|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NĖ PESHOJĖ

 
 

KRITIKA PUBLIKE DHE IKJA NGA PĖRGJEGJĖSIA..?!

 
 

 

15 shkurt 2004 / TN

Nga: Rexhep ELEZAJ

Kritikat publike nė rastet mė tė shpeshta keqinterpretohen nė opinion dhe siē ndodhė tek ne, nė vend se objekt i debatit tė bėhėn dukuritė e kritikuara, nė qėndėr tė reagimeve vihėn vetė autorėt e saj ndaj tė cilėve drejtohėn sharje dhe fyerje banale duke i cilėsuar si tradhtarė, njerėz tė pakurriz, sahanlėpirės, puthadoras, servilė politikė, njerėz lojalė dhe tė pamoral, etj. Autorėt e kritikave (fjalėn e kemi gjithnjė pėr kritikėn konstruktive) nuk u shpėtojnė dot denigrimeve personale, vetėm se kanė guximin qė t’i kritikojnė haptazi dukuritė negative nė shoqėri, ose pėr faktin se nuk ngurrojnė t’iu drejtojnė vėrejtje edhe udhheqėsve politikė dhe partiakė pėr shkak tė sjelljeve tė tyre ndonjėherė tė papėrgjegjėshme, ose pėr manipulime politike qė bėjnė me elektoratin i cili ua ka dhėnė votėbesimin.

E tėrė kjo ndodhė kėshtu, sepse sipas mendėsisė uniformiste-moniste ende prezente brenda shoqėrisė sonė, rezulton se, gjithnjė sipas kėsaj logjike, kritikat na qenkan tė pajustifikueshme, se nuk po i kontribuakan klimės politike nėpėr tė cilėn po kalon sot kombi shqiptar nė Kosovė, se nuk po e ndihmuakan situatėn aktuale politike, se nuk na qenka koha pėr t’u marrė me vetvetėn, dhe kėshtu me rradhė?!

Poashtu, sipas mendėsisė konformiste tek disa politikanė tanė, kritikuesit na qenkan automatikisht nė anėn e kundėrshtarit politik, se kritikat ndaj tyre (politikanėve), sado tė buta qė tė jenė, nuk duhet lejuar qė tė botohėn se po shkaktuakan pėrēarje nė masė, se shumė “tema” nga jeta e pėrditėshme na qenkan tė paprekshme pėr momentin nėpėr tė cilin sot po kalon vendi, pastaj thonė se ne ende nuk kemi kritikė dhe kritikues tė mirėfilltė, por vetėm kritika destruktive, se kritikat ndaj atyre qė kanė bėrė “shumė” pėr ēėshtjen kombėtare duhet ndaluar me ēdo kusht, bile edhe me ligj, thonė se liderėt politikė tė dalė nga lufta janė tė paprekshėm, se duke i kritikuar mė tė “mirėt” e popullit po shkilet mbi vullnetin e tij, se duke i kritikuar partitė politike po u bėka nami, etj, etj, “vlerėsime” tė cilat nė esencė kanė njė qėllim; t’iu mbyllet goja gjithė atyre tė cilėt kanė guximin qė t’i kritikojnė dukuritė negative nė shoqėri, pra, tė pengohet shfaqja e mendimit tjetėr si dhe tė mos i jipet hapėsirė e duhur debatit dhe kritikės si mjet korrigjues pėr ēdo shoqėri demokratike.

Me njė fjalė, tė ndalohet mendimi dhe fjala e lirė me pretekstet e cekura mė sipėr, jo siē thonė se kanė pėr qėllim mbrojtjen e mirėqenjės shoqėrore dhe kombėtare, por pėr shkakun se iu frikėsohėn fakteve me qėllim qė t’iu shmangen pėrgjegjėsive pėr mos kryerjen e obligimeve tė marra para votuesėve, qė nė realitet flasin pėr pa aftėsitė e tyre pėr punė si dhe pėr dronė nga ndėshkimet qė mund t’i marrin nga elektorati nė zgjedhjet e ardhshme.

Askush nuk duhet, pra, tė jetė kundėr kritikės konstruktive, kundėr debateve rreth temave tė “nxehta” nė shoqėri, kurrėsesi nuk duhet penguar kritikat tė cilat u drejtohen atyre tė cilėt nuk i kryejnė si duhet detyrat dhe obligimet e marra para popullit, askush nuk ka tė drejtė ta ngulfasė fjalėn dhe mendimin e lirė, sidomos kur me vėrejtjet konkrete i ndihmohet ecjes pėrpara dhe tė shpejtė tė shoqėrisė sonė, kur dihet se kritikat me vend nxisin pėrmirsimin e gabimeve tė bėra, qoftė nga ana individėve me pėrgjegjėsi tė lartė nė shoqėri, qoftė nga ana e institucioneve shtetrore dhe qeveritare, tė cilat padallim, duhet t’iu nėnshtrohen kontrolleve ligjore dhe syrit publik pėr punėn qė (nuk) e bėjnė.

Prandaj, thelbi i kritikės duhet tė jetė nxitja e eleiminimit tė dukurive negative nė shoqėri tė cilat, poēėse nuk menjanohėn me kohė, ekziston rreziku tė shndėrrohen nė “tabu-tema” rreth tė cilave askush mė nuk do tė guxojė tė flasė ose tė japė mendime tė hapura. Pra, nė njė shoqėri kur heshtja ndaj dukrive negative bėhėt “rregullė” e pashkruar, atėherė ėshtė ky rreziku mė i madh pėr njė popull i cili aspiron nė mėnyrė kolektive drejtė botės sė civilizuar dhe demokratike, sepse nėsė njė shoqėri e eliminon kritikėn si vlerė demokratike, automatikisht me kėtė ajo ia hapė rrugėn autokratizmit dhe njėmendėsisė politike. Duke e penguar shprehjen e lirė tė fjalės dhe tė mendimit pashmangshėm njė shoqėri kalon nė uniformizėm kolektiv, e cila formėn e sundimit me vetvetėn e zbaton sipas pikėpamjeve autokratike tė njė individi ose tė njė grupi tė caktuar njerėzish tė cilėt me kalimin e kohės ngritėn mbi vetė shoqėrinė dhe shtetin. Degoli do tė thoshte: “Franca jam unė”!

Sa pėr ilustrim po cekim disa fakte, se si p.sh. kėtu nė botėn perėndimore nuk ka njeri tė paprekshėm nga kritika, nuk ka individė ose grupe njerėzish tė privilegjuar, pa marrė parasysh pozitėn qė kanė nė shoqėri ose rrethin ku jetojnė dhe veprojnė, ngase tė gjithė janė tė barabartė para ligjit, askush nuk ėshtė i pėrjashtuar nga ligji, tė gjithė pėrgjigjen njėsoi para tij, nuk ka njerėz tė favorizuar ose tė diskriminuar, nuk ka njerėz qė shquhen si mė tė mirėt ose si mė tė tė kėqinjėt, pra tė gjithė kanė peshė tė njėjtė nė shoqėri, tė gjithė janė tė barabartė pėrnga vlerat dhe meritat njerėzore me tė drejta dhe obligime tė barabarta. Askush nuk mund t’i shpėtojė kritikave ose pėrgjegjėsive poēėse e ka bėrė edhe shkeljen mė tė vogėl tė rregullave dhe dispozitave ligjore.

Kėtu nė botėn perėndimore nuk luan fare rol nama ose fama qė dikush e ka arritur me punėn e vetė, qoftė nė politikė, nė kulturė ose nė ekonomi, sepse puna ėshtė obligim themelor pėr secilin, kėtu nuk luan kurfarė roli pozita zyrtare ose shkencore e njeriut, nisur nga niveli mė i lartė i shtetit dhe deri tek njeriu mė i thjesht, sepse pėr ēdo sukses i arritur nė punėn e pėrditėshme ose nė fushėn e inovacioneve shkencore konsiderohen si tė arritura personale, por qė pėr destinim kryesorė kanė tė mirėn kolektive pėrmes tė cilės edhe individi i realizon tė mirat e tij personale. Pėr sukseset e arritura secili njeri shpėrblehėt nė mėnyrė adekuate nga shteti dhe shoqėria. E kundėrta e kėsaj ėshtė dėnimi konform shkallės sė shkeljeve tė ligjit qė ka bėrė dikush, ose pėr shkak tė moskryerjes sė obligimeve qė ka marrė pėrsipėr ndaj shoqėrisė.

 Edhe nė mediat e kėtushme bėhėn kritika tė rrepta ndaj ēdo dukurie qė e dėmton shoqėrinė dhe shtetin, pra askush nuk kursehet nga kritika, duke filluar nga kreu mė i lartė i shtetit siē ėshtė presidenti e deri tek njeriu mė i zakonshėm i cili diku nė skaj tė vendit bėn rojėn e ndonjė objekti, meqė qė tė gjithė konsiderohen dhe janė faktorė me peshė tė njėjtė pėr shoqėrinė tė cilėt bashkėkarisht pėrbėjnė konglomeratin shoqėror i cili ndryshe quhet shtet i organizuar, shoqėri civile ose vend ku sundon ligji dhe rregullat e caktuara pėrmes tė cilave mbrohen tė drejtat elementare tė njeriut, por edhe qė definojnė obligimet pėr secilin veē e veē pa dallime ose privilegje.

Ligji pra, zbatohet nga tė gjithė njėsoi si nė veri, si nė jug, si nė perėndim dhe si nė lindje tė vendit, si nė qytet ashtu edhe nė fshat, si nė shkollė ashtu dhe nė universitet, si nė shtėpi ashtu dhe nė rrugė, etj, pra qė tė gjithė janė pėrgjegjės dhe qė tė gjithė janė tė obliguar para shoqėrisė nė mėnyrė tė barabartė. Dhe pikėrisht kjo barazi ka bėrė qė shoqėria njerėzore, si p.sh. ajo gjermane, tė ecėn pėrpara pa e ndjerė askush vetėn tė diskriminuar, pa e ndjerė asnjėra pjesė e vendit dhe asnjėri segment i shoqėrisė vetėn tė harruar ose tė lėnė pas dore. As opozita nuk gėzon privilegje dhe pėrparėsi tė veēanta, ajo tėrė luftėn politike e bėn nė tė mirė tė shoqėrisė dhe tė vendit, e mėpastaj pėr tė ardhur nė pushtet.

Gjatė tėrė kohės sa ėshtė nė rolin e opozitės sillet nė mėnyrė tė matur, kritikon nė mėnyrė konstruktive, nuk shanė dhe nuk tenton qė ta marrė pushtetin me zor, por gjithnjė u pėrmbahet rregullave tė lojės demokratike si dhe parimeve tė pluralizmit politik, ka durim dhe ēdo vėrejtje qė e bėn ndaj pozitės e shtron para organeve pėrkatėse si nė Kuvend, Kėshillat nacionale, forumet e larta shtetrore, politike dhe shkencore pa nervozitet dhe nė mėnyrė mjaftė tė kultuarar. Kur kundėrshton ligjet dhe vendimet e pozitės nė pushtet tė cilat nuk i pelqejnė, ajo (opozita) me argumente tė qarta i arsyeton qėndrimet e saj, merrė pjesė aktive nė komisione punuese, nuk e bojkoton ose saboton punėn dhe funksionimin e organeve tė qeverisė dhe shtetit, dhe kėshtu me rradhė.

Ndaj, kur flasim pėr kritikėn dhe autorėt e saj nė shoqėrinė shqiptare duhet patjetėr ta marrim shembull botėn e civilizuar perėndimore, duhet qė si shoqėri dhe individė ta lirojmė vetvetėn nga interesat e ngushta personale dhe partiake, duhet tė zhgarkohemi nga bagazhet dhe shabllonet tepėr banale tė politikės ditore, duhet tė ushqehemi me ndjenjat e interesave kolektive para atyre individuale, duhet ta kuptojmė se nuk ka njeri tė pazavendsuar nė shoqėri, se nuk ka liderė tė pėrjetshėm, se nuk ka njerėz dhe figura tė paprekshme, se pavarėsia nuk arrihet me veprime tė ndara partiake, por me angazhime kolektive si dhe me projekte tė pėrbashkėta pėr tė ardhmėn. Duhet tė kuptojmė njėherė e pėrgjithmonė se ligji dhe rregullat vlejnė pėr tė gjithė njėsoi, se nuk mund tė ketė njerėz tė privilegjuar ose tė favorizuar, pra, tė gjithė duhet tė jenė dhe tė ndjehėn tė barabartė para ligjit dhe detyrimeve qė shtron atdheu.

Pėr kėtė mendojmė se kritikat konstruktive duhet ta kenė rolin e vetė nė tė mirė tė ēėshtjes dhe interesave kombėtare tė njė populli dhe shoqėrie, prandaj si tė tilla kritikat dhe debatet e hapura duhet tė gjejnė hapsirė mė tė madhe pranė mediave tona. Duhet tė ushqehemi me vetėdijen kombėtare, tė kuptojmė se kritikat e mirėfillta nuk janė nė dėm tė proceseve nė shoqėri, por nė dobi tė tyre, tė kuptojmė se pa kultivimin e institucionit tė kritikės sė mirėfilltė nuk mund tė flietet pėr transparencė dhe shoqėri tė hapur, bile siē ka treguar pėrvoja e vendeve tė pėrparuara tė Evropės vetė shkalla e demokracisė matet me nivelin e lirisė sė shprehjes sė fjalės dhe tė mendimit tė lirė, sidomos pėrmes mediave tė shkruara dhe elektronike.

Vetė nocioni mbi demokracinė mbetet iluzion pėr ate shoqėri ku mendimit tė lirė i zihet fryma, ku pėr shkak tė mendimit tjetėr vie deri te eliminimi fizik i njerėzve, ku kritika kuptohet si fyerje ndaj individit vetėm se pėr momentin bartė ndonjė funkcion tė caktuar nė shoqėri, duke i identifikuar ata shpehherė me institucionin qė udhėheqin dhe anasjelltas. Dhe, derisa kritika tė mos kuptohet drejtė, derisa tė mos arrihet shkalla e vetėdijes se pa kritikė tė mirėfilltė nuk mund tė ketė as mendim konstruktiv, deri atėherė numri shumė i madh i “tabu” temave nė publicistikėn tonė do tė ngelė i pa prekur. Dhe kjo do tė ishte, mjerisht, pika zero ku fillon dhe mbaron liria e fjalės dhe e mendimit tė lirė nė botėn dhe hapsirėn shqiptare me qindra dhe mijėra gazeta ditore, revista javore, faqe interneti dhe dhjetra radiotelevizione lokale dhe nacionale!?     


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.