|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Western Countries

 
 

 

13 shkurt 2004 / TN

Edison YPI

Shqipėria ėshtė vetė njė nga “Western Countries”. Kush nuk e di, le ta mėsojė ! Nuk jemi Zulullarė as Tunguzllarė, jemi shqiptarė mijėravjeēarė ! “Mė shumė Zotninj se sa Gomarė” ka thėnė njė i moēmi ynė. Po ! Kemi qėnė, jemi e do tė jemi, shumė mė tepėr Zotninj se Gomarė, kėtu, tani, e pėgjithmonė; “Sa mali tė bėhet Hi’ e Hiri mal pėrsėri” Kemi Histori, Art, Kulturė, tė gjitha, aspak mė pak se shumė prej Jush. Por pse, pse dėgjoni mė shumė pėllitjen e Gomerėve se heshtjen e Zotninjve ?!

Janė dy “Western Ambasadors”, nga mė tė rėndėsismit nė Tiranė, madje mė tė rėndėsishmit. I pari, po mėson Shqip. Faleminderit me gjith’ shpirt njėmijė herė Xhentėlmenit serioz. Mirpo, nė hyrjen Shqip nė njė Konferencė Shtypi, mes tjerash, duke dashur tė thotė “Jashtė Shqipėrisė”, tha; “Jashtė shtetit”. Cili kokėtrashė ja mėson Shqipen e pėrdhunuar Ambasadorit ?!

Ndonjė nga ata qė kanė thurur me po atė gjuhė Kushtetutėn dhe Ligjet ?! Sigurisht Zoti Ambasador kur t’i hyjė mė thellė Shqipes, madje ndoshta edhe qysh tani po t’i kthehet ta shohė si duhet, do ta kuptojė ē’mėnxyrė ka nxjerrė nga goja. I dyti, para disa ditėsh bėri njė Apel publik nė Gjuhėn Shqipe nė disa gazeta pėr sensibilizim nė lidhje me respektimin e rregullave pėr marrjen e Vizave nė ambasadėn pėrkatėse pėr tė evituar Hidro Vorret Joniano/Adriatike. Shumė mirė bėri! Edhe atij, shumė sinqerisht, shumė seriozisht, shumė faleminderit. Por halli se Apeli i Tij i pėrkthyer Shqip titullohej “Letėr e Hapur” !...

Nė gjuhėn e Ambasadorit ky pėrcaktim nuk e di saktėsisht si mund tė tingėllojė dhe nė cilat raste pėrdoret, por di pėr shėmbull se sharja nga Nėna ose nga Motra nė gjuhėn e tij nuk egzistojnė. E pikėrisht ngaqė bėhet fjalė pėr njė kontekst gjuhėsor, shoqėror, kulturor, politik e historik tė ndryshėm, edhe pse vėndi ynė dhe i Tiji tė dy Western Countries janė, Ambasadori duhej tė ishte mė i kujdesshėm me pėrkthimin apo pėrkthyesit. Duhej tė pyeste, duhej patjetėr ta dinte, se dyzetvjeēarėt e lart nė Shqipėri ky titull i rrėnqeth, sepse nė mėndjet e tyre menjėherė asociohet me “Letrat e Hapura” tė mėnxyrėshme qė Diktatori ja drejtonte hera-herė Popullit tė tij tė dashur qė rėnkonte nėn zinxhirė.

Pse atė pėrcaktim disa Laro tė mediave e pėrdorin ende sot, ky natyrisht ėshtė problem tėrėsisht i yni dhe jo i Ambasadsorit tė nderuar. Problemi i Ambasadorit, fatkeqėsisht jo vetėm i Tij por edhe i yni, ėshtė se “Letrėn e Hapur”, me siguri, njė numur i konsiderueshėm shqiptarėsh, jo lexuesit e Larove tė palarė, por Zotėrinjtė, nuk e kanė zėnė me dorė pikėrisht pėr arėsyen e sipėrpėrmėndur. U kujtoj shkarazi tė nderuarve Ambasadorė diēka qė ndoshta e dinė por vlen tė pėrsėritet; Kompjuterat punojnė edhe kur janė tė infektuar nga ndonjė Virus, problemet vijnė mė vonė, ose si themi ne shqiptarėt; “Dardha e ka bishtin prapa”...edhe kur duket sikur bisht nuk ka fare. Duhet tė na njihni para se tė mesoni si tė komunikoni me Ne, Ju zotėrinj Ambasadorė dhe tė tjerė. Sepse e meritojmė. Pėrtej mburrjeve dhe modestirave tė fėlliqta; Nuk jemi dosido ! Pesėdhjetė vitet e fundit tė Historisė sonė nuk ishin veēse njė aksident historik qė pėsuam. E dimė qė humbėm shumė nė atė aksident.

Po pse pak aksidente keni pėsuar, madje, le ta themi, shkaktuar Ju ?! Pėr tė mos shkuar mė thellė nė Histori, dy tė fundit thertore botėrore, kush i shkaktoi, Shqiptarėt ?! Tjetėr, ne na pllakosėn e desh na varrosėn skemat financiare, piramidat. Nuk i shpikėm ne. Kishin bėrė vaki tek Ju para nesh. Kėtu s’e pati kush guximin tė flasė, por ama as nga Ju nuk dėgjuam gjysėm llafi t’i thoshte kėtij mileti budallallėkun qė po bėnte tė paksohej sado pak Hataja. Ndoshta kėto janė gjėra qė nuk kanė ilaē, sepse pėr shėmbull hataja qė i gjet’ kėto ditė ata dhjetra mijėra punėtorė tė qumėshtit nė vėndin fqinj, tė cilėve u shkuan nė hale’ kursimet e gjithė jetės, edhe ajo nė fund tė fundit njė skemė piramidale ishte. Por gjithsesi, Ju qė dinit mė tepėr, diēka duhej tė kishit bėrė kur na kapi ēmėnduria.

Nejse, sot vėrtet mijėra shqiptarė nguten tė hyjnė nė Europė si t’u vijė dore, por nuk janė ata mė tė shumtit. Janė shumė mė shumė afrikano-veriorė qė mėsyjnė Europen jugore. Katragjyshėrit e tyre mund tė kenė qėnė edhe kanibalė, ndėrkohė qė tanėt lexonin e shkruanin Biblėn nė gjuhėn e vet. Sigurisht na vjen keq pėr ta, sepse hidro vorret nuk bėjnė diferencime, por mes nesh e tyre diferenca sigurish ka. Jemi Ne mė afėr Europės, jo stėrnipėrit e kanibalėve, e nuk pranojmė tė trajtohemi njėlloj. Vėrtet qė rrugėve tė Perėndimit sillen mijėra shqiptarė kriminelė, por mijėra e mijėra tė tjerė, shumė mė tepėr se kriminelėt, janė shqiptarėt qė mėsojnė e punojnė normalisht nė ato vėnde. Vėrtet shumė shqiptarė sjellin vdekjen pėrmes drogės nė Perėndim, por ata veēse e transportojnė, tė tjerė e prodhojnė e tė tjerė e konsumojnė.

Tre milionė shqiptarė, me Kalashnikova nė duar, granata e tritol nė brez, po tė hynin tė gjithė nė Europė kurgjė nuk do t’i ndodhte asaj. Ē’e keqe do ta gjente Europėn nga shqipėtarėt e shumėvuajtur rrethuar me tela gjatė dhjetra viteve, tė cilėt duke parė me llaftari qiellin ku zogjtė fluturonin lindje-perėndim e viceversa, bėnin plane gjithaq llaftarisėse pėr tė fluturuar drejt saj, plane qė do t’i kishte zili edhe NASA vetė ?! E po qe pėr t’i hedhur sytė drejt vetes brėnda nė Shqipėri, duke mos i fshehur aspak tė palarat, mund tė themi se edhe nė kėtė vėshtrim, as Parajsė, as Ferr, popull si gjithė popujt, me tė ėmbla e me tė hidhura, nuk jemi mė tė kėqijtė; Vėrtet kemi shumė zhurmė, aspak stabilitet, shumė Krim, madje edhe babain modern qe shet bijėn, por mos harroni se kemi edhe babain konservativ i cili sipas principeve milenare vret Bijėn pėr Nder.

Nuk ėshtė aspak faji ynė, as i juaji natyrisht, qė kur u hapėm nė 90-ėn, koincidoi qė Ju Perėndimi i kishit kryer ndėrkohė reflektimet e mėdha, nuk patėt Vlera tė vėrteta tė thella humane pėr tė na i ofruar, por vetėm konsumizėm tė pastėr. Dikush, siē po ndodh jo rrallė, mund tė thotė se sot Europa e ka tė vėshtirė tė vendosė pėr Shqipėrinė ngaqė pėr kėtė duhet tė bien dakord pesėmbėdhjetė e kusur ministra tė jashtėm. Absurditet ? Europa po bashkohet pėr t’i kollajsuar kėto punė jo pėr t’i vėshtirėsuar. Justifikimi se “me procedura ligjore” cilido shqiptar mund tė udhėtojė, nuk vlen.

Shihini mirė statistikat ! Shumė mė shumė se “Zotninjtė”, janė “Gomerėt” shqiptarė ata tė cilėt udhėtojnė mė tepėr. Madje janė pikėrisht ata Gomarė qė na spiunonin dhe na burgosnin Ne Zotninjtė, ata qė U-S-A e shqiptonin si S-I-D-A, ata qė j’u urrenin mė sė shumti “dje”, kusur s’ju linin, janė ata tė cilėt sot “j’u duan” mė fort dhe - fjalė fatale, e pabesueshme por e vėrtetė - edhe Ju po i doni mė fort. Pse ?! Pėr gabimin qė bėnė Zotninjtė shqiptarė duke shpresuar tė vinit t’i ēlironit, si Irakun sot pėr shėmbull ?! E pamundur ! Ne e kuptuam si funksionon, dhe Ju e kuptuat qė ne e kuptuam. Kaq. Zotninjtė nuk qurraviten, nuk bėjnė autokritikė. Atė, autokritikėn, po e bėjnė Gomerėt, s’po lėnė kėrrmė komuniste pa e nxjerrė nga varri dhe pa e intervistuar nga divani, pėr tė treguar sa inteligjentė paskėshin qėnė ata idiotėr.

S’ju kemi asnjė faj. Duhet tė na lini tė gjithėve, nuk ka tjetėr zgjidhje, tre milionė sa jemi, tė udhėtojmė, tė fluturojmė lirisht ku tė duam dhe sa herė tė duam nė tė gjithė Botėn. Keni pėr ta parė se edhe pėr Ju edhe pėr Ne mė mirė do tė jetė.

E pėr ta mbyllur; Lernani tė udhėtojmė, nė mos pėr tjetėr, qė tė pėrbindėshmet Orwell-iane si pėr shėmbull; “Qen i punės” dhe “Qen i lekut” tė mos pėrmbysen nė tė tjera tė pėrbindėshme, respektivisht; “Pun’ e qenit” dhe “Lek’ i qenit”. Nuk jemi mė pak tė mėnēur se Ju, mė pak tė shėndetshėm, a mė pak tė vullnetshėm. Jemi thjesht dhe vetėm mė tė varfėr. Asnjė ndryshim tjetėr nuk kemi.

Ju bėjeni tuajėn, dhe Ne ju premtojmė se do ta bėjmė tonėn, duke pasur kujdes bashkarisht, qė tė mos ndodhė si ndodh ndonjėherė qė duke dėgjuar ndonjė muzikė e cila na pėlqen harrojmė tekstin duke u dhėnė tėrėsisht pas muzikės, ose, duke u dhėnė pas tekstit harrojmė muzikėn, por duke u pėrpjekur t’i bėjmė tė dyja siē duhet. Pėrndryshe nuk do tė ishte mirė as pėr Ju as pėr Ne qė shqiptarėt, nė tė vetmin nga “Western Countries” nė zyrat e tė cilit do tė hynim e dilnim pa teklif, pa Vizė pa kurgjė, madje edhe me duart nė xhepat bosh, tė mbetej “Western Union”-i.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.