|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim

 
 

“EUREKA HISTORIKE” DHE “MATEMATIKA POLITIKE” E SHEFKI OLLOMANIT PĖR “MAQEDONINĖ ILIRE”(!)

 
 

 

15 shkurt 2004 / TN

Besnik MIRDITA

Komenti i Shefki Ollomanit me titull: “shqiptarėt e maqedonėt duhet tė punojnė bashkė”, i publikuar nė “liria kombėtare”, mė 13 shkurt 2004, ka shkaktuar konfuzion dhe dilemma tė panevojshme nė opinionin e gjerė shqiptar, sepse nga mosnjohja e historisė sė mirėfilltė tė lashtė shqiptare dhe “maqedone” ka nxjerrė konkludimin arbitrar se “MAQEDONET JANE ILIRE”(!)

Kėsi pėrfundimi skandaloz antihistoriė dhe antiantropologjik, deri mė sot nuk ka nxjerrė nė sipėrfaqe as shkenca mė reaksinare shoviniste e ashtuquajtur maqedone, pėrkatėsisht bullgare. Kėtė “eurekė historike” dhe “matematikė politike” tė Shefki Ollomanit, e pėrjashtojnė tė gjitha burimet e derisotme historike arkivore dhe politike; tekstet dhe projektet shkencore maqedone, pėrkatėsisht bullgare, duke konkluduar se “Maqedonėt e kanė prejardhjen prej fiseve aziatike barbare: TATARE, MONGOLE, ASPAHURUNE DHE SELXHUKE- TURKE”, e jo assesi “ILIRE”, siq pohon “historiani i ri” shqiptar i  “shkencės sė vjetėr maqedone”, Shefki Ollomani.

1.Simetria e gabuar e historikes dhe e politikes

Meqenese sipas  dioptrisė miope tė Shefki Ollomanit si nė aspektin historik, ashtu edhe nė atė politik, kombėtar dhe shtetėror, shqiptarėt dhe maqedonėt “qenkanė me pėrbėrje tė njė trungu tė lashtė pellazgo-ilir“, dhe “maqedonėt“ sipas kėtij “historiani tė ri” shqiptar, paskanė njė shtrirje aqė tė gjerė (tri Maqedonia: Pirineje, Egjeje, Lindore, Perėndimore etj.,qė po e pėrbėjkanė tėrėsinė e “Maqedonisė etnike“ ) gjeografike, atėherė shqiptarėt e maqedonėt sipas kėsaj teze fataliste dhe tė improvizuar nė skajshmėri, pėr shkak tė varfėrisė profesionale tė autorit tė saj, del se, qenkanė “NJĖ POPULL I PĖRBASHKĖT“=“NJĖ ETNI E PĖRBASHKĖT“ i ngulitur nė  Siujėdhesėn Ballkanike(!?)

Mirėpo, ky konstatim pa asnjė mbulesė shkencore, fare nuk ėshtė i vėrtetė as historikisht, as politikisht, as tradicionalisht, sepse shqiptarėt nuk kanė asnjė element tė pėrbashkėt me “maqedonėt ilirė“ tė Shefki Ollomanit. Sipas historisė tė derisotme tė popujve tė ballkanit, maqedonėt e vjetėr dhe tė rinj, nė esencė janė bullgarė me origjinė tė fiseve tė theksuara barabare aziatike-thrakase, pėrkatėsisht sllave, e jo kursesi  me prejardhje “ILIRE“ sipas pėrfundimit spekulativ dhe hipotetik tė tezės mė tė re “historike“, tė falsifikuar nga teoria e kombėtares=shqiptare+maqedone“ tė  Shefki Ollomani.

Nė kėtė vėshtrim, shtrohen edhe kjo pyetje: meqė sipas tezave tė trilluara tė Shefki Ollomanit, shqiptarėt dhe maqedonėt qenkanė me tė njėjtėn prejardhje, atėherė pse ekziston problemi i pazgjidhur shqiptar-maqedon nė Ballkan? Meqenėse, po ekzistojkanė  tri “maqedonia etnike“, atėherė ku ndodhet nė mesin e tyre Shqipėria Etnike? Dhe, a ėshtė e logjikshme qė unė edhe Shefki Ollomani sė bashku me disa tė tjerė, tė luftojmė kundėr shtypjes, barbarizmit dhe gjenocidit kolonial sllavomnaqedon, kur ne qenkemi “njė popull=njė etni pellazgo-ilire“?!    

Pėrfundimet e kėtilla “historike-politike“ tė Shefki Ollomanit janė tė pranueshme vetėm pėr politikėn shoviniste ditore tė VMRO-sė; pėr akademikėt shovinistė tė Akademisė sė Shkencave tė Maqedonisė, si dhe pėr pushtetin e egėr aktual sllavomaqedon, qė shqiptarėt jo vetėm se nuk i pranojnė si komb tė barabartė me maqedonėt (sipas Kushtetutės nė fjuqi), por si minoritet, si “shiftari“, si “arnauti“, e kursesi si “vėllezėr tė njė gjaku, tė njė etnie tė pėrbashėk tė  historisė antike pellazgo-ilire tė filipave e aleksandrave“ tė “eurekės historike“ tė Shefki Ollomanit.

Shovenėt maqedonė, bullgarė kanė drejtė, qė i mohojnė preajrdhjen dhe ekzistencėn e shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike, sepse mė mirė se “historiani i tyre“ Shefki Ollomani, e dijnė historinė e gjenealogjisė sė tyre, dhe kurrnjėherė shkenca,as politika e tyre nuk e ka pranuar se ata janė maqedonė ilirė dhe tė njė gjuhe, tė njė gjaku dhe tė njė etnie me shqiptarėt.

Thjesht, sipas “teorisė sė re historike“  mbi “Maqedoninė etnike dhe maqedonėt ilirė“ tė Shefki Ollomanit,  nxjerret nė pah edhe njė argument tjeter politiė shumė i dėmshėm, domethėnė shqiptarėt, pėrkatėsisht UCK-ja paska zhvilluar luftėn mbrojtėse glirimtare kundėr terrorizmit tė egėr sllavomnaqedon plotėsisht nė “mėnyrė tė gabuar“, sepse sipas Sh.Ollomanit, “maqedonėt dhe shqiptarėt qenkanė vėllezėr“ dhe paskėn njė shtet tė pėrbashkėt, qė po u quajka “Maqedonia etnike-shqiptare ilirike“ (!?) Cfarė “margaritari“ ky “historiko-politik, shkencor dhe kombėtar shqiptar“!?

Kujtė i hyn nė punė ky “zbulim epokal  i shekullit 21“ pėr historinė dhe etninė mikste-shqiptare-maqedone tė “Maqedonisė ilire“ askujt tjetėr veēse Shefki Ollomanit dhe propagandės e politikės ditore antishqiptare tė FYROM-it pėr tė sofistikuar tė vėrtetėn historike mbi shqiptarėt dhe Shqipėrinė Etnike me moton: “hajde tė pajtohemi e tė punojmė sė bashku“ (sipas logjikės sė faisur  tė “politikės matematikore“ tė Shefki Ollomanit) si dikur nė euforinė e kėrcimit tė “kozaragko kollos“ tė “platforms sė bashkim-vėllazėrimit, edhe pse shqiptarėt nuk kanė asnjė veēori tė pėrbashkėt me shtypėsit e tyre kolonialistė: “maqedonė“, serbė, malazezė dhe grekė.

Duke qenė se kėtė “formulė“ koloniale dhe multietnike e kemi parė, dhe e kemi pėrjetuar  me lėkurėn dhe me gjakun tonė tė shtrenjtė nė Jugosllavinė e Titos dhe tė Serbisė  fashiste dhe gjenocidale tė Slobodan Miloshevqit, shqiptarėt nė FYROM, do tė punojnė sė bashku me maqedonėt" vetėm atėherė, kur atyre do tė iu njihet e drejta e vetėvendosjes, dhe e drejta e rikthimit tė territorit tė Shqipėrisė Etnike, tė grabitur nga maqedonėt ilirė" tė Shefki Ollomanit.

Nė njėrėn anė, kėto teza fataliste tė “kombėtares historike“ dhe  tė “matematiėės politike“ tė Shefki Ollomanit, e justifikojnė tėrėsisht zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit (2001 dhe Kushtetutėn diskriminuese tė pushtetit actual sllavomaqedon, e cila shqiptarėt e FYROM-it,I njeh vetėm si minortet, dhe qytetarė tė rendit tė dytė dhe tė tretė. Fundja, kjo politikė kolonialiste antishqiptare, e regjimit sllavomaqedon , edhe pėrputhet plotėsisht me mesazhin e tezave tė reja falsifikuese dhe triviale tė Shefki Ollomanit, i cili si pėrfaqėsues i “minoritetit kombėtar“ shqiptar, po kėrkon revidimin e historisė dhe tė politikės sė “padrejtė“, qė iu paskėsha bėrė “maqedonėve ilirė“ nga tė tjerėt, gjatė “fėrkimit“ tė tyre nė rrebeshet dhe stuhitė e shekujve tė “antikės ilire maqedone“.

Hedhja nė eter e  “eurekės historike“ dhe e “matematikės politike“ tė Shefki Ollomanit nė “ndrigimin“ e prejardhjes “ilirike maqedone“, pėrkatėsisht tė “Maqedonisė Etnike“, duke kėrkuar “forma tė reja“  tė pajtimit dhe tė bashkimit me surrogatėt e fiseve tė theksuara barbare aziatike, ėshtė nė kundėrshtim me historinė e ndritshme tė prejardhjes  ilire tė Shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.