|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Sa na kushtojnė nėnpunėsit e kryeministrit

 
 

 
18 shkurt 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Megjithėse selia e kryeministrisė ka njė departament tė shtypit dhe tė informimit, ka edhe njė faqe web-i qė pasqyron tėrė veprimtarinė e Kėshillit tė Ministrave dhe posaēėrisht tė kryeministrit Nano, marrja e informacionit pėr probleme tė caktuara prej kėtyre zyrave ėshtė krejtėsisht e pamundur. Edhe burimet konfidenciale e kanė akoma mė tė vėshtirė qė tė japin ndonjė tė dhėnė, pas urdhrit tė vitit tė shkuar tė zotit Nano qė ndalonte dhe penalizonte njė veprim tė tillė nga ēdo dikaster, urdhėr ky qė u zhvlerėsua me njė vendim tė Gjykatės kushtetuese pas kėrkesės sė bėrė nga disa shoqata gazetarėsh. Njė institucion qė e kontrollon kryeministrinė, Kontrolli i Lartė i Shtetit gjithashtu nuk tė jep ndonjė informacion rreth shkeljeve qė mund tė bėhen dhe janė bėrė nga aparati i Kėshillit tė Ministrave, pėrveē qė tė pėrmend njė faturė prej 83 milionė lekėsh, tė cilat janė shkelje dhe abuzime me fondet publike nga njė janari 2002 deri nė 30 qershor tė 2003.
 
40 milionė mė shumė pėr 22 punonjės tė rinj
 
Pavarėsisht kėtyre pengesave dhe pavarėsisht njė praktike jashtėligjore tė zyrave tė shtetit, gjenden sėrish burime pėr tė dhėnė deri nė detaje se ēfarė ndodh nė aparatin e Kėshillit tė Ministrave. Kėshtu fondi i pagave ka pėsuar njė ndryshim tė ndjeshėm nga viti 2002 nė vitin 2003 me njė shtesė prej  39.954 mijė lekė ose 50% mė tepėr, nga shtimi i organikės me 22 punonjės ose 11.2% tė numrit tė pėrgjithshėm.
 
Rekrutimi i kėtyre punonjėsve ka njė skemė formale ligjore: bėhen njoftimet nė shtypin e pėrditshėm, pranohet konkurrimi me punonjės pa kontratė ose me kontratė provizore dhe nė tė gjitha rastet zbatohet njė skemė nepotike qė ka lidhje, ose me vetė kryeministrin, ose me kėshilltarėt mė tė afėrt dhe kryesisht me treshen Nano-Isaku-Barēi. Studentė tė kualifikuar dhe posedues tė disa masterave, nė disa prej universiteteve mė tė dėgjuara perėndimore, janė tė parėt qė zhgėnjehen nga ky konkurrim, sepse nė ēdo rast punėsohen nė zyra qeveritare, njerėz tė pakualifikuar dhe qė kanė kaluar pa kontratė dy-tremujorshin nė kėto zyra.
 
Burimet pohojnė se gjatė vitit 2002, nė strukturėn e shpenzimeve tė fondit tė pagave njė peshė tė madhe zė shpėrblimi pėr pagesat jashtė orarit tė punės. Kėto pagesa janė dhėnė, pėr shoferėt e deri te drejtorėt e drejtorive, tė cilat kapin shumėn 8.841 mijė lekė ose 8% tė fondit tė pagave tė realizuar nė fakt. Vetėm pėr nėpunėsit civilė pagesat kapin vlerėn prej 3.671 mijė lekė ose 3.1%. Burime konfidenciale pohojnė pėr TemA se pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2003, fondi i pagave nga 82.739 mijė lekė ėshtė realizuar 81.739 mijė lekė. Gjithashtu duhet theksuar se fondi i pagave pėr vitin 2003, nė krahasim me vitin 2002, ka ardhur duke u rritur, konkretisht: pėr vitin 2002 fondi i pagave ėshtė realizuar 115.700 mijė lekė, ndėrsa pėr vitin 2003 ėshtė planifikuar nė shumėn 160.000 mijė lekė ose me njė rritje 38.3%. Kjo rritje nė vitin 2003, krahasuar me vitin 2002 vjen si pasojė e rritjes sė numrit tė punonjėsve tė disiplinuar nė organikė, tė cilėt nga 202 punonjės janė rritur nė nė 345 ose mė tepėr 58%.
 
Shkelje tė tjera
 
Tregues tė tjerė negativė dhe humbje tė mėdha pėr buxhetin e shtetit janė shkaktuar nga zėra dhe nėpunės tė tjerė tė Kėshillit tė Ministrave. Shkeljet dhe abuzimet mė evidente janė nė zėrin e dietave tė mbikėqyrėsve tė Farudin Arapit, pėr shpenzime pa kriter nė biseda telefonike. Burimet thonė se "investimet gjatė vitit 2002 janė pakėsuar me 34 milionė lekė. Ky pakėsim ka ardhur si rrjedhojė e prokurimit tė fondeve pėr investime tė ēelura nė favor tė disa ministrive tė ndryshme, si p.sh. blerje autoveturash dhe rikonstruksione tė ndryshme nė favor tė Drejtorisė sė Shėrbimeve Qeveritare (DSHQ). Pakėsimi i fondeve pėr investime nė favor tė DSHQ-sė nė shumėn 20.000 mijė lekė ėshtė bėrė nė datėn 3.12.2002.
 
Transferimi i fondeve buxhetore nė fund tė vitit ka sjellė mosrespektimin e afatit kohor pėr realizimin e procedurave tė tenderit tė hapur". Investimet pėr vitin 2002 janė realizuar nė masėn 28% ose mė pak pėr vlerėn 10.932 mijė lekė.  Pėr vitin 2002 nė strukturėn e shpenzimeve operative, peshėn specifike mė tė madhe e zėnė shpenzimet telefonike, tė cilat kapin shumėn 90.682 mijė lekė ose 50.2% e totalit, shpenzimet pėr pritje e pėrcjellje kapin shumėn 11.510 mijė lekė ose 6.4% tė totalit tė shpenzimeve. Nė shpenzimet operative tė administratės sė Kryeministrisė, njė peshė tė madhe zėnė ato telefonike, udhėtim e dieta tė "Grupit tė mbikėqyrjes sė fimave piramidale", tė cilat kapin shumėn 2.654 mijė lekė ose 1.5% tė totalit. Tė ndara sipas qėllimit respektivisht janė: shpenzime telefonike 1.183 mijė lekė dhe shpenzime udhėtim e dieta 1.471 mijė lekė.
 
Para me shumicė nga ministri i Pakicave
 
Kriza e qeverisjes qė ėshtė reflektuar veēanėrisht dy-tre vjetėt e fundit ka eksperimentuar edhe ministėr pakicash (zyrtari i lartė nuk u mor vesh asnjėherė  se me ēfarė detyre konkrete merrej nė qeveri) si dhe ka lėnė shkak pėr emėrime / ēemėrime nė administratėn e kryeministrisė sipas parimeve nepotike. Administrata shqiptare dhe sidomos aparati i Kėshillit tė Ministrave ka qenė njė front i rėndėsishėm punėsimi: shpura e kryeministrit Pandeli Majko largonte njerėzit e Nanos, stafi i kryeministrit Ilir Meta largonte tė emėruarit e kryeministrit tė dorėhequr dhe treshja e Nanos pastronte gjithēka nga Majko-Meta. Nė njė nga kėto kabinete qeveritare ka ekzistuar edhe njė ministėr i Pakicave Kombėtare qė, pėr mė shumė se njė muaj vejevinte korridoreve, sepse nuk i gjenin dot as edhe njė zyrė.
 
Burimet pohojnė megjithatė se edhe prej tij janė kryer shkelje nė dėm tė financave tė shtetit. Me mandatpagesėn nr. 14, datė 01.02.2002 ish-ministri "I pakicave kombėtare" dhe shoferi i ministrit, jane paguar 5 netė fjetje nė hotel nė shumėn 10.000 lekė respektivisht pėr secilin, pa bashkėlidhur fletėn e fjetjes nė hotel; dėmi ekonomik i tyre kap shumėn 20.000 lekė. Ka qenė po ky ministėr si dhe shoferi i tij qė kanė shkuar pėr katėr ditė nė Sarandė dhe janė paguar (mandatpagesa nr. 25, datė 26.02.2002) shpenzime pėr udhėtim e dieta pėr tetė ditė; dėmi ėshtė 16.000 lekė.
 
Ministrat, drejtorėt e drejtorive dhe shoferėt janė punonjėsit mė tė privilegjuar nė administratėn e kryeministrisė. Por shkeljet vazhdojnė edhe mė tej.
 
Me mandatpagesėn nr. 25, datė 26.02.2002, njė punonjės i Farudin Arapit ėshtė paguar dy herė pėr tė njėjtin shėrbim nė Vlorė, duke pėrfituar mė tepėr 5.400 lekė. Me mandatpagesėn nr. 101, datė 30.04.2002, si rrjedhojė e llogaritjes sė gabuar, tė shpenzimeve udhėtim e dieta pėr ditėt e qėndrimit me shėrbim, njė punonjėse ka pėrfituar mė tepėr shumėn 1.200 lekė. Disa shofera kanė qendruar mė shėrbim nė disa rrethe nga 10 deri 15 ditė nė muaj duke pėrfituar mesatarisht nga 33 mijė lekė deri 50 mijė lekė. Vlen tė theksohet se tė kėsaj natyre janė dhe dietat e marra nga nėpunėsit e kontrollit tė firmave piramidale, tė cilat janė tė larta. Nga kontrolli i ushtruar pėr kuadrimin e llogarisė 580 "Xhirim vlerash monetare" rezultoi se kjo llogari paraqitet e mbyllur dhe pėr rrjedhojė tė gjitha tėrheqjet me ēek nga banka janė dokumentuar nė debi tė llogarisė "Arka".
 
Por nuk ėshtė vetėm ministri i Pakicave qė ka pėrfituar nė mėnyrė tė padrejtė. Mė 18.03.2002 ėshtė paguar ish-Ministri i Integrimit, me 61.5 Euro pėr trajtim me ushqim, shumė e cila ėshtė pėrfshirė nė faturėn e hotelit nr. 39875, datė 13.03.2002.
Mė datė 24.03.2002; nr. 30, datė 09.05.2002 dhe nr. 30, datė 31.03.2003 janė paguar pėr pėrdorim minibari nė hotele shoferi me 9.9 USD, 5.35 USD kėshilltari dhe nga 9 Euro secili dy shoqėruesit e kryeministrit.
 
Mė datė 09.04.2002 dhe nr. 4, dt. 28.04.2002 janė paguar respektivisht zėdhėnėsi i shtypit me 5.85 Euro, sipas faturės sė hotelit nr. 103202, datė 12.04.2002 dhe kėshilltari nė shumėn 13.06 Euro pėr shpenzime telefoni.
 
Mė datė 12.04.2002 ėshtė rimbursuar shoqėruesi me 14.31 Euro pėr shpenzime ushqimi dhe telefoni, sipas fatures sė hotelit nr. 277484, datė 17.04.2002, ndėrkohė qė ėshtė trajtuar me dietė tė plotė pėr shėrbimin nė Angli.
 
Mė datė 17.04.2002 ėshtė paguar zėdhėnėsi i shtypit mė shumėn 27.75 Euro pėr shpenzime telefoni, sipas faturės sė hotelit nr. 07353, datė 18.04.2002.
 
Mė  datė 26.06.2002 ėshtė paguar shoferi, nė shumėn 75 USD, nga tė cilat 40 USD pėr fjetje nė hotel dhe 35 USD dietė ditore. Nga kontrolli i dokumentacionit rezulton se siguracioni i makinės pėr dalje jashtė shtetit ėshtė bėrė nė emėr tė kėshilltarit, ndėrsa fatura e shoferit pėr fjetje nė hotel nuk ėshtė origjinale, por njė dokument nė gjuhėn shqipe, i paqartė, dhe pėr mė tepėr i plotėsuar nė datėn 28.05.2002, pra njė muaj para shėrbimit.
 
Suveniret e kushtueshme
 
Abuzime me financat e buxhetit tė kėshillit tė ministrave vėrehen edhe nė blerjen e dhuratave. Me urdhėr-pagesėn nr. 89, ėshtė xhiruar vlera 104.000 lekė nė favor tė subjektit "Souvenir Klajda", pėr blerje dhuratash tė ndryshme. Sipas procesverbalit nr. 62, pėr artikullin "Vazo kristali jeshile" ėshtė miratuar ēmimi 19.500 lekė, ndėrsa subjekti ka vendosur ēmimin 29.500 lekė. Nė disa raste janė blerė artikuj tė njėjtė por me ēmime tė ndryshme dhe konkretisht "Skėnderbe i vogėl", "Skėnderbe i mesėm" dhe "Skėnderbe i madh", "Shqiponjė Argjendi nė filigram", ēmimet e tė cilėve variojnė nga 10.000, 30.000 dhe 35.000 lekė. Me urdhėr-pagesėn nr. 204, ėshtė xhiruar shuma 93.600 lekė, po ky shėrbim i kryer nga ky subjekt ėshtė realizuar me 86.400 lekė.
 
Me urdhėr-pagesėn nr. 184, datė 13.06.2002 ėshtė xhiruar nė favor tė "Uzinės Dinamo" sh.a. vlera 944.400 lekė, ku ka njė dėm ekonomik nė shumėn 10.090 lekė.
 
Nė artikullin letėr pėr fotokopje janė shpenzuar mė tepėr 10.800 lekė.
 
Burimet pohojnė se nė 7 raste, nė shumėn 1.333 mijė lekė nė faturat e pritje-percjelljeve janė likuiduar edhe shpenzimet pėr transportin e delegacioneve me mjetet e DSHQ, ndėrsa nė 3 raste, nė shumėn 1.100 lekė, janė kryer pagesa edhe pėr blerje cigare.
 
Tenderat
 
Tenderat janė njė zė tjetėr ku janė regjistruar shkelje dhe humbje tė shumave tė konsiderueshme financiare. Nė 2002 janė zhvilluar 6 tendera me 45 000 mijė lekė dhe janė lidhur 6 kontrata me vlerė 42 722 mijė lekė, nga tė cilat: 3 tendera tė hapur me fond 32 000 mijė lekė, 2 tendera tė kufizuar, me fond 5 500 mijė lekė dhe 1 tender i drejtpėrdrejtė me fond 7 500 mijė lekė.
 
Nė tenderin  "Abonimet nė organet e shtypit periodik pėr vitin 2002", ėshtė shkaktuar njė dėm prej 7 505 mijė lekė nga ofertuesi, ndėrsa nė tenderin "Blerje letėr A 4", dėmi ėshtė  3 000 mijė lekė.
Nė tenderin "Blerje nafte dhe benzine" ka njė humbje prej 18 999 mije lekė, nė tenderin  "Blerje goma tė reja pėr automjetet", ka njė dėm ekonomik prej 2 455 mijė lekė, nė tenderin "Riparimi i automjeteve tė Merzedes - benz", humbja ėshtė 7 498 mijė lekė, kurse shpenzime tė tepėrta janė bėrė edhe pėr riparim dhe zėvendėsim tė mjeteve tė kėmbimit pėr makina tė ndryshme nė aparatin e kryeministrisė.
 
Humbje janė shėnuar edhe nė tenderat e zhvilluara gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2003. Kėshtu janė zhvilluar 4 tendera me 12 850 mijė lekė dhe janė lidhur 4 kontrata me vlerė 9 037 mije lekė, nga tė cilat 3 tendera tė hapur me 10 450 mijė lekė dhe 1 tender i kufizuar, me 2 400 mijė lekė. Nė tenderin "Abonimin e Aparatit tė Kėshillit tė Ministrave, dėmi ėshtė 4 457 mije lekė, nė tenderin "Blerje materiale kancelarie" dhe "Blerje bojėra pėr fax, printer fotokopje", humbja shėnohet nė shifrėn e 1 108 mijė lekė, nė tenderin "Blerje bojra pėr fax, printer fotokopje", ka njė dėm prej 1 737 mijė lekė.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

l>