|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

MAQEDONIA ETNIKE DHE SHQIPĖRIA ETNIKE

 
 

 

13 shkurt 2004 / TN

Shefki OLLOMANI

Maqedonia e sotme Lindore, Maqedonia e Pirinit dhe Maqedonia e Egjeut janė tri krahinat e mėdha gjeografike qė pėrbėjnė Maqedoninė antike tė fisit pellazgo-ilir tė Maqedonėve, tė cilėt nė historinė e lashtė identifikohen me mbretin e tyre Filipin II dhe birin e tij, Lekėn e Madh, apo Aleksandrin e Maqedonisė.

Sot, kėto tri treva, regjione apo krahina tė Maqedonisė antike pellazgo-ilire: Maqedonia Lindore, Maqedonia e Pirinit dhe Maqedonia e Egjeut formojnė atė qė nacionalistėt sllavomaqedonas e quajnė herė Maqedonia e Madhe, e herė Maqedonia Etnike.

Pas dyndjeve, djegėjeve e shkatėrrimeve tė mėdha tė hunėve, mongolėve, gotėve, vikingėve, sllavėve etj., nė Gadishullin Ilirik dhe nė Maqedoninė antike ilire (para erės sonė dhe nė fillim tė erės sonė), maqedonėt ilirė u larguan me dhunė nga vendi i tyre, shumė u vranė nė luftė mbrojtėse qė zhvilluan, kurse njė pjesė e tyre u asimiluan nė sllavė dhe grekė. Nga ata fise sllave qė depėrtuan dhe u ngulitėn nė Ilirik janė edhe sllavėt e sotėm qė banojnė nė trevat e Maqedonisė sė dikurshme antike, tė cilėt mė vonė e quajtėn veten maqedonas, sipas emrit tė vendit ku banojnė. Prandaj, qė kėta maqedonas tė sotėm, pėr t’i dalluar nga maqedonėt antikė pellazgo-ilirė, nė terminologjinė e sotme politike, nė tė shumtėn e rasteve, emėrtohen si sllavomaqedonas.

Treva e sotme gjeografike qė sot quhet Maqedonia Veri-Perėndimore, e banuar kryesisht nga pasardhėsit e Ilirėve – Shqiptarėt, nė kohėn antike ishte pjesė integrale e shtetit ilir tė Dardanėve – Dardanisė, ishte si tė thuash Dardania Jugore. Dardania antike fillonte nga Tregu i Ri e Nishi nė veri dhe mbaronte nė Ohėr e Manastir nė jug dhe kryeqendėr kishte Shkupin. Prandaj, edhe sot, kufiri nė mes tė Maqedonisė Etnike dhe Shqipėrisė Etnike gjarpėron pėrmes fushash e brigjesh nga Kumanova, nėpėr Veles e deri nė Manastir, pėr tė vazhduar pastaj nė drejtim tė Florinės, Janinės e Artės nė Greqi. Kjo vijė gjeografike antike, ėshtė njėkohėsisht edhe vija kufitare ndėrmjet Maqedonisė Lindore sllavomaqedonase dhe Maqedonisė Veri-Perėndimore shqiptare.

Tanimė janė tė njohura botėrisht aspiratat kombėtare e shtetėrore tė lėvizjeve e partive politike sllavomaqedone dhe shqiptare pėr krijimin e shteteve tė tyre kombėtare, pėr ēlirimin dhe bashkimin e trojeve tė tyre etnike, tė pushtuara dhe tė kolonizuara nga popujt fqinjė: serbėt, bullgarėt dhe grekėt, e cila arrihet vetėm me formimin e Shqipėrisė Etnike dhe tė Maqedonisė Etnike.

Gjysma e territorit dhe e popullsisė sė Republikės aktuale tė Maqedonisė, qė njihet juridikisht nė OKB me emrin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė (IRJM), apo anglisht FYROM, Maqedonia Veri-Perėndimore, apo Ilirida, siē i thonė sot shqiptarėt, ėshtė tokė shqiptare, pjesė e shkėputur me dhunė nga Shqipėria Etnike. Dhe dihet qė, shteti kombėtar nuk krijohet e nuk mund tė mbahet me toka e me popuj tė huaj, sepse nuk ka ardhmėri dhe jetė tė gjatė.

Republika e sotme e Maqedonisė ėshtė njė shtet gjysmak, jo funksional, i rrethuar nė tė katėr anėt me kufinj shtetėrorė tokėsorė, pa dalje nė det dhe pa perspektivė tė zhvillimit ekonomik, si dhe i varur pėrjetėsisht politikisht dhe ekonomikisht nga shtetet rretherrotull, sepse, shteti pa det, ėshtė sikurse shtėpia pa dritare. Prandaj, rruga, puna dhe angazhimi i vetėm i drejtė i popullit maqedonas dhe udhėheqėsve tė tij ėshtė pėrpjekja intenzive dhe konkrete pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes maqedone, ėshtė lufta politike pėr bashkimin kombėtar e territorial tė maqedonėve dhe tė Maqedonisė Etnike.

Pushtetarėt maqedonas, tė tė gjitha ngjyrave politike e ideologjike, nuk duhet tė humbin kohė dhe energji duke ndjekur, diskriminuar e shtypur shqiptarėt, sepse shqiptarėt nuk janė armiqtė e maqedonėve, sepse shqiptarėt dhe maqedonėt kanė tė njėjtin problem pa zgjidhur: formimin e shtetit etnik kombėtar. Sepse shqiptarėt dhe maqedonėt nuk janė armiq tė njėri-tjetri, por kanė armiqtė e pėrbashkėt.

Populli maqedonas dhe politikanėt e tij nuk duhet tė luftojnė kundėr shqiptarėve, sepse armiqtė e tyre janė serbėt. Ata tė cilėt, nė bashkėpunim me shovenistėt bullgarė dhe grekė pas vitit 1912, e pushtuan dhe e ndanė Maqedoninė etnike midis tyre nė tri pjesė, duke e quajtur pjesėn e tyre Juzhna Srbija (Serbia Jugore)! Janė serbėt ata qė kanė sjellė me dhjetėramijėra kolonė serbė nė kohėn e Jugosllavisė sė kralėve pėr ta kolonizuar e serbizuar Maqedoninė! Janė serbėt ata qė mbollėn farėn e shovenizmit, tė urrejtjes e tė pėrēarjes midis maqedonėve e shqiptarėve me qėllim tė sundimit tė tyre mė tė lehtė e mė tė sigurt! Janė serbėt ata tė cilėt edhe sot nuk e njohin Pavarėsinė e Kishės Ortodokse Maqedone! Janė shovenistėt serbė ata qė ende nė arkivat e tyre sekrete mbajnė tė fshehura planet pėr aneksimin dhe serbizimin e Maqedonisė, prandaj edhe me aq ngurrim dhe vonesė e njohėn pavarėsinė e saj, pas shpėrbėrjes sė Jugosllavisė!

Kurse Shqipėria ishte shteti i parė nė botė qė njohu Maqedoninė si shtet tė pavarur e sovran, pas daljes sė saj nga ish-Jugosllavia. Janė serbėt, edhe sot, ata qė po hiqen si ”aleatėt” e ”miqtė” e popullit maqedonas e tė Maqedonisė, duke e frikėsuar atė me ”gogolin” e shtetit tė Kosovės, duke u pėrpjekur qė tė shtijnė pyka helmuese midis shqiptarėve e maqedonėve dhe me politikėn e tyre tė hapur antishqiptare dhe tė fshehtė antimaqedone tentojnė qė t’i fusin nė luftė tė armatosur e tė pėrgjakshme dy popujt tanė, me synimin pėrfundimtar qė tė fitojnė ata, qė ta shtrijnė pėrsėri sundimin e tyre nė Maqedoni!

As bullgarėt e Bullgaria nuk janė lule, nuk janė miqtė e vėrtetė e tė sinqertė tė Maqedonisė dhe maqedonėve, sepse edhe ata kanė qėllime pushtuese ndaj tyre, si dhe nuk e njohin kombin maqedonas, gjuhėn, historinė dhe kulturėn e tij kombėtare! Ata edhe sot ua mohojnė tė drejtat kombėtare, njerėzore e kulturore maqedonasve nė Maqedoninė e Pirinit, tė cilėn e kanė pushtuar padrejtėsisht, nė aleancė me serbo-grekėt, gjatė Luftėrave Ballkanike nė vitet 1912-1914! Edhe ndihmėn ”vėllazėrore” qė ia dha Bullgaria Maqedonisė nė konfliktin e vitit 2001 kundėr shqiptarėve, duke i falur armatim tė vjetėruar, e kishte me hile, sa pėr sy e faqe dhe, sikurse serbėt, pėr tė armiqėsuar maqedonėt me shqiptarėt, pėr t’i dobėsuar ata dhe nė fund pėr t’i pushtuar e pėr t’i sunduar ata!

Tė mos flasim pėr Greqinė, kėtė aleate tinėzare tė Serbisė, e cila qė nga formimi i saj si shtet, me ndihmėn kolosale tė luftėtarėve e kryekomandantėve arvanitas (shqiptar), mė shumė ėshtė qeverisur nga hunta e qeveri fashiste, se sa nga qeveri demokratike! Greqia, edhe mė keq se Serbia, Maqedoninė nuk e njeh as si shtet, as si komb as si emėr! Populli maqedonas nė Maqedoninė e Egjeut nuk njihet as si pakicė kombėtare dhe tė mos flasim pėr tė drejta njerėzore, kulturore, gjuhėsore apo kombėtare! Kushtetuta greke dhe regjimet e Greqisė e kanė proklamuar atė si shtet tė pastėr etnik, ku ”nuk” ekzistojnė pakica tjera kombėtare jo greke! Por realiteti objektiv dhe e vėrteta mund tė fshehen, aq sa mund tė mbulohet dielli me shoshė. Dhe ėshtė fakt i gjallė se, qė nga Gjevgjelia e deri nė Selanik, nė tė dyja anėt e rrjedhės sė Vardarit, shtrihet Maqedonia e Egjeut, e banuar kryesisht me popullsi maqedone, qė mendojnė e flasin maqedonisht, edhe pse, si nė tė kaluarėn, ashtu edhe tash, nuk guxojnė as tė shkruajnė dhe as tė flasin publikisht maqedonisht nga regjimet dhe politika nė vazhdimėsi fashiste e raciste e Athinės!

*****

Shqiptarėt dhe maqedonėt kanė qenė dhe janė aleatė natyrorė dhe strategjikė tė njėri-tjetrit. Ata kurrė nuk kanė luftuar mes veti dhe nuk kanė pushtuar me vetėdije tokat e njėri-tjetrit, pėrveē se nė raste kur kanė ra nė kurthėn e tė huajve, si pėr shembėll: kur luftėtarėt maqedonas janė nxitur dhe mashtruar nga shovenistėt serbo-bullgarė, pas tėrheqjes sė Turqisė nga Ballkani, gjatė Luftėrave Ballkanike, nė luftė pėr pushtimin e tokave shqiptare! Apo rasti tjetėr, kur ballistėt shqiptarė, tė nxitur nga fashistėt italo-gjermanė, kanė luftuar kundėr maqedonėve pėr mbrojtjen e krijesės fashiste, shtetit gjysmak e kuisling tė ”Shqipėrisė sė Madhe”, e cila as si e tillė nuk ka qenė fare e madhe, sepse s’ka qenė as sa gjysma e Shqipėrisė reale etnike!

Sidoqoftė, edhe ato pak pėrleshje tė armatosura qė janė zhvilluar midis shqiptarėve dhe maqedonėve, janė rezultat i intrigave dhe politikave antishqiptare dhe antimaqedone tė Serbisė, Bullgarisė, Greqisė dhe regjimeve fashiste evropiane. Kurse, gjatė gjithė periudhės tjetėr historike, shqiptarėt dhe maqedonėt kanė bashkėpunuar, kanė qenė aleatė dhe kanė luftuar sė bashku kundėr pushtimit turk dhe tė tjerėve mė vonė, pėr ēlirim kombėtar. Nuk ėshtė kėtu vetėm rasti i Kryengritjes sė Ilindenit dhe Republikės maqedono-shqiptare tė Krushevės mė 1903, por janė me qindra beteja e ndihma solidare tė shqiptarėve dhe maqedonėve nė luftėn e tyre pėr liri e pavarėsi kombėtare. Ky bashkėpunim e bashkėveprim i pėrbashkėt ėshtė pohuar e shkruar edhe nga vetė luftėtarėt, historianėt, shkrimtarėt dhe udhėheqėsit politik e ushtarakė maqedonas tė asaj periudhe kohore. Kush e ka shfletuar e lexuar historinė e Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė tė shekujve 18, 19 e 20 do tė binden pėr kėtė tė vėrtetė.

Historia ėshtė pėr t’u lexuar, pėr t’u analizuar, pėr t’u kuptuar drejt, pėr tė mėsuar nga ajo dhe pėr tė mos u pėrsėritur gabimet historike tė tė dy popujve tanė sot dhe nė tė ardhmen. Po ta lexojnė me vėmendje, seriozisht, shkencėrisht, me mendje tė kthjelltė, me zemėr e sinqeritet tė vėrtetė shqiptarėt dhe maqedonėt historinė e tyre kombėtare dhe historinė e njėri-tjetrit, atėherė do tė shohin dhe do tė binden se ata kanė qenė dhe janė tė vetmit aleatė natyrorė e strategjikė, tė vetmit mbėshtetės tė njėri-tjetrit pėr zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjeve tė tyre kombėtare nė Ballkan, janė bashkėluftėtarė pėr krijimin e Shqipėrisė Etnike dhe tė Maqedonisė Etnike. Natyrisht qė, pėrveē njėri-tjetrit, shqiptarėt dhe maqedonėt kanė e do tė kenė edhe aleatė tė tjerė nė Ballkan dhe nė botė.

Shqiptarėt dhe maqedonėt, thėnė figurativisht, janė dy gjysma tė njė tė tėre. Prandaj, kur shqiptari godet maqedonin,, atėherė ai ka goditur edhe vetveten dhe anasjelltas, kur maqedoni vret apo burgos shqiptarin, atėherė ai nė tė njėjtėn kohė ka vrarė e burgosur edhe vetveten! Sepse, lufta ndėrmjet maqedonėve dhe shqiptarėve i dobėson qė tė dy popujt tanė, kurse nė fund fitojnė armiqtė e tyre: serbėt, bullgarėt dhe grekėt!

Nuk mund tė ēlirohet e tė bashkohet Maqedonia Etnike, duke luftuar maqedonėt kundėr tė gjithė popujve fqinjė, e sidomos kundėr shqiptarėve, sepse nuk kanė resurse njerėzore dhe ekonomike. As duke mbajtur nėn sundim Iliridėn shqiptare (Maqedoninė Veri-Perėndimore), por duke u afruar e pajtuar, duke bashkėvepruar e lidhur aleancė politiko-ushtarake me shqiptarėt e Iliridės e tė gjithė Shqipėrisė Etnike, nė luftė tė pėrbashkėt kundėr armiqėve e pushtuesve tė pėrbashkėt tė tyre.

Le tė shėrbejė Marrėveshja historike e Ohrit e gushtit 2001 si njė urė lidhėse, afrimi, pajtimi e besimi reciprok; si njė fillim i bashkėpunimit politiko-strategjik, si njė ripėrtritje e aleancės shekullore shqiptaro-maqedone nė luftė tė pėrbashkėt pėr aspirata tė njėjta kombėtare. Le tė shėrbejė Marrėveshja e Ohrit si pikėnisje, si gur themeli pėr ndarjen paqėsore e demokratike tė tė dy popujve tanė dhe pėr forcimin e fqinjėsisė dhe miqėsisė midis shqiptarėve e maqedonėve dhe si fillim i bashkėpunimit ndėrshtetėror nė mes tė Maqedonisė Etnike dhe Shqipėrisė sė ardhshme Etnike.

Prandaj, tė mos e dėmtojmė mė tej njėri-tjetrin, tė mos e luftojmė dhe urrejmė mė tej njėri-tjetrin, tė mos e pengojmė mė tej njėri-tjetrin nė rrugė pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar, sepse nė kėtė mėnyrė luftojmė vetveten, pengojmė me vetėdije ribashkimin e Maqedonisė Etnike dhe tė Shqipėrisė Etnike.

As Shqipėria Etnike nuk mund tė ēlirohet e tė ribashkohet duke u ngritur shqiptarėt kundėr gjithė Ballkanit, pavarėsisht se ata janė rreth 8 milionė banorė nė gjithė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike. Edhe shqiptarėve u duhen aleatė natyrorė e miq pėr tė realizuar tė drejtat dhe idealet e tyre kombėtare. Dhe njėri nga ata 5-6 aleatėt e mundshėm tė shqiptarėve janė edhe maqedonėt.

Armiqtė e shqiptarėve dhe tė maqedonėve janė nė bashkėpunim tė fshehtė dhe nė aleancė tė fortė me njėri-tjetrin kundėr dy popujve tanė, dhe pėrmes taktikės e dredhisė romake ”pėrēajė e sundo”  e kanė penguar dhe po e pengojnė ende ribashkimin e popullit maqedonas dhe tė popullit shqiptar nė shtetet e tyre etnike. Edhe sa do tė ketė sukses kjo taktikė e politikė kolonialiste serbo-bullgaro-greke, kjo do tė varet nga menēuria, vendosmėria, guximi, afrimi, pajtimi, bashkėveprimi, marrėveshja dhe lidhja e aleancės politiko-ushtarake midis shqiptarėve dhe maqedonėve pėr tė punuar e luftuar sė bashku kundėr pushtuesve e kolonizatorėve tė Shqipėrisė Etnike dhe tė Maqedonisė Etnike.

Ndoshta, ndoshta edhe tė vetėm, tė ndarė dhe tė armiqėsuar me njėri-tjetrin shqiptarėt dhe maqedonėt do ta realizojnė idealin, programin dhe tė drejtėn e tyre pėr shtete tė bashkuara etnike, por ėshtė vėshtirė tė besohet se, edhe po tė arrihet njė gjė e tillė pa aleancėn shqiptaro-maqedone, atėherė kjo do tė arrihet pėrmes ndeshjeve e pėrleshjeve tė kota e tė panevojshme midis shqiptarėve e maqedonėve, tė cilat do tė gjakosnin e rigjakosnin dy popujt tanė dhe do tė gėzonin armiqtė tanė tė pėrbashkėt!

Njė tragjedi dhe gabim i tillė historik e fatal nuk duhet tė ndodhė, sepse udhėheqėsve e luftėtarėve shqiptarė e maqedonas njė gjė tė tillė nuk do t’ua falte kurrė as historia, as ndėrgjegja njerėzore e demokratike dhe as brezat e ardhshėm tė tė dy popujve tanė.

Uroj nga zemra qė shqiptarėt dhe maqedonėt, si dhe politikanėt e tyre tė tashėm e tė ardhshėm, ta shqyrtojnė me bindje e seriozitet tė plotė, me zemėr tė ftohtė e mendje tė kthjelltė realitetin historik e aktual tė marrėdhėnieve politiko-ushtarake shqiptaro-maqedone, duke hartuar kontrata, pakte e marrėveshje tė reja strategjike bashkėpunimi e bashkėveprimi nė interes tė forcimit tė paqes e tė pajtimit, tė krijimit tė aleancės shqiptaro-maqedone pėr arritjen e objektivave legjitime kombėtare pėr vetėvendosje tė tė dy popujve tanė, si dhe pėr ribashkimin e Shqipėrisė Etnike dhe tė Maqedonisė Etnike.

Janar 2004


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.