|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Themelohet Klubi letrar “Krijuesi i Ri”

 
 

 
Mitrovicė, 13 shkurt 2004 / TN - Sot nė qendren e Kultures “Rexhep Mitrovica” nė Mitrovicė u mbajtė Kuvendi pėr themelimin e Klubit letrar pėr talentėt e rinjė.
 
Nga 30-tė delegatėt e pranishėm, Klubi letrar u pagėzua me emrin “Kriuesi i Ri”, dhe njėkohėsisht u zgjodhė kryesia e parė e kėtij Klubi Letrar nė pėrbėrje prej nėntė anėtarėve:
 
1.     Dardanije Behrami
2.     Florentina Hajdar
3.     Burim Preteni
4.     Gjirokastra Barani
5.     Halim Ferati
6.     Anita Morina
7.     Shukri Islami
8.     Egzona Jashari
9.     Naim Hajra
 
K. L.”Kriuesi i Ri”  do tė mirret me kultivimin letrar tė krijuesėve tė rinjė, posaqėrisht tė moshės rinore me qėllim qė t’u mundėsoi dhe ndihmoi nė shfaqjen dhe publikimin e talentit tė tyre.
 
Vlen tė theksohet se Klubit letrar ”Kriuesi i Ri” qė nga iniciativa e parė pėr themelim e njė klubi tė kėtillė letrar ka hasur nė pėrkrahjen e Kuvendit Komunal tė Mitrovicės konkretisht Sektorit tė Kulturės, i cili besojmė se do tė gjei forma pėr tė ndihmuar aktivitetin dhe krijimtarinė e krijuesėve tė rinjė me anė tė botimit tė ndonjnjė reviste letrare apo ndonjė forme tjetėr.
 
Gjithashtu, pėrkrahje nė themelimin e Klubit Letrar ka dhėnė edhe Forumi Rinor i LDK-sė Dega nė Mitrovicė.
 
Nė mbledhjen e parė tė Kryesisė sė re do tė bėhet zgjedhja e Kryetarit/es si dhe kryesisė sė ngushtė, ku do tė shqyrtohen edhe synimet e ardhėshėme tė Klubit letrar ”Kriuesi i Ri”.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.