|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj reagimit: "Eureka Historike - Matematika Politike e Shefki Ollomanit"! tė Besnik Mirditės

 
 

 
16 shkurt 2004 / TN
 
Nga Qazim RRUSHAJ

I nderuari zotni
Shefki Ollomani!
 
Mbasi ėshtė shumė vonė pėr mua, pėr tė shkruar mė gjėrėsisht rreth shkrimit tė zotit Sh. Ollomanit, ora 2 e mėngjezit sipas kohės sė Kalifornisė; pėr tė bėrė njė pėrmbledhje tė shkurtėr rreth historisė, etnisė, paraardhjes, gjuhės dhe vendbanimet e Shqiptarėve nė lashtėsi. Zotni, as pėrsėafėrmi dhe as pėrsėlargu nuk tė njoh, sepse jetoj nė Amerikė mbi 30 vjet. Fillimi i artikullit tuaj, si pikėnisje e historiko- grafisė shqiptare ėshtė me vend, dhe ka bėrthamė.
 
Pikėrisht, temė e njė pėrfilljeje tė historisė sė lashtė shqiptare. Dhe sic mė duket mua, me siguri qė jeni mirėnjohės i vėrtetė sė historisė sė lashtė tė Shqiptarit. Vetėm fotografitė e kėtyre heronjėve, tė veshur me tirqėt, brezin dhe xhamadanin tipik shqiptar, duke suprimuar "kėsulėn", pa pra, tė qon larg nė histori, dmth nė Thrakinė e lashtė tė p.e.s., qė do tė ishin Thrakas , tė njėgjaku dhe tė njė gjuhe me Ilirėt (Yllirėt). Kush janė Yllirė, janė edhe Thrakas; kush janė thrakas janė edhe Yllirė. Yllirė: Ylli Rria (Ylli Perendon), pra Yllirėt e Perendimit, dhe Thrakasit, Yllirėt e Lindjes. Zoti Besnik Mirdita thotė: "Maqedonėt e vjetėr dhe tė rinj, nė esencė janė bullgarė". Eshtė gabim, zotni, maqedonėt e vjetėr ishin Ilirėt e Lindjes.

Kaq sa pėr sonte. Nuk do tė ndėrhyj nė cėshtjet e ditės politike, mbasi e njoh mirė atė anė, sepse jam nga ajo anė. Tjetėr herė do tė shkruaj mė gjėrėsisht. Dėshiroj qė tė merreni me cėshtjen e lashtėsisė shqiptare, sepse literatura e huaj mbi ne ėshtė e bollėshme dhe e qartė, vetėm qė duhet nxjerren nga fundi i bibliotekave ndėrkombė- tare. Po kaloj nė cėshtjen "kritike". Artikulli i juaj nė fjalė, zotni Shefki, nuk pėrmban mė shumė se tri faqe e gjysė; kurse "kritikat" e shėmtuara sa njė sumbllar mullari nga lexuesit e pandėrgjegjshėm dhe tė padijes, drejtuar ty, tė stėrgjatura dhe tė pathemelta, porsi "guri i mullirit, qė bluan drithė pa ujė"! Kritikat zėjnė mbi 10-15 faqe, qė pėr fat, ato shkarravitje as do t''i kisha futur "nė vathėn e thive", e jo mė nė njė "tru" ndėrkombėtar.
 
Lexuesit dhe kritikuesit, mė duket, se vetėm u ka bėrė pėr- shtypje "titulli", duke harruar pėrmbajtjen. Nė artikullin nuk shoh ndonjė tė keqe, pėrsa i pėrket hartimit dhe mendimit tėnd personal rreth bashkėpunimit ndėrsjellės, nė tė kaluarėn dhe nė tė ardhshmen, qė duhet spjeguar pak mė gjėrėsisht dhe qartėsisht pėr marrėdhėniet shqiptaro-maqedone. Do tė ishte e dėshirueshme qė intelektualėt, historianėt, gjuhėtarėt dhe jo si teneqegjijtė, tė vetėdisciplinohen, duke mos e shpallur arroganciėn e tyre pėr njė lėndė qė nuk e njohin. Kėto sharje jashta etikės dhe nivelit kulturor, qė s'ia vlejnė as edhe politikės. Kėto mallkime, mė rikujtojnė zėnkat e viteve 50-jeta, qė atė botė s'numroheshin me gishta njerėz tė shkencės dhe tė kulturės, pėr t'iu kundėrvėnė cėshtjeve tė pathemelta, por qė ishin  "mjeshtra" qė dinin tė shanin njeri-tjetrin, sikur ua kishte gėrryer trutė murtaja.

Vėllezėr, Historia Shqiptare, ende nuk ėshtė vėnė nė vagėn e drejtė pėr t'u peshuar nga vetė historianėt shqiptarė, tė kundėrtėn, gėlltisin pėshtymėn e huaj, duke mos e cmuar tė veten. Mos nxitoni pėr gjasat historike shqiptare qė nuk i njihni. Shpresoj se cėshtja e kombit dhe gjuhės shqiptare ėshtė shumė e lashtė, dhe shkrimet, letėrsia e saj ėshtė njė ndėr mė tė stėrlashtat nė botė; tashmė mund tė tjetėrsohet si e tillė, qė shkon nė favorin e saj. Do tė keni mundėsi qė t'a lexoni librin nė fjalė, ku do t'u jepet rasti qė t'i bindeni realitetit historik tė Shqiptarit.

I nderuari edhe njė herė Shefki,

Sic shkruani, se do tė bėni njė pėrmbledhje rreth kritikave nė fjalė; as mos e vra menden, se ato "mjeranėt" pėrsėri do t'u sulmojnė, pa mos lexuar bile as rreshtin e parė. Pėr sulmet, t'i falenderosh.
 
Mbetemi me tė fala vėllazėrore. Qazim Rrushaj


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.