|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Haradinaj: Komuniteti Ndėrkombėtar duhet tė ketė mė shumė besim tek institucionet e Kosovės

 
 

 

13 shkurt 2004 / Elez Biberaj / "Zėri i Amerikės"

Udhėheqėsit e tri partive kryesore politike nė Kosovė zhvilluan tė premten njė takim me kryadministratorin Hari Holkeri. Zėri i Amerikės intervistoi kryetarin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, i cili mori pjesė nė kėtė takim.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, ēfare u arrit nė takimin qė zhvilluat sot dhe cili ishte synimi i vėrtetė i kėtij takimi?

Ramush Haradinaj: Takimi ishte i ftuar nga kryeadministratori, zoti Holkeri qė tė informojė udhėheqėsit poltikė, por edhe tė pakicave pėr udhėtimin e tij, pėr takimet qė kishte pasur, pėr qėndrimet qė kishte gjetur nė qendrat e vendimmarrjes dhe sidomos, sikurse u shpreh ai, pėr klimėn nė Kėshillin e Sigurimit rreth Kosovės.

Ajo qė e karakterizoi takimin e sotėm, mund tė them se ishte njė realizėm mė i madh i kryeadministratorit dhe bindja ime ėshtė se fjala e zotit Holkeri dhe nė pėrgjithėsi fjalėt dhe qėndrimet e deritanishme qė janė shprehur kėto ditė reflektojnė mė realisht pėr Kosovėn.

Mirėpo sikurse u tha nė atė takim, sikurse ishte edhe qėndrimi ynė, ne nė Kosovė ndodhemi para njė plani shumė serioz, i cili ėshtė njė plan shumė i madh pėr Kosovėn qė janė standardet. Duhet tė jemi tė pėrgatitur, duhet tė marrim edhe masa shtesė qė tė arrijmė suksese, por nė radhė tė parė duhet tė ndėrtojmė njė qeveri funksionale nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, nė tė kaluarėn e afėrt ju keni qenė mjaft kritik ndaj zotit Holkeri, duke pohuar se shqiptarėt nuk kanė luajtur ndonjė rol nė pėrgatitjen e raportit qė ai ka paraqitur nė Kombet e Bashkuara dhe pėr faktin se asnjė nga udhėheqėsit shqiptarė nuk e ka shoqėruar atė nė Nju Jork. A pritet ndonjė ndryshim nė kėto dy aspekte nė tė ardhmen?

Ramush Haradinaj: Ishte kėrkesė e jona qė krahas zotit Holkeri, nė Nju Jork tė prezantoheshin edhe liderėt e institucioneve tė Kosovės nė mėnyrė qė pamja pėr Kosovėn tė ishte mė e vėrtetė. Unė jam shprehur mė pėrpara se zoti Holkeri nuk mund tė jetė zėri i Kosovės, sepse nė Kosovė pėrveē pikėpamjes, apo kuptimeve pėr Kosovėn qė vijnė nga UNMIK-u, ėshtė njė e vėrtetė shumė e qėndrueshme ėshtė ajo se si ne i kuptojmė zhvillimet nė Kosovė dhe ėshtė me dobi pėr angazhimin e bashkėsisė ndėrkombėtare qė udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės tė mund t’i prezantojnė arritjet, synimet, por edhe vėshtirėsitė qė hasim.

Zoti Holkeri premtoi se nė rast tė pėrparimeve qė do tė ndodhin nė Kosovė rreth standardeve, nė njė tė ardhme tė afėrt do tė ndodhė qė do tė prezantohen udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės edhe nė Kėshillin e Sigurimit dhe nė qendra tė tjera vendim-marrėse.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, bisedimet me Beogradin pėr ēėshtje teknike janė njė prej standarteve qė ju duhet tė pėrmbushni dhe njė prej ēėshtjeve qė u diskutua sot. Sipas UNMIK-ut dhe qeverisė sė Kosovės, ato pritet tė fillojnė sė shpejti. Sa tė angazhuar janė udheheqėsit e Kosovės pėr zhvillimin e kėtyre bisedimeve?

Ramush Haradinaj: Ne i kemi dhėnė njė mbėshtetje tė plotė, planit tė standardeve pėr Kosovėn. Tani jemi nė fazėn e dytė do tė thosha, ose nė aspektin implementues. Grupet punuese me pėrbėrje tė plotė, pra me pėrfaqėsim tė plotė vendor pėrveē pakicės serbe, janė duke zhvilluar punė intensive pėr pėrgatitjen e planit pėr implementim tė standardeve. Njė prej angazhimeve dhe njė prej punėve qė po bėjnė vetė grupet punuese ėshtė edhe pėrgatitja e bisedave me Beogradin.

Pėrsa i pėrket Kosovės, janė bėrė pėrgatitje dhe ka njė gadishmėri nga aspekti politik dhe nuk ka pengesa qė kjo tė ndodhė. Ne kemi njė situatė tė vėshtirė tė bashkėpunojmė, apo tė bashkėbisedojmė, me kėtė rast flas pėr qeverinė e Kosovės, me Qendrėn Koordinuese pėr Kosovėn tė udhėhequr nga zoti Ēoviē, qendėr e cila nė vazhdimėsi ka qenė mbėshtetėse e strukturave paralele dhe e veprimeve destruktive qė kanė ndodhur nė Kosovė.

Mendojmė se ėshtė nė tė mirėn e Kosovės, nė tė mirėn e angazhimeve tė pėrbashkėta, por sidomos edhe nė tė mirėn e serbėve tė Kosovės qė nė kėto bisedime tė marrin pjesė njerėz tė zgjedhur nė Serbi, mekanizma tė qeverisjes sė Serbisė, por jo improvizime tė tilla siē ėshtė Qendra Koordinuese pėr Kosovėn, e cila mund tė them se ishte njė qendėr e veprimeve destruktive, destabilizuese pėr Kosovėn.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, disa kritikė thonė se udhėheqėsit shqiptarė tė Kosovės po tregohen disi tė ngurtė dhe me pėrjashtim tė kėmbėnguljes nė kėrkesėn pėr pavarėsi, tregojnė pak angazhim konkret pėr procesin qė do tė vendosė pėr tė ardhmen e Kosovės. Si u pergjigjeni ju kritikėve qė thonė se ju nė tė vėrtetė nuk jeni aq tė angazhuar pėr pėrmbushjen e standardeve qė janė caktuar nga komuniteti ndėrkombėtar?

Ramush Haradinaj: Mund tė them se nė Kosovė kanė ndodhur pėrparime. Vetė funksionimi i Kosovės si njė shoqėri mund tė them se ekziston. Ajo qė po kėrkojmė ne pikėrisht nė kėtė rast nuk ėshtė menjėherė pavarėsia, ky ėshtė vullneti i popullit tė Kosovės, pėr Kosovėn e pavarur, por ne po kėrkojmė njė ndėrtim konkret tė njė shoqėrie tė funksionueshme. Unė habitem me njė oportunitet qė ekziston nė UNMIK, nė kėtė rast edhe tek zoti Holkeri dhe sot ia shpreha njė gjė tė tillė, habitem edhe me bashkėsinė ndėrkombėtare pse ka njė hezitim qė Kosovės t’i japė njė qeveri tė funksionueshme, tė plotė.

Nė rast se dėshirojmė tė arrijmė mė shumė progres nė Kosovė, duhet tė kemi njė qeveri tė funksionueshme, njė qeveri qė ka mundėsi tė marrė vendime nė vazhdimėsi, pra pėr ēdo ditė dhe tė planifikojė angazhimet e veta nė pėrputhje me kėto vendime dhe me kėtė qasje qė kemi nė Kosovė. Pra e pėrsėris, gadishmėria jonė pėr tė ndėrtuar Kosovėn, pėr tė ndėrtuar jo vetėm atė qė i kemi thėnė paqe nė vazhdimėsi, por njė shoqėri tė funksionueshme ekziston.

Mendoj se ekziston njė hezitim nga pala ndėrkombėtare qė kosovarėve t’u besohet mė shumė. Plani i standardeve pėr Kosovėn, ėshtė cilėsuar nga ne si kthesė pozitive, qė ka ardhur nė kohėn e duhur dhe ne do tė dėshmojmė pėrmes kėtij plani, se jemi tė pėrgatitur, kemi vullnet qė tė pėrparojmė zhvillimet e pėrgjithshme nė Kosovė, por kėrkojmė njė mbėshtetje mė tė madhe qė tė ndėrtojmė edhe mė tutje kapacitetin e institucioneve tė Kosovės.//kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.