|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 11 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova mbėrriti nė Madrid, ku do tė marrė pjesė nė takimin e liderėve tė IDC-sė

 • NATO mund tė reduktojė edhe mė forcat e KFOR-it nė Kosovė

 • Nė Gjakovė u mbajt debat i hapur i FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti

 • "Rilindja" mė 12 shkurt nuk do tė shėnojė 59-vjetorin e themelimit

 • Vendosen kontakte mes afaristėve tė Kosovės dhe atyre tė Austrisė

 • Vizitė e suksesshme e serbėve tė zhvendosur nė fshatin Livadicė

 • KFOR-i kontrollon shtėpitė e disa pėrfaqėsuesve lokalė nė Zhegėr

 • Nė Gjilan formohet shoqata pėr mbrojtjen e ambientit

 • Holkeri thotė se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė mund tė nisė brenda muajit shkurt

 • Ministria pėr Ekonomi dhe Financa ka bėrė tė ditur se suficiti pėr vitin 2003 ėshtė 75 milionė euro

 • Njė delegacion i Pentagonit dhe i Komanadės pėr Evropėn ėshtė takuar me komandantin e TMK-sė

 • Nė listėn e zezė tė Uashingtonit gjenden Menduh Thaēi, Abdyl Jakupi dhe Xhezair Shaqiri

 • BE publikoi listėn e zezė pėr Maqedoninė me personat qė u ndalohet hyrja nė vendet anėtare tė BE-sė

 • Dega e LDK-sė nė Gjilan fare nuk ėshtė e befasuar me akuzat shpifėse tė Degės sė PDK-sė

 • Bugajski: Nė Shqipėri kėrkohen ide tė reja

 • Rivendoset prania diplomatike amerikane nė Libi

 • Asambleja Kombėtare franceze shprehet pėr ndalimin e simboleve fetare nė shkollat shtetėrore

 • Nė Bagdad janė vrarė sot 44 ushtarė tė rinj irakianė

 • Uesli Klark ka heqė dorė nga gara pėr kandidatin presidencial

 • Trupat izraelite kanė vrarė sot tė paktėn 9 palestinezė

 • Shpėrthim i ri nė Bagdad - 25 irakianė tė vrarė

 • Ka arritur nė 47 numri i viktimave nė sulmin e sotėm vetėvrasės nė qendėr tė Bagdadit

 • Kryeministri palestinez ėshtė i gatshėm tė takohet me kryeministrin izraelit

 • Tė paktėn 13 palestinezė tė vrarė

 • Hamasi i kėrcėnohet Izraelit

 
  
Presidenti Rugova mbėrriti nė Madrid, ku do tė marrė pjesė nė takimin e liderėve tė IDC-sė
 
Madrid, 11 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka udhėtuar sot pėr nė nė Spanjė.
Me ftesė tė z. Hoze Maria Aznar, kryeministėr i Spanjės dhe kryetar i Internacionales Demokrate tė Qendrės (IDC), Presidenti Rugova merr pjesė nė takimin e IDC-sė nė nivel tė kryetarėve tė shteteve dhe qeverive, qė mbahet nė Madrid mė 12 dhe 13 shkurt, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės.

Siē mėsohet, Presidenti Rugova do tė takohet me kryemnistrin aktual tė Spanjės Hoze Maria Aznar dhe me kandidatin pėr kryeministėr tė kėtij vendi, Mariano Rahoi (Rajoy).

Presidenti Rugova herėn e fundit e ka vizituar Spanjėn nė vitin 1999, kur ėshtė takuar me kryeministrin Aznar dhe me mbretin e Spanjės Huan Karlos.
 
 
NATO mund tė reduktojė edhe mė forcat e KFOR-it nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer dhe komandanti i pėrgjithshėm i forcave tė NATO-s pėr Evropė, gjenerali Xhems Xhons, kanė bėrė tė qartė se Aleanca ėshtė nė proces e sipėr tė transformimit dhe synon tė lėvizė drejt njė efikasiteti mė tė madh dhe mė fleksibil, tha sot para mediave zėdhėnėsi i KFOR-it, Kris Tomson.

Poashtu ai tha se tė gjitha vendet e NATO-s, si dhe shtetet e reja anėtare, ndodhen nė fazėn e reduktimit dhe rekrutimit tė forcave tė tyre, duke i bėrė ato mė profesionale.

Zėdhėnėsi Tomson tha se prodhimi i vjetėr i sistemeve tė armatimit tė vendeve tė ish-Paktit tė Varshavės ėshtė hequr nga perdorimi, dhe ėshtė zėvendėsuar me prodhime tė teknologjise sė lartė. Ndėrkaq, shtabet qendrore janė duke u shpėrbėrė apo duke u shkrirė nė mėnyrė qė struktura komanduese tė jetė mė efikase dhe mė pak burokratike, tha ai.

Edhe KFOR-i ka bėrė racionalizimin e tij qė nga mbarimi i luftės ne Kosovė. Nė fillim tė misionit KFOR-i kishte rreth 50 mijė trupa tokėsore, tanke dhe mjete tė tjera tė rėnda ushtarake, theksoi Tomson, pėr tė shtuar se tani situata nė Kosovė ka ndryshuar.
 
Tani KFOR-i ka racionalizuar prezencėn e vet deri nė shkallėn me 18 mijė trupa tė kėmbėsorisė se lehtė, tė pėrkrahura nga forcat rezervė tė horizontit, por qė mund tė ruajnė njė ambient tė qetė dhe tė sigurt, nėnvizoi Tomson.

Ai tha se pėr NATO-n pėrdorimi i forcės ushtarake mbetet opsioni i fundit por, nė rast nevoje, forcat e Aleancės janė nė gjendje tė vihen nė lėvizje shumė shpejt.
 
 
Nė Gjakovė u mbajt debat i hapur i FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti
 
Gjakovė, 11 shkurt 2004 - Me pjesėmarrjen e shumė tė rinjve, nė sallėn e pallatit tė kulturės "Asim Vokshi" nė Gjakovė u mbajt njė takim takim tė hapur. Ishte i pranishėm edhe kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli, deputetja e Kuvendit tė Kosovės Mevlyde Saraēi, nėnkryetari i LDK-sė, dega nė Gjakovė Afrim Sulejmani.

Nė fjalėn pėrshendetėse, kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli u fokusua nė ngjarjet kapitale pėr vitin 2004, duke veēuar si shumė tė rėndėsishme zgjedhjet nacionale tė kėtij viti, duke e cilėsuar angazhimin e tė rinjve nė kėtė process si shumė domethėnės dhe kėrkoi njė pjesėmarrje mė tė madhe tė tė rinjve nė tė gjitha proceset politike dhe shoqėrore. Ai gjithashtu vuri nė pah edhe shumė aktivitete dhe projekte tė Forumi tė Rinisė pėr kėtė vit.

Kishte pyetje nga mė tė ndryshmet tė drejtuara pėr kreun e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė nė mesin e tė cilave u pėrmendėn edhe ēėshtja e personave tė zhdukur, privatizimi, luftimi i dukurive negative, mungesa e kushteve pėr studime, realizimi i projekteve komunale, mungesa e vendeve tė reja tė punės, statusi politik i Kosovės etj.
 
 
"Rilindja" mė 12 shkurt nuk do tė shėnojė 59-vjetorin e themelimit
 
Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Festa tradicionale e Ditės sė Rilindjes nė kėtė 12 shkurt, tė 59-vjetorit nuk mbahet, shtyhet nė pritje qė tė jetė edhe festė e ridaljes sė gazetės sė parė tė pėrditshme tė Kosovės. Nė vend tė ēfarėdo manifestimi, feste a proteste, bordi i "Rilindjes" pėrkujton:

"Edhe pas dy vjet nga mbyllja e detyrueshme e gazetės tradiconale 'Rilindja', tė larguar padrejtėsisht nga shtėpia e saj, UNMIK-u qė mori Pallatin e Rilindjes pėr ndėrtesė qeveritare, e as Qeveria e Kosovės, nuk bėnė zgjidhjen alternative tė premtuar dhe si obligim pėr tė drejtėn ligjore. Por, besojmė se dita e ridaljes - festa e 'Rilindjes' do tė jetė sė shpejti.

Nė kėrkim tė krijimit tė kushteve pėr ridalje 'Rilindja' ka marrė letėr pėrkrahėse nga Kryeadministratori i OKB nė Kosovė, Harri Holkeri, i ėshtė drejtuar edhe Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), dhe i ka paraqitur UNMIK-ut dokumentet e kėrkuara qė dėshmojnė tė drejtėn qė pret ta realizojė".

"Mbyllja e njė gazete nė mėnyrėn si u mbyll *Rilindja+ nuk do tė duhej tė ndodhte nė njė vend demokratik e ligjor. Konsiderojmė se kjo mbyllje shkatėrruese ėshtė shkelje e rėndė e tė drejtės njerėzore, edhe e tė drejtės legjitime e integritetit tė njė institucioni shumė tė rėndėsishėm tė Kosovės", konstatohet mes tjerash nė komunikatė tė bordit tė "Rilindjes".
 
 
Vendosen kontakte mes afaristėve tė Kosovės dhe atyre tė Austrisė
 
Vjenė, 11 shkurt 2004 - Instituti pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes (IEME), me qėllim qė tė mbėshtesė ekonominė kosovare, nė bashkėpunim me partnerin e vet austriak WIFI Austria International Know How Transfer (IKT), organizoi njė vizitė disaditėshe afariste nė Vjenė tė Austrisė.

Vizita nė Austri kishte pėr qėllim vendosjen e kontakteve nė mes tė afaristėve tė Kosovės dhe atyre tė Austrisė nė fushat ku ekziston interesi i dyanshėm, shkėmbimi i pėrvojave apo edhe krijimi i mundėsive pėr biznese tė reja.

Nesėr pritet qė grupi i afaristėve kosovarė tė kthehet nė Prishtinė.
 
 
Vizitė e suksesshme e serbėve tė zhvendosur nė fshatin Livadicė
 
Podujevė, 11 shkurt 2004- Njė grupi punues komunal pėr kthimin e personave tė zhvendosur nė takimin e sotėm vlerėsoi tė suksesshme vizitėn e gjashtė serbėve nė fshatin Livadicė e cila u realizua gjatė ditės sė djeshme.

Pėrfaqėsuesi e KFOR-it dhe tė SHPK-sė raportuan pėr gjendjen e qetė tė sigurisė qė po mbretėron nė komunėn e Podujevės. Kurse pėrfaqėsuesja e UNHCR-it znj. Paula Babos raportoi pėr vizitėn "Shko dhe shiko", e cila ishte shumė mirė e organizuar dhe e realizuar pa kurrfarė problemi.

"Vizita nė Livadicė ishte shumė e mirė dhe njerėzit qė vizituan fshatin ishin tė lumtur qė u kthyen nė vendet e tyre dhe vizituan pronat, varret si dhe u takuan me fqinjėt, tha pėrfaqėsuesi i serbėve Millomir Jovanoviq, duke pohuar se ky ishte mendim i gjithė pjesėmarrėsve tė vizitės.

Zv.kryetari i komunės Agim Kikaj kėrkoi nga GPK qė tė mos keqinterpretohen pėrpjekjet pėr krijimin e atmosferės e cila ėshtė ndėrtuar nė GPK por edhe nė Komisionin punues si dhe vlerėsoi se vizita e suksesshme e projektit "Shko dhe shiko" ėshtė rezultat i pėrbashkėt.

Nė takimin e sotėm tė Grupit punues komunal pėr kthimin e tė zhvendosurve morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė UNHCR-it, KFOR-it, NKMDLNJ-sė, SHPK-sė, subjekteve politike tė komunės, Care international, etj, ndėrkaq qė ishte e habitshme mungesa e organizatorėve tė vizitės, Kėshillit Danez pėr Refugjatė dhe UMCOR-it.
 
 
KFOR-i kontrollon shtėpitė e disa pėrfaqėsuesve lokalė nė Zhegėr
 
Gjilan, 11 shkurt 2004 - Sot nė mėngjes ėshtė kontrolluar nga ushtarėt e KFOR-it kryetari i bashkėsisė vendore nė Zhegėr dhe anėtari i Kuvendit Komunal nė Gjilan, Rrahim Bajrami si dhe disa shtėpi tė tjera nė kėtė fshat tė Grykės sė Karadakut.

Sipas Rrahim Bajramit, udhėheqėsi i njėsitit ushtarak e ka justifikuar kontrollimin me faktin se mbrėmė nė kėtė fshat ishin provokuar dhe gjuajtur me gurė disa serbė lokalė, ndėrsa ata, tė shoqėruar nga KFOR-i, po i vizitonin pronat e tyre nė Zhegėr.

Rrahim Bajrami tha se nė kėtė bastisje janė pėrfshirė edhe Sokol Godeni, zėvendėskryetar i nėndegės sė LDK nė Zhegėr, Sabri Idrizi, ofiqar si dhe disa shtėpi tė tjera.

Kryetari i Bashkėsisė vendore nė Zhegėr thotė se nuk janė njoftuar paraprakisht nga KFOR-i pėr kėto vizita tė shoqėruara tė serbėve lokalė, nė mesin e tė cilėve, sipas Bajramit, ka edhe tė atillė qė kanė marrė pjesė nė luftė, ose i kanė ndihmuar paramilitarėt serbė.
 
 
Nė Gjilan formohet shoqata pėr mbrojtjen e ambientit
 
Gjilan, 11 shkurt 2004 - Si kudo nė botė, edhe nė Kosovė, gjithnjė e mė shumė po thellohet vetėdija e qytetarėve pėr ambientin dhe rėndėsinė e pazėvendėsueshme qė ka ai pėr ekziztencėn tonė. Njė shoqatė, e cila i ka paracaktuar vetes pėr detyrė mbrojtjen e ambientit, ėshtė formuar dje edhe nė Gjilan.

Avdyl Aliu, kryetar i shoqatės "Athili", e cila ka njė bord prej 9 anėtarėsh, thotė se qėllim kryesor kanė edukimin e qytetarėve pėr mė shumė pėrkujdesje ndaj ambientit, nė tė cilin po jetojmė tė gjihtė se bashku dhe kemi obligim t`ua trashėgojmė nė gjendje mė tė mirė atyre qė do tė vijnė pas nesh.

Kėtė qėllim, sipas Avdyl Aliut, shoqata "Athili" do tė pėrpiqet ta realizojė pėrmes debateve tė ndryshme nga kjo fushė, por nuk do tė mungojnė as idetė dhe projektet konkrete pėr pastrimin e ambientit, mbrojtjen e sipėrfaqeve tė gjelbėrta si dhe rikultivimin dhe gjelbėrimin e sipėrfaqeve tė reja.
 
 
Holkeri thotė se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė mund tė nisė brenda muajit shkurt
 
Londėr, 11 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri, tha se plani i zbatimit tė standardeve do tė mund t'i paraqitet Kėshillit tė Sigurimit brenda tre apo katėr javėsh.
 
Ai i deklaroi BBC-sė se dialogu ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė Kosovės dhe atyre tė Serbisė mund tė nisė brenda muajit shkurt dhe se Prishtina, sipas sygjerimit tė tij, mund tė ishte mikpritėse e kėtij raundi bisedimėsh. Holkeri i bėri kėto komente pas njė takimi nė Londėr me ministrin britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn.

I pyetur se cilat janė pėrparėsitė qė i ka potencuar disa herė kur tė kthehet nė Kosovė, Holkeri ka thėnė: "Unė kam shumė gjėra urgjente pėr tė bėrė. Natyrisht se zbatimi i planit tė standardeve ėshtė njera nga kėto gjėrė, por kemi nevojė urgjente t'i qasemi problemit tė privatizimit dhe tė vazhdojmė me tė", ka thėnė z. Holkeri.
 
Ai ka shtuar se do tė pėrqėndrohet nė procesin e dialogut meqė ka shumė shumė gjėra pėr t'u bėrė dhe siē tha do tė jetė nė kontakt me Beogradin me qėllim qė tė fillojė dialogu sa mė shpejt tė jetė e mundur.

Holkeri tha se nuk dėshiron tė japė ndonjė datė tė saktė pėr fillimin e dialogut, ngase, siē tha, ėshtė gjithmonė e rrezikshme tė spekulohet rreth kėsaj, por shtoi se janė shumė afėr mundėsisė qė tė fillojė dialogu. Nė lidhje me vendin e takimit ndėrmjet delegacionit tė Prishtinės dhe Beogradit, Holkeri tha se "ideja origjinale ėshtė qė vendi tė jetė Prishtina dhe Beogradi".
 
 
Ministria pėr Ekonomi dhe Financa ka bėrė tė ditur se suficiti pėr vitin 2003 ėshtė 75 milionė euro
 
Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Ministria pėr Ekonomi dhe Financa ka bėrė tė ditur se suficiti pėr vitin 2003 do tė jetė 75 milionė euro. Raporti pėrfundimtar buxhetor pritet tė pėrpilohet mė 31 mars tė kėtij viti.
Nė njė konferenė me gazetarė u tha se mė 31 dhjetor 2003 nė llogaritė bankare tė Qeverisė kanė qenė 332 milionė euro, shumė kjo e cila ėshtė spekuluar tė jetė suficit i vitit tė kaluar.
 
Mirėpo, nga kjo shumė duhet zbritur mjetet e ndryshme siē janė mjetet e zotuara pėr kontrata dhe zotimet e papaguara tė Qeverisė qendrore 166 milionė euro, apo gjithsej bashkė me mjete tė tjera 257 milionė eruo, pėr tė mbetur 75 milionė qė paraqet tepricė apo suficit, thanė zyrtarėt e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave.

Pėrndryshe tė hyrat e pėrgjithshme pėr periudhėn 12-mujore tė vitit 2003 kanė qenė 589, 7 milionė euro, qė rezulton se ato janė vetėm njė pėr qind mė tė larta se tė hyrat e parashikuara buxhetore me rishikim tė buxhetit.
 
 
Njė delegacion i Pentagonit dhe i Komanadės pėr Evropėn ėshtė takuar me komandantin e TMK-sė
 
Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Njė delegacion i lartė i Pentagonit dhe Komandės ushtarake amerikane pėr Evropėn ėshtė takuar me komandantin e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjeneral Agim Ēekun. Pėr takimin qė u zhvillua prapa dyerve tė mbyllura nė komunikatėn e TMK-sė thuhet se ėshtė biseduar pėr tė arriturat dhe synimet e kėsaj organizate.
 
 
Drejtuesit e arsimit tė Kosovės biseduan me drejtorėt e shkollave tė rajonit tė Pejės
 
Pejė, 11 shkurt 2004 - Drejtuesit e Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, zhvilluan dje nė Pejė njė takim me drejtorėt e shkollave fillore e tė mesme tė kėsaj komune, pastaj Istogut, Klinės dhe Deēanit.
 
Nė qendėr tė kėtij takimi ishte roli i reformave nė arsimin fillor dhe ndikimi i punės sė drejtorėve tė shkollave si transmetues kryesor tė informacioneve dhe politikave tė ndryshimeve nė procesin arsimor.
 
 
Nė listėn e zezė tė Uashingtonit gjenden Menduh Thaēi, Abdyl Jakupi dhe Xhezair Shaqiri
 
Uashingon, 11 shkurt 2004 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės zgjerojnė listėn e personave tė padėshiruar nga Maqedonia. Kėshtu nga ky vend nė listėn e zezė tė shpallur nga Departamenti Amerikan i Thesarit janė:
 
Menduh Thaēi, zėvendėskryetar i Partisė Demokratike Shqiptare, Avdyl Jakupi, i njohur si komandant "Ēakalla" dhe kreu i Partisė Demokratike Kombėtare, Xhezair Shaqiri.
 
Nė bazė tė kėtij vendimi tė Uashingtonit kėtyre personave do t'u bllokohet ēdo pasuri qė mund tė kenė nė Amerikė dhe shtetasve amerikanė u ndalohet tė kryejnė transaksione financiare me ta. Poashtu thuhet se paqja dhe stabiliteti nė Evropė janė ndėr interesat jetike tė Qeverisė amerikane dhe zbatimi i plotė i Marrėveshjeve tė Dejtonit dhe Ohrit janė kritike nė kėtė drejtim.
 
 
BE publikoi listėn e zezė pėr Maqedoninė me personat qė u ndalohet hyrja nė vendet anėtare tė BE-sė
 
Bruksel, 11 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian publikoi edhe zyrtarisht tė ashtuquajturėn listė tė zezė pėr Maqedoninė me personat qė u ndalohet hyrja nė vendet anėtare tė BE-sė. Zyrtarėt evropianė thanė se kjo masė ka njė efekt dymbėdhjetėmujor dhe se do tė ndryshohet vazhdimisht, ndoshta duke shtuar edhe emra tė tjerė.
 
Kjo listė e zezė ėshtė titulluar: "Masa shtrėnguese kundėr ekstremistėve nė Maqedoni", nė tė cilėn janė pėrfshirė 12 persona tė cilėve nuk do t'u lejohet tė udhėtojnė nė vendet anėtare dhe kandidate tė BE-sė.

Duke argumentuar kėto masa ndėshkuese, BE-ja nė njė deklaratė tė posaēme thekson se pavarėsisht nga pėrmirėsimi i situatės nė Maqedoni, disa individė vazhdojnė tė ndėrmarrin aktivitete tė dhunshme apo t'i kundėrvihen nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe tė qėllimshme vėnies nė jetė tė Marrėveshjes sė Ohrit, nė tė cilėn mbėshtetet stabiliteti, integriteti territorial, pandashmėria dhe karakteri shumėkombėsh i Maqedonisė.

Me kėtė rast Kėshilli i Ministrave tė Bashkimit Evropian nėnvizon edhe njėherė tjetėr se stabiliteti dhe normalizimi i jetės nė Maqedoni kalon nėpėrmjet vėnies nė jetė plotėsisht tė Marrėveshjes sė Ohrit.

Siē ėshtė bėrė e njohur nė listėn e ndalim-udhėtimit pėr nė vendet e BE-sė gjenden emrat:
 
Gafurr Adili, i njohur si komandant "Vardari" i AKSH-sė nga Kėrēova,
Hamdi Bajrami, i njohur si komandant "Breza",
gjenerali nga Shqipėria Spiro Butka,
Goran Giorgevski, ish-pjesėtar i njėsitit policor "Luanėt" nga Kumanova,
Xhemail Hyseni,
Abdyl Jakupi, i njohur si komandant "Ēakalla"
Daut Rexhepi, i njohur si komandant "Leka"
Sahit Rushitit,
Izair Samiu,
Goran Stojkov,
Fadil Sylejmani, ish-rektori i Universitetit tė Tetovės dhe
Gjyner Sylejmani.
 
Nė fund tė kėsaj deklarate BE-ja nėnvizon se vetėm nė raste tė veēanta siē ėshtė pėrshembull pjesėmarrja nė ndonjė konferencė, qė do tė ndihmonte dialogun politik, demokracinė, forcimin e tė drejtave tė njeriut, si dhe stabilitetin e Maqedonisė, personat e sipėrshėnuar mund tė lejohen tė udhėtojnė nė vendet anėtare tė BE-sė.
 
 
Dega e LDK-sė nė Gjilan fare nuk ėshtė e befasuar me akuzat shpifėse tė Degės sė PDK-sė
 
Gjilan, 11 shkurt 2004 - Dega e LDK-sė nė Gjilan fare nuk ėshtė e befasuar me akuzat shpifėse tė Degės sė PDK-sė. Njė gjė e tillė madje ėshtė pritur duke i parė edhe monstrat e ngjashme nėpėr shumė komuna tjera tė Kosovės.
 
Andaj strategjisė shpifėse, si njė nga armėt mė tė njohura tė PDK-sė, domosdo qė ėshtė dashur t'i bashkangjitet edhe dega e saj nė Gjilan pėr ta plotėsuar kėshtu mozaikun e njė fushate tė pashpallur dhe tepėr tė hershme parazgjedhore, thuhet nė njė komunikatė tė degės sė LDK-sė nė Gjilan.

"Sikur mos tė ishte konsiderata ndaj opinionit publik dhe anėtarėsisė sonė, fare nuk do duhej tė merremi me shpifjet e tyre mė tė reja, mjeshtri kjo e pėrsosur pėr kėtė parti. Shihet mirėfilli se realizimi i 180 projekteve vetėm nė vitin e kaluar apo i mbi 460 projekteve qėkur ka ardhur nė pushtetin komunal dega e LDK tė Gjilanit, i ka trazuar tej mase kėta opozitarė, tė cilėt natyrisht nuk dinė tė gjejnė mjete dhe mėnyra pėr tė ardhur nė pushtet sepse ėshtė vota e qytetarėve qė pėrherė i stopon.

Dhe, pikėrisht pėr ta manipuluar kėtė qytetar i cili di tė vlerėsojė punėn e bėrė dhe ka fuqi e kulturė pėr ta pranuar rezultatin e arritur, pėrdoren njė varg shpifjesh, si nė rastin e verifikimit tė anėtarėsisė sė LDK-sė dhe regjistrimit tė anėtarėve tė rinj, ashtu edhe nė pėrpjekjet e administratės komunale pėr ta rritur profesionalizmin dhe efikasitetin nė punė bashkė me pėrgjegjėsinė po edhe pėr ta orientuar njė buxhet komunal tashmė tė aprovuar, nė pėrmbushjen e kėrkesave dhe prioriteteve nė bazė tė njė programi elektoral tė votuar nga qytetarėt", theksohet mė tutje nė komunikatė.

"Asnjėherė nuk kemi pasur nevojė ta pėrdorimin kushtėzimin pėr anėtarėsim nė LDK me ndonjė vend pune, joshje tjetėr apo edhe asfaltim rrugėsh si ka trumbetuar e po trumbeton kjo Degė e PDK.
Ndėrsa tė thuash se edhe shėrbimet nė administratė komunale kushtėzohen me anėtarėsim nė LDK kjo s'ėshtė tjetėr pos njė marri e radhės qė shprehet dhe fantazohet nga opozitarėt e Gjilanit.

Po t'i pėrdorėsh deklaratat e shpifura apo tė manipuluara si nė dy rastet e paraqitura edhe pėrmes masmediave, kjo s'ėshtė gjė tjetėr pos verbėri politike dhe tentativė pėr tė ardhur nė pushtet pa i zgjedhur mjetet".

"Dega e LDK-sė gjatė vitit tė kaluar njėmend ka pasur plasaritje brenda radhėve tė saj nė mesin e kėshilltarėve nė Kuvendin e Komunės por, fatmirėsisht kėto aspak nuk janė reflektuar nė punėn e ekzekutivit gjilanas pėrkundėr tentativave.
 
Pėr kėtė flasin faktet tė cilat nė vazhdimėsi i janė prezentuar opinionit publik nga ana e udhėheqėsve komunal po edhe vetė Kuvendit tė Komunės.

Kjo flet edhe pėr njė transparencė tė madhe qė gjitherė ka qenė edhe moto e Degės sė LDK-sė nė Gjilan po edhe e udhėheqjes komunale", theksohet nė komunikatė.

"Ne e kuptojmė kėtė reagim tė PDK-sė dhe kėto shpifje tė reja pėr tė cilat mė kompetente pėr t'u pėrgjigjur ėshtė udhėheqja komunale, si njė shqetėsim dhe trazim i madh qė ka shkaktuar tash yshtja e madhe e qytetarėve dhe veēmas e tė rinjėve pėr t'u anėtarėsuar nė LDK".

"Deri mė tash, gati nė ēdo lokalitet mbi 80% pėr qind e moshės mbi 18 vjeē po e ridėshmon dhe po e gjenė besimin nė LDK.

Sikur mos tė ishte punuar me sukses , nuk do tė vėrehej ky masivizim kaq i madh pėr tė qenė anėtarė i LDK-sė", thuhet nė fund tė komunikatės sė Degės sė LDK-sė nė Gjilan.
 
 
Bugajski: Nė Shqipėri kėrkohen ide tė reja
 
Uashington, 11 shkurt 2004 - Eksperti i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare me seli nė Ushington, analisti Janosh Bugajski, duke shfaqur qėndrimin e tij rreth zhvillimeve tė fundit nė Shqipėri ka thėnė se kėrkohen ide tė reja dhe siē tha, ndoshta njė rol mė i madh pėr njė brez tė ri politikanėsh, pėrndryshe Shqipėria mund tė mbetet prapa vendeve tė tjera tė rajonit. Analisti Bugajski i bėri kėto komente nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amnerikės".

Sipas tij ėshtė e rėndėsishme qė politika tė mbahet nė kornizėn e institucioneve dhe jo tė nxirret nė rrugė pėr tė mos lejuar krijimin e njė situate tė rrezikshme.

"Tė protestosh nuk ka asgjė tė keqe, por mendoj se brenda kufijve tė sistemit demokratik nuk duhet tė lejohet tė hyjsh me forcė nė institucionet qeveritare apo nė parlament pėr tė zėvendėsuar me dhunė njė udhėheqės tė caktuar politik", thotė Bugajski.

Ai shtoi se Shqipėria po qėndron nė vendnumėron dhe po kalon nga njė minikrizė nė minikrizė tjetėr, nga njė akuzė nė nje tjetėr.

Po nė kėtė intervistė Bugajski shfaqi edhe qėndrimet e tij tė njohura rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, pėrkatėsisht angazhimet e tij pėr pavarėsinė e saj.
 
 
Rivendoset prania diplomatike amerikane nė Libi
 
Tripoli, 11 shkurt 2004 - Shtetet e Bashkuara rivendosėn praninė e tyre diplomatike nė Libi, ndėrkohė qė kryeministri britanik, Toni Bler, shpreson tė bėjė sė shpejti njė vizitė nė kėtė vend afrikan nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr ta kthyer atė nė gjirin e komunitetit ndėrkombėtar.

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi tė martėn se njė diplomat amerikan po punon pranė ambasadės belge nė Tripoli, prania e parė diplomatike amerikane nė atė vend qė nga viti 1980.
Zyrtarėt thonė se parashikojnė qė edhe diplomatė tė tjerė amerikanė tė vizitojnė Libinė nė njė tė ardhme tė afėrt dhe qė Libia tė vendosė sė shpejti praninė e saj diplomatike nė Uashington.
 
 
Asambleja Kombėtare franceze shprehet pėr ndalimin e simboleve fetare nė shkollat shtetėrore
 
Paris, 11 shkurt 2004 - Asambleja Kombėtare franceze u shpreh me shumicė votash pėr ndalimin e simboleve fetare nėpėr shkollat shtetėrore. Me kėtė hap mendohet se do t'u vihet pre tensioneve mes minoriteteve fetare si hebrejve apo muslimanėve.
 
Bėhet fjalė pėr ndalimin e simboleve tė tilla si kryqet, shamitė e kokės tė femrave muslimane, apo festet qė mbajnė nė kokė besimtarėt ēifutė. Nxėnėsit qė nuk e respektojnė kėtė rregull mund tė pėrjashtohen prej shkollės.

Kryetari i parlamentit Zhan Lui Debre tha se shkollat publike janė njė vend ku mėsohet dhe jo vend pėr tė ushtruar veprimtari militante fetare.
 
Kryeministri francez Zhan Piere Raferėn e pėrshėndeti kėtė vendim. Sistemi i republikės franceze qė parashikon njė ndarje tė prerė mes shtetit dhe festė mori njė mbėshtetje tė fortė prej kėtij vendimi. Si instancė e fundit pritet vendimi i senatit.
 
 
Nė Bagdad janė vrarė sot 44 ushtarė tė rinj irakianė
 
Bagdad, 11 shkurt 2004 - Njė atomobil bombė ka shpėrthyer sot afėr qendrės sė rekrutimit tė ushtarėve tė rinj irakianė nė Bagdad, duke vrarė 44 veta. Me kėtė sulm, bilanci i pėrgjakshėm ėshtė - 100 tė vrarė brenda 24 orėve.

"Ka qenė njė sulm vetėvrasės nga njė njeri i vetėm", tha pėr Rojterin koloneli amerikan Ralf Bejker. Shumica e viktimave ishin rekrutė tė rinj.

"Ka qenė njė sulm kundėr irakianėve" tha Bejker. Automobili ishte i mbushur me 300- 500 kg eksploziv plastik tė pėrzier me municion artilerik, me "efekt vrasės" maksimal.
 
 
Uesli Klark ka heqė dorė nga gara pėr kandidatin presidencial
 
Uashington, 11 shkurt 2004 - Ish-komandanti i NATO-s Uesli Klark ka heqė dorė nga gara pėr kandidat tė Partisė Demokratike pėr president tė SHBA-ve. Klark hoqi dorė nga kandidatura pasi kandidati tjetėr Xhon Keri dje fitoi mė shumė vota nė zgjedhjet partiake nė shtetet jugore Virxhinia dhe Tenesi.
 
Senatori Keri deri mė tash ka marrė pėrkrahjen nė 12 nga 14 shtetet, ku deri mė tash janė mbajtur zgjedhjet partiake pėr kandidatin presidencial amerikan nga radhjėt e demokratėve.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė sot tė paktėn 9 palestinezė
 
Gaza, 11 shkurt 2004 - Trupat izraelite kanė vrarė sot tė paktėn 9 palestinezė nė qytetin e Gazės, duke akuzuar ekstremistėt palestinezė se kishin hapur zjarr tė parėt. Forcat izraelite kishin shkuar pėr tė shkatėrruar celulat militante pėrgjegjėse pėr sulmet me granata nė kolonitė hebraike nė rripin e Gazės.

Burimet palestineze thonė se ushtarėt izrealitė hynė nė kuartin lindor tė qytetit Sixhaj dhe hapėn zjarr nė njė pikė policore palestineze dhe vranė njė polic. Militantė tė armatosur palestinezė luftuan kundėr izraelitėve, por me atė rast vriten edhe tetė palestinezė tė tjerė, njofton Rojter.
 
 
Shpėrthim i ri nė Bagdad - 25 irakianė tė vrarė
 
Bagdad, 11 shkurt 2004 - Njė makinė bombė ka shpėrthyer nė qendėr tė kryeqytetit irakian, Bagdad, i dyti shpėrthim brenda dy ditėsh. Njė zėdhėnės i forcave amerikane tha se 25 irakianė janė vrarė nė shpėrthim, i cili ndodhi jashtė qendrės kryesore pėr rekrutim tė Ushtrisė irakiane. Shpėrthimi u dėgjua nė gjithė Bagdadin qendror.

Nuk ėshtė ende e qartė nėse ishte sulm vetėvrasės.

Shpėrthimi vjen njė ditė pasi pesėdhjetė veta, shumica civilė irakianė, u vranė nė njė shpėrthim jashtė stacionit policor nė qytetin Iskandarija nė jug tė Bagdadit. Shumica e tė vrarėve dhe tė plagosurve nė shpėrthim po prisnin nė rradhė pėr tė aplikuar pėr punė.
 
 
Ka arritur nė 47 numri i viktimave nė sulmin e sotėm vetėvrasės nė qendėr tė Bagdadit
 
Bagdad, 11 shkurt 2004 - Ka arritur nė 47 numri i viktimave nė sulmin e sotėm vetėvrasės me autobombė nė qendėr tė Bagdadit, njofton Rojter.

Pėrfaqėsuesi ushtarak amerikan ka njoftuar se sulmi vetėvrasės ėshtė kryer para qendrės sė rekrutimit ushtarak irakian, ku me qindra njerėz pritnin tė paraqiten nė armatėn e re tė Irakut.
Zėdhėnėsi ushtarak amerikan ka thėnė se rebelėt po e ndryshojnė taktikėn, duke sulmuar tani forcat irakiane tė sigurimit.
 
 
Kryeministri palestinez ėshtė i gatshėm tė takohet me kryeministrin izraelit
 
Romė, 11 shkurt 2004 - Kryeministri palestinez Ahmad Kurei ka deklaruar sot se ėshtė i gatshėm tė takohet me kryeministrin izraelit Ariel Sharon kah fundi i shkurtit ose nė fillim tė marsit. Ai njėherit paralajmėroi pėr pasojat e aksioneve ushtarake izrealite sikur ai i kryer nė Rripin e Gazės ku u vranė 13 palestinezė.

"Nėse ēdo gjė do tė jetė nė rregull, jam i gatshėm pėr takimin me Sharonin kah fundi i shkurtit ose fillimi i marsit", ka thėnė Korei pas biseidemeve me shefin e diplomacisė italiane Franko Fratini.
 
 
Tė paktėn 13 palestinezė tė vrarė
 
Gaza, 11 shkurt 2004 - Trupat izraelite kanė vrarė sot tė paktėn 13 palestinezė dhe kanė plagosur 25 tė tjerė, gjatė shkėmbimit tė zjarrit nė pjesėn lindore tė qytetit tė Gazės, thonė dėshmitarėt dhe burimet spitalore.

Mjekėt thanė se 12 palestinezė, pėrfshirė edhe tė paktėn pesė persona tė armatosur dhe njė polic janė vrarė nė kėtė qytet. Njė tjetėr ishte vrarė gjatė ndėrhyrjes sė izraelitėve nė kampin e refugjatėve Rafah.

Nė mesin e tė vrarėve ėshtė edhe Mohamed Hils (18), i biri i Ahmedit, njė nga liderėt e organizatės Fatah tė Jaser Arafatit nė Rripin e Gazės, njoftojnė agjencitė e lajmeve.
 
 
Hamasi i kėrcėnohet Izraelit
 
Gaza, 11 shkurt 2004 - Organizata radikale palestineze Hamas ėshtė kėrcėnuar sot me sulme tė reja kundėr izraeliėtve, si pėrgjigje ndaj operacionit ushtarak izraelit nė qytetin e Gazės, nė tė cilin janė vrarė tė paktėn 13 palestinezė.

"Rezistenca palestineze do t'ia japė armikut njė leksion qė nuk do ta harrojė", ka deklaruar njė zyrtar i panjėjtėsuar i Hamasit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.