|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kundėr kujt pėrgatitet pėr luftė Nano?

 
 

 

11 shkurt 2004 / TN 

Ēerēiz LOLOĒI ( Tiranė )

Kryeministri dhe kryetari i Partisė Socialiste Fatos Nano ka vendosur tė pėrdorė rrugėn e forcės, tė kundėrveprimit tė dhunshėm dhe tė militarizimit tė forcave tė sigurisė (Policia e Shtetit, Garda e Republikės, Shėrbimi i Fshehtė i Shtetit) kundrejt protestave paqėsore qė kėrkojnė njė zgjidhje paqėsore qė nuk mund tė jetė tjetėr pėrveēse zgjedhje tė pėrgjithshme parlamentare me njė qeveri apo jo tranzitore, por me njė kuadėr sa mė tė plotė elektoral.

Njė masė e konsiderueshme qytetarėsh qė nuk janė absolutisht anėtarė dhe simpatizantė tė Partisė Demokratike, kanė treguar paqėsisht nė tubimin e fillim-shkurtit se janė tashmė njė masė e madhe njerėzish, pėrfaqėsues tė tė gjithė mazhorancės opozitare, qė kėrkojnė tė kenė njė shtet mė solid dhe me institucione tė pavarura, duan qė tė mos nėpėrkėmben dhe tė zvarriten mė me kriza dhe mosqeverisje; se i quajnė tė pavlefshme numrat parlamentarė qė rrėzojnė dhe mbajnė qeveri sa pėr tė thėnė, qė nuk durojnė mė tė jenė europianėt mė tė kontrolluar nė tė gjithė rajonin si dhe qė ndihen tė poshtėruar prej varfėrisė dhe prej monopolit tė njė klike tė veēuar shtetėrore.

Prova e parė e tė gjitha arsyeve tė mėsipėrme ishte tubimi i paparashikueshėm i shtatė shkurtit tė kėtij viti, por ai mund tė shndėrrohet edhe nė njė demonstrim masiv paqėsor qė nuk do tė mjaftonte as gjithė gjatėsi/gjerėsia e bulevardit "Dėshmorėt e Kombit".

Policia apo garda e Republikės e ka pėr detyrė kushtetuese qė tė ruajnė institucionet, personalitetet dhe rendin publik, por egėrsimi i disa falangave tė saj e bėn edhe mė irritues grumbullin e protestuesve paqėsorė; akoma mė irrituese janė qėndrimet e N/kryeministrit Namik Dokle, tė vetė kryeministrit Fatos Nano si dhe tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm Gramoz Ruēi.

Tre drejtues tė lartė tė qeverisė dhe tė PS-sė, qė mund tė jenė pėrfaqėsues tė pakontestueshėm tė tetėqind kongresmenėve (pėrderisa nuk ka zgjedhje demokratike nuk mund tė pėrcaktohet edhe pėrqindja e vėrtetė qė gėzojnė socialistėt nė shkallė vendi), nuk mund tė sillen kaq papėrgjegjėsisht dhe nuk mund t'u tregojnė "dhėmbėt" qytetarėve tė tyre kur tė gjithė treguesit janė mjaft tė dobėt dhe kur nuk gjendet asgjė pozitive qė mund t'i mbajė ende nė kėmbė.

Mirė vendoset nė njė mbledhje qeverie se do tė financohet disafish mė shumė policia, garda, shėrbimi i fshehtė, po ku do tė gjenden kėto para, nga do tė sigurohen kėto tė ardhura? A kanė menduar kėta drejtues se sa do tė rezistojnė nė njė seri protestash paqėsore? Duke kėrcėnuar me terma tė pėrgjithshėm "ruajtje shteti" dhe "ruajtje institucionesh", a janė ata vėrtet nė gjendje tė pėrballojnė protesta tė vazhdueshme nė Tiranė dhe nė tė gjitha qytetet e vendit?

Protestuesit e dymijė e katrės nuk janė as ata tė nėntėdhjetė e njėshit dhe as tė viteve tė tjera tė grumbullimeve dhe manifestimeve popullore; opozita shqiptare gjithashtu nuk ėshtė mė ajo e kohėve tė shkuara; veprimet e zgjuara tė tė dy palėve e bėjnė tashmė tė vėshtirė qėndrimin e mėtejshėm tė kabinetit tė zotit Nano.

Tashmė e dinė tė gjithė se rėnia e parė e qeverisė Nano erdhi prej vetė socialistėve; edhe dy qeveritė e tjera socialiste ranė po prej tyre dhe nė kėtė rėnie-ngritje nė njė periudhė gjashtė-shtatėvjeēare kanė mbetur nė mes njė sėrė investimesh, ka mbetur pezull nėnshkrimi i marrėveshjes sė Asociim -Stabilizimit, vendi pėrjeton tragjedi tė dukshme tė tipit Karaburun ku humbin jetė njerėzish, por atė po e gėrryejnė tragjeditė mė tė frikshme si ajo e varfėrisė, e mungesės sė kushteve mė elementare tė jetesės, e hendekut social dhe e njė disniveli qė mund tė kalojė deri nė njė shpėrthim social.

Ka tashmė shumė shembuj kur vende me resurse dhe me potenciale mė tė mėdha se Shqipėria, kur nuk kanė pranuar zgjidhjen politike dhe janė agresuar me shtetasit e vet, kanė rėnė nė mėnyrė tė papritur; kėtė kumt mė shumė se kushdo duhet ta kuptojė pjesa e ndėrgjegjshme dhe e pėrgjegjshme e socialistėve nė tė gjitha nivelet.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.