|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

HARTIMI I LIBRIT - EMRA QĖ NUK HARROHEN-ARSIMTARĖT NĖ DIASPORĖ

 
 

PUNĖ E RĖNDĖSISHME QĖ PO KRYHET ME SUKSES

 
 

 
14 shkurt 2004 / TN
 
Ēerkin BYTYĒI
 
- Kėrkohen shėnime pėr vėllimin IV tė librit
"Emra qė nuk harrohen - Arsimtarėt shqiptarė nė diasporė"
 
Autori i dy vėllimeve tė librit "Emra qė nuk harrohen - Arsimtarėt veteranė (1941 - 1951)", Tahir Z. Berisha, e ka nė pėrfundim e sipėr edhe vėllimin e III tė kėtij libri, me ēka pėrmbyllet kjo periudhė e rėndėsishme e zhvillimit tė shkollave dhe arsimit shqip nė trojet shqiptare jashtė shtetit amė.
 
Nė bashkėpunim me arsimtarėt e shquar tė diasporės shqiptarė, Hamza Halabaku dhe Ēerkin Bytyēi, ai ka projektuar edhe vėllimin IV tė kėsaj serie me titull "Emra qė nuk harrohen - Arsimtarėt shqiptarė nė diasporė", i cili ėshtė nė pėrgatitje e sipėr dhe pritet tė botohet kah fundi i kėtij viti.
 
Qė kjo pėrmbledhje tė jet gjithėpėrfshirėse dhe sa mė komplete, dhe me dėshirė qė puna e pishtarėve tė arsimit nė diasporė tė mos anashkalohet dhe mbetet nė harresė, ftohen tė gjithė arsimtarėt shqiptarė tė diasporės  ose tė afėrmit e tyre qė ti  dėrgojnė shėnimet biografike tė kėtyre arsimtarėve, tė cilėt nė kushte e rrethana tė vėshtira dhe nė forma tė ndryshme, fėmijėve shqiptarė nė diasporė ua mėsuan gjuhėn, kulturėn dhe historinė kombėtare dhe nė kėtė mėnyrė i shpėtuan nga asimilimi i shpejtė i tyre.
 
Shėnimet e shkurtėra tė daktilografuara nė 1- 2 faqe, duhet tė pėrmbajnė kėto tė dhėna: emrin dhe mbiemrin e arsimtarit, vendlindjen, datėlindjen, shkollimin dhe lėvizjen nė shėrbim (duke shėnuar ēdo vend dhe ēdo shkollė nė tė cilat punuan pa marrė parasysh periudhėn, me fotografi individuale dhe kolektive.
 
Nė kėtė mėnyrė dėshirohet dhe synohet qė edhe emrat e kėtyre pishtarėve tė merituar qė dhanė kontribut tė madh nė zhvillimin e arsimit shqip nė diasporė, nė arsimimin dhe edukimin e  fėmijėve tė mėrguar, nė kultivimin e gjuhės amtare, zhvillimin e aktiviteteve tė shumta arsimore e kulturore, dhe nė pengimin e asimilimit tė gjeneratave tė reja, t'i pėrjetėsojmė qė tė mos harrohen.
 
Shėnimet e kėrkuara duhet tė dėrgohen nė adresėn :
 
Hamza Halabaku
Freytagstr. 4
90489 Nürnberg
 
(me shėnimin Pėr librin "Emra qė nuk harrohen - Arsimtarėt shqiptarė nė diasporė)
 
Ose nė adresat elektronike: halabaku2@hotmail.com dhe  cbytyci@hotmail.com
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.