|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

  

   
 

Presidenti Rugova nderohet nga Komunuelthi i Pensilvanisė si mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

 
 

 
    
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka marrė njė fletėlavdėrim nga Komonuelthi i Pensilvanisė si "mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės" dhe njeri qė punon pėr tė "pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".

Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).
 
Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė fletėlavdėrimit.

"President Rugova, si zėvendėsguvernatore e Komonuelthit tė shquar tė Pensilvanisė, jam e nderuar tė lartėsoj arritjet tuaja si President i Kosovės.

  
Miqėsia juaj ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka qenė nė tė mirė si tė Kosovės ashtu edhe tė Shteteve tė Bashkuara. Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė diē drejt sė cilės aspirojnė tė gjithė njerėzit e kėtij Komonuelthi tė shquar dhe tė kombit:

I dua mė fort ėndrrat pėr tė ardhmen sesa historinė e tė kaluarės. Tomas Xheferson (Thomas Jefferson)

Puna juaj pėr tė krijuar kuvendin e zgjedhur me votė tė lirė, forcėn policore tė vendit tuaj si dhe Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės demonstron angazhimin tuaj pėr t'i shėrbyer popullit. Pensilvania mirėpret miqėsinė tuaj tė provuar.

Puna juaj me forcat e tjera politike shqiptare tė Kosovės dhe pėrpjekja pėr tė pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės ka rėndėsi shumė tė madhe dhe, prandaj, ju ftoj qė tė vini nė Komonuelthin e Pensilvanisė pėr t'i forcuar marrėdhėniet tona me Kosovėn si shoqėri tė lirė e demokratike.

Pėrmes veprimeve tuaja gjatė gjithė jetės, ju keni pėrēuar vullnetin e mirė dhe harmoninė e popullit tė Kosovės dhe keni vendosur standarde qė duhet t'i ndjekin tė tjerėt.
 
Teksa vazhdoni tė promovoni parimet e karakterit tė mirė dhe tė jetesės me domethėnie pėr t'i arritur objektivat tuaja, kujtohuni qė gjithmonė t'u pėrmbaheni fuqishėm parimeve si nė kohė vėshtirėsish ashtu edhe nė kohė suksesi.

Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.
 
Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", thuhet nė fund tė tekstit tė fletėlavdėrimit tė nėnshkruar nga Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll) zėvendėsguvernatore e Pensilvanisė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.