrekt dhe mė i drejtpėrdrejtė i Ministrisė pėr Kulturė, Rini, Sport dhe Ēėshtje Jorezidenciale me Komisionin pėr Kulturė, Rini dhe Sport tė Kuvendit tė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė kėtij komisioni.
 
 
Nuk i zhvillon punimet seanca e sotme e Kuvendit, deputetėt serbė bojkotojnė
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Pėr shkak tė disa problemeve teknike, seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės nuk i ka zhvilluar punimet. Kjo ka ndodhur pėr shkak se grupet parlamentare nuk janė marrė vesh rreth renditjes sė deputetėve nė sallėn e renovuar tė Kuvendit. E paraparė qė tė fillojė nė orėn 10,00 ajo ėshtė shtyrė pėr nė orėn 14.00, por rreth orės 15,00 ajo u anulua pėr sot.

Ndėrkohė janė takuar Kryesia e Kuvendit dhe kryeparlamentari Daci pėr tė zgjidhur kėtė problem, por megjithatė nuk kanė gjetur ndonjė zgjidhje.

Pėrndryshe nė rend dite tė kėsaj seance ėshtė shqyrtimi i dytė i pesė projektligjeve, shqyrtimi parė i dy projektligjeve si dhe diskutimi rreth funksionimit tė strukturave paralele nė Kosovė.

Deputetėt serbė kanė vendosur tė mos marrin pjesė nė seancėn e sotme pėr shkak tė, siē thonė "ikonagrafisė sė vendosur nė ndėrtesėn e parlamentit". Deputetėt serbė thonė se pikturat me pamje nga Lidhja e Prizrenit dhe e kthimit tė Skėnderbeut nė Shqipėri janė diskriminuese dhe se favorizojnė historinė e shqiptarėve.
 
 
Parlamentarėt kosovarė thellojnė bashkėpunimin me parlamentarėt e Shqipėrisė
 
Tiranė, 18 shkurt 2004 - Komisioni pėr Transport dhe Telekomunikacion i Kuvendit tė Kosovės i udhėhequr nga Edita Tahiri, kryetare, nė kuadėr tė vizitės disaditėshe qė po bėn nė Shqipėri, zhvilloi njė sėrė takimesh me strukturat pėrkatėse tė Kuvendit dhe tė Qeverisė sė Shqipėrisė.
 
Komisioni pati takim me zėvendėskryetaren e Kuvendit tė Shqipėrisė, zonjėn Magbule Ēeēo, me kryetarin e Komisionit pėr Industri dhe Transport, Eduard Alushi, nėnkryetarin pėr Politikė tė Jashtme tė Kuvendit, Besnik Mustafaj, ministrin e Transportit dhe Komunikacionit, Spartak Poēi.

Gjatė kėtyre bisedave u vunė nė pah mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė e tė kėmbimit tė pėrvojave nė sistemin ligjvėnės, si dhe nė fushat tė tjera tė punės sė komisioneve dhe kuvendeve.

Me kėtė rast ministri Poēi i njoftoi parlamentarėt kosovarė me dinamikėn e ndėrtimit tė autostradės Durrės B Morin, e cila do tė shtrihet mė tutje nėpėr Kosovė, deri nė Merdar. Tė dy komisionet ishin tė njėjtit mendim se kjo rrugė ėshtė me rėndėsi jetike, jo vetėm pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn, por edhe mė gjerė pėr rajonin.
 
Kjo rrugė u tha se pėrbėn njė aortė tė pazėvendėsueshme tė zhvillimit ekonomik tė Shqipėrisė dhe Kosovės, tė ndėrlidhjes e rinjohjes shqiptare, si dhe njė mundėsi pėr bashkėpunim e ndėrlidhje mė tė shumanshme tė tė dyja vendeve.
 
 
Eprorėt e TMK-sė sot paraqiten para gjykatėsit ndėrkombėtar
 
Prishtinė, 18 shkurt 2004 - Komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė gjeneralbrigade Selim Krasniqi, togeri Milaim Latifi, kapiteni Xhavit Elshani dhe nėnkoloneli Bedri Zyberaj sot do tė japin deklaratat e para para gjykatėsist ndėrkombėtar Lin Slattengren.

Ata janė paraburgosur mė 16 shkurt me akuzat pėr krime serioze.
 
 
Tė rinjtė e Therandės kanė potencial nė dinamizimin e rrjedhave
 
Therandė, 18 shkurt 2004 - Nė kuadėr tė projektit " 2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj" dje nė Therandė u mbajt njė debat i Kryesisė qendrore tė FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti. Kėtė tubim e shpalli tė hapur kryetari i degės sė FR tė LDK-sė nė Therandė, Bekim Kryeziu, ndėrsa tė pranishmit mė pas i pėrshėndeti edhe kryetari i Kuvendit Komunal tė Therandės dr.Sali Asllanaj.

Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse kryetari i FR tė LDK-sė z.Lulzim Zeneli, theksoi se ky ėshtė njė rast i veēantė qė tė debatohet pėr tė gjitha ēėshtjet qė i preokupojnė tė rinjtė e kėtij qyteti. "Kosova ka hyrė nė njė proces i cili ėshtė pėrcaktues pėr tė ardhmen e saj dhe Theranda ka potencial rinor qė tė ndikojė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend, fakt ky qė ėshtė argumentuar shumė herė dhe sot po rikonfirmohet", tha z. Zeneli i cili nė vazhdim shtoi se "Kosovės dhe perspektivės sė saj i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase, qeveri qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsi ndaj qytetarėve tė Kosovės.
 
Tė rinjtė e LDK-sė kanė barrėn dhe pėrgjegjėsinė qė tė jenė katalizator tė kėtyre proceseve, tha ai. Ky takim ėshtė njė rast i mirė tė afirmohen politikat e tė rinjve tė LDK-sė dhe tė pėrcillet mesazhi shumė i qartė pro njė dinamike mė tė theksuar nė tė gjitha proceset nė vend, theksoi nė fjalėn e tij kryetari Zeneli.

Nė vazhdim pjesėmarrėsit nė debat diskutuan njė varg ēėshtjesh qė janė preokupuese pėr tė rinjtė dhe qytetin e Therandės.
 
 
Ēeku ka vizituar komandėn e Zonės sė Dytė tė TMK-sė nė Prizren dhe familjet e tė arrestuarve
 
Pizren, 18 shkurt 2004 - Komandanti i TMK-sė, gjeneral Agim Ēeku dje nė orėt e pasditės ka vizituar komandėn e Zonės sė Dytė tė TMK-sė nė Prizren. Ēeku me zyrtarė tė kėsaj zone ka biseduar pėr situatėn e krijuar, duke thėnė se duhet tė gjenden forma pėr tejkalimin e saj dhe arritjen e qėllimeve tė pėrbashkėta pėr tė ardhmen e TMK-sė.
 
Gjeneral Agim Ēeku mė pas ka vizituar familjen e gjeneralit Selim Krasniqit nė Drenoc tė Rahovecit, si dhe familjen e Bedri Zyberajt nė Drenoc tė Malishevės, tė cilėt para dy ditėsh u arrestuan nga policia ndėrkombėtare nėn dyshimin se kanė bėrė krime lufte nė vitet 1998/1999.
 
 
Kompleksi industrial "Trepēa" inauguroi qendrėn e kontrollit sistematik shėndetėsor pėr punėtorėt
 
Mitrovicė, 18 shkurt 2004 - Kompleski industrial Trepēa inauguroi qendrėn e kontrollit sistematik shėndetėsor tė punėtorėve. Nė kėtė qendėr do tė bėhet kontrollimi mjekėsor falas pėr punėtorėt nė "Trepēė" dhe atė pėr herė tė parė pas dhjetė vjetėve. Projekti pėr ndėrtimin e kėsaj qendre ka kushtuar 140 mijė euro, mjete kėto qė janė siguruar nga buxheti i Kosovės dhe disa donacione tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Menaxheri ndėrkombėtar i kompleksti "Trepēa" Pol Nels ka thėnė se kontrolli shėndetėsor do tė ndihmojė klasifikimin mjekėsor tė punėtorėve tė regjistruar nė Trepēė, disa prej tė cilėve pritet tė pensionohen. Nė kėtė qendėr deri mė tash janė realizuar 400 kontrollime mjekėsore.
 
 
Policia e Shkodrės kapi pesė kilogram e gjysmė drogė tė tipit heroinė dhe arrestoi njė person
 
Shkodėr, 18 shkurt 2004 - Policia e Shkodrės kapi dje pesė kilogram e gjysmė drogė tė tipit heroinė dhe arrestoi njė person 27-vjeēar, i cili akuzohet si mbajtės dhe shpėrndarės droge.
 
Gjatė kontrollit nė banesėn e tė arrestuarit policia zbuloi sasinė e sipėrshėnuar heroinė qė ėshtė sasia mė e madhe e drogave tė forta tė kapura gjatė viteve tė fundit nė Shkodėr.
 
Ndėrkohė, disa raste tė trafikut tė drogės tė zbuluara javėve tė fundit ne veri tė Shqipėrisė kanė hedhur dyshimet tek policia pėr ekzistimin e njė linje tė re tė trafikut nga Shqipėria nė drejtim tė Malit tė Zi dhe Evropės.
 
 
Nė qytetin Burgas tė Bullgarisė u zbulua njė shtypshkronjė e dollarėve amerikanė
 
Sofje, 18 shkurt 2004 - Nė qytetin Burgas tė Bullgarisė policia ka zbuluar njė shtypshkronjė tė dollarėve amerikanė me ē'rast dy persona janė arrestuar. Policia bėri tė ditur se shtypshkronja ishte pjesė e rrjetit kriminal ndėrkombėtar dhe u zbulua gjatė aksionit tė pėrbashkėt me policinė amerikane, i cili filloi nė Kaliforni.
 
 
Shqiptarėt kėrkojnė qė gjuha shqipe tė jetė gjuhė e dytė zyrtare nė Shkup
 
Shkup, 18 shkurt 2004 - Ndarja territoriale nė Maqedoni po shoqėrohet me shumė debate. Njė nga temat e kėtij debati ėshtė pėrdorimi zyrtar i gjuhės shqipe nė pushtetin lokal tė Shkupit. Sipas ekspertėve ka kundėrthėnie mes Kushtetutės dhe ligjit tė ri tė ndarjes territoriale.
 
Ekspertėt vlerėsojnė se me ndarjen e re territoriale veē tjerash duhet tė rregullohet edhe pėrdorimi i gjuhės shqipe nė nivel tė qytetit tė Shkupit. Kjo ēėshtje sipas tyre duhet tė zgjidhet qė tė mos ketė kundėrthėnie ndėrmjet Kushtetutės dhe propozim-ligjit pėr qytetin e Shkupit, i cili parasheh pėrdorimin zyrtar tė gjuhės shqipe vetėm nėse nė dy nga nėntė komunat e Shkupit shqiptarėt pėrbėjnė mbi 20 pėr qind tė popullatės sė pėrgjithshme.
 
 
Shrėder u bėn thirrje palestinezėve dhe izraelitėve t'i rikthehen planit ndėrkombėtar pėr paqe
 
Berlin, 18 shkurt 2004 - Kancelari gjerman Gerhard Shrėder u ka bėrė thirrje palestinezėve dhe izraelitėve qė t'i rikthehen planit ndėrkombėtar pėr paqe nė Lindjen e Afėrt. Schröder, i cili u takua nė Berlin me kryeministrin palestinez Korai, theksoi mė tej se procesi i paqes mund tė vazhdohet vetėm nėpėrmjet dialogut direkt mes dy palėve. Nė tė njejtėn kohė, Shrėder dhe ministri i jashtėm gjerman Joshka Fisher shprehėn mbėshtetjen e mėtejshme tė Gjermanisė pėr Palestinėn.
 
 
Bush ka hedhur poshtė kritikat pėr tė dhėnat e zbulimit para luftės pėr Irakun
 
Uashington, 18 shkurt 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka hedhur poshtė kritikat se i ka zmadhuar tė dhėnat e zbulimit para luftės pėr Irakun, duke thėnė sesi mendimin e tij se ai vend ka armė pėr shkatėrrim nė masė e ndanin edhe Kongresi dhe Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė.

Bush kėtė deklartė tė bėri duke iu drejtuar mijėra ushtarėve amerikanė nė Fort Polk, tė cilėt sapo ishin kthyer ose po shkonin nė Irak.

Tė dhėnat e zbulimit pėr Irakun dhe mėnyra nė tė cilėn administeata e Bushit i pėrdori u bėnė ēėshtje kyēe pėr fushatėn parazgjedhore presidenciale, pasi ish-shefi i inspektorėve amerikanė Dejvid Keli deklaroi se tė dhėnat ishin tė gabuara se Iraku posedon armė tė shkatėrrimit nė amsė.

Bush ka thėnė se edhe ish-presidenti Bill Klinton dhe Kongresi nė vitin 1998 "e caktuan kėtė si politikė tė Shteteve tė Bashkuara pėr ndėrrimin e regjimit tė Irakut".
 
 
Nė njė sulm vetėvrasės vriten dy irakianė dhe plagosen tetė ushtarė tė koalicionit
 
Bagdad, 18 shkurt 2004 - Tetė ushtarė tė koalicionit janė plagosur sot nė mėngjes nė njė sulm me autobombė nė Irak, duke vrarė vetveten dhe dy irakianė nė njė sulm vetėvrasės nė qytetin Hilla, ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak, njofton Rojter.

Nėnkoloneli Robert Stėrzeleski, zėdhėnės i forcave polake, i tha Rojterit se gjashtė nga ushtarėt e plagosur janė polakė, njė hungarez dhe njė amerikan.
 
 
Keri ruan kryesimin nė garėn pėr president
 
Uashington, 18 shkurt 2004 - Kryesuesi i garės pėr kandidatin demokrat pėr president amerikan, senatori Xhon Keri, ka fituar nė votimin mė tė fundit midis pėrkrahėsve demokratė nė shtetin Uiskonsin.

Por kurorėzimi i senatorit Keri ka mbetur ende pezull. Votuesit nė shtetin Uiskonsin kanė siguruar qė konkurimi tė vazhdojė edhe pėr tė paktėn dy javė deri super-tė martėn kur tė thonė fjalėn e tyre votuesit edhe nė dhjetė shtete tė tjerė, pėrfshirė Nju Jorkun dhe Kaliforninė.

Xhon Keri vazhdon tė jetė kryesuesi i garės, ai ka fituar nė 15 nga 17 shtetet ku ėshtė votuar deri tani, por duket se mesazhi populist i kandidatit tjetėr, senatorit John Edwards, qė thekson rėndėsinė e krijimit tė vendeve tė punės nė Amerikė, po godet atje ku duhet.
 
 
India e Pakistani afėr marrėveshjes?
 
Nju Delhi, 18 shkurt 2004 - Zyrtarė tė lartė nga India dhe Pakistani takohen sot pėr tė aprovuar njė kalendar bisedimesh tė gjera pėr ēėshtje pėr tė cilat tė dy vendet kanė pasur mosmarrėveshje tė thella pėr rreth 50 vjet. Pas dy ditė bisedimesh nė kryeqytetin paksitanez Islamabad zyrtarėt e nivelit mė tė ulėt arritėn njė marrėveshje lidhur me strukturėn e dialogut.

Hollėsitė nuk janė njoftuar ende, por korrespondentėt thonė se mendohet qė tė ngrihen grupe bilaterale pėr tė shqyrtuar ēėshtje tė tilla si Kashmiri, armėt bėrthamore, terrorizmi, droga dhe tregtia.
 
 
Nė Irak vazhdon polemika rreth zgjedhjeve
 
Bagdad, 18 shkurt 2004 - Disa anėtarė tė Kėshillit Qeverisės Irakian thonė se nuk e mbėshtesin mė planin amerikan pėr zgjedhjen e njė qeverie tė pėrkohėshme pėrmes konferencave rajonale.
 
Anėtarėt nė fjalė, tė cilėt pėrfaqėsojnė shiitėt, sunitėt dhe kurdėt, thonė se sistemi i konferencave rajonale ka krijuar tashmė shumė polemika pas hedhjes poshtė nga kleriku kryesor shiit i vendit, Ayatollah Ali al-Sistani.

Disa anėtarė tė Kėshillit thonė se koalicioni i drejtuar nga Shtetet e Bashkuara duhet t=ja dorėzojė sovranitetin Kėshillit tė tanishėm Qeverisės deri sa tė krijohen kushtet pėr zgjedhje tė drejtpėrdrejta. Por tė tjerė thonė se as kjo nuk do tė pranohej nga shumica e irakianėve pasi Kėshilli ėshtė emėruar nga Shtetet e Bashkuara.
 
 
Berluskoni thotė se Londra, Parisi dhe Berlini po krijojnė rrėmujė nė Evropė
 
Romė, 18 shkurt 2004 - Udhėheqėsit britanikė, gjermanė dhe francezė takohen tė merkurėn nė Berlin ndėrkohė qė udhėheqės tė vendeve tė tjera evropiane po i akuozjnė ata se po pėrpiqen tė mbizotėrojnė Bashkimin Evropian.
 
Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, tha dje se Londra, Parisi e Berlini po krijojnė atė qė ai e cilėsoi si rrėmujė nė Evropė. Kryeministri britanik, Toni Bler, presidenti francez, Zhak Shirak, dhe kancelari gjerman, Gerhard Shrėder, thonė se kanė nė plan tė diskutojnė rreth mėnyrave pėr t=u dhėnė shtytje ekonomive evropiane nė prag tė takimit tė plotė tė nivelit tė lartė tė bllokut qė do tė mbahet muajin tjetėr nė Bruksel.
 
 
Mbi 11 civilė irakianė tė vrarė sot nė njė sulm vetėvrasės
 
Bagdad, 18 shkurt 2004 - Tė paktėn 11 civilė irakianė janė vrarė tė mėrkurėn nė mėngjes kur dy sulmues vetėvrasės kanė tentuar tė sulmojnė bazėn e koalicionit ku janė tė sistemuar trupat ndėrkombėtare, ka thėnė zėdhėnėsi i forcave tė koalicionit.

Sulmi jashtė kampit Ēarli nė qytetin Hillah gjithashtu ka plagosur 44 irakianė tė tjerė dhe 58 forca tė koalicionit, duke pėrfshirė hungarezė, polakė dhe njė amerikan. Gjenerali polak Mjeēislav Bienek e ka quajtur "sulm tė koordinuar terrorist".

Zėdhėnėsja Hilari Uajt ka thėnė se sulmi ka ndodhur afėr disa shtėpive afėr kampit ushtarak dhe janė vrarė burra, grua dhe fėmijė", njofton AP.
 
 
Mbi 200 njerėz kanė humbur nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė Iran
 
Teheran, 18 shkurt 2004 - Mbi 200 njerėz kanė humbur jetėn dhe 350 janė lėnduar sot nė mėngjes nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė trenin i cili nė verilinndje tė Iranit po transportonte benzinė, pleh artificial dhe squfur, njofton AP, duke cituar agjencinė iraniane tė lajmeve.

"Numri i tė vdekurve ka tejkaluar 200, ndėrkaq shėrbimet e emergjencės nė spital kanė transferuar rreth 350 tė lėnduar", ka thėnė Vajid Barkēi, zyrtar i shėrbimit tė emergjencės nė krahinėn Khorasan.

Pesėdhjetė e njė vagonė janė hedhur nė ajėr, ndėrkohė qė dridhja e tokės ėshtė ndier nė njė qark prej 10 km. Pesė fshatra janė shkatėrruar, ndėrkaq dritaret e shtėpive nė qytetin Nashapurtu, 20 km larg vendit tė shpėrthimit, janė thyer.
 
 
Gjenerali Sanēez thotė se trupat amerikane do tė qėndrojnė me vite nė Irak
 
Madrid, 18 shkurt 2004 - Komandanti i forcave amerikane nė Irak nė njė intervistė tė publikuar tė mėrkurėn ka thėnė se trupat amerikane do tė qėndrojnė me vite dhe do tė ndihmojnė irakianėt pėr tė ruajtur rendin nė Bagdad pėr tė paktėn 12 muajt e ardhshėm.

"Dua tė them se kemi biseduar pėr vite, jo pėr muaj", ka thėnė gjenerali Rikardo Sanēez pėr gazetėn spanjolle "El pais", i pyetur se sa gjatė forcat amerikane do tė qėndrojnė nė Irak.

"Irakianėt na kanė thėnė se nuk na duan kėtu, por as nuk thonė se duhet tė shkojmė. Kjo ėshtė shumė e komplikuar", ka thėnė gjenerali Sanēez, njofton Rojter.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.