|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Paralajmėrimet pėr likuidim fizik tė tre zyrtarkve tė lartė tė LDK-sė, lidhen me pėrpjekje e Qeverisė sė Shqipėrisė qė tė shkaktojnė trazira nė Kosovė

 
 

 

11 shkurt 2004 / TN

Zbulimi i tri rasteve tė fundit nga policia e UNMIK-ut, ende pa vepruar kriminelėt, tregon se kjo polici e ka nėn kontroll situatėn. Kur e ka kjo, do tė thotė se ėshtė i angazhuar edhe KFOR-i nė kėtė drejtim. Kėshtu qė e kanė lehtė ta kontrollojnė ēdo lėvizje tė shkrbimeve sekrete. Ato nuk do ta lejojnė njė gjė tė tillė, ngase as UNMIK-ut, as KFOR-it nuk i konvenon krijimi i trazirave nė Kosovė, pėr arsye se do t’i dėshtonin tė gjitha pėrpjekjet pėr demokratizimin e saj. 

Shkruan: Nazmi LUKAJ (Prishtinė)

Informata qė publikoi njė e pėrditshme  jona pėr pėrgatitjen e likuidimit fizik tė tre zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė, informatė kjo qė ka bazėn tek njohuritė e policisė sė UNMIK-ut, tronditi  fuqishėm opinionin tonė, i cili shpresonte se ky vit do tė jetė njė vit i qetė.

Sipas disa burimeve tė sigurta, policia e UNMIK-ut tre tė rrezikuarit pėr likuidim fizik i ka njoftuar pėr kėtė ēėshtje. Njėri nga tė kėrcėnuarit, sipas njė burimi tė sigurtė, ėshtė njė ish-i burgosur politik, qė ėshtė njė nga autoritetet mė tė mėdha tė LDK-sė. Kjo informatė, aq sa ėshtė e trishtueshme pėr opinionin, po aq na bėn tė shpresojmė se policia e UNMIK-ut tani ka nėn kontroll lėvizjet e shkrbimeve sekrete nė Kosovė, qė ėshtė njė sinjal i mirė se kėto nuk do tė mund t’i realizojnė objektivat e tyre kriminale.

Shikuar nė anėn tjetėr, kjo informatė trishtuese sinjalizon se grupet kriminale kanė krijuar lista tė reja tė vrasjeve tė zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė, pėr tė shkaktuar panik tek aktivistėt e LDK-sė qė tė tėrhiqen nga aktiviteti nė prag tė fushatės zgjedhore  pėr zgjedhjet parlamentare, qė do tė mbahen nė tetor tė kėtij viti. Po edhe tek elektorati i LDK-sė, sepse duan qė me ēdo kusht ti sjellin nė pushtet partitė e majta. Madje, edhe pėrmes njė rrėmuje tė madhe, qė do ta shkaktonin nė popull vrasjet e figurave tė larta tė kėsaj partie.

Ky organizim i ri kriminal do edhe njė analizė tjetėr: pse shėrbimet sekrete kriminale u vunė nė lėvizje pas kėrkesave tė partive tė djathta nė Shqipėri pėr largimin e Fatos NANO-s nga posti i kryeministrit dhe pėr krijimin e kushteve pėr zgjedhje tė reja, si dhe pas deklarimit tė shefit tė Shėrbimit tė Ushtrisė Serbo- Malazeze-Momir Stojanoviqit se nė Kosovė janė tė instaluara edhe shkrbimet sekrete serbe? Ose, a  janė vėnė nė funėsion edhe shėrbimet sekrete shqiptare dhe serbe nė Kosovė pėr tė bėrė rrėmujė, tė nxitura nga SHIK-u i Shqipėrisė?

Dhe, ku qėndron krejt qėllimi i kėtij organizimi tė ri kriminal. Kuptohet se veē partive tė majta, qė janė tė interesuara ta marrin pushtetin nė Kosovė, mė shumė se edhe kėto interesim pėr kėtė ka Partia Socialiste e Shqipėrisė. Mu pėr kėtė, ajo ka ndikuar edhe nė pėrqarjet e grupeve politike dhe ushtarake te ne gjatė luftės, dhe  kėtė mėsim e ka vazhduar menjėherė pas saj e deri mė sot.

Tani, kur Qeveria Socialiste ėshtė e kėrcėnuar seriozisht nga tė djathtėt nė Shqipėri qė tė bie nga pushteti, pėr ta shtyrė veten edhe mė tutje nė scenėn politike atje, ėshtė edhe disa herė mė shumė e interesuar qė ta zhvendosė situatėn e tensionuar politike nė Kosovė. Ajo ėshtė e interesuar qė tė ndodhin sa mk shumė vrasje nė Kosovė, pėr ta mbuluar jehona e krimit tė tyre brohoritjen e demonstruesve nė Tiranė pėr rrėzimin e Fatos NANO-s.

Veē Qeverisė sė Tiranės, kėtė e dėshiron edhe Serbia, pėr  objektivat e veta. Qeveria aktuale e Tiranės nė pushtet ka ardhur edhe me ndihmėn e Serbisė, e cila, nė mėtimin e vet pėr t’i realizuar kėto objektiva, jetikisht ėshtė e interesuar qė kjo qeveri tė mbetet nė pushtet. Pėr t’i ndihmuar socialistėve nė Shqipėri pėr t’i bartur problemet nė Kosovė, edhe Serbia ka futur rrjetet e veta tė shkrbimit sekret, ekzistimin e tė cilave e  ka pohuar ditė mk parė shefi i Shkrbimit informativ tė Ushtrisė Serbo-Malazeze, Stojanoviq, nė njė agjenci serbe tė tėrbuar antishqiptare.

Se kjo qeveri aktuale nė Shqipėri ėshtė instaluar edhe me ndihmėn e Serbisė, ka dėshmuar me veprimet e veta disa herė deri mė tani vetė kreu i saj, Nano. Se pėr Greqinė, dihet shumė ekzaktėsisht. Pėr kėtė qėllim, pra, nė Kosovė  ka gjasa shumė tė mėdha tė operojnė me bashkėrenditje tė tri shkrbimet sekrete: ai i Kosovės, i krijuar menjėherė pas luftės, SHIK-u i Shqipėrisė dhe ai serb.  Sinjalet pėr vrasje tė reja, dėshmojnė edhe njė fakt tjetėr: se shkrbimet kriminale shqiptare nė Kosovė qė janė krijuar menjėherė pas luftės, bėjnė edhe punėn e Serbisė nė Kosovė, e jo vetėm qė vrasin pėr pikėpamje politike.

Kėtė e dėshmon edhe planifikimi qė kanė bėrė pėr vrasjen e njė ish-tė burgosuri politik, qė ka njė kapital shumė tė madh kombėtar nė Kosovė,  e qė nuk ka qenė edhe aq ekstrem nė pikėpamjet e tij politike, vrasjen e tė cilit nuk ka atdhetar tė mirėfilltė qė e dėshiron, veē Serbisė, kundėrshtar i fuqishėm i sė cilės ka qenė vazhdimisht ai. Qoftė drejtpėrdrejt, qoftė pėrmes SHIK-ut tė Shqipėrisė, i cili, qė kur ka ardhur nė pushtet Partia Socialiste, ėshtė mbushur me figura tė komprometuara, pėr tė cilėt edhe ėshtė shkruar se kanė pasur dhe kanė lidhje me shkrbimet sekrete serbe.

Pėr fund, parashtohet pyetja: A ka gjasė tė realizohet ky skenar i  kėtij projekti monstrum tė ri tė shėrbimeve sekrete kriminale? Pėrgjigja del me probalitet mė tė madh kah jo-ja se po-ja. Pse?  Njė: zbulimi i tri rasteve tė fundit nga policia e UNMIK-ut, ende pa vepruar kriminelėt, tregon se kjo polici e ka nėn kontroll situatėn. Kur e ka kjo, do tė thotė se ėshtė i angazhuar edhe KFOR-i nė kėtė drejtim. Kėshtu qė e kanė lehtė ta kontrollojnė ēdo lėvizje tė shkrbimeve sekrete. Ato nuk do ta lejojnė njė gjė tė tillė, ngase nuk u konvenon krijimi i trazirave nė Kosovė, pėr arsye se do t’i dėshtonin tė gjitha pėrpjekjet pėr demokratizimin e saj.

Zbulimi i rasteve nė fjalė nga ana e UNMIK-ut, dėshmon qartė se grupet kriminale do tė jenė tė zbuluara ende pa vepruar. Andaj, s’duhet tė ketė shqetėsim as pėr zyrtarkt e lartė tė LDK-sė e as pėr elektoratin, tė cilėt duhet tė angazhohen me tėrė potencialin nė fushatėn e LDK-sė pėr zgjedhjet parlamentare, sepse ėshtė shumė jetike pėr Kosovėn qė kjo parti tė dalė triumfuese. Kuptohet se zyrtarėt e lartė tė LDK-sė, por edhe mė pak tė lartė, vetėm duhet tė ketė mė shumė kujdes nė lėvizjet e tyre. Dhe, ata qė janė me mė peshė tė kėrkojnė nga policia e UNMIK-ut dhe e SHPK-sė t’i kenė nėn pėrkujdesje tė rreptė.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.