|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Jet’ e trembur tė mos vdesi

 
 

 

16 shkurt 2004 / TN

Miranda HAXHIA

(Reportazh nga ferri)

Si tė ta them tė shkretėn vojtje qė ndjej nė zemėr ēas pėr ēas, atė durim tė padururar tė zemėrimeve pa gas. Nuk kisha ardhur ende nė jetė, kur i  sollėn me gjithė lecka nė njė vend pa paralele, pa meridiane, pa asnjė drejtim horizonti , duke i shkulur nga vendlindja pėr shkak tė njė krimi tė pabėrė, pėr shkak tė njė etheve tė njė lubie qė funksiononte si njė proces ingranazhesh pėr diskriminimin e shpėrfytyrimin e njeriut; dhe po ta paradija fatin e popullit tim, do tė pėlqeja tė mos isha lindur pėr tė mos parė e njohur ata tė cilėt edhe balt’e ndotur, edhe llom i ndyrė, i patnė pėrlotur me ngjyrė e mynxyrė.

Me damkėn e tė internuarit, tė pėrbuzur e tė lėnė mėnjanė, tė heshtur e fisnikė deri nė flijim, kėta njerėz i mbijetuan kėnetave, mushkonjave, punės sė rėndė me shpresė se njė ditė do tė ktheheshin tek shtėpia tė cilėn ua morėn lehtė ashtu siē iu morėn jetėt, ėndrrat. Shumė nga tė internuarit u kthyen kur gjithēka u pėrmbys. Rigjetėn pikėza dhe fragmente nga e kaluara, u pėrpoqėn tė ngjiznin rrėnjėt e kėputura nga ku ishin nisur, duke u pėrpjekur tė rifillonin edhe njėherė. Ndėrsa, jeta vazhdon me frymėmarrje tė ēuditshme, ka ende njerėz qė tė ndodhur nė udhėkryq, pa ditur ku tė shkojnė, pa gjetur njė strehė dhe njė copė tokė pėr tu ushqyer, mbetėn kėtu, ku i ngulėn, duke i ngjasuar pemės sė Vitit tė Ri qė pasi gėzon ata qė e prenė me dhimbjen qė prej trungut dhe erės sė pyllit e larguan duke i bėrė tė humbin rrėnjėt, vjen edhe duron jeshillėkun deri nė kalbėsirė, ca nga ca, pak nga pak.

Nuk dolėn dot nga FERR-asi.

Tė endesh nė tokėn tėnde, nė dheun tėnd dhe tė mos jesh i mirėpritur, do tė thotė tė ndjesh se je i huaj, do tė thotė se je i privilegjuar pėr tu ngrohur nė diell e fjetur nė baltė. Jeta e tyre ėshtė aq shumė e pėrcaktuar, sa fillon me ankthin e bukės dhe pėrfundon me mbylljen e sė njėjtės derė, ashtu si dikur, vetėm APELI para Kapterit nuk ėshtė mė.

Janė shumė larg vitet kur duhej tė kishin marrė rrugėn e kthimit. I sollėn me njė makinė, por nuk u kanė mbetur gjymtyrė  pėr tu kthyer sėrish, kur ndryshimet demokratike iu zgjeruan mushkritė. Veē tė zvarriteshin, veē tė pėrpėliteshin udhėve pėr tė kėrkuar rrėnojat e njė vendi qė nuk ruajti asnjė shenjė identiteti pėr ekzistencėn e tyre.

Nuk janė vetėm fshatrat e Lushnjes qė kanė pellgje nė tė cilat u ngujuan familje tė tėra, nga mė fisniket dhe nga mė tė dėgjuarat deri tek mė tė panjohurat. Nė gjithė Shqipėrinė  u krijuan rezervate pėr tė mbikqyrur jetėt e paraditura, fatet e pėrēudnuara, rezervate qė eksperimentonin jashtė ēdo logjike mbi shpirtin, urinė, pėrbaltjen e tė ashtuquajturve njerėz me njollė nė biografi.

Pa dekolte tė hapur mbi qeliza, a ėndėrrim konteshash, me baltė nėn kėmbėt e njė jete, pa mbiemrin e famshėm Kareninė, pa kujtimet e shkėlqimet e salloneve mondane, pa garderobėn e njė Miledi, shqiptarja Ana ėshtė njė shpresė qė pėrpėlitet nė jetėn e pajetė tė  Ferr-asit. Njė jetė e shndrruar nė hije, nė harresė, nė lotė. E pashė nė dritėn e zezė tė ferrit, nė kampin e krijuar veē pėr fisnikėrinė e familjes sė saj prej vitit 1962, pasi ka lėnė pas krismat e humbura agimeve tė pazbardhur tė pushkatimit mbi ballin e jetės tė sė shoqit, ajo mori rrugėn e gjatė drejt fshatit jetė-shkatėrrimtar, shoqėruar nga silueta blu, jo tė natės, por tė varrit tė gjallė, pa e ditur se Ferri nuk ishte mė i keq sesa 42  vjetėt duruar deri mė tash. Barraka  me kallama e baltė, me sokėllima minjsh tė dashuruar nėpėr natė, ku gjumin prej dyzetė e dy vjetėsh bėn nėn ēatinė me katrama (katran-gjumė-ziu, jetėn ma pėrpiu, s’mė la frymė njeriu!), e shoqėron ende deri nė rėnkimin e fundit Ana Budon, gruan e pėrndjekur prej rinie, prej endrrash, tė privuar nga dėshira pėr tė jetuar si ēdo femėr, pėr tė pėrballur baltėn e fushės sė fundit me punė burri, me krahė tė fortė pėr bujqėsi. Ndryshe fėmijėt e saj do ishin tė apeluar edhe pse ndjenin uri, edhe pse era dhe shiu u lagte mushkritė nė kasollen e rėnė qė ditėn e krijimit.

Ku ti gjejė e mjera eshtrat e tė shoqit qė s’i mori vesh kurrė ku ia hodhėn nėpėr natė, ku t’i gjejė e  vuajtura kockat pėr tė mbajtur pafuqinė e rikthimit nga udha tė cilėn e bėri tė detyruar nė kampin e fundfushės sė internimit, vend- kohė qė e bėri tė njohė APELIN ēdo darkė dhe ēdo mėngjes nė sheshin para zyrės sė  Kapterit, e identifikoi si familje tė grupit A (jo grupit tė gjakut, por grupit tė thithjes sė gjakut!), e bėri tė harrojė se kishte dėshira dhe ėndrra tė cilat ia morėn fishkėllimat e plumbave kur nguleshin mbi rėnkimet e bashkėshortit major tė privuar, krisma qė harruan se njeriu kishte qėnė partizan, se njeriu qė pėrcaktonte me vdekjen e tij fatin dhe koordinatat e familjes pėr nė udhėn e Ferrit, kishte luftuar deri nė Jugosllavi, kishte shėrbyer nė fatkobndjellėsen Ministri tė Brendshme.

E degėdisėn thellė, pėr t’i kujtuar qė edhe kėngėt partizane nuk ishin tė lejuara pėr tė; pėr t’i kujtuar qė kurrė njė nuse larg Rezervatit nuk do ta gjente dot pėr tė birin, pėr t’i kujtuar qė ajo nuk ishte mė prej mishi dhe kocke, por prej leckash dhe fyerjesh, prej kallamash e balte, prej humbetire dhe baltovine. Kjo e bukura Ana, edhe me vitet e saj tė rėnduara mbi thinja e mbi vuajtje do t’i kishte hije mė shumė njė poltroni ministrie, njė salloni bukurie, njė konkursi  thjeshtėsie, por kjo e zeza Ana ndoshta do mbetet nėn barrakėn e vjetėr sa vet vuajtja e saj dhe gjithė jetėt nėn ujė do tė mallkojė pėr HARRESĖN, pėr gjithė ata qė u ēorrėn pėr veten e tyre e harruan udhėkryqin qė i ēoi thellė nė ferr, pėr tė gjithė ata qė tashmė biletat i kanė prerė e udhėn drejt Rinasit kanė marrė  pėr tė festuar kryeqyteteve plot drita dhe gėshtenja tė qėruara nė kaushe, pėr tė gjithė ata qė kujtesėn e vuajtjes, barit dhe parąsė ia kanė bėsuar.

Aty, ku balta ka krijuar udhė qė nuk dihet ku venė; ku kryqėzohet treni vetmitar dhe gomari i menduar nėn shi; aty, ku shitet grurė dhe hime duke i kujtuar njerėzit se janė tė dallueshėm nga kafshėt; ku uji vjen kur gdhin kur t’i teket ndonjė dite tė dielė; aty, ku udha pėr nė shkollė ėshtė njė orė nė kėmbė pėr fėmijėt e ish- kampit tė internimit, apo kampit tė harrimit; aty ku votohet gjithmonė pėr tė Djathtėn dhe emri i Kryetarit tė Komunės nuk dihet cili ėshtė; aty ku guximi ėshtė i njė kohe qė nuk ka ēmim tjetėr veē jetės: -  jeton ende Ana, gruaja e ardhur prej gruas, nėna qė ndjen se po shuhet pa patur mundėsi tė bėjė rrugėn e kthimit pėr nga vendi nga e kanė shkulur dyzetė e dy vjet mė parė; 75-vjeēarja Ana qė dėgjon mėrmėrimėn e mbesės kur reciton Lasgushin e nuk harron tė buzėqeshė ndonjė ēast mes dhimbjes sė madhe tė varfėrisė; aty ku sollėn e prej nga u kthyen  bashkėvuajtėsit: Merlikėt, Dostėt, Mudėt, Staraveckėt e Kurt Kola nga fshati ca mė tej, aty ku ėshtė harruar familja prej shtatė frymėsh ( qėnie me shpirt janė edhe kėta tė mjerė!) nė baltėn e harresės; familjen qė vėrtitet rreth njė pensioni qesharak dhe grurit a jonxhės tė njė copė toke; nė fshatin ku kisha e vetme mbledh  tė krishterė dhe myslimanė; ku shkollėn fillore dhe njė infiermeri me dhjetė ēezma rrethuar e kanė veē prej Cafodit dhe askujt tjetėr.

Hap deriēkėn prej kallamash tė oborrit mjeran tė Barrakės 42-vjeēare me dyshimin se ashtu si shumė vizitorė pararendės po i pėrdornim si kavie tė eksperimenteve tė ashtuquajtura humanitare, dashamire, gėnjeshtare, mashtruese, qesharake, tallėse, tė bėra sa e sa herė duke filluar nga koha e fushatės (jo tė grurit) e deri tek dita e sotme. Firma ime nuk ka vlerėn  dhe hapėsirėn pėr tu dhuruar njė shtėpi  aty, ku duhej tė ishin, nga Tirana ku i hoqėn zvarrė; nuk ka vlerė  qė t’i bėjė tė harrojnė uturimėn e minjėve nėpėr kallamat e murit brinjėdalė, tė harrojnė baltėn qė i ngjeshi deri nė pikėn e fundit tė gjakut nė kėtė fshat, tė cilit dhe emrin ndonjė gjenģ do t’ia ketė vėnė, pasi nuk ėshtė as mė shumė dhe as mė pak, por vėrtet njė FERR.  

Mund tė ndodhė qė dikush tė vazhdojė t’i thėrresė emrin pėr APEL nė ndonjė shesh ku ulėrihet dhe ndihet rreziku i shembjes sė karriges, mund tė ndodhė qė ta kėrkojnė familjen e Anės pėr ta tundur si flamur tė vuajtjes , ata qė nuk vuajtėn kurrė, por ajo nuk do ta dėgjojė dot, pasi ėshtė shumė larg pėr tė dėgjuar. Edhe mund tė kthejė era ndonjė nė kaq heshtje e qetėsi vajtimin e njė gruaje qė psherėtin me zė tė saj, jet’ e trembur tė mos vdesi. Nuk do jetė fjala: KĖTU, e thėnė tridhjetė vjetė me rradhė kur lindte dhe perėndonte dielli,  por do jetė britmė dėshpėrimi: MOS NA HARRONI! E pafuqishme pėr mė tej, s’mė mbetet tjetėr veē zė e ēel njė vrer nė buzė, tash zė e ndrin njė vaj nė sy Dhe atėhere shoh si ngrihet qė prej kaq  shkretimi si prej skėterre njė gjėmė,  njė vaj, tė bren zemra me vrer pendimi e ēel e ndritet e fillon tė qajė.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.