|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Nisma "Pėr njė Universitet TJETĖRQYSH" tė mėrkurėn organizon njė prtestė nė Prishtinė

 
  

 
   
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Tė motivuar kryekėput nga gjendja e tejrėndruar qė mbisundon nė krejt Universitetin e Prishtinės, nisma "Pėr njė Universitet TJETĖRQYSH", organizon protestėn "5n'12" (12 pa pesė minuta), si reagim ndaj vazhdimit tė kėsaj status quoje me protagonist kryesor - udhėheqėsinė e UP-sė.
 
Protesta mbahet tė mėrkuren, mė 18 shkurt, duke filluar qė nė orėn 11:30, nė platonė para Bibliotekės Kombėtare, pėr tė vazhduar pastaj pesė minuta para orės dymbėdhjetė pėrpara objektit tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės.

Forma e tė protestuarit do tė jetė e natyrės ekzkluzivisht joviolente.


Ajo do tė pėrfshijė fishkėllimat me pip dhe hedhjen e aeroplanėve tė letrės nė drejtim tė Rektoratit, tė cilėt do tė jenė nga letrat e rubrikave tė indeksėve, me ē'rast nė secilėn prej tyre do tė jetė e shkruar kėrkesa - "Tjetėrqysh". Protesta do tė zgjasė dhjetė minuta.

Pėr ēfarėdo ekscesi eventual e tė padėshirueshėm qė do tė mund tė ndodhė gjatė protestės, e qė tejkalon kufijtė e mėnyrave tė tė protestuarit tė parapara mė lart, nisma TJETĖRQYSH nuk ndjehet pėrgjegjėse, thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj nisme.
 
 
Pėr mė shumė informata vizitoni faqen: http:/www.tjeterqysh.com


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.