|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

ULNI  TYTAT,  JU  KEMI  PARĖ!

 
 

 
10 shkurt 2004 / TN
 
Lajmi i kėtyre ditėve qė burime tė larta tė policisė sė UNMIK-ut e bėnė publik se tre zyrtarė tė LDK-sė “janė tė kėrcėnuar seriozisht me vrasje nga grupe tė organizuara”,  tronditi skenėn politike tė Kosovės dhe mė gjerė. Situatėn e trazuar e tundi edhe mė shumė Ēapell, i cili nuk e mohoi lajmin e dhėnė nė “Zėri ». Shkurt, kėsaj radhe, qėllimit tė zi tė kriminelėve, policia e UNMIK-ut iu pėrgjigj me ugur tė bardh duke i zbuluar  para kryerjes sė veprės.
  
Shkruan : Skifter KRONI
 
Me arsye, ky lajm shqetėsoi tė gjithė shqiptarėt, por mė sė shumti  radhėt e LDK-sė.  Spekulimet se kush ėshtė tash nė shėnjestėr tė kriminelėve po vazhdojnė. Pėrveē spekulimeve, nuk mund tė thuhet se nė qarqet e ngushta tė LDK-sė nuk  dihet se kush ėshtė “seriozisht i kėrcėnuar” nga kėto “grupe tė organizuara” kriminelėsh. Dihet se tė tre kėta zyrtarė ushtrojnė poste tė rėndėsishme nė institucionet lokale dhe nacionale tė Kosovės. Tė tretė, sidomos njėri prej tyre, moti  kanė krijuar emėr nė historikun kombėtar, tė cilin po e pasurojnė ēdo ditė. Por, a do tė lejojė LDK me 400.000 anėtarėt e saj  qė “grupe tė organizuara” kriminelėsh t’ia pushkatojnė zyrtarėt e devotshėm edhe mė tutje. Kur themi kėshtu, nuk mendojmė qė duhet ndezur “luftėn civile nė Kosovė”, tė cilėn disa herė, me gojėn e Baton Haxhiut,  e ka promovuar RTK. Luftė jo, por organizim dhe  syqeltėsi gjithsesi. Ēdo gjė dhe ēdokush i dyshimt duhet tė denoncohet te organet kompetente tė sigurisė, por gjithnjė duke pasur kujdes qė policia  e UNMIK-ut mos tė pengohet nė kryerjen e detyrave tė saj.
 
Disa pyetje dhe konstatime
 
Sidoqoftė, ky lajm duke qenė i trishtueshėm, nė vetė pėrmbajtjen e tij,  sepse paralajmėron vrasje, shtron edhe shumė pyetje:
Nėse nuk i takojnė ndonjė strukture tė organizuar, me tė drejtė shtrohet pyetja, nėn urdhėrinė e kujt veprojnė kėto “grupe tė organizuara” kriminelėsh?
 
- A janė grupe tė reja, apo edhe mė herėt kanė  vepruar dhe kryer vrasje politike nė Kosovė?
- A kanė lidhje me padronėt partiak  tė atyre qė vranė Ukė Bytyēin etj., apo me ata qė sulmuan natėn familjen Musa  nga Strellci i Deēanit?
- Ē’lidhje kanė kėto “grupe tė organizuara” kriminelėsh me SHIK–un e socialistėve tė Nanos dhe me MUP-in e Serbisė.
- A mund tė jenė mė tė shkathta se policia e UNMIK-ut, etj.,?
 
Pyetjet mund tė mos kend fund, aq mė tepėr, kur dihet se kėtij lajmi i paraprinė disa gjėra tepėr tė dyshimta si: bastisja, kohė mė parė, e shtėpisė sė Sheremet Ahmetit tė SHPK-sė dhe zėvėndėsit tė tij, Destan Thaēit, sulmet e Jakup Krasniqit drejtuar ndaj Kryeparlamentarit Daci pėr keqpėrdorim tė parave pėr tenderin e renovimit tė Parlamentit tė Kosovės. Daci  si duket nuk i ka lejuar Jakupit dhe “shokėve”  tė pararojės sė OMLK-sė (Organizata Marksiste Leniniste e Kosvės) tė mirren me renovimin e Parlamentit dhe kėshtu e ka shpetuar kėtė institucion nga vendosja e mjeteve pėrgjuese nga ana e “shokėve”. Pastaj, braktisja e vendeve tė punės sė policėve tė SHPK-sė e organizuar qėllimisht nga ministry i Sherbimeve Publike.
 
Reagimet e partive politike
 
Ėshtė krejt normale, qė pas njė lajmi lemeritės, gazetarėt e mediave tė shkruara dhe elektronike vrapuan drejtė selive tė partive politike.
 
Nė pyetjen e gazetarėve pėr tė ditur diēka mė shumė pėr kėtė lajm,  derisa Lulzim Zeneli i LDK-sė fliste qetė duke i bėrė kėrkesė policies sė UNMIK-ut tė jap mė shumė detaje, Hydajet Hyseni i PDK-sė ishte shumė i shqetėsuar. Lajmin e kualifikoi si   “fantastiko-politik”!!! Ndoshta ka menduar tė thotė fantastiko-policor? Nė vazhdim vajtoi, duke holluar buzėt, me atė fjalorin e pasur  tė tij “déją vu”. Hyda edhe pse nuk di tjetėr shprehje nė frengjisht,  dukej shumė i shqetėsuar. Ka arsye Hyda tė shqetėsohet. Kaq !
 
Po HashimThaēi !? Kryetari PDK-sė, Hashim Thaēi, kurrė nuk e ka denuar asnjė vrasje politike nė Kosovė. Ē’ėshtė e vėrteta, ai ka deklaruar disa herė se « vrasjet nė Kosovė janė tė denueshme », por kurrė dhe nė asnjė rast nuk i ka denuar nė emėr tė vet dhe tė partisė sė tij. Pėrmbajtja e sintagmave :  « vrasjet nė Kosovė janė tė denueshme » dhe « vrasjet politike nė Kosovė i denoj nė emėrin tim dhe tė partisė time » kanė dallim cilėsor. Por ai qė ka pėrpiluar lista vrasjesh dikur pėr tė ardhur nė pushtet me dhune e me vrasje,  a ka fytyrė dhe guxim ta nderrojė fjalorin duke ndėrruar edhe kursin ? Jo. Edhe po tė kishte « fytyrė », guxim kurrėsesi, sepse  ua ka frikėn atyre, qė pamerita, e sollėn nė pushtetin e QPK-sė. Nė tė vėrtetė, Thaēi para ca kohe ka qenė « musafir » i Kastriot Islamit dhe sa herė mprehen thikat pėr Kosovėn, ai gjindet me udhėheqėsit e « Komiteteve tė  Shpetimit Kombėtar » tė vitit 1997.
 
Nė tė vėrtetė, pas kthimit nga lutja e mėngjesit nė SHBA, nė vend tė Thaēit, foli Kryeministri Rexhepi dhe tha  se « do tė kėrkoj mė shumė detale pėr kėtė lajm nga policia e UNMIK-ut ». Kjo deklaratė ishte pėr konsum tė publikut baritor, sepse Rexhepi e di qė policia e UNMIK-ut nuk i jep atij llogari.
 
Shumė i tronditur u duk zėdhėnėsi i AAK-sė, Ernest Luma ! Ai akuzoi policinė e UNMIK-ut se duke pėrhapur lajme tė kėtilla « po favorizon LDK-nė dhe po ushtron terror psikologjik mbi partitė tjera » (PDK, AAK, LKQK dhe nėnen e tyre LPK). Nė ēdo shtet ku sundon ligji, Ernest Luma, pėr akuzat e pabaza drejtuar policisė do tė pėrgjigjej para ligjit. Por, si duket « rreziku pėr vrasje » qė u kanoset tre zyrtarėve tė  LDK-sė ėshtė i madh, saqė policia e UMIK-ut s’ka kohė tė mirret me llomotitjet e Ernestit.
 
Megjithatė, do tė ishte mirė qė Ramush Haradini tė thotė ndonjė fjalė pėr « Shqiponjat e zeza ». A veprojnė ato ende nė Rrafshin e Dukagjinit, sidomos nė trekėndshin : Deēan-Klinė-Pejė ? A i kanė ndėrruar maskatė ?  Si dallohen nga pjestarėt e AKSH-sė ? Ramushi duhet tė tregojė edhe kush i nget furgonėt me xhama tė errėt, tė paregjistruar, nėpėr fshtrat e Deēanit, kah kanė ardhur ata ēuna me koka tė rruara dhe kush i paguan ?
 
Drejtimi i (pa) njohur…
 
Prej vrasjes sė parė tė gazetarit Ali Ukaj nė Tiranė e deri te lajmi i fundit i policisė sė UNMIK-ut nė « Zėri », populli herė me zė, herė me pėshpėrimė kėto vrasje i ka cilėsuar politike. Pėrveē nė ndonjė rast tė rrallė, tė gjithė tė vrarėt kanė qenė aktivistė tė dalluar tė LDK-sė, ose simpatizantė tė flaktė tė saj. Kriminelėt pas akateve makabre, pothuajse  gjithnjė, « kanė ikur nė drejtim tė (pa) njohur » edhe pse populli ua ka parė gjithnjė tutat. Nė mungesė tė kurajos pėr t’i denoncuar te organet e sigurisė, nė tri votimet e pasluftės, kriminelėve dhe padronėve partiak tė tyre ua ka dhėnė denimin e merituar. 
 
Kriminelė, ju mund tė lini akoma fėmijė jetimė, por planin e punuar nė Gjermani, para luftės, pėr shkatėrrimin e LDK-sė jau kemi djegur.
 
Kriminelė, ulni tutat se ju kemi parė. Tash, iu ka parė  edhe policia e UNMIK-ut. Ikja nė drejtim tė (pa) njohur  ėshtė rrugė njėkahėshe !

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.