|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Botime

 
 

Toena rishqipėron "ALKIMISTI"

 
 

 
 

15 shkurt 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

AUTORI: Paulo Coelho
TITULLI: Alkimisti
PERKTHYESI: Nonda Varfi
LLOJI: Roman
FORMATI: 13 x 20 cm
FAQE: 200
ISBN: 99927 1 791 2
ĒMIMI: 700 Lekė (5.0 Euro)

Sapo ka dale nga shtypi dhe ėshtė hedhur ne qarkullim romani i njohur i Paolo Colhos Alkimisti", nje nga veprat mė tė rėndėsishme pėr autorin, por dhe mė e dashura e tij.

Me njė perkthim tė ri nga Prof. Nonda Varfi, i cili ka pėrkthyer edhe veprat e tjera tė Coelhos nė shqip, "Alkimisti" mendojmė se ėshtė vepra mė e arrirė e kėtij pėrkthyesi tė njohur nga frėngjshtja, i cili duket qė mė nė fund ka hyrė plotėsisht nė botėn e Coelhos dhe tė veprės sė tij.

Romani "Alkimisti" ka njohur deri tani njė rekord shitjės, mbi 27 milionė kopje, dhe ėshtė shpallur si libri mė i shitur pėr disa vjet nė disa prej gjuhėve mė tė mėdha tė botės

Shtėpia Botuese “TOENA” ka botuar me sukses disa prej librave tė tij:

1. Veronika vendos tė vdesė, 2000
2. Mali i pestė, 2001
3. Djalli dhe zonjusha Prym, 2001
4. Pelegrini i Kompostelės, 2003
5. Alkimisti, 2003
 
Sė shpejti pėr lexuesin shqiptar ajo do tė botojė:
 
1. Njėmbėdhjetė minuta, maj 2004
2. Manuali i Luftėtarit tė Dritės, pranverė 2005

Pėrkthyesi nga frengjishtja i tė gjithė librave tė tij nė gjuhėn shqipe ėshtė NONDA VARFI

 

Histori e shkurtėr e “Alkimisti”-t

“Ndodh qė njė herė nė disa dekada tė botohet njė libėr qė ndryshon jetėn e lexuesve tė tij pėrgjithmonė. “Alkimisti” i Paulo Coelho-s ėshtė tamam libri qė tashmė mban statusin e romanit modern por klasik.”

“Pėr tė kuptuar vetė fatin ėshtė obligim i secilit.”

Romani magjepsės i Paulo Coelho-s ka frymėzuar miliona lexues kudo nėpėr botė.

Nė tė pėrshkruhet njė histori e shkėlqyer nė thjeshtėsinė dhe urtėsinė e vet, historia e njė bariu tė ri andaluzian, me emrin Santiago, i cili guxoi tė udhėtonte nga vendlindja e tij, Spanja pėr nė Afrikėn e Veriut nė kėrkim tė njė thesari tė fshehur te Piramidat.

Gjatė rrugės ai takoi njė grua tė re cigane mjaft tė bukur, njė burrė qė vetquhej mbret dhe njė alkimist, qė nga pikėvėshtrimi i Santiagos e ndihmuan nė kėrkimin e thesarit tė vet. Asnjė prej tyre nuk e dinte se pėr ēfarė thesari bėhej fjalė ose nėse Santiago do tė mund tė kapėrcente pengesat qė do tė haste duke pėrshkuar shkretėtirėn. Por ajo ēka nisi si njė aventurė djaloshare pėrfundoi me mėsimin se thesarin gjendej pikėrisht nė shtėpinė e vet.

E brishtė, ndjellėse, dhe thellėsisht njerėzore, historia e Santiagos ėshtė njė testament i pėrjetshėm pėr tė realizuar ėndrrat tona duke dėgjuar zėrin e zemrės.

Publicistika pėr autorin

(Botuar ne forme broshure nga Sh.B. “Toena “ dhe qe jepet falas bashke me romanin e tij “Alkimisti”)

Nė maj 1993, HarperCollins botoi "Alkimisti" nė 50.000 kopje, qė ishte numri mė i madh i kopjeve tė njė libri brazilian botuar pėr herė tė parė nė USA. Gjatė lanēimit, drejtori ekzekutiv i HarperCollins, John Loudon, tha: "Ishte fat qė arritėm agimin pėr tė parė rrezet e diellit kur ndėrkohė pjesa tjetėr e botės ende fle. Prisni derisa ēdonjėri tė hapė sytė dhe ta shohė gjithashtu." Paulo ishte pushtuar nga entuziazmi i HarperCollins pėr librin. "Ky ėshtė njė moment shumė i veēantė pėr mua", ka thėnė ai. Botuesi i tij pėrfundoi paraqitjen duke thėnė: "Shpresoj qė ribotimi i librit do tė vazhdojė aq gjatė, dhe libri do tė vazhdojė tė jetė po aq ngacmues dhe i suksesshėm ashtu si ka qenė edhe historia e vetė Amerikės Latine".

Dhjetė vjet mė vonė, mė 2002, John Loudon i shkroi Paulos: ""Alkimisti" ėshtė bėrė njė nga librat mė tė rėndėsishėm tė historisė aktuale tė kompanisė sonė. Ne jemi krenarė pėr librin dhe suksesin e tij. Historia e suksesit tė tij me ne reflekton historinė e librit!". HarperCollins planifikoi njė kambanė ambicioze publicitare nė pėrvjetorin e dhjetė tė ribotimit tė librit, i cili pėrfshinte njė mėnyrė shitjeje masive ndėrkombėtare, shitje qė do tė realizohej nė tė gjithė botėn legjionit tė fansave tė librit, numri i tė cilėve shtohej vazhdimisht.

Julia Roberts (Xhulia Roberts) ka thėnė: "Ėshtė si njė melodi, me tė vėrtetė, mėnyra si ai shkruan, ėshtė kaq e bukur. Ėshtė njė talent qė unė e kam zili mė shumė se gjithė tė tjerėt."

(Nė Paulo Coelho: The Alchemist of Words, Discovery Networks/Polo De Imagem  [documentary]).

Madona ka thėnė nė njė intervistė dhėnė revistės gjermane "Sontag-Aktuell": ""Alkimisti" ėshtė njė libėr i bukur qė flet rreth magjisė, ėndrrave dhe thesareve qė ne mundohemi t'i gjejmė gjetiu dhe mė nė fund i gjejmė nė pragun e shtėpisė".

Suksesi i "Alkimisti"-t nė USA shėnoi fillimin e karierės sė tij botėrore. Disa producentė tė Hollivudit treguan menjėherė interes pėr tė marrė tė drejtėn pėr film, i cili u realizua mė 1993 nga Warner Brothers.

Pėrpara botimit nė USA, "Alkimisti" ishte botuar nga shtėpi tė vogla botuese nė Spanjė dhe nė Portugali. Nė Spanjė, libri nuk kishte hyrė ende nė listėn best seller deri mė 1995. Shtatė vjet mė vonė, Shoqata e Botuesve Spanjollė shkroi qė "Alkimisti" (Botimet Planeta) kishte qenė libri mė i shitur nė Spanjė gjatė vitit 2001. Nga ana tjetėr, shtėpia botuese spanjolle gjatė vitit 2002 ribotoi tė gjitha veprat e Paulo Coelho-s. Paulo Coelho ėshtė autori mė i shitur nė Portugali (Botimet Pergaminho), me mė shumė se njė milion kopje tė shitura.

Mė 1993, Mōnica Antunes, e cila kishte filluar bashkėpunimin me Paulon qė nga 1989 pasi kishte lexuar dy librat e parė tė tij, themeloi nė Barcelonė Agjencinė Letrare Sant Jordi Asociados bashkė me Carlos Eduardo Rangel, me qėllimin pėr tė manaxhuar tė drejtat e veprės sė Paulo-s.

Nė maj tė po kėtij viti, pas botimit tė "Alkimisti"-t nė USA, Mōnica u ofroi librin disa botuesve tė ndryshėm nėpėr botė.

E para shtėpi botuese qė bleu tė drejtat ishte "Ex Libris" nga Norvegjia. Botuesi i saj, Ųyvind Hagen, i shkroi Mōnica-s: "Libri ka njė ndikim tė vazhdueshėm te unė." Pak ditė mė vonė shtėpia e re botuese franceze "Anne Carričre" iu pėrgjigj Mōnica-s: "Ėshtė njė libėr i mrekullueshėm ne do tė bėjmė ēdo gjė tė duhur pėr ta bėrė best seller nė Francė."

Nė shtator 1993 "Alkimisti" u vu nė krye tė listės best seller nė Australi. Gazeta "The Sydney Morning Herald" shkruante: "Ėshtė libri i vitit. Njė vepėr magjepsėse me bukuri filozofike tė pambarimtė".

Nė prill 1994, "Alkimisti" u botua pėr herė tė parė nė Francė (Botimet Anne Carričre). Ai pati ribotime tė shumta dhe lexuesit "u marrosėn" mbas librit, i cili filloi ngjitjen nė listėn best seller. Dy ditė para Krishtlindjeve nga Botimet Anne Carričre, Mōnica-s i erdhi mesazhi: "Si njė dhuratė pėr Krishtlindje, unė po ju dėrgoj listėn best seller tė Francės. Ne jemi tė parėt!".

"Alkimisti" vazhdoi tė ishte i pari nė ēdo listė nė Francė, dhe ai qėndroi nė krye pėr pesė vjet me radhė. Mbas kėtij suksesi fenomenal nė Francė, librat e Coelho-s lanė prapa botėn letrare pėr t'u bėrė njė fenomen europian qė ishte shtrirė kudo nė botė.

Kurrė deri atėherė, ēdokush dhe secili nga gjashtė romanet e Paulo Coelho-s tė pėrkthyera nė frėngjisht, nuk kishin qenė nė krye tė listės best seller, dhe aq mė tepėr tė qėndronin aty pėr muaj me radhė. Ai kishte tashmė, madje, tre nga titujt e tij nė krye tė klasifikimit nė tė njėjtėn kohė.

"Pranė lumit Piedra u ula dhe qava", botuar nė Brazil nga "Rocco" mė 1994, konfirmoi statusin e vet internacional.

Mė 1995, "Alkimisti" u botua nė Itali (Botimet Bompiani), dhe kapi menjėherė numrin njė nė listėn best seller. Vitin pasardhės Paulo u nderua me dy ēmime prestigjioze tė Italisė, "The Super Grinzane Cavar Bode Awards" dhe "Flaiano International Award".


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.