|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 13 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova foli sot nė Kongresin e Inernacionales Demokratike tė Qendrės nė Madrid

 • Pėrfaqėsuesit e partive kryesore - LDK-sė, PDK-sė dhe AAK-sė janė pėr fillimin e bisedimeve me Beogradin

 • Tė hėnėn bėhet hapja solemne e Sallės sė renovuar tė Kuvendit tė Kosovės

 • Anėtarėt e Qverisė sė Kosovės do ta bojkotojnė takimin e Bordit tė AKM-sė

 • F. Sejdiu: "Qendra Koordinuese serbe" nuk mund tė zhvillojė biseda pėr Kosovėn

 • Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" kanė miratuar propozimin pėr planin e implementimit tė standardeve

 • Nėnshkruhet njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės, Unionit Serbi - Mali i Zi dhe Shqipėrisė kundėr krimit tė organizuar

 • Sipas KFOR-it ēek e sllovak Podujeva ndėr rajonet mė tė qeta nė Kosovė

 • Takim i MASHT-it me drejtorė tė rajonit tė Gjilanit

 • Vijuesit e kursit multietnik morėn sot diplomat nga pėrfaqėsuesi i Zyrės amerikane

 • Armėt ilegale paraqesin rrezik pėr tė ardhmen e Kosovės, thotė komandanti amerikan Ponsini

 • Pėrfaqėsuesit e Parlamentit holandez vizituan Kuvendin komunal tė Prishtinės

 • Mbahen pesė punėtori regjionale pėr parimet udhėzuese tė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvendosjen e brendshme

 • Komuna e Podujevės nis pėrgatitjet pėr aerofotografimin e terrenit dhe zonave kadastrale

 • Hani i Elezit: Duhet tė paguajnė pėr programin TV qė nuk e shikojnė

 • Nė Tokio do tė mbahet takimi ministror pėr forcimin e marrėdhėnieve ekonomike nė Ballkanin Perėndimor

 • Nė Maqedoni greva e pėrgjithshme nė arsim, shkencė dhe kulturė ende vazhdon

 • Njė polic ushtarak amerikan ėshtė vrarė dhe tė dy tė tjerė janė plagosur

 • Tė paktėn dy afganė janė vrarė e gjashtė tė tjerė janė plagosur

 • Arrestohet njė ushtar amerikan pėr spiunazh

 • Uashingtoni beson se Irani vazhdon pėrpjekjet pėr prodhimin e armėve bėrthamore

 • Kėrkohet ndalimi i klonimit riprodhues

 • Kodi i Windows jashtė Microsoft-it

 • Pas njė sulmi me bombė vdes ish-presidenti ēeēen

 
  

Presidenti Rugova foli sot nė Kongresin e Inernacionales Demokratike tė Qendrės nė Madrid

 

   

Madrid, 13 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, foli sot nė Kongresin e Inernacionales Demokratike tė Qendrės (IDC), i cili i zhvilloi punimet mė 12 dhe 13 shkurt 2004 nė Madrid, e ku morėn pjesė edhe shumė burrė shtetesh e liderė nga vende tė ndryshme tė botės.

 

Ndryshe, fjalėn pėrmbyllėse nė kėtė takim e mbajti kryeministri i Spanjės Hoze Maria Aznar, i cili u rizgjodh kryetar i kėsaj Internacionale. Poashtu sot folėn edhe disa kryeministra nga vende tė ndryshme tė Evropės, Amerikės Latine dhe tė Afrikės, si dhe Mariano Rahoi kandidat pėr kryeministėr tė Spanjės. Presidenti Rugova fillimisht nė fjalimin e tij falenderoi IDC qė LDK-nė e ka pranuar nė gjirin e saj para shumė vitesh.

 

Nė vazhdim tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha se pėr 10 vjet LDK-ja organizoi rezistencėn e popullit kundėr dominimit tė huaj dhe e krijoi shtetin e Kosovės, i cili nė botė u njoh si "shtet i shqiptarėve tė Kosovės" dhe si "shtet paralel i Kosovės" dhe poashtu e mbrojti kėtė shtet mė 1998 kur u bė agresion i armatosur i Beogradit, tė cilin e ndėrpreu intervenimi i NATO-s.

 

Presidenti Rugova pastaj foli pėr katėr vite e gjysmė tė Kosovės nė liri, pėr zhvillimin ekonomik dhe pėr objektivat pėr tė ardhmen. Poashtu Presidenti foli edhe pėr sukseset qė janė arritur nė Kosovė edhe nė shumė fusha tė jetės si dhe pėr bashkėpunimin me UNMIK_un.


"Ne po punojmė pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt", tha Presidenti Rugova dhe theksoi: "Pavarėsia do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme demokratike dhe ekonomike dhe do tė qetėsonte rajonin dhe kėtė pjesė tė Evropės Juglindore. Pra, njė Kosovė e pavarur e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrherėshme me SHBA".


- Edhe nė kėtė takim tė liderėve tė IDC-sė dėshiroj tė theksoj - tha Presidenti Rugova - se ne gjithmonė duhet tė angazhohemi qė problemet t'i zgjidhim me mjete paqėsore politike. Por, kur kjo bėhet e pamundshme atėherė lufta apo intervenimi nė emėr tė paqes e tė demokracisė ėshtė njė ēėshjte e drejtė. Vendi im Kosova ėshtė shembulli mė i mirė pėr kėte, - nėnvizoi Presidenti Rugova.


Nė fund tė fjalimit, Presidenti Rugova, duke ju drejtuar kryeministrit spanjoll Aznar tha: "Nuk e harroj kurrė pritjen qė mė keni bėrė nė vitin 1999 nė Madrid, kur vendi im ishte nė luftė dhe populli nė eksod. Ju falemnderit pėr pėrkrahjen tuaj gjatė luftės dhe pas luftės nė rindertimin e Kosovės".


Presidenti Rugova nė margjina tė Kongresit tė IDC-sė pati takime tė ndryshme me liderėt pjesėmarrės nė kėtė takim.
 

 

 

Pėrfaqėsuesit e partive kryesore - LDK-sė, PDK-sė dhe AAK-sė janė pėr fillimin e bisedimeve me Beogradin

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e partive kryesore - LDK-sė, PDK-sė dhe AAK-sė - janė takuar sot me shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri, dhe kanė rikonfirmuar qėndrimin e tyre pėr fillimin e bisedimeve me pėrfaqėsuesit e Beogradit. Por ata kanė kundėrshtuar paralajmėrimet qė e ashtuquajtura "Qendėr koordinuese serbe pėr Kosovėn" tė jetė palė nė dialog midis Prishtinės dhe Beogradit.

Nėnkryetari i LDK-sė Kolė Berisha tha se akoma nuk ėshtė caktuar data dhe vendi se ku do tė zhvillohen bisedimet e para. Zoti Berisha theksoi se "Qendra koordinuese" nuk mund tė jetė palė nė kėto bisedime me Kosovėn.

"Personaalisht kėrkova qė Qendra koordinuese nuk duhet tė jetė nė dialog", tha Berisha, duke shtuar se ėshtė kėrkaur qė serbėt e Kosovės tė koalicionit "Kthimi" tė jenė pjesė e palės kosovare tė bisedimeve.


Poashtu edhe lideri i PDK-sė Hashim Thaēi dhe ai i AAK-sė Ramush Haradinaj thanė se kundėrshtojnė bisedimet me Qendrėn koordinuese serbe. Thaēi e Haradinaj janė angazhuar pėr implementimin e standardeve pėr Kosovėn.

Nė kėtė takim me Holkerin morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesit serbė, tė cilėt janė angazhuar pėr fillmin e kėtyre bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit.

 

Tė hėnėn bėhet hapja solemne e Sallės sė renovuar tė Kuvendit tė Kosovės

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Tė hėnėn, mė 16 shkurt, nė orėn 12:00 do tė bėhet hapja solemne e Sallės sė renovuar tė Kuvendit tė Kosovės, ku do tė marrin pjesė tė gjithė deputetėt.

Janė ftuar tė marrin pjesė edhe strukturat e UNMIK-ut, pėrfaqėsuesit e institucioneve vendėse, pėrfaqėsuesit e Zyrave diplomatike dhe tė institucioneve tė tjera ndėrkombėtare nė Kosovė, pėrfaqėsuesit e KFOR-it, tė Policisė sė UNMIK-ut, TMK-sė , SHPK-sė etj, thuhet nė njė njoftim tė Shėrbimit tė Kuvendit.

 

Anėtarėt e Qverisė sė Kosovės do ta bojkotojnė takimin e Bordit tė AKM-sė

Mitrovicė, 13 shkurt 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi konfirmoi qėndrimin e Qverisė se anėtarėt e saj do tė vazhdojnė bojkotimin e takimeve tė Bordi tė AKM-sė.

Ai e arsyetoi kėtė veprim me domosdoshmėrinė e ndryshimit tė gjendjes nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit dhe vazhdimin e privatizimi. Ai i bėri kėto komente gjatė vizitave qė i bėri shoqatave tė dala nga lufta.

Zėrat se mund tė ketė ndryshime nė Bordin e AKM-sė i quajti fontanė dėshirash tė njeriut qė flet pa kompetencė. "Lambsdorf as qė i ka vendosur dhe as qė mund t'i ndėrrojė ata", u shpreh kryeministri Rexhepi. 

 

F. Sejdiu: "Qendra Koordinuese serbe" nuk mund tė zhvillojė biseda pėr Kosovėn

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Fatmir Sejdiu ekspert, juridik dhe anėtar i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės tha se angazhimet e Hari Holkerit janė kontribut i mirėfilltė nė ecjen pėrpara tė proceseve.

Ai shtoi se "Qendra Koordinuese serbe" nuk mund tė jetė nė asnjė cilėsi partnerėsh dhe tė zhvillojė biseda me Kosovėn.

Arsyeja e parė ėshtė pėr shkak tė vetė nivelit qeveritar, ngase ajo nuk ėshtė njė strukturė qeveritare, por ėshtė njė segment terciar i politikės serbe dhe faktori i dytė ėshtė se "Qendra koordinuese serbe" deri tash me qėndrimet e veta po ashtu ka qenė njė nga faktorėt qė ka minuar tė gjitha proceset nė Kosovė, thekson z. Sejdiu. Ai ka shtuar se kjo qendėr i ka ushqyer strukturat paralele serbe nė Kosovė.

Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" kanė miratuar propozimin pėr planin e implementimit tė standardeve

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" kanė miratuar dje nė Mitrovicė propozimin pėr planin e implementimit tė standardeve para statusit qė do t'u dorėzohet autoriteteve ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
Pėrfaqėsuesit serbė nė Kuvendin e Kosovės janė dakorduar qė propozimet t'i parashtrohen shefit tė UNMIK-ut Hari Holkeri, ambasadorėve tė Grupit tė Kontaktit, tė Serbisė e Malit tė Zi si dhe shefave tė zyrave tė tyre nė Prishtinė.
 
 
Nėnshkruhet njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės, Unionit Serbi - Mali i Zi dhe Shqipėrisė kundėr krimit tė organizuar
 
Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Kėto ditė do tė nėnshkruhet me Kosovėn, Unionin Serbi - Mali i Zi dhe Shqipėrinė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet tė cilave konkretizohet lufta e kėtyre shteteve kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve tė qenieve njerėzore.
 
Bajram Ibraj drejtor i pėrgjithshėm i policisė sė Shqipėrisė tha se sa i pėrket bashkėpunimit me Kosovėn nė fushėn e krimit tė organizuar mė 5 janar ai ka zhvilluar nė Prishtinė bisedime me krerė tė lartė tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė Shėrbimit Policor tė Kosovės.
 
 
Sipas KFOR-it ēek e sllovak Podujeva ndėr rajonet mė tė qeta nė Kosovė
 
Podujevė, 13 shkurt 2004 (QIK) - Gjendja e sigurisė nė rajonin tonė tė pėrgjegjėsisė ėshtė e qetė dhe pa probleme, pos disa akteve tė vogla kriminale, tha nė konferencėn e sotme pėr shtyp tė KFOR-it ēek e sllovak komandanti i Batalionit tė Katėrt, nėnkoloneli Josef Kopecki i cili zėvendėson nėnkolonelin Zdenek Havala deri nė prill tė kėtij viti.
 
"Ne mė shumė jemi tė koncentruar nė vijėn kufitare dhe nė qendėr tė qytetit ku situata ėshtė e qetė", deklaroi Kopecki duke pohuar se gjatė javėve tė kaluara ka pasur njė vrasje, disa incidente tė vogla dhe tri raste tė prerjes ilegale tė druve.

Sipas nėnkolonelit Kopecki, nė bazė tė statistikave, mund tė thuhet se nė Podujevė ka rėnie tė aktiviteteve kriminale dhe rajoni i kėsaj komune, krahasuar me komunat tjera, ėshtė ndėr rajonet mė tė qeta nė Kosovė.

Batalioni i Katėrt ēek e sllovak pėrfundon misionin nė prill tė kėtij viti dhe sipas nėnkolonelit Kopecki kontigjenti i ardhshėm do tė ketė njė organizim tjetėr.
 
 
Takim i MASHT-it me drejtorė tė rajonit tė Gjilanit
 
Gjilan, 13 shkurt 2004 - Nė organizim tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Tekonologjisė si dhe Zyrės regjionale tė arsimit, nė Gjilan u mbajt njė takim pune me drejtorėt e shkollave fillore dhe tė mesme tė komunave Gjilan, Viti, Dardanė dhe Artanė dhe me drejtorė tė Drejtorive Komunale, ku u folė pėr zbatimin e reformave nė arsim.

Nė fillim, Gjylshene Berisha nga zyra regjionale e arsimit foli rreth gjendjes aktuale tė shkollave nė rajon dhe theksoi angazhimin e mekanizmave dhe subjekteve arsimore pėr krijimin e rendit dhe disiplinės nė institucionet arsimore.

Rajoni i Gjilanit ka 57 shkolla me mėsim nė gjuhėn shqipe, prej tyre 10 janė tė mesme, ku vijojnė 45.303 nxėnės dhe me ta punojnė 2.097 mėsimdhėnės.

Nė temėn "Asgjė nuk ndodh nė arsim, pėrderisa ajo nuk reflektohet te nxėnėsit" ligjėroi Isuf Zeneli nga Ministria e Arsimit. Ndėrkaq Xhavit Rexhaj foli pėr rolin dhe zbatimi e reformės nė arsim, me theks tė veēnatė nė rolin qė kanė arsimtari, prindi dhe komuniteti pėr tė pasur njė shkollė mė tė mirė, mė tė reformuar dhe tė atillė ēfarė e kėrkojnė nevojat e njė shoqėrie demokratike.
 
 
Vijuesit e kursit multietnik morėn sot diplomat nga pėrfaqėsuesi i Zyrės amerikane
 
Gjilan, 13 shkurt 2004 - Rreth 52 pjesėmarrės tė njė kursi tremujor multietnik nė Gjilan pėr mėsimin e gjuhėve shqipe, serbe dhe turke, tė organizuar nga shoqata joqeveritare "Lansdown" kanė marrė sot diplomat, tė cilat ua dorėzoi solemnisht pėrfaqėsuesi i Zyrės amerikane, Majkėll Mekllelen.

Nė njė fjalė rasti para vijuesve tė kursit, Majkll Mckllellen tha se vijuesit mund tė jenė njė shembull i mirė edhe pėr tė tjerėt nė Kosovė. "Nxėnėsit e diplomuar sot kanė pėrfituar njė shpirt tė dytė ose tė tretė, sepse njohuria mbi gjuhėn e tretė u hap atyre mundėsi qė tė fitojnė mė shumė dituri pėr kulturėn, traditėn dhe njohuritė e popujve tė tjerė" tha Mekllelen, duke shtuar se ata i kanė hapur vetės dyert pėr tė mėsuar mė shumė, sepse ata besojnė nė njė Kosovė tė hapur pėr tė gjithė dhe nė ardhmėrinė e Kosovės.

Shaban Terziu, pėrgjegjės i shoqatės, "Lansdown", e cila tubon mbi 2100 anėtarė, prej tyre 1130 shqiptare, 864 serbė si dhe turq e romė, tha se kursi tremujor ėshtė finansuar nga Zyra amerikane nė Prishtinė, ndėrsa ėshtė vijuar nga 52 fėmijė tė tė gjitha komuniteteve, tė cilėt kanė mėsuar gjuhėn e njėri-tjetrit. Serbėt e kanė mėsuar gjuhėn shqipe, shqiptarėt gjuhėn serbe dhe qė tė dy palėt sė bashku kanė mėsuar gjuhėn angleze, tha Terziu.

Ndėrkaq, Veliēko Jovanoviq, profesor serb, tha se vijimi i kurseve ka treguar njė interesim tė madh tek nxėnėsit serb. Gjuha ėshtė mjet i mirė i komunikimit midis njerėzve dhe ky ėshtė rasti i parė qė kontribuon nga bashkėjetesa mes shqiptarėve dhe serbėve, tha ai.
 
 
Armėt ilegale paraqesin rrezik pėr tė ardhmen e Kosovės, thotė komandanti amerikan Ponsini
 
Gjilan, 13 shkurt 2004 - Njerėzit tė cilėt mbajnė armė ilegale, nuk e duan paqen dhe ata paraqesin rrezik pėr tė ardhmen tuaj, tha komandanti amerikan i kampit "Montith" nė Gjilan, koloneli Alen Ponsini, nė takimin e tij tė fundit me gazetarė, para se tė pėrfundojė misionin e tij paqeruajtės nė sektorin lindor tė Kosovės.

Ai tha se tė shtėnat e shumta me armė zjarri, qė janė dėgjuar gjatė festive tė fundivitit, kanė qenė arsye qė KFOR-i tė ndėrmarrė disa bastisje tė fshatrave. "Ne besojmė se qytetarėt e sektorit tė lindjes mbajnė shumė armė ilegale", tha koloneli Ponsini, sipas tė cilit armė pa leje janė gjetur si te shqiptarėt, ashtu edhe te serbėt.
 
Duke i rikujtuar njerėzit e kėtushėm pėr rrezikun qė paraqesin armėt ilegale, zyrtari i lartė ushtarak i KFOR-it tha se njerėzit qė mbajnė armė janė kundėr njė ambienti tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė nė Kosovė. Individėt e tillė e pengojnė tė ardhmen, pėrhapin mesazhe tė dhunės edhe tė urrejtjes dhe nuk e duan paqen, tha Ponsini.

Koloneli Alen Ponsini e ka lavdėruar popullatėn vendore pėr kontributin qė ajo ka dhėnė nė stabilizimin e situatės. Sipas tij, pjesa dėrmuese e qytetarėve ka shfaqur besim te SHPK-ja dhe i kanė raportuar krimet, duke krijuar mundėsi pėr tė verpuar drejtėsia dhe ligji. Raportimi i krimeve dhe aktiviteteve ekstremiste ka rezultuar me njė zbritje tė dukshme tė sulmeve, hedhjeve tė mjeteve ekpsloduese dhe vrasjeve.

Ndėrkaq, nė komentin e tij rreth procesit tė kthimit, ai vlerėsoi se ka njė pėrparim tė dukshėm.
 
Nė Gjilan, Dardanė dhe Viti janė kthyer 538 persona tė zhvendosur. Nė pranverė janė planifikuar vizitat e disa familjeve, tė cilat shpresojnė tė kthehen. Edhe kjo ėshtė njė shenjė e progresit dhe e arsyes qė tė vazhdojmė tė shpresojmė pėr njė tė nesėrme mė tė mirė nė Kosovė, ka thėnė mė tutje, koloneli i KFOR-it amerikan.

Siē dihet KFOR-i amerikan nė Kosovė do tė bėjė edhe kompensimin pėr pronat tė cilat i ka shfrytėzuar pas lufte nė Kosovė. Koloneli Ponsini tha se Qeveria amerikane do tė bėjė kompensim vetėm pėr tokat e shfrytėzuara nga forcat e SHBA-ve.
 
 
Pėrfaqėsuesit e Parlamentit holandez vizituan Kuvendin komunal tė Prishtinės
 
Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, zv.kryeshefi ekzektiv, Arsim Janova, si dhe Hajrush Bajraliu, kryetar i Grupit Parlamentar tė LDK-sė dhe Shemsi Veseli, kryetar i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, pritėn sot Gerrit Volk dhe Jan Dirk Blaauw, pėrfaqėsues tė Parlamentit tė Holandės.

Beqiri i njoftoi mysafirėt lidhur me organizimin e Asamblesė Komunale tė Prishtinės, si dhe pėr tė gjitha tė rriturat dhe sfidat e Kuvendit Komunal tė Prishtinės. Po ashtu ai tha se nė kuadėr tė Asamblesė Komunale tė Prishtinės janė tė pėrfshira tė gjitha strukturat politike, pėrfshirė kėtu edhe minoritetet.

Kryetari i Prishtinės, Ismet Beqiri shprehu vullnetin pėr bashkėpunim me kryeqytetin, apo ndonjė qytet tė Holandės pėr bashkėpunim mė tė theksuar dhe pėr binjakėzim tė mundshėm.

Gerrit Volk foli pėr parapėrgatitjen e njė seminari qė do tė organizohet nė qershor tė kėtij viti pėr zgjedhjet, ndėrkaq kėtė javė nė takimin me ambasadorin holandez, ai tha se do t'ia pėrcjellin kėrkesat pėr vendosjen e kontakteve tė ndonjė qyteti tė Holandės me Prishtinėn.
 
 
Mbahen pesė punėtori regjionale pėr parimet udhėzuese tė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvendosjen e brendshme
 
Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Punėtoria e parė nga pesė sosh, pėrkitazi me parimet udhėzuese tė Kombeve tė Bashkuara lidhur me zhvendosjen brenda vendit, organizuar nga Komisioneri i Lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė (UNHCR) dhe Zyra e Komisionerit tė Lartė tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut (UNOHCHR), do tė mbahet nė Gjilan mė 16 shkurt, dhe mė pas punėtori tė tjera do tė mbahen nė tė gjitha regjionet.

Qėllim i punėtorisė ėshtė tė ofrojė njė njohje nė lidhje me parimet udhėzuese tė KB-ve pėr zhvendosjen brenda vendit dhe tė sqarojė pėrgjegjėsitė e niveleve tė ndryshme tė qeverisjes, tė KB-ve, OJQ-ve, dhe palėve tė tjera drejt sigurimit e tė drejtave e tė tė zhvendosurve brenda vendit, e po ashtu edhe hetimin e rrugėve praktike mė tutje.
 
Do tė ketė, po ashtu, diskutime nė lidhje me implementimin e parimeve udhėzuese. Pjesėmarrės do tė jenė edhe zyrtarė tė lartė tė qeverisė, dhe pėrfaqėsim tė organizatave relevante tė vendit dhe ndėrkombėtare, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė UNHCR-it.
 
 
Komuna e Podujevės nis pėrgatitjet pėr aerofotografimin e terrenit dhe zonave kadastrale
 
Podujevė, 13 shkurt 2004 - Nė bazė tė planit dhe programit tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike dhe Agjencionit Kadastral tė Kosovės pėr rikonstruimin dhe azhurimin e kadastrit nė Kosovė, komuna e Podujevės fillon pėrgatitjet realizmin e kėtij projekti qė ka tė bėjė me rilevimin aerofotogrametrik tė terrenit dhe zonave kadastrale.

Qėllimi i rilevimit aerofotogrametrik ėshtė harmonizimi i dokumentacionit kadastral me gjendjen nė terren nė mėnyrė qė qytetarėt t'i realizojnė tė drejtat e tyre mė lehtė dhe mė shpejt.
 
Aerofotografimi do tė mundėsojė edhe planifikimin hapėsinor, mbledhjen e taksave si dhe planifikme tjera tė rėndėsishme, tha drejtori i drejtorisė pėr kadastėr, gjeodezi dhe pronė i Podujevės Tahir Sahiti.
 
Ai tha se komuna do tė themelojė shtabet pėr rilevim si dhe do ta bėjė pėrgatitjen e terrenit nė bashkėpunim me pronarėt e parcelave dhe AKK-nė.

Aerofotografimi i fundit nė Kosovė, sipas drejtorisė pėr gjeodezi kadastėr dhe pronė ėshtė bėrė nė vitet e '60-ta.
 
 
Hani i Elezit: Duhet tė paguajnė pėr programin TV qė nuk e shikojnė
 
Hani i Elezit, 13 shkurt 2004 - Banorėt e rajonit tė Hanit tė Elezit janė tė revoltuar pėr shkak se nė faturat e KEK-ut pėr muajin dhjetor duhet tė paguajnė edhe taksėn prej 3,5 euro pėr RTK, ndonėse programi i TV Kosovės nuk shihet fare nė kėto anė.

Qytetarėt reagojnė ndaj taksės sė tillė dhe kėrkojnė nga KEK-u t'i lirojė nga ajo pagesė qė tė paktėn tė paguajnė pėr energjinė e shpenzuar. Ka raste qė nė faturat e energjisė elektrike tė mos figurojė asnjė kilovatorė e shpenzuar, por konsumatori duhet tė paguajė vetėm taksėn e RTK-sė.

Televizioni i Kosovės nuk ka bėrė pėrpjekje tė duhura qė programi i saj tė shihet nė kėto, ndonėse trumpeton ēdo ditė se ėshtė "qind pėr qind" i Kosovės!
 
 
Nė Tokio do tė mbahet takimi ministror pėr forcimin e marrėdhėnieve ekonomike nė Ballkanin Perėndimor
 
Tokio, 13 shkurt 2004 - Ministria japoneze e Punėve tė Jashtme ka bėrė tė ditur se mė 5 prill do tė mbahet takimi ministror ku do tė diskutohet pėrforcimi i marrėdhėnieve ekonomike nė Ballkanin Perėndimor. Nė kėtė takim do tė marrin pjesė ministrat e punėve tė jashtme dhe tė ekonomisė sė Shqipėrisė, Bosnje e Hercegovinės, Kroacisė, Maqedonisė, Serbisė e Malit tė Zi, si dhe pėrfaqėsuesve tė vendeve tė Evropės Juglindore.
 
 
Nė Maqedoni greva e pėrgjithshme nė arsim, shkencė dhe kulturė ende vazhdon
 
Shkup, 13 shkurt 2004 - Nė Maqedoni greva e pėrgjithshme nė arsim, shkencė dhe kulturė ende vazhdon, ndėrkaq pėr shkak tė saj tashmė tri javė nuk punojnė ēerdhet, shkollat, institucionet kulturore dhe shkencore. Ndėrkohė ende nuk ka paralajmėrime pėr vazhdimin e negociatave ndėrmjet sindikatės dhe Qeverisė.
 
 
Njė polic ushtarak amerikan ėshtė vrarė dhe tė dy tė tjerė janė plagosur
 
Bagdad, 13 shkurt 2004 - Njė polic ushtarak amerikan ėshtė vrarė dhe tė dy tė tjerė janė plagosur me rastin e aktivizimit tė njė mjeti shpėrthyes tė enjtėn nė mbrėmje nė Bagdad, bėri tė ditur ushtria amerikane.

"Njė ushtar nga Brigada e 16-tė ėshtė vrarė, kurse dy tė tjerė janė plagosur kur mbi ta ėshtė hedhur njė mjet shpėrthyes, ndėrsa ndodheshin nė patrullim afėr kaurtit Abu Garib nė Bagdad", ka deklaruar sot zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane.
 
 
Tė paktėn dy afganė janė vrarė e gjashtė tė tjerė janė plagosur
 
Kabul, 13 shkurt 2004 - Tė paktėn dy afganė janė vrarė e gjashtė tė tjerė janė plagosur tė premtėn nė njė shpėrthim qė ndodhi nė pozicionin e ushtrisė qeveritare nė Afganistanin Juglindor.

Shpėrthimi ka ndodhur disa orė pasi qė mbi 20 raketa u shkrepėn mbi bazėn ajrore nė Khost, ku janė tė vendosur ushtarėt amerikanė, ka bėrė tė ditur policia afgane.
 
 
Arrestohet njė ushtar amerikan pėr spiunazh
 
Uashington, 13 shkurt 2004 - Njė roje amerikane i gardės, skuadra e tė cilit po nisej pėr nė Irak ėshtė arrestuar nėn akuzat se po pėrpiqej t'i dėrgonte informacione sekrete rrjetit tė Al-Kaidas.

Ai ėshtė specialisti, Rajan Anderson, 26 vjeē. Ai po mbahet nėn arrest nė bazėn e skuadrės sė tij, Fort Lewis nė shtetin e Uashingtonit.

Specialisti Anderson dukej se ishte objekt i njė operacioni tė ushtrisė amerikane, FBI-sė dhe departamentit tė drejtėsisė.

Sipas zyrtarėve tė Pentagonit, ai po pėrpiqej tė hynte nė chatroom-e ekstremiste tė internetit dhe po pėrpiqej tė vendoste kontakte me operativė tė Al-Kaidas pėr tė ofruar shėrbimet e tij pėr dhėnien e informacioneve.

Ata thonė se ai edhe ėshtė kthyer nė mysliman. Si ekuivalenti i korporalit dhe anėtar i njė ekipi tė tankeve, aksesi i tij ndaj informacioneve sekrete ka qenė i kufizuar, por ai mund tė ketė informacione mbi aftėsitė dhe planet e skuadrės sė tij qė do tė dislokohet nė Irak muajin tjetėr.
 
 
Uashingtoni beson se Irani vazhdon pėrpjekjet pėr prodhimin e armėve bėrthamore
 
Uashington, 13 shkurt 2004 - Njė diplomat i lartė amerikan tha se Uashingtoni beson se Irani vazhdon pėrpjekjet pėr prodhimin e armėve bėrthamore.

Ndihmėssekretari i Shtetit, Xhon Bolton, tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanė dyshim se Irani nuk po i pėrmbahet premtimit tė bėrė vitin e kaluar pėr tė pezulluar programin e pasurimit tė uraniumit.

Ai tha se inspektorėt e Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike kanė gjetur skicat e impianteve tė sofistikuar pėr pasurimin e uraniumit me synim prodhimin e bombės atomike.

Zoti Bolton e quajti kėtė "njė veprim tjetėr mashtrues tė Iranit" pėrsa i pėrket programit tė tij bėrthamor, pėr tė cilin Teherani thotė se ka thjesht qėllime paqėsore.
 
 
Kėrkohet ndalimi i klonimit riprodhues
 
Seul, 13 shkurt 2004 - Shkencėtarėt koreano-jugorė qė me sukses klonuan embrione tė njeriut pėr tė marrė inde pėr studime shkencore, kanė bėrė thirrje qė tė ketė njė ligj qė ndalon klonimin e foshnjeve.

Woo Suk Hwang qė drejtoi studimin tha se klonimi riprodhues ishte gabim dhe ēdo komb duhet ta nxjerrė atė jashtė ligjit.

Ai po fliste nė njė konventė shkencore tė mbledhur nė Seattle ku u bėnė tė ditura rezultatet e studimit.
Woo Suk Hwang i Universitetit Kombėtar tė Seulit dhe kolegėt e tij e morėn materialin gjenetik nga qeliza normale tė femrave donatore dhe e kombinuan atė me vezėt e tyre.

Embrionet e pėrftuara pastaj u zhvilluan qė tė prodhonin inde qė mund tė ndahen nė ēdo ind qelizor.
Qėllimi ėshtė qė ato tė pėrdoren pėr tė zėvendėsuar indet qė nuk funksionojnė tek pacientėt e sėmurė.
 
 
Kodi i Windows jashtė Microsoft-it
 
Uashington, 13 shkurt 2004 - Gjiganti kompjuterik, Microsoft ka pranuar se disa nga informacionet themelore tė sistemeve kompjuterike tė tij janė bėrė tė njohura nė internet.

Ai thotė se kodi i burimit pėr sistemin operues tė Windows po pėrhapet nė mėnyrė tė paligjshme.

Microsoft pėrpiqet tė mbajė sekret kodin pėr sistemin e Windows. Ai ėshtė ekuivalenti i ADN-sė pėr kompjuterat dhe tashmė firma ka frikė se po tė bjerė nė duar tė gabuara, kodi mund tė pėrdoret pėr tė infiltruar miliona kompjuterė nė gjithė botėn.

Mė shumė se 90% e kompjuterave tė botės pėrdorin Windows. Kodi i cili u shfaq nė faqet e internetit ėshtė baza e Windows 2000 dhe Windows NT.
 
 
Pas njė sulmi me bombė vdes ish-presidenti ēeēen
 
Doha, 13 shkurt 2004 - Ish-presidenti ēeēen Zelimkan Jandarbajev ka vdekur pas njė sulmi me bombė mbi veturėn e tij, i thanė Frans Pressit burimet spitalore me kusht anonimiteti.

Jandarbajev prej tri vitesh jetonte nė kryeqytetin e Katarit, Doha. Ai me insistimin e Rusisė ishte futur nė listėn e Kombeve tė Bashkuara tė grupeve dhe individėve qė kanė lidhje me rrjetin terrorist Al Kaida.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>