|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 17 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova nderohet nga Komunuelthi i Pensilvanisė si mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

 • Nėse standardet nuk pėrmbushen shtyhen bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, thotė Holkeri

 • Pesė pjesėtarė tė TMK-s tė arrestuar nga policia ndėrkombėtare u liruan dje pasdite

 • Deklaratė e Zyrės sė Presidentit nė lidhje me arrestimet e pjesėtarėve tė TMK-sė

 • Reagim i Kryeministrit Rexhepi ndaj arrestimit tė Selim Krasniqit

 • Nėntė kompani pėrmbushin kriteret pėr tė marrė pjesė nė tenderin e telefonisė mobile

 • Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės do tė vizitojė Shqipėrinė

 • Fillon ndėrtimi i qendrės sė parė tė kardiokirurgjisė

 • AAK kundėrshton ashpėr arrestimet e djeshme

 • Dialogu Prishtinė-Beograd pėr ēėshtje teknike mund tė fillojė nė fund tė shkurtit apo nė fillim tė marsit

 • Institucionet e Kosovės kundėrshtojnė pėrfshirjen e "Qendrės koordinuese serbe" nė dialogun pėr ēėshtje teknike

 • Shtabi i pėrgjithshėm i TMK-sė arrestimet e pjesėtarėve tė saj i cilėson si njė goditje ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė

 • Tė rinjtė e Gjilanit, Kumanovės dhe Preshevės ndėrtojnė ura bashkėpunimi nė rajon

 • Nė Shtime u pėrurua Qendra Sociale, e cila do tė pėrkujdeset pėr 35 mijė banorė

 • Regjistrimi i popullsisė ėshtė njė nga prioritetet e Entit tė Statistikės

 • Brovina: "Nuk jam anėtare e grupit punues pėr bisedime"

 • KK i Podujevės aprovoi buxhetin e komunės pėr vitin 2004

 • Del Ponte thotė se po hetohen dy raste pėr krime lufte nė Kosovė gjatė viteve 1998/1999

 • Nano i hapur pėr hetim anti-korrupsion

 • Mark Camaj ambasador i ri i Unionit serbo-malazez nė Tiranė

 • Policia malazeze ka arrestuar njė shtetas shqiptar me dy kg heroinė

 • Presidenti maqedonas nuk e ka nėnshkruar Ligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės

 • Qindra anėtarė tė sindikatave tė Maqedonisė kanė protestuar nė Shkup

 • Opozita kėrkon njė qeveri teknike qė do tė pėrgatiste kushtet pėr zgjedhjet e ardhshme nė Shqipėri

 • Vritet njė ushtar amerikan

 • Tė paktėn 17 persona kanė humbur jetėn nė Brazil

 • Tė paktėn 25 ushtarė amerikanė janė plagosur nė njė aksident nė Kuvajt

 • Paralajmėrim britanik pėr sulme nė Arabinė Saudite

 • Holanda do tė kthejė azilantė

 • Arrestohen 5 veta pėr vrasjen e Akila al-Hashimit

 • Khatami bėn thirrje pėr pjesėmarrje nė votime

 
  
Presidenti Rugova nderohet nga Komunuelthi i Pensilvanisė si mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
  
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka marrė njė fletėlavdėrim nga Komonuelthi i Pensilvanisė si "mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės" dhe njeri qė punon pėr tė "pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".

Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).
 
Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė fletėlavdėrimit.
 
"President Rugova, si zėvendėsguvernatore e Komonuelthit tė shquar tė Pensilvanisė, jam e nderuar tė lartėsoj arritjet tuaja si President i Kosovės. Miqėsia juaj ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka qenė nė tė mirė si tė Kosovės ashtu edhe tė Shteteve tė Bashkuara. Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė diē drejt sė cilės aspirojnė tė gjithė njerėzit e kėtij Komonuelthi tė shquar dhe tė kombit:

I dua mė fort ėndrrat pėr tė ardhmen sesa historinė e tė kaluarės. Tomas Xheferson (Thomas Jefferson)

Puna juaj pėr tė krijuar kuvendin e zgjedhur me votė tė lirė, forcėn policore tė vendit tuaj si dhe Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės demonstron angazhimin tuaj pėr t'i shėrbyer popullit. Pensilvania mirėpret miqėsinė tuaj tė provuar.

Puna juaj me forcat e tjera politike shqiptare tė Kosovės dhe pėrpjekja pėr tė pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės ka rėndėsi shumė tė madhe dhe, prandaj, ju ftoj qė tė vini nė Komonuelthin e Pensilvanisė pėr t'i forcuar marrėdhėniet tona me Kosovėn si shoqėri tė lirė e demokratike.

Pėrmes veprimeve tuaja gjatė gjithė jetės, ju keni pėrēuar vullnetin e mirė dhe harmoninė e popullit tė Kosovės dhe keni vendosur standarde qė duhet t'i ndjekin tė tjerėt.
 
Teksa vazhdoni tė promovoni parimet e karakterit tė mirė dhe tė jetesės me domethėnie pėr t'i arritur objektivat tuaja, kujtohuni qė gjithmonė t'u pėrmbaheni fuqishėm parimeve si nė kohė vėshtirėsish ashtu edhe nė kohė suksesi.

Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.
 
Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", thuhet nė fund tė tekstit tė fletėlavdėrimit tė nėnshkruar nga Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll) zėvendėsguvernatore e Pensilvanisė.
 
 
Nėse standardet nuk pėrmbushen shtyhen bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, thotė Holkeri
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Nėse standardet nuk pėrmbushen deri nė vitin 2005 mund tė shtyhet fillimi i bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, tha sot shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, duke folur para mediave pėr vizitėn e tij nė Nju Jork, Londėr dhe Bruksel. Ai tha se nė tė gjitha kėto qendra tė vendosjes ka marrė pėrkrahjen pėr vazhdimin e procesit tė implementimit tė standardeve.
 
Holkeri nuk saktėsoi ndonjė arsye pėr pohimin e tij, por shtoi se serbėt nuk po marrin pjesė nė grupet punuese, duke lėnė tė kuptohet se mospjesėmarrja e serbėve ėshtė njė nga arsyet qė do tė bėhet shtyrja e bisedimeve rreth statusit tė Kosovės.

Sipas Holkerit vazhdimi i dialogut me Beogradin ėshtė shtyrė pėr shkaqe teknike, ndėrkaq nė delegacionin e Beogradit ai tha se sheh njė "partner serioz" pėr bisedime.
 
Ndėrkaq, duke folur pėr procesin e privatizimit, Holkeri tha se gjatė takimeve qė ka pasur nė Kėshillin e Sigurimit ka marrė mbėshtetjen pėr vazhdimin e privatizimit. "Tė gjithė bashkėbiseduesit e mi, pėrkatėsisht tė gjithė 15 anėtarėt e KS kanė shprehur interesim tė madh pėr vazhdimin e privatizimit nė Kosovė", tha Holkeri. Nė lidhje me sugjerimet dhe vėrejtjet e palės serbe nė tekstin e standardeve, ai tha se do t'i shqyrtojė ato qėndrime, por theksoi se pala serbe dhe qeveria serbe nuk mund dhe as qė kanė tė drejtė veto pėr standardet.

Njėherit ai paralajmėroi se do tė ketė njė takim me Bordin e AKM-sė ku do tė shqyrtohet mundėsia e zhbllokimit tė procesit tė privatizimit.
 
 
Pesė pjesėtarė tė TMK-s tė arrestuar nga policia ndėrkombėtare u liruan dje pasdite
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Pesė persona tė arrestuar nga forcat e kombinuara tė policisė dhe KFOR-it nė Prizren dhe Prishtinė, janė liruar pasdite, ndėrkaq gjenerali i TMK-sė, Selim Krasniqi, togeri Milaim Laftifi, kapitem Xhavit Elshani dhe nėnkolonel Bedri Zyberaj edhe mėtutje po mbahen nė arrest.
 
 
Deklaratė e Zyrės sė Presidentit nė lidhje me arrestimet e pjesėtarėve tė TMK-sė
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Arrestimi i disa pjesėtarėve tė TMK-sė, tė dyshuar se kanė kryer krime serioze, duhet parė si veprim tė organeve pėr zbatim tė ligjit ndaj individėve e assesi damkosje tė insitucionit tė rėndėsishėm tė Kosovės, Trupave tė Mbrojtjes tė Kosovės (TMK), thuhet nė njė deklaratė tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės nė lidhje me kėto arrestime.

"Si nė ēdo shoqėri dhe vend demokratik ku ka sundim tė ligjit, tė arrestuarit duhet tė trajtohen nė pajtim me procedurėn adekuate ligjore pėr tė dėshmuar fajėsinė apo pafajėsinė e tyre", thuhet nė kėtė deklaratė.
 
 
Reagim i Kryeministrit Rexhepi ndaj arrestimit tė Selim Krasniqit
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Lidhur me arrestimin e gjeneral Selim Krasniqi, komandant i Zonės sė Dytė tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės dhe 3 oficerėve tė tjerė tė kėtyre trupave ka reaguar kryeministri Bajram Rexhepi.
 
Kryeministri Rexhepi nė emėr tė Qeverisė insiston nė trajtimin individual e tė izoluar tė kėtyre rasteve pa implikuar organizatėn tė cilės i takojnė personat nė fjalė. Nė kėtė drejtim, Qeveria insiston nė procedimin sa mė tė shpejtė tė kėtyre rasteve nė mėnyrė qė tė gjitha provat eventuale tė ekzaminohen nė procedurė tė drejtė e tė hapur gjyqėsore, thuhet nė komunikatėn pėr opinion tė kryeministrit Bajram Rexhepi.
 
Qeveria vazhdimisht ka theksuar se asnjėri nuk duhet tė jetė mbi ligjin dhe se e njėjta duhet tė vlejė pėr tė gjithė personat pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike apo funksioni qė mund tė kenė. Qeveria rithekson pėrkrahjen e saj pėr TMK-nė si njė institucion tejet i rėndėsishėm, integriteti i tė cilit si tėrėsi duhet tė respektohet dhe tė mbrohen nga tė gjithė, thuhet tė komunikatėn pėr opinion tė kryeministrit Bajram Rexhepi.
 
 
Nėntė kompani pėrmbushin kriteret pėr tė marrė pjesė nė tenderin e telefonisė mobile
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Bordi i ART-sė, nė mbledhjen e mbajtur mė 13 shkurt, ka shqyrtuar punėn e deritanishme nė procedurat parakualifikuese tė telefonisė mobile. Duke u mbėshtetur nė kushtet e parapara nga Ministria TPT pėr fazėn e parė, ka konstatuar se kompanitė e poshtėshėnuara:

Kosova International Telecommunication LLC eless International, Turkcell, Albacell, Mobimak, Consortium, "Motorola"&ASG Cosmo A &Others, Tele2, Kostel, Alliance Liquid Assets Groups Backbone Communications dhe Mobikos&Mobitel kanė pėrmbushur kriteret e pėrcaktuara dhe si tė tilla mund tė marrin pjesė nė tenderin pėr telefoninė mobile.

ART nė bashkėpunim me MTPT-nė do tė precedojė mė tutje konform Ligjit pėr Telekomunikacionin, thuhet nė njė njoftim tė Bordit tė ART-sė.
 
 
Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės do tė vizitojė Shqipėrinė
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Prej 18 deri mė 20 shkurt, ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės, Dr.Resmije Mumxhi me bashkėpunėtorėt do tė bėjė njė vizitė pune nė Shqipėri.

Ministrja Mumxhi do tė ketė takime zyrtare nė Ministrinė e Shėndetėsisė tė Shqipėrisė. Pritet tė vazhdohen marrėveshjet e deritashme me interes tė pėrbashkėt dhe pėr mundėsitė e zhvillimit tė mėtutjeshėm tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė.
 
 
Fillon ndėrtimi i qendrės sė parė tė kardiokirurgjisė
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Tė enjtėn organizohet njė solemnitet me rastin e fillimit tė ndėrtimit tė Qendrės Medicinale INTERMED nė lokacionin Qyteti Italia afėr Prishtinės.

Qendra Medicinale inkuadron nė vete ndėrtimin e qendrės sė parė tė kardiokirurgjisė nė Kosovė.
Nė kėtė solemnitet janė tė ftuar pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė vendit dhe ndėrkombetarė, pėrfaqėsues tė mjeksisė kosovare dhe mysafirė tė tjerė.
 
 
AAK kundėrshton ashpėr arrestimet e djeshme
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) thekson se e ka pritur me indinjatė tė thellė lajmin pėr arrestimin e gjeneral Selim Krasniqit, komandant i Zonės II Mbrojtėse dhe tre eprorėve tė tjerė tė lartė tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.

"AAK beson nė drejtėsinė, rendin dhe ligjin, por nuk u beson improvizimeve tė tilla tė drejtėsisė dhe kundėrshton ashpėr arrestimet qė shkojnė nė favor tė politikės ditore. Ky dhe veprime tė tjera tė tilla janė nė vazhdėn e eksperimenteve me drejtėsinė qė po bėhen nė Kosovė", thuhet nė njė komunikatė tė AAK-sė.

"AAK konsideron se bashkėpunėtorėt e Millosheviqit kurrė nuk mund tė vendosin drejtėsi nė Kosovė.
 
Po tė kishte drejtėsi kėtu, atėherė dje do tė duhej arrestuar udhėheqėsi, mbėshtetėsi dhe nxitėsi i tė gjitha situatave destabilizuese dhe bandave kriminale nė Kosovė, Nebojsha Ēoviq dhe jo luftėtari i lirisė, gjenerali Selim Krasniqi", thotė AAK dhe konsideron se "arrestimet e djeshme goditėn edhe njėherė drejtėsinė nė Kosovė dhe ato janė tė drejtuara po ashtu kundėr vlerave madhore tė UĒK-sė, TMK-sė, paqes, stabilitetit dhe tė ardhmes sė Kosovės".
 
 
Dialogu Prishtinė-Beograd pėr ēėshtje teknike mund tė fillojė nė fund tė shkurtit apo nė fillim tė marsit
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri dhe shefi i tė ashtuquajturės "Qendra koordinuese serbe pėr Kosovėn", Nebojsha Ēoviq, janė dakorduar gjatė takimit tė djeshėm nė Prishtinė, qė dialogu pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė fillojė nė javėn e fundit tė muajit shkurt, apo nė javėn e parė tė muajit mars. Po ashtu ata janė pajtuar qė delegacioni i Prishtinės duhet tė jetė me pėrbėrje shumetnike.
 
Ndėrkaq, pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės, tė cilėt do tė marrin pjesė nė delegacionin e Prishtinės ende nuk kanė caktuar pėrfaqėsuesit e tyre. Me sugjerimin e Ēoviqit, Holkeri gjithashtu ka pranuar qė tė mbledhė grupin punues, i themeluar me marrėveshjen Hakerup - Ēoviq nė vitin 2001.
 
Takimi i tij do tė mbahet nė mars. Nga ky takim nuk ėshtė njoftuar ku do tė zhvillohen bisedat, mirėpo mediat serbe njoftuan se Prishtina do tė jetė vendi i rifillimit tė dialogut shqiptaro-serbė.

Sipas njė kumtese pėr media tė UNMIK-ut, Holkeri ka theksuar se shpreson qė serbėt do tė marrin pjesė nė grupet punuese. Ai shfaqi shpresėn se koalicioni "Kthimi" do t'ia dorėzojė emrat deri tė mėrkurėn.

Ndėrkaq, pas kthimit nė Beograd, Ēoviq lidhur me gatishmėrinė e palės serbe pėr bisedime ka thėnė: "Ne jemi tė gatshėm dhe mund tė hapim ēfarėdo teme: tė zhdukurit, kthimin, energjetikėn, transportin dhe telekomunikacionin.
 
Ekzistojnė njerėzit, zėvendės apo ndihmėsministra, qė janė ekspertė, tė cilėt do t'i udhėhiqnin grupet e punės. Nė kėtė kuptim bisedimet ndėrmjet Prishtinės mund tė fillojnė qė nesėr", tha Ēoviq.
 
 
Institucionet e Kosovės kundėrshtojnė pėrfshirjen e "Qendrės koordinuese serbe" nė dialogun pėr ēėshtje teknike
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Institucionet e Kosovės edhe mėtutje kundėrshtojnė qė dialogu pėr ēėshtje teknike me Beogradin tė zhvillohet me tė ashtuquaturėn "Qendėr kordinuese tė Serbisė pėr Kosovėn". Kryeministri Bajram Rexhepi thotė se institucionet e Kosovės nuk mund t'i ndalojnė takimet e Holkerit me Ēoviqin, por rezultatet nga kėto takime nuk do t'i obligojnė pėr asgjė institucionet e Kosovės.

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci tha se Kuvendi do ta mbėshtetė ēdo vendim tė Qeverisė sė Kosovės. Nė anėn tjetėr nėnkryetar i LDK-sė Kolė Berisha thotė se pėr aq sa varet nga pala kosovare LDK do tė insistojė qė tė mos bisedohet me "Qendrėn koordinuse serbe".
 
 
Shtabi i pėrgjithshėm i TMK-sė arrestimet e pjesėtarėve tė saj i cilėson si njė goditje ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Shtabi i pėrgjithshėm i TMK-sė arrestimet e djeshme tė pjesėtarėve tė saj i ka cilėsuar si njė goditje tė re ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė, arrestime kėto tė cilat dėmtojnė stabilitetin e TMK-s dhe zhvillimin e saj. Zėdhėnėsi i kėsaj trupe, Shemsi Syla kėtė e quan fushatė kundėr TMK-sė.
 
Ai thotė se Shtabi i TMK-sė kategorikisht i hedh poshtė akuzat pėr krime lufte ndaj civilėve pėr tė cilat akuzohen oficerėt e UĒK-sė dhe i konsideron kėto akuza tė padrejta dhe si pėrpjekje pėr tė vėnė balancė midis luftės sė drejtė qė ka bėrė UĒK-ja dhe krimeve qė ka bėrė ushtria dhe policia serbe nė Kosovė.
 
TMK-ja respekton ligjin dhe parimin se para ligjit tė gjithė janė tė barabartė, por ėshtė kundėr standardeve tė dyfishta dhe tendencave pėr tė vėnė balancė tė paqėndrueshme, tė cilat nuk e ndihmojnė procesin.
 
 
Tė rinjtė e Gjilanit, Kumanovės dhe Preshevės ndėrtojnė ura bashkėpunimi nė rajon
 
Gjilan, 17 shkurt 2004 - Bashkėpunimi i komunave Gjilan-Preshevė-Kumanovė, njė projekt ky qė ka fituar pėrkrahje edhe nga Kėshilli i Evropės, Pakti i Stabilitetit dhe Instituti Lindje-Pėrendim, ka vazhduar tė marten nė Gjilan, me njė takim tė tė rinjve, tė cilėt kanė zhvilluar njė debat rreth problemeve tė pėrbashkėta si dhe bashkėpunimin e kėtij mikroregjioni.

Programi ka pėr qėllim qė t`i lehtėsojė kontaktet ndėrmjet kėtyre komunave, pas konfliktit nė tė cilin ishte pėrfshirė ky rajon dhe t`i japė mė shumė kuptim fjalės multietnicitet. Njėkohėsisht synohet qė nė kėtė mėnyrė, duke inkurajuar takimet dhe dialogun ndėrmjet tė rinjve, t`iu ofrohet atyre mundėsia tė ndėrtojnė njė rrejt komunikimi tė ndėrsjellė nė mikroregjion.

Delegacionet kanė qenė tė pėrbėra nga tė rinj shqiptarė, maqedonas, serbė, turq dhe romė dhe ata janė pritur edhe nga kryetari i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili i ka inkurajuar pėr pėrkrahjen qė po i japin modelit bashkėpunues nė rajon, nė kuadėr tė proceseve intergruese qė po zhvillohen nė Evropėn Juglindore.

Pjesėmarrėsit i kanė shfaqur pikėpamjet e tyre rreth zhvillimit tė rajonit si dhe bashkėpunimit vijues ndėrmjet komunave Gjilan-Kumanovė-Preshevė.
 
 
Nė Shtime u pėrurua Qendra Sociale, e cila do tė pėrkujdeset pėr 35 mijė banorė
 
Shtime, 17 shkurt 2004 - Nė Shtime u pėrurua Qendra sociale. Pėrurimi i kėtij objekti dhe punėsimi i stafit tė ri do t'u mundėsojė 35 mijė banorėve tė Komunės tė Shtimės tė shpėrndarė nė 22 fshatra shėrbime mė cilėsore dhe mė efikase e asistencė sociale. Ndėrtimin e kėtij objekti e financoi Banka Botėrore, ndėrkaq truallin falas e dha Kuvendi komunal i Shtimes.
 
 
Regjistrimi i popullsisė ėshtė njė nga prioritetet e Entit tė Statistikės
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Enti i Statistikės sė Kosovės nė tė ardhmen njė nga prioritetet e tij do tė ketė edhe regjistrimin e popullsisė si njė projekt madhor pėr ēdo vend. Ndėrkaq, pėr Kosovėn regjistrimi i popullsisė ėshtė tejet i rėndėsishėm sepse ka shumė vite qė Kosova nuk ka pasur regjistrim tė popullsisė, mė saktėsisht qė nga viti 1981.
 
Sipas drejtorit tė kėtij Enti, Hysni Thaēi, regjistrimi i popullsisė ėshtė njė domosdoshmėri pėr instiucionet dhe pėr gjithė ata qė u duhen tė dhėnat nė vendimmarrjet e caktuara.

Ligji pėr regjistrimin e popullsisė ėshtė miratuar nė parim nga Kuvendi i Kosovės vitin e kaluar, prandaj Enti i Statisktikės ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e duhura pėr kėtė proces, ndėrkohė qė data e caktimit tė regjistrimit ėshtė ēėshtje politike tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve vendore, thotė drejtori i kėtij enti.
 
Thaēi tha se do tė insistojė qė regjistrimi tė bėhet sa mė parė, por kjo, tha ai, ėshtė kompetencė ekskluzive e UNMIK-ut dhe e shefit tė tij, por edhe tė institucioneve tė Kosovės tė cilat duhet tė imponojnė njė vendim tė tillė.
 
 
Brovina: "Nuk jam anėtare e grupit punues pėr bisedime"
 
Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Nė kohėn kur ende nuk ishte marrė vendim i plotė pėr nivelin e bisedimeve me Beogradin, u pėrmend edhe emri im nė grupin negocues pėr bisedime pėr personat e rrėmbyer dhe tė pagjetur gjatė luftės, thotė nė njė deklaratė Flora Brovina, kryesuese e Komisionit parlamentar pėr personat e rrėmbyer dhe tė pagjetur gjatė luftės.
 
"Mendimin tim personal dhe si kryetare e Komisionit parlamentar pėr personat e rrėmbyer dhe tė pagjetrur, e kam shprtehur qartė se pėr tė rrėmbyerit gjatė luftės nuk mund tė flitet si pėr njė ēėshtje teknike, por zbardhja e fatit tė tyre duhet tė jetė parakusht dhe hap i parė pėr krijimin e njė atmosfere pėr bisedime", thotė zonja Brovina duke shtuar se qėndrimi i saj pėr kėtė ēėshtje ėshtė i qartė dhe i mjaftueshėm dhe e shpjegon pse nuk mund tė jetė anėtare e grupit teknik pėr bisedime.
 
 
KK i Podujevės aprovoi buxhetin e komunės pėr vitin 2004
 
Podujevė, 17 shkurt 2004 - Kuvendi komunal i Podujevės nė seancėn e sotme tė udhėhequr nga kryetari Agim Veliu aprovoi me shumicė votash buxhetin pėr vitin 2004, mori vendimin pėr emėrimin e u.d sė Kryeshefit tė Ekzekutivit dhe pėr shpalljen e konkursit pėr kėtė post.
 
Buxheti pėr vitin 2004 kap shumėn prej 7.999.145 euro. Sipas vendimit tė sotėm Granti i Qeverisė i aprovuar edhe nga Ministria pėr Ekonomi e Financa ėshtė 6.837.259 euro, ndėrkaq qė nga tė hyrat vetjake komuna e Podujevės planifikon tė inkasojė 1.161.866 euro.

Gjithashtu sot Kuvendi komunal i Podujevės emėroi njėzėri pėr ushtrues tė detyrės sė Kryeshefit Ekzekutiv z. Mehmet Gashi, drejtor i drejtorisė pėr buxhet e financa si dhe mori vendimin pėr shpalljen e konkursit pėr postin e Kryeshefit tė ekzekutivit.
 
 
Del Ponte thotė se po hetohen dy raste pėr krime lufte nė Kosovė gjatė viteve 1998/1999
 
Hagė, 17 shkurt 2004 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte nė njė intervistė pėr Agjencinė franceze tė lajmeve AFP ka deklaruar se po hetohen dy raste pėr krime lufte nė Kosovė gjatė viteve 1998/1999, ku tė akuzuarit janė shqiptarė tė Kosovės.
 
Sipas zonjės Del Ponte ajo ka hasur nė vėshtirėsi nė rastet nė fjalė pėr shkak tė tėrheqjes sė bashkėsisė ndėrkombėtare. Deri mė tash tre shqiptarė janė arrestuar nga Gjykata e Hagės dhe asnjė prej tyre nuk i ka pranuar akuzat.

Ndėrkaq, administrata e OKB-sė nė Kosovė ka deklaruar nė pėrgjigje tė ankesave tė zonjės Del Ponte se bashkėpunimi i UNMIK-ut me Gjykatėn e Hagės ėshtė i shkėlqyer, por prokurorja nuk ka thėnė nėse ishte UNMIK-u apo KFOR-i ata qė hezitonin, por ka pėrdorur termin bashkėsia ndėrkombėtare.
 
 
Nano i hapur pėr hetim anti-korrupsion
 
Tiranė, 17 shkurt 2004 - Kryeministri shqiptar Fatos Nano ka thėnė se ėshtė i hapur ndaj hetimeve lidhur me akuzat e opozitės pėr pėrfshirje nė korrupsion. Ai tha se qeveria ėshtė e angazhuar nė luftėn kundėr korrupsionit, monopoleve e tė lidhjes sė politikės me krimin.

"Jam i hapur... tė ballafaqohem dhe tė hetohem nė ēdo instancė pėr ēfarėdo pretendimi," tha zoti Nano duke reaguar ndaj akuzave tė kreut tė Partisė Demorkatike tė opozitės Sali Berisha.

"Nuk do tė heq pėr asnjė sekondė dorė nga pėrdorimi i tė gjitha instrumentave ligjorė qė i jep qeverisė dhe mazhorancės kushtetuta pėr tė luftuar korrupsionin, kriminalitetin, evazionin, kontrabandėn, konfliktet e interesave, monopolet nė treg dhe sidomos ēdo lidhje kriminale tė politikės sė regjimit tė Berishės me korrupsionin dhe trafiqet nė ekonomi," tha kryeministri shqiptar.

Kreu i PD-sė kėmbėngul vazhdimisht se rritja e fundit e ēmimeve, tė bukės dhe shėrbimit tė telefonisė fikse, ėshtė rezultat i monopoleve tė vendosura nga njerėz tė kryeministrit Nano.
 
 
Mark Camaj ambasador i ri i Unionit serbo-malazez nė Tiranė
 
Beograd, 17 shkurt 2004 - Presidenti i Unionit tė Serbisė dhe Malit tė Zi Svetozar Maroviq ka emėruar Mark Camajn ambasador tė ri tė kėtij unioni nė Tiranė. Camaj ėshtė profesor i tė drejtės ndėrkombėtare nė Fakultetin Juridik tė Podgoricės. Nė postin e ambasadorit nė Shqipėri Camaj erdhi pas Cafo Kapetanoviqit, i cili ishte funksionar i Partisė Socialiste Popullore.
 
 
Policia malazeze ka arrestuar njė shtetas shqiptar me dy kg heroinė
 
Podgoricė, 17 shkurt 2004 - Nė Podgoricė ėshtė arrestuar shtetasi shqiptar nga Tirana Bashkim Doko (40) pėr shkak tė trafikut me drogė. Me rastin e arrestimit tek ai policia ka gjetur 2 kg e 33 gram heroinė, vlera e tė cilit nė treg ėshtė 100 mijė euro, njoftojnė mediat malazeze.
 
Doko kishte qenė i pėcjellė nga policia pėr gjashtė muaj me radhė dhe qė prej njė viti po jetonte nė njė paralagje tė kryeqytetit malezez nė njė banesė me qira. Bashkim Doko ėshtė arrestuar mė 13 shkurt nė lokalitetin Tuz afėr Podgoricės.
 
 
Presidenti maqedonas nuk e ka nėnshkruar Ligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 17 shkurt 2004 - Presidenti maqedonas Boris Trajkovski nuk e ka nėnshkruar Ligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės pėr shkak tė presioneve, qė i bėhen atij nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMN. Kėshtu ka bėrė tė ditur me njė komunikatė kabineti i Presidentit maqedonas.
 
 
Qindra anėtarė tė sindikatave tė Maqedonisė kanė protestuar nė Shkup
 
Shkup, 17 shkurt 2004 - Pas pėrfundimit tė djeshėm tė grevės sė arsimtarėve nė Maqedoni prej dje njė grevė kanė paralajmėruar makinistėt e trenave. Nė anėn tjetėr qindra anėtarė tė sindikatave tė Maqedonisė kanė protestuar dje nė Shkup, duke parakaluar para disa ministrive dhe ndėrtesės qeveritare.
 
Ata kėrkuan respektimin e marrėveshjes sociale dhe kolektive, tė nėnshkruara me Qeverinė, si dhe ndalimin e zvogėlimit tė tė drejtave tė punėtorėve. Lidhja e Sindikatave tė Maqedonisė, ka kėrkuar edhe zgjidhjen e statusit tė punėtorėve tė ndėrmarrjeve falimentuese, si dhe nuk pranojnė largimin nga puna tė punonjėsve nga sektori publik. Nė mesin e protestuesve shumica ishin punėtorė tė arsimit.
 
 
Opozita kėrkon njė qeveri teknike qė do tė pėrgatiste kushtet pėr zgjedhjet e ardhshme nė Shqipėri
 
Tiranė, 17 shkurt 2004 - Nė njė tryezė tė opozitės demokratike nė Tiranė u kėrkua qė nė Shqipėri tė krijohet njė qeveri teknike, e cila siē ėshtė thėnė, do tė pėrgatiste kushtet pėr zgjedhjet e ardhshme. Kryetari i Partisė Demokratike Sali Berisha tha se kjo qeveri mbi tė gjitha do tė pėrgatiste vendin pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme.
 
Idenė pėr njė qeveri teknike e mbėshteti edhe kryetari i Partisė Republikane Fatmir Mehdiu, i cili shfaqi mendimin se qeveria socialiste duhet doemos tė largohet. Kryetari i Partisė Lėvizja e Legalitetit, Ekrem Spahija gjithashtu tha se protestat me moton: "Nano ik", duhet tė zhvillohen nė tė gjithė Shqipėrinė, duke pėrfshirė edhe organizatat joqeveritare.

Protesta qė do tė zhvillohet mė 21 shkurt me moton: "Nano ik", sipas partive opozitare, pritet tė jetė mė e madhja. Kjo lėvizje, sipas kryetarit tė PD-sė, ėshtė e diktuar nga shumė faktorė, por mbi tė gjitha pėr korrupsionin e madh, qė ekziston dhe faktin, qė ndaj personave tė korruptuar, nuk ėshtė marrė asnjė masė ligjore.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 17 shkurt 2004 - Nga shpėrthimi i njė bombe skaj rrugės ėshtė vrarė njė ushtar amerikan nė veri tė Irakut, thanė sot zyrtarėt ushtarakė amerikanė. Ky ėshtė ushtari tretė qė ėshtė vrarė brenda 24 orėve tė fundit, njofton Rojter.
 
 
Tė paktėn 17 persona kanė humbur jetėn nė Brazil
 
Rio de Zhanejro, 17 shkurt 2004 - Tė paktėn 17 persona kanė humbur jetėn dhe 25 janė lėnduar kur kamioni me punėtorė rrėshqiti nga rruga nė njė kanal nė Brazilin verilindor.

Kamioni trasportonte rreth 50 punėtorė nė plantazhin e portokalleve, kur shoferi humbi kontrollin, u rrokulls disa herė dhe rrėshqiti nė kanal.
 
 
Tė paktėn 25 ushtarė amerikanė janė plagosur nė njė aksident nė Kuvajt
 
Kuvajt, 17 shkurt 2004 - Tė paktėn 25 ushtarė amerikanė janė plagosur kur autobusi i tyre u rrokullis afėr bazės ajrore amerikane nė veri tė Kuvajtit, ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak amerikan tė martėn, njofton Rojter.

Incidenti ka ndodhur tė dielėn afėr bazės ajrore Ali al-Salem, 45 mila nė veri tė qytetit tė Kuvajtit, tha kapiteni Randal Baukom.
 
 
Paralajmėrim britanik pėr sulme nė Arabinė Saudite
 
Londėr, 17 shkurt 2004 - Ministria e Jashtme britanike ka paralajmėruar se beson qė terroristėt mund tė jenė duke planifikuar sulme tė reja nė Arabinė Saudite. Ajo ka pėrsėritur gjithashtu paraljamėrimin e saj kundėr udhėtimeve jo tė domosdoshme nė kėtė vend.

Ministria e Jashtme nuk hyri nė hollėsi se ēfarė e shtyu atė tė bėnte paralajmėrimin e ri se terroristėt mund tė jenė "nė fazat pėrfundimtare" tė pėrgatitjes sė sulmeve.

Edhe nė tė shkuarėn ka pasur paralajmėrime tė tilla pėr Arabinė Saudite dhe vitin e shkuar ndodhėn sulme serioze kundėr disa zonave tė banuara nė maj dhe nėntor, ku gjetėn vdekjen mė shumė se 50 vetė.
 
 
Holanda do tė kthejė azilantė
 
Amsterdam, 17 shkurt 2004 - Parlamenti holandez pritet tė votojė lidhur me njė ligj tė debatueshėm tė paraqitur nga qeveria e qendrės sė djathtė qė do tė ēojė nė pėrzėnien e mijėra azil-kėrkuesve tė cilėve u janė refuzuar kėrkesat.

Ky ligj e ka ndarė thellė shoqėrinė holandeze qė ka famėn pėr tolerancė dhe e ka vėnė qeverinė dhe opozitėn ballė pėr ballė nė njė sitem politik tė njohur pėr konsensus.

Ēėshtja e kthimit tė 26 mijė azilkėrkuesve nė vendet e tyre ka dominuar axhendėn politike pėr muaj tė tėrė.
Politika e re e qeverisė ka mbėshtetje nga njė shumicė nė parlament, por shumė nė shoqėrinė holandeze e kundėrshtojnė, si Kėshilli i Kishave dhe njė numėr i madh kryetarėsh bashkie.

Komisioneri i lartė i OKB-sė pėr refugjatėt, holandezi Ruud Lubbers, ka bėrė thirrje pėr kujdes.
 
 
Arrestohen 5 veta pėr vrasjen e Akila al-Hashimit
 
Bagdad, 17 shkurt 2004 - Nė Irak, zyrtarėt thonė se kanė arrestuar 5 irakianė nė lidhje me vrasjen vitin e kaluar tė njė anėtareje tė Kėshillit Qeverisės. Zyrtarė tė Ministrisė sė Brendshme thanė tė hėnėnse tė dyshuarit, tė cilėt nuk u identifikuan, ishin arrestuar nė fillim tė shkurtit nė qytetin Amarah, rreth 300 kilometra nė jugperėndim tė Bagdadit.

Anėtarja e Kėshillit Qeverisė, Akila al-Hashimi u qėllua disa herė me armė zjarri kur persona tė paidentifikuar i dolėn asaj nė pritė mė 20 shtator. Ajo vdiq pas pesė ditėsh.
 
 
Khatami bėn thirrje pėr pjesėmarrje nė votime
 
Teherean, 17 shkurt 2004 - Presidenti i Iranit Mohamed Khatami u ka bėrė thirrje njerėzve tė kapėrcejnė apatinė e tyre lidhur me zgjedhjet parlamentare tė sė premtes dhe tė votojnė me shumicė pėr tė parandaluar pakicėn e djathtė qė tė marrė pushetin.

Presidenti, qė vetė u zgjodh pėr tė sjellė mė shumė demokraci, tha se njė rezultat i tillė nuk do tė ishte nė interes tė Iranit. Deputeti reformist Reza Jusefian, i cili ėshtė skualifikuar nga gara, ėshtė kundėr thirrjes sė presidentit pėr tė shkuar nė votime.

"Deputetėt kanė deklaruar se sipas mendimit tė tyre kėto zgjedhje nuk janė tė drejta sepse nuk ka konkurencė tė vėrtetė midis dy rivalėve," tha ai.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.