|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Grossman: Po vjen dita qė trupat ushtarake tė mos jenė tė nevojshme nė Ballkan

 
 

 

15 shkurt 2004 / TN / "Zėri i Amerikės" (14 shkurt 2004)

Njė zyrtar i lartė i Departamentit amerikan tė Shtetit thotė se po vjen dita qė trupat ushtarake tė mos jenė mė tė nevojshme nė Ballkan dhe demokracitė paqėsore tė bėhen pjesė e institucioneve evropiane dhe atlantike.

Nėnsekretari i shtetit pėr Ēėshtjet Politike, Marc Grossman, i bėri kėto komente tė premten nė njė artikull nė gazetėn Wall Street Journal.

Zoti Grossman vlerėsoi punėn e misionit tė OKB-sė nė Kosovė, tė drejtuar me zotėsi, siē u shpreh ai, nga ish-kryeministri finlandez Harri Holkeri. Ai shpreh mendimin se pėrparimi i vazhdueshėm mund tė ēojė nė bisedime tė reja pėr statusin e Kosovės nga mesi i vitit 2005.

Zoti Grossman ngriti lart gjithashtu suksesin e Maqedonisė nė shmangien e konfliktit etnik. Ai tha se Shtetet e Bashkuara i vlerėsojnė pėrpjekjet e pėrbashkėta tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kroacisė pėr anėtarėsimin nė NATO.

Zyrtari i Departamentit tė Shtetit e cilėsoi tė suksesshėm misionin e NATO-s nė Bosnje-Hercegovinė. Ai tha se aleanca po shqyrton mundėsinė qė t’ia lėrė nė dorė Bashkimit Evropian zgjidhjen e problemeve qė kanė mbetur.

Zoti Grossman vlerėsoi edhe zgjedhjet serbe tė kohėve tė fundit, nė tė cilat ai tha se shumica e serbėve votuan pėr parimet demokratike. Por nė tė njėjtėn kohė ai theksoi nevojėn qė Serbia tė vazhdojė tė arrestojė dhe esktradojė tė akuzuarit pėr krime lufte.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.