|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Tė fitosh pėr vetveten

 
 

 

12 shkurt 2004 / TN

Nga Miranda HAXHIA

Jeta ėshtė gjithmonė e shkurtėr, nuk tė lė shumė mundėsi pėr tė riparuar, por ndodh ndonjėherė qė  je i penduar, je borxh, ke dhėnė borxh, je nė njė listė. Kur je nė listėn e tė papunėve shumė shpejt zgjeron hartėn e listave, sepse shtohet lista e borxhit tek dyqani i bukės, tek dyqani i ushqimeve, shtohet pafuqishmėria pėrballė vuajtjes  e pamundėsisė. Mendon se jeta fillon e ndriēohet, kur i shpėton tė qėnurit nė listėn e tė pamartuarve, pasi kur je martuar, kur tė ke fėmijėn e parė dhe njė tė dytė tė duket se jeta bėhet mė e lehtė. 

Pastaj ndihesh i zhgėnjyer, sepse fėmijėt janė shumė tė vegjėl dhe nuk e kanė aftėsinė pėr tė kuptuar pse prindi pėrdor mė shumė fjalėn : nuk kam!, apo njė tjetėr prind: hape gojėn, sa tė duash! dhe pėrsėri ndjen pafuqishmėrinė pėr ta shmangur rritjen e fėmijės me kompleksin e tė pasurit apo tė mos pasurit, kur kjo moshė eshtė e padenjė pėr tu lėnduar. Pėr kėtė apo pėr atė mendon qė gjėrat do tė shkojnė mė mirė kur ata tė jenė rritur. Nė vazhdim ndihesh i lėnė mėnjanė pėr sjelljen e tyre prej adoleshentėsh. Ndjehesh ngushtė kur tė dalin duarsh, kupton qė ke nėnvlerėsuar shumė, ose i ke mbivlerėsuar shumė, por gjithmonė duke eksperimentuar nė bazė tė pėrvojės personale. Jemi tė bindur se do ta kemi mė tė vėshtirė kur tė kenė pėrballuar kėtė moshė. 

Mendojmė tė ndihemi mė mirė kur bashkėshorti  tė ketė zgjidhur problemet e tij tė punės, endwrrojmw se kur do tw mund tw blejmė njė makinė, kur do kalojmė pushime tė mrekullueshme, jo tw ngjashme me papunwsinw, kur nuk jemi tė shtrėnguar pėr tė marrė borxh., kur bwjmw pjesw vetwm nw njw listw, nw listwn e vetvetes. Gjithmonė me shpresėn se ėshtė njė moment kur duhet filluar, se ėshtė njė cak qė ose tė afron, ose tė largon nga e ashtuquajtura lumturi vetiake, familjare, apo asnjėra nga kėto. E njohim moralin e shprehjes:

“Duhet gjithmonė tė pėrballojmė vėshtirėsi tė ēdo lloj gjėje”. Por nuk  besoj tė ketė psikolog nė botė qė nė bazė tė studimit tė rrethanave dhe jetės sė shumė shqiptarėve  qė janė tė destinuar tė jenė papunė, tė mos kenė mundėsi pėr tė patur ngrohje, tė mos kenė mundėsi tė blejnė njė palė kėpucė pėr fėmijėt, tė mos kenė frymė as pėr tė kėrkuar, as pėr tė vendosur, tė vazhdojė tė thotė se duhet tė kemi kurajo dhe fuqi ende pėr tė duruar.

Megjithatė njerėzit e kanė kurajon pėr tė caktuar njė  moment kur duhet tė  ndėrgjegjėsohen, tė zgjohen, tė ngrihen, tė duan veten e tyre, ta respektojnė mė shumė mundėsinė qė u ėshtė dhėnė kur kanė ardhur nė jetė pėr tė qėnė tė lumtur, ēfarėdo qė tė ndodhė.  Alfred Souza thotė: “ Pėr shumė kohė pata pėrshtypjen qė jeta ime do tė kishte filluar shpejt, jeta e vėrtetė! Por ishin gjithmonė pengesa pėr t’u kapėrcyer rrugės, diēka pėr t’u zgjidhur qė kėrkonte akoma kohė, borxhe qė nuk ishin paguar akoma. Nė vazhdim jeta do tė kishte filluar. Mė nė fund e kuptova qė keto vėshtirėsi ishin vet jeta. Kjo mėnyrė perceptimi tė ndihmon pėr tė kuptuar qė nuk ekziston njė mes pėr tė qėnė tė lumtur, por lumturia ėshtė nė mes.”

Tė vazhdosh tė ecėsh me dėshirėn pėr tė qėnė i denjė pėr njė punė, pėr tė bėrė dikė tė adhurojė punėn tėnde, pėr tė krijuar njė kohė tė cilėn  nuk e pėrēmon, sepse punon diku,  kujtohesh  qė koha nuk pret asnjė. Pse duhet tė presė i papuni pėr tė ngritur zėrin, sa tė mbarojė dimri e bashkė me dimrin dhe zėri i tij, pse duhet tė stėrmundohen njerėzit pėr tė harxhuar kohėn me dieta shto  5 kg, hiq 5 kg,  pėr tė patur fėmijė e pėr tė shikuar si ikin nga shtėpia, si lajnė makinat, si enden rrugėve, si vrasin e vjedhin, si pijnė dhe shajnė. Sa vazhdon pritja pėr tė patur njė punė, sa duhet  tė presė njeriu pėr tė patur njė shtėpi, njė makinė tė re, pėr tė ardhur e premtja, e diela. Lumturia dhe gėzimet e jetės nuk janė grumbuj statikė, por  njė udhėtim.

Ēdo tė ndodhte nėse do tė punonin njerėzit  sikur tė mos kishin nevojė pėr para, tė dashuronin sikur tė mos donin tė vuanin, tė kėrcenin sikur askush tė mos i shikonte. Nuk besoj se i mban mend njeri emrat e  njerėzve mė tė pasur tė botės,  fitueseve tė Miss- bota, e fituesve tė ēmimit Nobel,  fituesit e fundit tė Oskar si aktor apo aktore. Dhe kjo ėshtė normale, pasi  asnjė prej nesh nuk kujton dot mė tė mirėt e sė shkuarės. Dhe duartrokitjet ikin. Dhe trofetė e kupat mbulohen nga pluhuri. Fituesit harrohen.

Por tė gjithė i kujtojnė  emrat e tre profesorėve qė kanė ndihmuar nė formimin tėnd,  emrat e tre shokėve qė tė kanė ndihmuar nė njė moment tė vėshtirė, apo  ndonjė njeri qė tė ka bėrė tė ndihesh i rendėsishėm. Njerėzit qė lėnė gjurmė nė jetėn tėnde nuk janė ata me kredibilitet tė lartė, me shumė para, apo me shumė ēmime. Janė ata qė kujdesen pėr ty, ata qė nė ēdo mėnyrė janė pranė teje. Reflekto njė moment. Jeta ėshtė shumė e shkurtėr! Ti nė cilėn listė je? Nuk je midis tė famshmėve, por je midis atyre qė unė po tė kujtoj me  kėtė mesazh.

Disa vite mė parė, nė Paraolimpiadėn e Seattle (USA), nėntė atletė, tė gjithė mendėrisht dhe fizikisht hantikapatė ishin gati nė vijėn e nisjes pėr garėn e 100 m. Me dėgjimin e krismės sė pistoletės, tė gjithė filluan garėn, jo tė gjithė vraponin, por me dėshirėn pėr tė arritur dhe fituar. Midis tre vetave vraponte njė djalosh i vogėl i cili u rrėzua mbi asfalt, bėri dy- tre salto dhe filloi tė qajė. Tetė tė tjerėt e dėgjuan djaloshin tė qante, ngadalėsuan dhe vėshtruan prapa. U ndalėn dhe u kthyen prapa, secili prej tyre. Njė vajzė me sindromėn e Down u ul pranė tij. Filloi ta puthte duke i thėnė: “Tani je mirė?” atėhere tė nėntė  u pėrqafuan e filluan tė ecnin drejt pistės sė vrapimit. Tė gjithė nė stadium u ngritėn nė kėmbė dhe duartrokitjet vazhduan pėr disa minuta.

Njerėzit qė ishin prezentė e kujtojnė akoma kėtė histori. Pse? Sepse brenda nesh e dimė qė:

Gjėja mė e rėndėsishme nė jetė ėshtė tė fitosh pėr vetveten. Gjėja e rendėsishme nė kėtė jetė ėshtė tė ndihmosh tė tjerėt tė fitojnė, edhe pse tė ndodh rrallė tė ndryshosh drejtimin tėnd. Edhe pse tė duken tė parrėzueshėm njerėzit qė kanė kapėrcyer majėn e pushtetit, edhe pse tė duken tė papėrballueshėm njerėzit qė kanė fryrė xhepat nė kurriz tė votės tėnde, nė kurriz tė vuajtjes tėnde, nė kurriz tė urisė tėnde e tė fėmijėve tė tu, ti, njeri i ndėrgjegjėsuar dhe i uritur, ti njeri i papunė dhe  pa mbiemėr tė njohur qeveritarėsh, ti njeri me gishtin tė njollosur akoma nga boja e njė vote tė stėrpėrdorur, duhet tė guxosh, duhet tė ulėrasėsh: Unė jam ende gjallė! Atėhere, i kthehemi fillimit sėrish.

A do tė doje tė ishe nė listėn e bosėve tė korruptuar, a do tė doje tė ishe nė listėn e mjekėve sharlatanė, a do tė doje tė ishe nė listėn e zyrtarėve qė shesin njė firmė si qoftet nė mes panines, a do tė doje tė ishe nė listėn e partiakut qė ndėrron 100 parti, a do tė doje tė ishe nė listėn e tė burgosurve, tė vrasėsve? Kurrsesi, por ėshtė e rėndėsishme tė jesh nė listėn e njerėzve tė mirė,  pėr t’i treguar tė gjithėve se edhe ti je njeri, edhe ti ke tė drejtė tė jetosh, tė hash, tė gėzosh, tė punosh, tė votosh, tė kundėrshtosh. Nėse arrin tė kuptosh  rėndėsinė e qėnies tėnde pikėrisht sot, nė palcė tė dimrit, nė zemėr tė paradokseve qė tė sheh syri ēdo ditė, tė kujtoj t’ia lexosh edhe dikujt tjetėr kėtė mesazh, sepse  njė qiri nuk humbet kurrė, nėse ndez njė tjetėr.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.