|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė organizim tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė nė Therandė u mbajt debat i hapur me tė rinjtė “2004 Viti I LDK-sė – Viti i Juaj”

 
 

Tė rinjtė e Therandės kanė potencial qė tė ndikojnė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend

 
 

 
   
Therandė, 17 shkurt 2004 - Dje nė sallėn e mbushur pėrplotė me tė rinj tė hotel “Ballkan”-it, nė Therandė, nė kuadėr tė  projektit “ 2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj” u mbajtė njė debat i Kryesisė Qėndrore tė FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti.
 
Kėtė tubim e shpalli tė hapur kryetari i degės sė FR tė LDK-sė nė Therandė, z. Bekim Kryeziu, ndėrsa tė pranishmit mė pas i pėrshėndeti edhe kryetari i Kuvendit Komunal tė Therandės dr.Sali Asllanaj.
  
Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse kryetari i  FR tė LDK-sė z.Lulzim Zeneli, theksoi se sot ėshtė njė rast i veēant qė tė debatojmė pėr tė gjitha ēėshtjet qė i preokupojnė tė rinjtė e kėtij qyteti.
 
“Kosova ka hyrė nė njė proces i cili ėshtė pėrcaktues pėr tė ardhmen e saj dhe Theranda ka potencial rinor qė tė ndikoj pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend, fakt ky qė ėshtė argumentuar shumė herė dhe sot po rikonfirmohet” tha z. Zeneli i cili nė vazhdim shtoi se “Kosovės dhe perspektivės sė saj i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase, qeveri qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsi ndaj qytetarėve tė Kosovės.
 
Tė rinjtė e LDK-sė kanė barrėn dhe pėrgjegjėsinė qė tė jenė katalizator tė kėtyre proceseve.Takimi i sotėm ėshtė njė rast i mirė tė afirmojmė politikat e tė rinjėve tė LDK-sė dhe tė pėrcjellė mesazhin shumė tė qartė pro njė dinamike mė tė theksuar nė tė gjitha proceset nė vend”-theksoi nė fjalėn e tij kryetari Zeneli.
 
Nė vazhdim nga ana e pjesėmarrėsve nė debat u shtruan pėr diskutim njė varg ēėshtjesh qė janė preokupuese pėr  tė rinjtė dhe qytetin e Therandės. Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje rreth problemit tė papunėsisė, z.Zeneli tha se, pas ēėshtjės sė definimt tė statusit final tė Kosovės, ēėshtja e papunėsisė ėshtė ēėshtja mė e ndjeshme nė Kosovė dhe kėtij problemi, tha ai, do t’i qasemi nė mėnyrė serioze dhe institucionale.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.