|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


   

 
                E shtune, 14 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri ka kėrkuar qė tė hiqen pikturat e vendosura nė hollin e sallės sė Kuvendit tė Kosovės

 • Grosman thotė se Beogradi nuk ka tė drejtėn e vetos

 • USAID-i thotė se amerikanėt do tė tėrhiqen nga Kosova atėherė kur ajo mund tė qėndrojė nė kėmbėt e veta

 • Ristarton blloku B1, ndėrpritet importi dhe reduktimet e energjisė elektrike

 • Rinia e Dardanės e aftė pėr t'u pėrballur me tė gjitha sfidat

 • Ende nuk dihet nėse sistemi zgjedhor nė Kosovė do tė jetė me lista tė hapura apo tė mbyllura

 • Ministria e Shėndetėsisė ka nėnshkruar njė marrėveshje pėr shėrimin e pacientėve nė Francė

 • Kryetari i PLK-sė falėnderoi Zvicrėn pėr kontributin qė ka dhėnė dhe po jep pėr Kosovėn

 • Vrasėsit e Bahti Elshanit u dorėzuan nė policinė e Prizrenit

 • Ministri shqiptar i rendit ka qėndruar nė selinė e Agjencinė evropiane e njohur se Europol nė Hagė

 • Parlamenti aprovoi deklaratėn pėr aplikimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian

 • Tė paktėn 21 veta janė vrarė dhe 35 tė tjerė janė plagosur nė Falluxha

 • Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe nėntė tė tjerė janė plagosur nė Afganistan

 • Janė mbytur 20 anėtarėt e ekuipazhit tė anijes bullgare

 • Policia spanjolle ka konfiskuar pesė tonė kokainė

 • Ramsfeld mbron politikėn e Guantanamos

 • Bėhet e ditur dosja ushtarake e Bushit

 • Qipro pranė bashkimit

 • Festohet Shėn Valentini

 
  
Holkeri ka kėrkuar qė tė hiqen pikturat e vendosura nė hollin e sallės sė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri nė njė letėr dėrguar kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Nexhat Dacit ka kėrkuar qė tė hiqen nga Kuvendi pikturat e vendosura nė sallėn e renovuar tė hiqen ose tė ndryshohen.
 
Z. Holkeri i cilėsoi kėto piktura si monoetnike, duke paralajmėruar se nuk do tė marrė pjesė nė ceremoninė e inaugurimit tė sallės sė renovuar qė pritet tė bėhet tė martėn nėse nuk pėrmbushet kėrkesa e tij.

Njė zyrtar i lartė i Kuvendit tė Kosovės i ka hedhur poshtė vlerėsimet e Holkerit dhe ka thėnė se pikturat e vendosura nė hollin e sallės nuk do tė hiqen e as nuk do tė ndryshohen.
 
 
Grosman thotė se Beogradi nuk ka tė drejtėn e vetos
 
Nju Jork, 14 shkurt 2004 - Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Mark Grosman, nė njė editorial tė botuar nė gazetėn "Uoll strit xhornal", shkruan se gjatė vizitės sė tij nė nėntorin e kaluar nė Kosovė, kishte propozuar implementimin e standardeve.
 
"Nėse implementohen standardet e OKB-sė pėr demokraci, rregull tė lgjit, tė drejta tė minoriteteve dhe reforma ekonomike deri nė mesin e vititi 2005 bota do tė jetė e gatshme tė fillojė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės", thotė Grosman, duke shtuar se janė vendosur standarde tė qarta. Sipas tij, kosovarėt mund tė pėrmbushin ato standarde.

"Beogradi nuk ka tė drejtėn e vetos, por suksesi i iniciativės kėrkon pėrkrahjen mė tė gjerė, pėrfshirė kėtu edhe atė tė liderėve politikė tė Beogradit", tha nėnsekretari amerikan Grosman.
 
 
USAID-i thotė se amerikanėt do tė tėrhiqen nga Kosova atėherė kur ajo mund tė qėndrojė nė kėmbėt e veta
 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 - Kreu i USAID-it pėr Kosovė, Dejll Fajfer ka thėnė se privatizimi nė Kosovė duhet tė vazhdojė menjėherė, duke shtuar se organizmi, tė cilin e drejton, nuk mund tė pajtohet me shumė nga propozimet pėr ndryshimet qė aktualisht ndodhen nė tavolinė, tha Fajfer.
 
Ai i bėri kėto komente i nxitur nga iniciativa e menaxhmentit tė AKM-sė dhe shefit tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit. Fajfer thekson se amerikanėt do tė tėrhiqen nga Kosova vetėm atėherė kur ajo mund tė qėndrojė nė kėmbėt e veta.
 
 
Ristarton blloku B1, ndėrpritet importi dhe reduktimet e energjisė elektrike
 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 - Sė shpejti pritet tė ristartojė blloku B1 i termocentralit "Kosova B", i cili ka qenė jashtė prodhimit prej mė se njė vit e gjysmė. Sipas zėdhėnėsit tė KEK-ut, Bektesh Rrudhani, me ristartimin e bllokut B1, qė pritet tė bėhet mė 21 shkurt, do tė ndėrpritet importi i energjisė elektrike si dhe reduktimet.

Tė pėrkujtojmė se blloku B1 kishte dalė jashtė prodhimit pas goditjes sė rrufesė kėtu e 17 muaj mė parė dhe ristartimi i tij ishte prolonguar disa herė. Kapaciteti i kėtij blloku ėshtė 250 deri mė 270 megavatorė energji elektrike.
 
 
Rinia e Dardanės e aftė pėr t'u pėrballur me tė gjitha sfidat
 
Dardanė, 14 shkurt 2004 - Nė vazhdėn e takimeve qė po zhvillon kryesia e FR tė LDK-sė nė kuadėr tė projektit "2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj", dje nė ambientin e Shtėpisė sė Kulturės nė Dardanė, Dega e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, organizoi takimin me tė rinjtė e kėtij qyteti.
 
Nė mesin e shumė tė rinjve nė kėtė takim ishte I pranishėm edhe kryetari I Forumit tė Rinisė tė LDK-sė z.Lulzim Zeneli, kryetari i KK tė Dardanės Shaip Surdulli, njėherėsh edhe kryetar i degės sė LDK-sė nė kėtė komunė dhe zyrtarė tė tjerė tė LDK-sė dhe tė FR-sė.

Kėtė takim e hapi Jeton Biēkaj, kryetar i FR tė LDK-sė nė Dardanė.

Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė, nė fjalėn e tij tha se takimi i sotėm ėshtė nė kuadėr tė njė projekti tė FR-sė, pėr njė komunikim tė drejtpėrdrejtė me tė rinjtė qė pėrmes kėtij takimi tė shfaqėn opinionet nė mėnyrė tė hapur dhe tė njihen mė pėr sė afėrmi me tė gjitha problemet, brengat dhe shqetėsimet qė janė aktuale.
 
Kėto takime vijnė si domosdoshmėri e kohės dhe vetėveprimit politik jo vetėm tė FR tė LDK-sė, por edhe nė nivel tė institucioneve, u shpreh ai. "Ne e dimė se po hymė nė njė fazė qė ėshtė vendimtare pėr institucionet e Kosovės dhe pėr tėrė popullin e Kosovės nė pėrgjithėsi, prandaj kontributi i ēdo tė riu nė ēdo proces ėshtė shumė domethėnės", deklaroi Zeneli.
 
Ai tha se duhet tė ketė njė formulė tė pėrbashkėt pėr eliminimin e problemeve dhe duhet njė angazhim mė i madh i tė rinjve, institucioneve, qeverisė nė tė gjitha nivelet. "Ne jemi dėshmitarė tė ngjarjeve politike nė tėrė vendin prandaj, Kosovės sot i nevojitet njė qeverisje stabile, efikase njė qeverisje qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsitė nė tė gjitha nivelet", tha Zeneli, duke shtuar se tė rinjtė duhet tė plasojnė porosi tė qarta jo vetem nė nivel tė subjektėve politike, por edhe nė nivelet tė institucioneve.

Shaip Surdulli, shprehu mendimin se LDK-ja e degės sė Dardanės ka shpresat nė FR tė LDK-sė, qė ai tė angazhohet qė atė energji tė rinisė ta shfrytėzojė nė mėnyrė qė tė freskohet me aktivistėt nga radhėt e saj. "FR i LDK-sė ėshtė subjekt qė artikulon kėrkesat e tė rinjve pėrmes punės dhe projekteve tė tyre", theksoi ai. Interesimi i tė rinjve pėr kėtė debat ishte shumė i madh pėr ēka dėshmojnė edhe pyetjet e shumta qė iu shtruan tė pranishmėve.

Duke iu pėrgjigjur njė varg pyetjesh qė iu drejtuan atij, Lulzim Zeneli tha se prioritet fundamental ėshtė edhe problemi i papunėsisė qė do tė figurojė edhe nė tė ardhmen, por do bėrė presion qė nė tė gjitha format t'i kontribuohet stabilitetit politik dhe ekonomik.

Ndėrsa anėtarja e kryesisė Malsore Gashi duke folur rreth pėrfaqėsimit tė femrave nė FR tė LDK-sė, tha se femrat janė tė pėrfaqėsuara nė tė gjitha nivelet e organizimit tė FR tė LDK-sė, duke filluar nga Kėshilli i Pėrgjithshėm, Kryesia e poashtu edhe nė nivel tė degėve ku femrat udhėheqin me disa degė. Ajo tha se i inkurajonte femrat e Dardanės qė tė kyqeshin nė FR tė LDK-sė, ngase me tė vėrtetė do ta merrnin vendin tė cilin do ta meritonin me punėn e tyre.
 
 
Ende nuk dihet nėse sistemi zgjedhor nė Kosovė do tė jetė me lista tė hapura apo tė mbyllura
 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 - Nė organizim tė Iniciativės Kosovare pėr Shoqėri Civile dhe tė OSBE-sė nė Prishtinė ėshtė debatuar pėr sistemin e zgjedhjeve nė Kosovė. Pėrfaqėsues politikė e jopolitikė kanė diskutuar pėr mangėsitė dhe pėrparėsitė e sistemit proporcional, i cili do tė aplikohet edhe nė zgjedhjet e tetorit. Ende nuk dihet nėse ai do tė jetė me lista tė hapura apo tė mbyllura.
 
Nė kėtė tryezė tė rrumbullaktė u tha se gjedhja e sistemit zgjedhor ėshtė ndėr vendimet mė tė rėndėsishme institucionale e shoqėrore pėr ēdo demokraci. Po ashtu u theksua se organizimi i zgjedhjeve ėshtė njė proces i komolikuar i cili kėrkon zgjidhjen e njė mori problemesh politike dhe teknike.

Shumė diskutues u angazhuan pėr sistemin zgjedhor me lista tė hapura. Njėhėrėsh u paraqit edhe propozimi qė nė zgjedhje tė aplikohet pragu prej 1 pėr qind, i cili do tė lejonte fitimin e vendeve nė Kuvend.
 
 
Ministria e Shėndetėsisė ka nėnshkruar njė marrėveshje pėr shėrimin e pacientėve nė Francė
 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 - Ministria e Shėndetėsisė ka nėnshkruar njė marrėveshje me njė qendėr spitalore tė Francės pėr shėrimin e pacientėve kosovarė nė kėtė vend.
 
Programi i pėrcaktuar nė katėr faza ka filluar qysh nė vitin 2000 dhe tash ėshtė nė fazėn e dytė, ndėrkaq do tė zgjasė deri nė fillim tė vitit 2005. Njoftohet se tė hėnėn do tė udhėtojnė pėr nė Francė edhe gjashtė fėmijė me sėmundje kardiologjike si dhe deformime urologjike.

Njoftohet se deri mė tash janė mjekuar mė shumė 50 fėmijė
spitale tė ndryshme tė Francės dhe Anglisė.
 
 
Kryetari i PLK-sė falėnderoi Zvicrėn pėr kontributin qė ka dhėnė dhe po jep pėr Kosovėn
 
Bern, 14 shkurt 2004 - Delegacioni i Partisė Liberale tė Kosovės, i kryesuar nga Gjergj Dedaj, u prit dje nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Zvicrės nė Bern. Nė bisedė me drejtorin politik tė kėsaj Ministrie Divier Kasot, Gjergj Dedaj falėnderoi Zvicrėn pėr kontributin qė ka dhėnė dhe po jep pėr progresin demokratik nė Kosovė.
 
Ai me kėtė rast shfaqi nevojėn edhe pėr nevojėn e hapjes sė zyrės sė Kosovės nė Bernė, qė do tė ishte nė funksion tė rregullimit tė dokumentacioneve tė udhėtimit pėr mėrgimtarėt e Kosovės, tė cilėt punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.

Njoftohet se zyrtarėt e larėt nė Bernė njoftuan se Zvicra edhe nė tė ardhmen do tė luajė njė rol tė rėndėsishėm pėr progresin, paqen dhe sigurinė nė Kosovė.
 
 
Vrasėsit e Bahti Elshanit u dorėzuan nė policinė e Prizrenit
 
Prizren, 14 shkurt 2004 - Dorasit tė cilėt tė enjtėn nė mėngjes e goditėn pėr vdekje Bahti Elshanin, pasi ia kishin plaēkitur dyqanin nė fshatin Medvec tė Komunės sė Prizrenit, pas 24 orėsh, janė dorėzuar vulnetarisht nė policinė rajonale tė Prizrenit.

Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė, Fatmir Gjurgjealit, dorasit janė dorėzuar nė stacionin e policisė rajonale dhe se ata janė Arsim Maliqi, 25-vjeēar dhe Hamit Mustafa 18-vjeēar Randobravė i Komunės sė Prizrenit.
 
 
Ministri shqiptar i rendit ka qėndruar nė selinė e Agjencinė evropiane e njohur se Europol nė Hagė
 
Hagė, 14 shkurt 2004 - Ministri shqiptar i rendit Ingli Toska ka qėndruar nė selinė e Agjencisė sė pėrbashkėt tė agjencive evropiane e njohur se Europol nė Hagė. Ai ka vizituar kėtė organizėm pėr tė forcuar bashkėpunimin nė luftėn kundėr krimit tė organizuar. Vizita e ministrit Toska u bė menjėherė pas njė raporti tė Europolit pėr krimin e organizuar nė Shqipėri nė tė cilin theksohej ndėr tė tjera se krimi nė Shipėri kėrcėnon sigurinė dhe destabilitetin e BE-sė.

Burimet zyrtare nė Haga, ku e ka selinė ky organizėm panevropian, bėjnė me dije se qėllimi i kėsaj vizite ka tė bėjė me shkėmbimin e informacioneve dhe ndihmėn qė mund t'i japė Europoli nė luftimin e dukurive tė tilla siē janė lufta kundėr trafiqeve, si ato me kladenstinė si dhe lufta kundėr terrorizmit.
 
 
Parlamenti aprovoi deklaratėn pėr aplikimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian
 
Shkup, 14 shkurt 2004 - Deputetėt e Parlamentit maqedonas nė seancėn e djeshme me 85 vota pro aprovuan deklaratėn pėr aplikimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian. Nė kėtė deklaratė thuhet se ajo buron nga qėndrimi i pėrbashkėt i qytetarėve pėr integrim nė BE me qėllim tė ngritjes sė standardeve ekonomike dhe politike, si dhe pėrmbushjes sė kritereve evropiane, tė cilat garantojnė prosperitet ekonomik, stabilitet politik, demokraci, liri dhe siguri.

Mirėpo, gjatė debatit deputetėt shqiptarė kėrkuan zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit, qė sipas tyre ėshtė rruga mė e mirė qė shpie drejt integrimeve evropiane.

Nga ana tjetėr kryeministri maqedonas, Branko Cėrvenkovski ka bėrė tė ditur se mė 26 shkurt tė kėtij viti zyrtarisht do t'ia paraqesė kryesueses sė BE-sė, Qeverisė irlandeze, kėrkesėn pėr anėtarėsimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian.
 
 
Tė paktėn 21 veta janė vrarė dhe 35 tė tjerė janė plagosur nė Falluxha
 
Falluxha, 14 shkurt 2004 - Tė paktėn 21 veta janė vrarė dhe 35 tė tjerė janė plagosur gjatė njė sulmi tė kryengritėsve kundėr njė stacioni policor dhe ndėrtesės qeveritare tė shtunėn nė qytetin Falluzha, njofton Rojter.

Ndėrkaq sipas AP, rreth 50 sulmues, pasi kanė hasur nė rezistencė tė dobėt, kanė hapur zjarr me armė automatike dhe me mortaja. Ata kanė hyrė dhomė pėr dhomė. Nė atė momnet nė stacionin policor ndodheshin pesė policė.

Sulmuesit kanė shtėnė duke thirrur "Allahu akbar" (Zoti ėshtė i madh) dhe kanė liruar 100 tė burgosur, ka thėnė njė polic me kushte anonimiteti.

Poashtu janė vrarė edhe dy nga sulmuesit, kurse disa tė tjerė janė arrestuar pasi mė parė ishin plagosur.
 
 
Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe nėntė tė tjerė janė plagosur nė Afganistan
 
Ghazni/Afganistan, 14 shkurt 2004 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe nėntė tė tjerė janė plagosur nga shpėrthimi i njė mine nė Afganistanin Lindor, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane tė shtunėn.

Shpėrthimi ka ndodhur tė premtėn pasdite afėr qytetit Ghazni, 150 km nė jug tė kryeqytetit Kabul, ka thėnė Den Gejxh, zėdhėnės i Komandės qendore tė ushrisė amerikane. Katėr nga nėntė tė plagosurit, janė trajtuar nė vendin e ngjarjes, ndėrkaq tė tjerėt me helikopter janė transferuar nė njė spital nė bazėn kryesore amerikane nė Bagram.
 
 
Janė mbytur 20 anėtarėt e ekuipazhit tė anijes bullgare
 
Sofje, 14 shkurt 2004 - Tė gjithė 20 anėtarėt e ekuipazhit, 18 marinarė bullgarė dhe dy ukrainas, janė mbytur kur anija e tyre u fundos gjatė shtrėngatės nė Bosfor, ndėrkohė qė ekipet e shpėtimit hoqėn dorė nga kėrkimet e mėtejshme, kanė bėrė tė ditur zyrtarė bullgarė.

Asnjė nga tė mbijetuarit e anijes, e cila lundronte nėn flamurin e Kmaboxhės, nuk ėshtė gjetur pas kėrkimeve njėditore, ka njoftuar zėdhėnėsi i Ministrisė bullgare tė Punėve tė Jashtme.
 
 
Policia spanjolle ka konfiskuar pesė tonė kokainė
 
Madrid, 14 shkurt 2004 - Policia spanjolle ka konfiskuar pesė tonė kokainė tė cilėn e zbuloi nė njė anije peshkatarėsh nė ujėrat ndėrkombėtare dhe ka arrestuar shtatė anėtarėt e ekuipazhit kolumbian.
Nė njė njoftim tė qeverisė theksohet se kokaina ėshtė kofiskuar dje nė anijen qė lundronte me flamurin e Belizes drejt Spanjės, por qė ishte nė lidhje me narko kartelin e Kolumbisė dhe me grupin gueril marksist FARK, njofton Rojter.
 
 
Ramsfeld mbron politikėn e Guantanamos
 
Uashington, 14 shkurt 2004 - Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Ramsfeld ka mbajtur njė fjalim ku ka mbrojtur politikėn e administratės amerikane mbi tė burgosurit e huaj qė mbahen nė Guantanamo.
Ai ka ofruar ndoshta mbrojtjen publike mė tė kuptueshme nga gjithė zyrtarėt e tjerė amerikanė. Ai argumentoi se tė ndaluarit mbahen pasi SHBA ėshtė pėrfshirė nė njė luftė tė vėrtetė dhe qė vazhdon.
 
Ramsfled kėmbėnguli se mbajtja e tyre ėshtė nė pėrputhje me ligjin ndėrkombėtar tė luftės.
 
 
Bėhet e ditur dosja ushtarake e Bushit
 
Uashington, 14 shkurt 2004 - Shtėpia e Bardhė ka vepruar pėr t'i dhėnė fund njė debati qė po rrethon atė se si presidenti Bush kaloi vitet e luftės sė Vietnamit.

Presidenti Bush nuk ka luftuar gjatė luftės nė Vietnam. Nė vend tė kėsaj ai iu bashkua Gardės Kombėtare. Nga shumė nė atė kohė, kjo rrugė u pa si mėnyrė pėr tė shmangur vajtjen nė luftė.

Por demokratė tė lartė tani kanė rigjallėruar akuzat se edhe kur ishte nė gardėn kombėtare, presidenti Bush nuk u paraqit pėr tė kryer detyrėn.

Ata e kanė akuzuar atė se nė atė kohė ai po punonte nė njė fushatė politike, kur supozohej se do tė pilotonte avionė.
 
 
Qipro pranė bashkimit
 
Nju Jok, 14 shkurt 2004 - Tė dy palėt nė ishullin e ndarė tė Qipros do tė rifillojnė bisedime tė plota mbi njė plan pėr riunifikimin, njė sukses i madh qė mund t'i japė fund pothuajse 30 vjet ndarjeje.

Marrėveshja erdhi pas tre ditė takimesh nė Kombet e Bashkuara nė Nju- Jork. Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan tha se tani ishte momenti qė Qipron tė ribashkohej deri nė njė maj kur tė anėtarėsohet nė BE.

Nėse ishulli nuk bashkohet, atėherė vetėm pjesa greke e ishullit do tė anėtarėsohet, duke lėnė Qipron turke tė izoluar.

Bisedimet do tė rifillojnė tė enjten nė Nikozi dhe tė dy palėt janė tė mendimit se pėr ēėshtje pėr tė cilat nuk bien dakord, do tė vendosė sekretari i pėrgjithshėm.
 
 
Festohet Shėn Valentini
  
   
Londėr, 14 shkurt 2004 - 14 shkurt 2004i ėshtė dita e Shėn Valentinit kur tė dashuruarit i shprehin ndjenjat me pėrshėndetje dhe dhurata.

Emrin e ka marrė nga Shėn Valentini qė besohet se ka qenė njė prift i burgosur qė u ekzekutua nė vitin 270 AD, pak pasi i dėrgoi njė letėr dashurie vajzės sė rojes sė burgut duke nėnshkruar, Nga Valentini yt.

Historia ėshtė treguar qindra herė gjatė festimeve romake duke shėnuar edhe ardhjen e pranverės dhe evropianėt sė paku e festojne atė si ditė romantike qė nga shek 14.

Tradita e Valentinit qė u pėrhap nga Evropa, tani ėshtė pėrkrahur pothuajse nga e gjithė bota. Pėr mė tepėr edhe nė pjesė tė Azisė. Nė Filipine, kryetari i bashkisė sė Manilės dhe gruaja e tij kanė udhėhequr njė aktivitet tė njohur si Lovapaloza pėr tė parė se sa ēifte tė martuara mund tė marrin pjesė nė puthje nė tė njėjtėn kohė.
 
5 mijė ēifte kanė marrė pjesė duke thyer rekordin e vitit tė kaluar qė mbahej nga Santiago nė Kili.
 
Nė Indi, dita e tė dashuruarve ėshtė ngjarje e madhe. Por disa militantė hindu kanė ndaluar dyqanet tė shesin kartolina pėr Shėn Valentinin dhe paralajmėruar ēiftet se ata do t'i venė shenja nė fytyrė nėse veprojnė jo siē duhet.

Nė Bangladeshin konservator, disa gazeta po tregojnė se ku ēiftet mund tė takohen nė mėnyrė sekrete.
 
Autoritetet saudite i kanė ndaluar festimet e kėsaj dite duke e quajtur festė pagane, megjithatė nė shtetet fqinje tė Gjirit, shumė ngjarje speciale janė organizuar.

Pėrsa i pėrket Evropės dhe SHBA-sė, kjo ėshtė ditė plot ngjarje. Vetėm nė Britani 4 miliardė dollarė do tė harxhohen nė kartolina, trėndafila tė kuq dhe darka nė restorante me qirinj.

Dhe megjithė barazinė qė duhet tė ketė midis femrave dhe meshkujve, janė meshkujt ata qė zakonisht paguajnė nė kėtė ditė.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>