|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nga takimi i tė rinjve tė Dardanės me kryesinė e FR tė LDK-sė

 
 

Rinia e Dardanės e aftė pėr t’u pėrballur me tė gjitha sfidat

 
 

 
Prishtinė, 14 shkurt 2004 / TN - Nė vazhdėn e takimeve qė po zhvillon kryesia e FR tė LDK-sė nė kuadėr tė projektit “2004 Viti i LDK-sė – Viti Juaj”, dje nė ambientin e Shtėpisė sė Kulturės nė Dardanė, Dega e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė , organizoi takimin me tė rinjtė e kėtij qyteti.
 
Nė mesin e shumė tė rinjve nė kėtė takim ishte I pranishėm edhe kryetari i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė z.Lulzim Zeneli,  kryetari i KK tė Dardanės z.Shaip Surdulli, njėherėsh edhe kryetar i degės sė LDK-sė nė kėtė komunė dhe zyrtarė tė tjerė tė LDK-sė dhe tė FR-sė.Kėtė takim e hapi z..Jeton Biqkaj kryetar i FR tė LDK-sė nė Dardanė.
 
ndėrsa, z.Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė, nė fjalėn  e tij tha se takimi i sotėm ėshtė nė kuadėr tė njė projekti tė FR-sė, pėr njė komunikim tė drejtėpėrdrejtė me tė rinjtė qė pėrmes kėtij takimi tė shfaqėn opinionet nė mėnyrė tė hapur dhe tė njifemi mė pėr sė afėrmi me tė gjitha problemet, brengat dhe shqetėsimet qė janė aktuale.
 
Kėto takime vijnė si domosdoshmėri e kohės dhe vetveprimit politik jo vetėm tė FR tė LDK-sė, por edhe nė nivel tė institucioneve, - u shpreh  ai.”Ne e dimė se po hymė nė njė fazė qė ėshtė vendimtare pėr institucionet e Kosovės dhe pėr tėrė popullin e Kosovės nė pėrgjithėsi., prandaj kontributi i ēdo tė riu nė ēdo proces ėshtė shumė domethėnės”,- deklaroi Zeneli.
 
Ai tha se duhet tė ketė njė formulė tė pėrbashkėt pėr eliminimin e problemeve dhe duhet njė angazhim mė i madh i tė rinjve, institucioneve, qeverisė nė tė gjitha nivelet. ”Ne jemi dėshmitarė tė ngjarjeve politike nė tėrė vendin prandaj, Kosovės sot i nevojitet njė qeverisje stabile, efikase njė qeverisje qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsitė nė tė gjitha nivelet ka potencuar z.Lulzim Zeneli.
 
Prandaj, qė tė kemi njė punė efikase qė do tė ndikonte pozitivisht nė eliminimin e tė gjitha problemeve qė janė aktuale pėr qytetarėt tanė e nė veēanti pėr tė rinjtė nevojitet njė angazhim mė proaktiv  i tė rinjtė, tha ai. Tė rinjtė duhet tė plasojnė porosi tė qarta jo vetem nė nivel tė subjektėve  politike, por edhe nė nivelet tė institucionėve  pėrfundoi ai.
 
Shaip Surdulli, shprehu mendimin se LDK-ja e degės sė Dardanės ka shpresat nė FR tė LDK-sė, qė ai tė angazhohet qė atė energji tė rinisė ta shfrytėzoj nė mėnyrė qė tė freskohet me aktivistėt nga radhėt e saj. “FR i LDK-sė  ėshtė subjekt qė artikulon kėrkesat e tė rinjve pėrmes punės dhe projekteve tė tyre,- spikati ai. Interesimi i tė rinjve pėr kėtė debat ishte shumė i madh pėr ēka dėshmojnė edhe pyetjet e shumta qė iu shtruan tė pranishmėve.
 
Duke iu pėrgjigjur njė varg pyetjesh qė iu drejtuan atij, Lulzim Zeneli tha se prioritet fundamental ėshtė edhe problemi i papunėsisė qė do tė figuroj edhe nė tė ardhmen, por ne do tė bėjmė presion qė nė tė gjitha format t’i kontribuojmė stabilitetit politik dhe ekonomik.
 
Ndėrsa anėtarja e kryesisė Malsore Gashi duke u pėrgjigjur nė njė pyetje rreth pėrfaqėsimit tė femrave nė FR tė LDK-sė, ndėr tjera tha: “ Femrat janė tė pėrfaqėsuara nė tė gjitha nivelet e organizimit tė FR tė LDK-sė, duke filluar nga Kėshilli i Pėrgjithshėm, Kryesia e poashtu edhe nė nivel tė degėve ku femrat  udhėheqin me disa degė”. Ajo tha se i inkurajonte femrat e Dardanės qė tė kyqeshin nė FR tė LDK-sė, ngase me tė vėrtetė do ta merrnin vendin tė cilin do ta meritonin me punėn e tyre.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.