|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

MYFTIU I KOSOVĖS MR. NAIM TĖRNAVA PRITI SHEFIN E ZYRĖS SĖ TURQISĖ NĖ PRISHTINĖ, Z. METIN KILIĒ (Kėllėē)

 
 

 

Prishtinė, 17 shkurt 2004 / TN / BIK - Sot nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė Prishtinė, myftiu i Kosovės, mr.Naim Tėrnava, priti shefin e Zyrės sė Turqisė nė Prishtinė, z. Metin Kėlėē, i cili shoqėrohej nga kordinatori pėr ēėshtje fetare pran Zyres Turke nė Prishtinė z. Halil Erten.

Myfiu mr. Naim Tėrnava falėnderoi z. Kėlėē pėr vizitėn e posaēėrisht pėr ndihmėn e Qeverisė dhe popullit turk pėr Kosovėn.

Nė takim marrėdhėniet nė mes Kosovės dhe Turqisė u vlerėsuan tė mira e vėllazėrore me mundėsinė e bashkėpunimit nė shumė fusha.

Myftiu mr. Naim Tėrnava me kėtė rast veēoi se nė tė ardhmen duhet tė bashkėpunohet mė shumė nė fushėn e kulturės, ku Turqia mund tė ndihmoj me ekspertė pėr mbrojtjen, restaurimin dhe konservimin e kulturės materiale islame, qė i pėrket periudhės sė Perandorisė Osmane e cila nė Kosovė nuk ėshtė e paktė dhe ka njė vlerė shumė tė ēmuar.

Gjithashtu Myftiu Tėrnava e njohu shefin e Zyres Turke me historikun, prioritetet, dhe sfidat e BI.

Derisa shefi i Zyres turke Kėllėē ēmoi lartė kontributin dhe rolin e BI pėr marrėdhėniet e mira nė mes ty pupujve.

Nė takim u dakordua qė tė ketė kontakte mė tė shpeshta nė mes Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe Dijanetit (Bashkėsisė Islame tė Turqisė), pėr se tashmė ekziston gatishmėria e dyanshme.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.