|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E hėne, 16 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova pėruroi sallėn e renovuar tė Kuvendit tė Kosovės

 • Presidenti Rugova pėrgėzoi Luan Krasniqin

 • Luan Krasniqi riktheu titullin e kampionit evropian nė boks

 • Presidenti Rugova tha se Kosova gjithnjė e mė shumė po gėzon pėrkrahje nė botė nė rrugėn drejt pavarėsisė

 • Holkeri njoftoi pėr arrestimin e pjesėtarėve tė TMK-sė

 • Ėshtė arrestuar komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė dhe shtatė pjesėtarė tė tjerė tė saj

 • Gjilani dhe Lipjani dakordohen pėr ndėrtimin e njė rruge nga drejtimi i Zhegocit

 • Filloi mermetimi i rrugės Zhegėr - Shurdhan, e cila nė tė ardhmen parashihet tė bashkohet me koridorin e tetė

 • Holkeri takohet sot nė Prishtinė me nėnkryetarin e Qeverisė serbe

 • Prizren: Ėshtė arrestuar komandanti i Zonės sė dytė TMK-sė dhe disa persona tė tjerė

 • Feler thotė se shkrimet pėr rrezikun e vrasjeve politike janė informata tė dhėna nga policia e UNMIK-ut

 • Angjela Xhozef thotė se tė kėrcėnuarit me vrasje janė zyrtarė tė lartė tė LDK-sė

 • Parlamentarėt kosovarė vizitojnė Shqipėrinė

 • Nisma "Pėr njė Universitet TJETĖRQYSH" tė mėrkurėn organizon njė prtestė nė Prishtinė

 • Nė Ohėr pėrfundoi punimet takimi pėr hartimin e strategjisė pėr zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė

 • Nė Gjilan vazhdon gjykimi kundėr udhėheqėsit tė ish-UĒPMB-sė

 • Ndėrpritet greva nė Maqedoni, shkollat fillojnė punėn

 • Parlamentarė evropianė thonė se ēamėt nė Greqi duhet t'i gėzojnė po ato tė drejta, sikur grekėt nė Shqipėri

 • Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni do tė pajisen me dokumente tė reja tė udhėtimit

 • Nė Irak vriten dy ushtarė amerikanė

 • Bremer flet pėr ndryshime tė planeve

 • Nisin bisedimet pėr Kashmirin

 • Nga rebelimi i aborixhinėve dhjetra policė tė plagosur nė Sidnei

 • Ka arritur nė 38 numri i viktimave nė Moskė

 • Arrestohet edhe njė zyrtar i lartė i ish-regjimit tė Sadam Huseinit

 • Vritet njė ushtar amerikan dhe plagosen tre tė tjerė

 
  
Presidenti Rugova pėruroi sallėn e renovuar tė Kuvendit tė Kosovės
 
   
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Me njė solemnitet rasti sot u pėrurua salla e renovuar e Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilėn merrnin pjesė pėrafqėsuesit mė tė lartė tė institucioneve vendore, por jo edhe kreu i UNMIK-ut. Pėrurimin e bėnė Presidenti Ibrahim Rugova dhe Kryeparlametari Nexhat Daci.

Presidenti Rugova tha se pėrurimi i sallės solemne tė Kuvendit tė Kosovės, ėshtė njė moment solemn dhe ngjarje me rėndėsi pėr institucionet demokratike dhe pėr popullin e qytetarėt e vendit tonė dhe ėshtė njė shenjė e progresit tė Kosovės.
 
"Renovimi i sallės solemne tė Kuvendit tė Kosovės ėshtė ngjarje me rėndėsi qė tregon se institucionet e Kosovės janė tė vendosura tė krijojnė objekte pune dhe qė do tė jenė simbol i vendit tonė dhe i pavarėsisė sė tij", vlerėsoi Presidenti Rugova, duke propozuar renovimin komplet tė ndėrtesės sė Kuvendit pėr tė krijuar mė shumė kushte pėr punėn e deputetėve si dhe pėr ndėrtimin e Kryeministrisė dhe tė ministrive tė veēanta.
 
    
Presidenti Rugova pėrgėzoi Dacin pėr iniciativėn qė ka ndėrmarrė pėr renovimin e sallės solemne tė Kuvendit dhe qė u krye me sukses.
 
Poashtu ai vlerėsoi interierin e bukur e funksional me simbole tė qėlluara historike tė popullit tė Kosovės qė kanė hyrė edhe nė historinė evropiane e perėndimore si dhe me simbolin e NATO-s qė ėshtė bėrė pjesė e historisė sė Kosovės.
 
"Shpresoj se sė shpejti kėtu do t'i vendosim edhe simbolet shtetėrore tė vendit tonė, Kosovės", tha nė fjalėn e tij Presidenti Rugova.
 
Nga ana e tij kryeparlamentari Daci tha se sot po vendosen themelet pėr njė punė mė tė pėrgjegjshme tė parlamentit ndaj qytetarėve tė Kosovės nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare.
 
"Institucionet e Kosovės nuk janė tė gatshme qė tė bėjnė inxhinieing me kulturėn shqiptare, me kulturėn e traditėn qė ėshtė e pranuar edhe ndėrkombėtarisht, sepse pėr muralet ndoshta profesionistėt e artit mund tė bėjnė vėrejtje prefesionale, por jo edhe pėrmbajtėsore", tha Daci duke aluduar mė kritikat qė u janė bėrė muraleve tė vendosura.

Kryeministri Bajram Rexhepi refuzoi tė komentojė muralet e kuvendit duke mos dashur tė komentojė qėndrimet e UNMIK-ut, por lavdėroi kushtet e krijuara pėr deputetėt e Kosovės.
 
 
Presidenti Rugova pėrgėzoi Luan Krasniqin
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e ka pėrgėzuar sot boksierin Luan Krasniqi pėr titullin kampion i Evropės nė boks nė kategorinė e rėndė.

"Me rastin e fitores sė dytė tė titullit kampion i Evropės nė boks, Ju shprej urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės. Fitorja juaj e dytė e titullit kampion i Evropės ėshtė njė nder pėr vendin tonė, Kosovėn, dhe pėr tė gjithė shqiptarėt.

Duke Ju dėshiruar suksese tė reja, Ju pėrshėndes pėrzemėrsisht", thuhet nė pėrgėzimet e Presidenti Rugova drejtuar Luan Krasniqit.
 
 
Luan Krasniqi riktheu titullin e kampionit evropian nė boks
 
   
Shtutgart, 16 shkurt 2004 - Boksieri kosovar Luan Krasniqi me sukses ia doli qė nė njė duel me boksierin turk Sinan Samil Sam, tė rikthejė titullin e kampionit evropian nė boks nė kategorinė e rėndė, tė cilin Krasniqi e kishte humbur nė korrik tė vitit 2002 nga polaku Pzhemisllav Saleta.

Nė meēin e zhvilluar nė Shtutgart tė Gjermanisė, i cili zgjati 12 raunde, Luan Krasniqi tregoi pėrqėndrim dhe pėrgatitje tė lartė fizike dhe tekniko-taktike, tė cilat ishin ēelėsi i tij drejt njė suksesi tė ri.

Nė pėrfundim tė meēit, 2 gjyqtarė i japin pikėn Luanit, kurse njėri mendon se meēi ishte i barabartė.

Ky boks-meē ėshtė pėrcjellė me interesim tė madh pėrmes TV edhe nė Kosovė. Pas pėrfundimit tė boks-meēit grupe tė mėdha tifozėsh kanė festuar gajtė natės nėpėr rrugėt e Prishtinės, por edhe nė qytetet e tjera tė Kosovės.

 
  
Holkeri njoftoi pėr arrestimin e pjesėtarėve tė TMK-sė
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK_ut Harri Holkeri i ka informuar personalisht Presidentin Ibrahim Rugova, kryeministrin Bajram Rexhepi dhe udhėheqėsit tjerė politikė tė Kosovės pėr arrestimet e bėra sot heret nė mėngjes.

"Njė numėr i anėtarėve tė TMK-sė janė arrestuar sot. Arrestimet janė bėrė pėr shkak tė njė numri krimesh, ku janė pėrfshirė edhe vrasje tė kosovarėve", thuhet nė njoftim.

Lidhur me kėto arrestime, Holkeri ka theksuar se ky veprim ėshtė marrė pėr shkak tė krimeve tė kryera nga personat e arrestuar dhe nuk ka tė bėjė me organizatėn tė cilės ata i pėrkasin tash apo me organizatėn nė tė cilėn kanė qenė nė tė kaluarėn.

"Kjo nuk ka tė bėjė nė asnjė mėnyrė me padi kundėr TMK-sė", ka theksuar Holkeri.

Ai ka thėnė se e respekton TMK-nė dhe ky arrestim nuk duhet tė konsiderohet si pėrulje e atyre qė shėrbejnė nė kėtė organizatė dhe kjo nuk duhet tė ndikojė nė arritjet dhe nė sukseset e TMK-sė. Holkeri ka siguruar se tė arrestuarit do tė trajtohen nė mėnyrėn e duhur, sipas ligjeve nė fuqi.
 
 
Presidenti Rugova tha se Kosova gjithnjė e mė shumė po gėzon pėrkrahje nė botė nė rrugėn drejt pavarėsisė
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me t'u kthyer dje nga vizita e tij disaditėshe nė Madrid tė Spanjės, tha se Kosova ka gjithnjė e mė shumė po gėzon pėrkrahje nė botė nė rrugėn drejt pavarėsisė. "Kam takuar kryetarė e kryeministra tė shumė vendeve dhe ata janė tė kėnaqur me pėrparimin qė kemi arritur nė Kosovė", tha Presidenti Rugova.
 
Duke folur pėr takimin e liderėve nga mbarė tė Internacionales Demokratike tė Qendrės, ai tha se ky ėshtė njė union i madh i grupeve politike nga tė gjitha kontinentet, duke shtuar se nė kontaktet e tij me shumė personalitete i ka njoftuar ata me pėrparimin qė janė arritur nė objektivat pėr zhvillim ekonomik dhe integrim tė komuniteteve.

"Kam kėrkuar nė kėto takim qė sa mė shpejt tė njihet pavarėsia e Kosovės, pra njohja formale e pavarėsisė. Shumė miq pėrshėndesnin kėtė dhe thoshin se ende nuk qenka bėrė, ngase kanė menduar se ky proces ėshtė kryer (dhe defakto ėshtė kryer) nė vitin 1999", theksoi presidenti Rugova.
 
Poashtu ai tha se vendet e ndryshme kanė qėndrime shumė pozitive pėr Kosovėn dhe janė tė kėnaqur me progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė dhe premtuna pėrkrahje.

Presideni Rugova ishte nė Madrid me ftesė tė Kryeministrit spanjoll pėr tė marrė pjesė nė takimin e rregullt tė Internacionales Demokratike tė Qendrės. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė edhe liderėt e partive demokristiane e popullore nga vendet e Evropės, Amerikės, Afrikės e Azisė.
 
 
Ėshtė arrestuar komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė dhe shtatė pjesėtarė tė tjerė tė saj
 
Prizren/Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Sot rreth orės 9,00 tė mėngjesit ėshtė arrestuar komandanti i Zonės sė dytė tė TMK-sė, gjeneralbrigade Selim Krasniqi, bashkė me disa oficerė tė lartė dhe pjesėtarė tė kėsaj zone, para hyrjes sė Brigadės shumkombėshe Jug-perėndim nė Prizren.
 
Kėtė lajm e ka konfirmuar zėdhėnėsi i Zonės sė dytė TMK-sė, Enver Cikaēi, i cili ka thėnė se gjeneral Krasniqi ėshtė arrestuar bashkė me eskortėn e tij nga karabinierėt italianė nė Prizren, kurse arrestime ka pasur edhe nė dy njėsitė e TMK_sė nė Rahovec dhe nė Lubizhdė.
 
Pėrveē gjeneral Selim Krasniqit janė arrestuar edhe eprorėt: Milaim Latifi e Xhevat Elshani, si dhe pjesėtarėt e TMK-sė: Shemsi Sinani, Mustafė Thaēi, Ukė Morina, Bashkim Morina e Manush Shamolli.

Urdhėri pėr arrestimin e tyre ėshtė lėshuar nga njė gjykatės ndėrkombėtar e qė ka tė bėjė me akuza gjatė luftės.

Zėdhėnėsi i TMK-sė Shemsi Syla e ka kofirmuar lajmin pėr arrestimin e komandantit tė Zonės sė dytė tė TMK-sė, gjeneralbrigade Selim Krasniqi, i cili ėshtė arrestuar bashkė me shoqėruesit e tij. "Deri mė tash janė arrestuar gjashtė pjesėtarė tė tjerė, emrat e tė cilėve ende i kemi marrė.
 
Shpresojmė se e vėrteta do tė dalė ne shesh dhe kėtė do ta thotė drejtėsia, pasi qė ata janė vetėm tė dyshuar. Mendoj se gjithēka qė flasim tani ėshtė herėt, por ne jemi bėrė pothuajse imunė ndaj kėtyre arrestimeve.
 
Na duket se i pėrgjan edhe arrestimeve tė tjera, tė cilat bėhen kohė pas kohe dhe nė fund s'ka asgjė konkrete. Andaj shpresojmė qė e drejta do tė triumfojė dhe kjo do tė jetė vetėm njė dyshim", ka thėnė zėdhėnėsi Syla, duke komentuar arrestimet e sotme.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i policisė rajonale tė UNMIK-ut Mihael Krojshpanher thotė se janė arrestuar katėr persona nga policia ndėrkombėtare nė bashkėveprim me pjesėtarėt e KFOR-it. "Kėta tė arrestuar janė tė dyshuar pėr krime serioze, pėr vrasje dhe viktimat e tyre janė shqiptarė kosovarė", ka thėnė ai, duke shtuar se tė gjithė tė arrestuarit janė anėtarė tė TMK-sė.
 
Operacioni i arrestimit ka kaluar pa rezistencė. Ky operacion i policisė dhe i KFOR-it nuk ėshtė i drejtuar kundėr TMK-sė, por kundėr individėve", ka theksuar zėdhėnėsi Krojnshajnher.
 
 
Holkeri takohet sot nė Prishtinė me nėnkryetarin e Qeverisė serbe
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Shefi i UNNMIK-ut, Hari Holkeri do tė takohet sot nė Prishtinė me shefin e "Qendrės koordinuese tė Serbisė pėr Kosovėn", Nebojsha Ēoviq. Siē ėshtė paralajmėruar nė kėtė takim do tė flitet rreth bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike tė interesit tė pėrbashkėt.
 
 
Gjilani dhe Lipjani dakordohen pėr ndėrtimin e njė rruge nga drejtimi i Zhegocit
 
Gjilan, 16 shkurt 2004 - Komuna e Lipjanit ėshtė e interesuar tė ketė lidhje mė tė shkurta rrugore me Gjilanin, sepse ėshtė i vetmi regjion nė Kosovė, me tė cilin ajo kufizohet, ndėrsa duhet tė komunikojnė ndėrmjet vete nga drejtimi i Prishtinės ose Ferizajt.

Ndėrtimi i njė rruge mė tė shkurtėr ndėrmjet kėtyre dy komunave fqinje, ėshtė nevojė e kahershme, pėr shkak se disa fshatra tė zonės pėrendimore tė Gjilanit, kanė lidhje familjare me komunėn e Lypianit dhe njė numėr i madh i tyre gravitojnė rregullisht nė tregun e atjeshėm, ose vijojnė nėpėr shkolla.
 
Kryetari i komunės sė Lipjanit, Xhevat Olluri, nė njė takim qė pati tė premtėn me kryetarin e komunsė sė Gjilanit, Lutfi Hazirin, ku ai erdhi me bashkėpunėtorėt e tij pėr tė biseduar rreth mundėsive pėr ndėrtimin e rrugės Gjilan-Lipjan, nga drejtimi i Zhegocit ose Vėrbicės, tha se vetėm me komunėn tuaj, tash pėr tash nuk kemi lidhje tė drejtpėrdrejta.

Edhe komuna e Gjilanit do tė ketė interesin e saj nė kėtė rrugė, sepse nė relacion mė tė shkurtėr do tė lidhet me magjistralen dhe me komunėn e Lypianit, ku gjendet aeroporti i Prishtinės, shpella e Gadimes, shtėpia korrektuese dhe nga do tė kalojė edhe autoudha Tiranė-Durrės-Prishtinė.

Lutfi Haziri tha se edhe Gjilani ėshtė i interesuar tė ketė lidhje mė tė mira me Lipjanin dhe u dakordua me z. Olluri pėr nėnshkrimin e njė marrėveshje tė mirėkuptimit ndėrmjet kėtyre dy komunave pėr ndėrtimin e rrugės Gjilan-Ponesh-Zhegoc-Sllovi-Lipjan, e cila do t`i dėrgohet edhe Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit pėr mbėshtetje.
 
 
Filloi mermetimi i rrugės Zhegėr - Shurdhan, e cila nė tė ardhmen parashihet tė bashkohet me koridorin e tetė
 
Gjilan, 16 shkurt 2004 - Projekti i rrugės sė gjatė 8 kilometra financohet nga Ministria e Transporteve dhe Telekomunkacionit, nė vlerė 527 mijė Euro, ndėrsa realizohet nga kompania vendore "Bejta Comerc" e Gjilanit.

Halit Zymberi, drejtor i Shėrbimeve Publike tha se rregullimi i kėsaj rruge ka rėndėsi tė madhe jo vetėm pėr banorėt e kėsaj treve, por edhe pėr komunėn e Gjilanit, sepse hapė perspektivė pėr zhvillimin e Grykės sė Karadakut.
 
Nė fazėn e dytė parashihet asfaltimi i rrugės Gjilan - Stanēiq, e cila, sipas parallogarisė do tė kushtojė mbi 11 milionė euro, por qė i krijon Kosovės mundėsi tė kyējes nė koridorin e tetė ndėrkombėtar nė relacion mė tė shkurtėr, pėrmes Kumanovės.

Punimet nė kėtė rrugė kanė ngjallur shpresat e mbi 10 mijė banorėve tė Grykės sė Karadakut se njė ditė mund tė kthehen nė vendlindjen e tyre, tė cilėn janė detyruar ta braktisin pėr shkak tė kushteve tė vėshtira pėr jetė.

Pronari i kompanisė "Bejta Comerc", Bejtullah Kēiku thotė se nė bazė tė projektit do tė bėhet zgjerimi i rrugės, hapja e kanaleve anėsore pėr ujėra, vendosja e gypave dhe pėrgatitja e saj deri nė fazėn pėr asfaltim. Nė tė ardhmen e afėrt, kjo rrugė do tė jetė e nivelit ndėrkombėtar dhe mjaft e rendėsishme jo vetėm pėr Gjilanin dhe Kosovėn, por edhe rajonin.
 
 
Prizren: Ėshtė arrestuar komandanti i Zonės sė dytė TMK-sė dhe disa persona tė tjerė
 
Prizren, 16 shkurt 2004 - Nė orėt e hershme tė mėngjesit sot nė Prizren ėshtė arrestuar gjeneral Selim Krasniqi, komandant i Zonės sė dytė tė TMK-sė dhe disa persona tė tjerė. Sipas njoftimeve tė para, ata janė arrestuar tė bazė tė akuzave pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit gjatė viteve 1998/99.

Arrestimi i tyre ėshtė bėrė nė bazė tė njė fletarrestimi nga Tribunali i Hagės, ndėrkaq nė arrestimin e tyre kanė marrė pjesė pjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut dhe tė KFOR-it.
 
 
Feler thotė se shkrimet pėr rrezikun e vrasjeve politike janė informata tė dhėna nga policia e UNMIK-ut
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Komesioneri i Policisė ndėrkombėtare nė Kosovė, Shtefan Feler, ka deklaruar zyrtarisht se shkrimet e publikuara pėr rrezikun e vrasjeve politike tė tre funksionarėve tė lartė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, janė informata tė dhėna nga policia e UNMIK-ut, por ka shtuar se megjithė kėtė ai nuk i ka autorizuar dhe as qė ka qenė nė dijeni tė publikimit tė tyre.
 
Nė deklaratėn e tij, Feler thotė se policia e tij nė punėn e saj tė pėrditshme merr informacione tė ndryshme pėr vepra tė mundshme kriminale, tė cilat nė raste tė caktuara mund tė paraqesin kėrcėnim pėr individė tė caktuar. Ai thotė se nė disa raste pėr kėto informacione do tė jepen hollėsi, por nė disa raste tė tjera ato do tė jenė tė fshehta.

Shtefan Feler ka shprehur keqardhjen e tij qė aktivitetet e policisė janė zbuluar nė rastin e publikimit tė informatės nė gazetat kosovare. Kjo, sipas tij, do tė krijojė njė pasqyrė tė gabuar tė opinionit pėr punėn e policisė dhe nivelin e informacioneve qė ajo posedon.
 
 
Angjela Xhozef thotė se tė kėrcėnuarit me vrasje janė zyrtarė tė lartė tė LDK-sė
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Angjella Xhozef, asistente e komesionerit tė policisė ndėrkombėtare nė Kosovė, Shtefan Feler, duke komentuar shkrimet nė mediat e Kosovės pėr kėrcėnimin me likuidim tė tre funksionarėve tė lartė tė LDK-sė, ka thėnė:
 
"Nuk mund tė jap asnjė emėr por mund tė them se ata janė zyrtarė tė lartė tė LDK-sė. Atentati ėshtė njė krim madhor dhe ne do tė bėjmė gjithēka qė tė shmangim njė gjė tė tillė. Ėshtė detyrė jona qė tė shpėtojmė jetėt dhe kėtė po e bėjmė".
 
Zyrtarja Xhozef konfirmon se kjo pikė ėshtė diskutuar nė takimin ndėrmjet Holkerit, Felerit dhe Thaēit.

"Vetė fakti se burimi i informacionit del nga policia nė gazeta tregon se ėshtė marrė si rast shumė serioz nga ana e policisė ndėrkoimbėtare", ka thėnė zyrtarja Xhozef.
 
 
Parlamentarėt kosovarė vizitojnė Shqipėrinė
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Komisioni pėr Transport dhe Telekomunikacion i Kuvendit tė Kosovės i udhėhequr nga Edita Tahiri, kryetare, prej sot po qėndron nė njė vizitė disa ditėshe nė Shqipėri me ftesė tė Komsionit pėr Transport dhe Telekomunikacion tė Kuvendit tė Shqipėris.
 
Vizita e parlamentarėve kosovarė ka pėr qėllim thellimin e bashkėpunimit me Komisonin pėrkatės tė Kuvendit tė Shqipėrisė, si dhe kėmbimin e pėrvojave tė punės. Gjatė kėsaj vizite, e cila do tė zgjasė deri mė 19 shkurt delegacioni kosovar do tė vizitojė Hekurudhėn e Shqipėris, Drejtorin e Rrugėve tė Shqipėrisė, Post Telekomin dhe Aeroporitn e Tiranės.

Parlamentarėt e Kuvendit tė Kosovės do tė kenė edhe njė takim me kryetarin e Kuvendit tė Shqipėrisė, Servet Pėllumbin, thuhet nė njė njoftim tė Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Nisma "Pėr njė Universitet TJETĖRQYSH" tė mėrkurėn organizon njė prtestė nė Prishtinė
 
Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Tė motivuar kryekėput nga gjendja e tejrėndruar qė mbisundon nė krejt Universitetin e Prishtinės, nisma "Pėr njė Universitet TJETĖRQYSH", organizon protestėn "5n'12" (12 pa pesė minuta), si reagim ndaj vazhdimit tė kėsaj status quoje me protagonist kryesor - udhėheqėsinė e UP-sė.
 
Protesta mbahet tė mėrkuren, mė 18 shkurt, duke filluar qė nė orėn 11:30, nė platonė para Bibliotekės Kombėtare, pėr tė vazhduar pastaj pesė minuta para orės dymbėdhjetė pėrpara objektit tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės.

Forma e tė protestuarit do tė jetė e natyrės ekzkluzivisht joviolente. Ajo do tė pėrfshijė fishkėllimat me pip dhe hedhjen e aeroplanėve tė letrės nė drejtim tė Rektoratit, tė cilėt do tė jenė nga letrat e rubrikave tė indeksėve, me ē'rast nė secilėn prej tyre do tė jetė e shkruar kėrkesa - "Tjetėrqysh". Protesta do tė zgjasė dhjetė minuta.

Pėr ēfarėdo ekscesi eventual e tė padėshirueshėm qė do tė mund tė ndodhė gjatė protestės, e qė tejkalon kufijtė e mėnyrave tė tė protestuarit tė parapara mė lart, nisma TJETĖRQYSH nuk ndjehet pėrgjegjėse, thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj nisme.
 
 
Nė Ohėr pėrfundoi punimet takimi pėr hartimin e strategjisė pėr zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė
 
Ohėr, 16 shkurt 2004 - Nė Ohėr pėrfundoi punimet takimi pėr hartimin e strategjisė pėr zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė pėr periudhėn 2005-2015. Nė kėtė dokument-kornizė qė u hartua nė Ohėr, thuhet se Kosova ėshtė shoqėri e integruar nė hapėsirėn evropiane tė arsimit tė lartė ku dija dhe kėrkimi shkencor janė nė funksion tė zhvillimit tė qėndrueshėm shoqėror dhe ekonomik.

Objektiva e strategjisė sė arsimit tė lartė nė Kosovė ka pėr qėllim ngritjen e kapacitetit pėr punė kėrkimore dhe shkencore, ngritjen e besueshmėrisė pėr institucionet e larta arsimore dhe krijimin e mekanizmave pėr sigurimin dhe menaxhimin e efektshėm tė burimeve dhe mjeteve financiare buxhetore pėr zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė.
 
Ky projekt qė ėshtė hartuar nė Ohėr do tė prezentohet nė Konferencėn Ndėrkombėtare pėr Arsim tė Lartė qė do tė mbahet nė prill tė kėtij viti nė Prishtinė.
 
 
Nė Gjilan vazhdon gjykimi kundėr udhėheqėsit tė ish-UĒPMB-sė
 
Gjilan, 16 shkurt 2004 - Nė Gjilan sot vazhdon seanca gjyqėsore kundėr udhėheqėsit tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė e Bujanoc Shefket Musliut dhe katėr bashkėpunėtorėve tė tij. Ai akuzohet pėr rrėmbim dhe armėmbajtje pa leje.
 
 
Ndėrpritet greva nė Maqedoni, shkollat fillojnė punėn
 
Shkup, 16 shkurt 2004 - Sindikata e arsimit nė Maqedopni i ka dhėnė fund grevės 15 ditore pasi kishte arritur njė marrėveshje me Qeverinė maqedonase. Nga dita e sotme fillon puna nė tė gjitha institucionet arsimore nė shkollat fillore dhe ato tė mesme, nė arsimin e lartė si dhe nė ato kulturore e shkencore, ndėrkohė qė bisedimet me qeverinė do tė vazhdojnė.
 
 
Parlamentarė evropianė thonė se ēamėt nė Greqi duhet t'i gėzojnė po ato tė drejta, sikur grekėt nė Shqipėri
 
Athinė, 16 shkurt 2004 - Ēamėt nė Greqi duhet t'i gėzojnė po ato tė drejta qė i gėzon pakica greke nė Shqipėri. Kėshtu theksohet nė rekomandimin e njė grupi parlamentarėsh evropianė qė i kanė propozuar komesionerit tė Bashkimit Evropian, pėrgjegjės pėr marrėdhėnie me Jashtė, Kris Paten.
 
Eurodeputetėt Marko Panella dhe Olivie Dupyi theksojnė se vetėm kur pakica kombėtare ēame nė Greqi dhe ajo greke nė Shqipėri do t'i gėzojnė tė njėjta tė drejta, vetėm atėherė marrėdhėniet ndėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė do tė jenė vėrtetė tė forta dhe tė sinqerta.
 
 
Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni do tė pajisen me dokumente tė reja tė udhėtimit
 
Shkup, 16 shkurt 2004 - Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni pritet qė sė shpejti tė pajisen me dokumente tė reja tė udhėtimit qė do tė jenė edhe nė gjuhėn shqipe. Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė ka bėrė tė ditur se ėshtė nė pėrfundim tė projektit pėr nxerrjen e kėtyre dokumenteve tė udhėtimi pėr qytetarėt shqiptarė, gjė qė parashikohet nė Marrėveshjen e Ohrit.
 
Kjo Ministri ka hartuar propozimligj tė ri pėr dokumente tė reja tė udhėtimit qė gjatė javės sė ardhshme do tė shqyrtohet nė Parlamentin maqedonas. Sipas kėtij propozimligji tė ri nė ballinėn e dokumenteve tė udhėtimit parashihet tė pėrdoret gjuha shqipe krahas asaj maqedonase dhe angleze.
 
Po ashtu edhe nė brendi tė kėtyre dokumenteve tė gjitha tė dhėnat do tė shėnohen nė gjuhėn shqipe.
Ndėrkaq, zyrtarėt ndėrkombėtarė theksojnė se njė masė e tillė e afron Maqedoninė edhe mė shumė nė integrimin me Bashkimin Evropian.

Opozita maqedonse ka kundėrshtuar pėrdorimin e gjuhės shqipe nė ballinė tė dokumenteve tė reja tė udhėtimit, duke vlerėsuar se kinse nė kėtė mėnyrė dėmtohen interesat e popullsisė maqedonse.
 
 
Nė Irak vriten dy ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 16 shkurt 2004 - Nė Irak, dy ushtarė amerikanė u vranė dhe pesė u plagosėn nga dy shpėrthime nė pjesėn qendrore tė vendit.

Sulmi i parė ndodhi sot nė mėngjes, kur njė autokolonė ushtarake u godit nga njė shpėrthim nė Bagdat, duke vrarė njė ushtar dhe plagosur njė tjetėr. Pa kaluar njė orė, nė qytetin Bakuba, 60 kilometra nė veri tė kryeqytetit, njė shpėrthim tjetėr la njė ushtar amerikan tė vrarė dhe 4 tė plagosur.
 
Zyrtarėt ushtarakė amerikanė thanė se dy irakianė u ndaluan pas sulmit tė dytė.

Tė dy shpėrthimet ndodhėn nė tė ashtuquajturin Trekėndėsh Sunit, ku kryengritėsit ndėrmarrin shumicėn e sulmeve kundėr forcave tė koalicionit nė Irak.
 
 
Bremer flet pėr ndryshime tė planeve
 
Bagdad, 16 shkurt 2004 - Shtetet e Bashkuara thonė se mund t'i pranojnė ndryshimet nė mekanizmin e transferimit tė pushtetit nė duart e irakianėve. Megjithatė ato do tė vazhdojnė tė jenė tė angazhuara nė gritjen e njė asambleje tė tranzicionit nė Irak deri nė fund tė muajit qershor.

Administratori Pol Bremer deklaroi se mund tė bėhen ndryshime nė planin e tanishėm pėr asamblenė.
Kėto ndryshime, sipas tij do tė pėrcaktohen gjatė mbledhjeve tė zhvilluara nė nivel lokal apo konferencave partiake.

"Duam tė mos e lėvizim datėn. Ėshtė njė procesi i komplikuar kėtu dhe ajo qė ju preferoni janė zgjedhjet", thotė Bremer.
 
 
Nisin bisedimet pėr Kashmirin
 
Islamabad, 16 shkurt 2004 - Zyrtarė indianė dhe pakistanezė takohen tė hėnėn nė fillim tė njė procesi qė shpresohet se mund tė ēojė drejt zgjidhjes afatgjatė ndėrmjet dy kundėrshtarėve rajonal.

Njė delegacion i qeverisė sė Indisė ndodhet nė kryeqytetin pakistanez, Islamabad, pėr bisedime treditore qė kanė pėr qėllim hapjen e rrugės drejt negociatave paqėsore.

Kjo ėshtė hera e parė qė tė dyja palėt takohen qė nga pėrfundimi pa sukses i lėvizjes paqėsore tre vjet mė parė nė qytetin indian Agra.
 
 
Nga rebelimi i aborixhinėve dhjetra policė tė plagosur nė Sidnei
 
Sidnei, 16 shkurt 2004 - Tė paktėn 50 policė janė plagosur nė qytetin australian Sidnei gjatė njė proteste qė kishte si preteksr vrasjen e njė 17-vjeēari aborixhin.

Policia tha se mė shumė njė qind vetė morėn pjesė nė aktet e dhunės ku u pėrdorėn shishe me benzinė, u qėllua me tulla, fishekzjarre si edhe iu vu zjarri njė stacioni treni.

Dhuna shpėrtheu kur 17-vjeēari, Thomas Hiki vdiq duke ngarė biēikletėn e tij, - siē pretendohet, - teksa pėrpiqej t'i shpėtonte ndjekjes sė policisė. Policia i ka mohur akuzat.

Opozita thotė se shkaku i protestės ėshtė pakėnaqėsia pėr neglizhencėn e autoriteteve vendase ndaj komunitetit aborigjen nė provincėn Redfern, ku edhe u zhvillua protesta.
 
 
Ka arritur nė 38 numri i viktimave nė Moskė
 
Moskė, 16 shkurt 2004 - Sipas njoftimeve mė tė reja numri i viktimave tė shembjes sė kupolės sė njė akuaparku nė Moskė ka arritur nė 38, ka thėnė prefekti i Moskės. Bėhet e ditur nė spital ndodhen 68 njerėz, pesė prej tyre nė gjendje kritike. Nė mesin e tyre rreth 27 fėmijė, njofton Rojter.
 
 
Arrestohet edhe njė zyrtar i lartė i ish-regjimit tė Sadam Huseinit
 
Bagdad, 16 shkurt 2004 - Policia e Irakut ka arrestuar njė zyrtar tė lartė tė partisė Baath, shumė tė kėrkuar nga ushtria amerikane. Bėhet fjalė pėr Mohamed Ziman Abdul Razak, i cili ndodhet i 41 nė listėn prej 55 zyrtarėve mė tė kėrkuar tė regjimit tė Sadam Huseinit.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan dhe plagosen tre tė tjerė
 
Bagdad, 16 shkurt 2004 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot nė qendėr tė Bagdadit, kur njė sulmues ka aktivizuar njė bombė skaj rrugės, duke plagosur me atė rast edhe tre tė tjerė, kanė thėnė zyrtarėt ushtarakė amerikanė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>