|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vėshtrim

 
 

Me ē’njerėz do ta formojė partinė Adem Demaēi ???

 
 

 
14 shkurt 2004 / TN
 
Duke e formuar kėtė parti, ky vetes do t’ia shtojė edhe njė minus nė veprimin e tij politik tė pasviteve tė 90-ta. Tash, mė mirė do tė ishte  qė tė heshtte fare nė politikė, pėr shkak se ka bėrė  shumė gafe nė tė. Po tė heshtte pėrfundimisht, dhe t’i kalonte kėto vitet e fundit tė jetės nė qetėsi, edhe do tė mund tė shpėtonte diēka nga autoriteti qė ka pasur nga 28-vjetėshi nė burgjet e Serbisė. Mbase, kėshtu, edhe do ta rikthente paksa atė. Pėr njė hap tė tillė, ai duhet tė mendojė seriozisht, nėse njė vepėr tė mirė e ka ndėrmend t’ia lėrė vetes.
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ
 
Kėta dy-tre muajt e fundit ėshtė pėrfolur kuleareve tė kryeqendrės se Adem Demaēi, pas dėshtimit tė tij nė tė gjitha postet qė ka pasur, po pėrgatitet tė dalė me njė parti tė re. Kėtė, nė njė intervistė qė e ka dhėnė kėto ditė pėr njė medium elektronik, e ka pohuar  edhe vetė ky. Si thonė kėto kuleare, Demaēi ka vėnė kontaktet edhe me disa politikanė tė lartė tė LDK-sė dhe mė pak tė lartė, pėr t’i bindur se duhet t’i bashkėngjiten partisė sė tij. 
 
Nė kėtė pėrfolje, ka diēka tė vėrtetė e diēka jo, sepse veē disa emrave qė shpeshherė janė treguar tė luhatshėm nė deklaratat dhe intervistat e tyre prej pasluftės e kėndej, po pėrmenden edhe emra qė gjithmonė janė dėshmuar tė devotshėm ndaj programit tė LDK-sė.
 
Edhe tė parėt, edhe tė dytėt qė pėrfliten, pėrbėjnė njė numėrim nė gishtėrinj, por janė emra tė rėndėsishėm tė kėsaj partie. Po ashtu, pėrfliten edhe emra nga PDK-ja dhe AAK-ja, qė do tė kalojnė nė partinė e Demaēit. Nga kėto parti, si “pėrforcim” nė partinė e tij, pėrflitet se do tė kalojnė njė pjesė politikanėsh, qė tashmė veē janė mėsuar t’i ndėrrojnė partitė shpesh.
 
Nė bazė tė emrave qė janė pėrfolur si kandidatė tė mundshėm tė kėsaj partie tė re, Demaēi do t’i tubojė rreth vetes njė pjesė politikanėsh, qė i ndėrrojnė konceptet nga frika, nga tė menduarit se pėrfaqėsojnė njė elitė tė mendimit politik, nga karrieristėt qė nuk gjejnė vend nė asnjė parti dhe nga disa emra qė asnjėherė nuk janė pėrfshirė askund, mirėpo qė kurrė nuk janė shquar pėr ndonjė mendim tė aftė politik. Njė parti e  kėtij lloj konglomerati, qė nė start ėshtė e dėnuar tė dėshtojė, pėr shumė arsye.
 
Por, tri janė mė tė rėndėsishmet:
 
E para: politikanėt e pėrmendur nga LDK-ja, vetėm deri sa tė jenė brenda saj, do tė pėrfaqėsojnė ndonjė autoritet nė masė. Jashtė saj, do tė veniten  mė shpejt seē e ndėrrrojnė partinė. Pra, thjesht, do tė jetė i papeshė veprimi i tyre nė partinė qė e ka pohuar  Demaēi, se ėshtė duke bėrė pėrpjekje pėr ta formuar. Shembull i kemi politikanėt e mėparshėm tė kėsaj partie. Sapo e ndėrruan partinė, brenda natės u shndėrruan nė njerėz tė parėndėsishėm edhe nė partitė ku kaluan, po edhe nė opinion.
 
E dyta: politikanėt qė pėrmenden nga radhėt e AAK-sė dhe PDK-sė, me lėvizjet e tyre tė shpeshta tė koncepteve dhe tė partive, nuk kanė peshė jo vetėm nė masė, por as  brenda partive tė veta.
 
Dhe, e treta: Adem Demaēi ka vite qė ka humbur autoritetin politik.
 
Emėrimi i tij nė krye tė kėsaj partie, nuk do tė shėnonte asnjė rėndėsi pėr opinionin. Madje, do tė ishte sinjifikim i  njė partie dėshtakėsh.  Njė parti e tillė, ėshtė fare e pavlerė tė formohet nė Kosovė, sepse, si e tillė, qė nė start nuk pritet se ajo do tė mund tė krijonte ndonjė ndikim pėr ndryshimin e rrjedhave politike, me tė cilat nuk u pajtuakan  Demaēi dhe demaēianėt!!!
 
Nga krejt kjo, do tė dilte vetėm se ėshtė rritur pėr njė parti mė shumė spektri politik yni. Asgjė mė shumė. Do tė mbetej, si shumė parti tė tjera tė parėndėsishme- vetėm e shėnuar se ėshtė formuar dhe qė posedon njė zyrė pėr konferenca shtypi dhe pėr komunikata.  Prandaj,  kjo pėrpjekje e Demaēit do tė dilte  shterpe. Duke e formuar kėtė parti, ky vetes do t’ia shtojė edhe njė minus nė veprimin e tij politik tė pasviteve tė 90-ta.
 
Tash, mė mirė do tė ishte  qė tė heshtte fare nė politikė, pėr shkak se ka bėrė  shumė gafe. Po tė heshtte pėrfundimisht, dhe t’i kalonte kėto vitet e fundit tė jetės nė qetėsi, edhe do tė mund tė shpėtonte diēka nga autoriteti qė ka pasur nga 28-vjetėshi nė burgjet e Serbisė. Mbase, kėshtu, edhe do ta rikthehente paksa atė. Pėr njė hap tė tillė, ai duhet tė mendojė seriozisht, nėse njė vepėr tė mirė e ka ndėrmend t’ia lėrė vetes.
 
Se krijimi  i kėsaj partie do ta nxjerrte pėrfundimisht qesharak nė politikė. E, duke u tėrhequr prej saj, ka mundėsi qė tė mbetet, sė paku, nė kujtesėn e popullit, si atdhetar. Nė fushėn e politikės,  populli e di mirė se nuk e ka dhėnė asnjė provim me notė pozitive. Qė tė ruajė diēka nga rejtingu i tij i dikurshėm, ia preferoj heshtjen.  Adem Demaēi i politikės, dhe baca Adem i kombėtarizmit tė para viteve tė 90-ta, ėshtė mirė ta mendojė shumė sinqerisht kėtė. Tashmė i kanė mbetur vetėm dy rrugė:
 
rruga edhe e njė dėshtimi nė politikė, e cila pėrfundimisht do t’ia rrėnonte edhe atė pak respekt qė i ka mbetur nė popull, dhe rruga e tėrheqjes nga politika, pėr tė rikthyer diēka nga rejtingu i tij i dikurshėm. Adem Demaēi ėshtė  nė atė lojėn  “Zgjidh e merr”. Ai ka dy mundėsi: tė mundohet tė mbetet baca Adem ose Adem dėshtaku.
 
Tė gjithė ata qė e kanė identifikuar pėrpjekjen kombėtare me emrin e tij para viteve tė 90-ta, dėshirojnė tė mbetet baca Adem. Se politika dhe ky tashmė janė diametralisht tė kundėrt. Edhe vetė dinamika e saj, e ka nxjerrė jashtė rrjedhave. Sot  ėshtė vetėm njė Don Kishot nė politikė. Gjatė shėtive nėpėr ambientet e bukura tė Prizrenit, ka edhe pak kohė ta mendojė kėtė. Ndoshta klima e kėtij qyteti tė lashtė, mė nė fund, do ta kthjellojė, po e vuri gishtin nė kokė pėr ta analizuar thellėsisht lojėn “Zgjidh e merr…”.     


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.