|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

Interesi nacional i shqiptarėve nė Maqedoni

 
 

 
10 shkurt 2004 / TN
 
Si nė Kosovė, Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni akoma nuk kanė ndryshuar konditat apo natyra e ndryshimeve tė parapara nė favor tė interesit nacional shqiptar. Kjo zhagitje do tė zgjasė edhe njė kohė bukur tė gjatė, pėrderisa elitat politike shqiptare do ta kuptojnė rėndėsinė dhe domethėnien qė ka sajimi dhe implementimi i strategjisė sė pėrbashkėt pėr realizimin dhe mbrojtjen e interesit nacional – kuptohet, brenda procedurave dhe proceseve politike demokratike
 
Shkruan: Dr. Nehat SADIKU
 
Kohėve tė fundit shpesh dėgjojmė se jemi bėrė pjesė e karrocės sė moskujdesit tė duhur ndaj “interesit nacional” tė popullit shqiptar nė Maqedoni. Tė shumtė janė ata intelektualė shqiptarė qė janė tė dėshpėruar ndaj politikės sė elitave shqiptare, ndėrkohė qė tė paktė janė ekspertėt e ndryshėm politik, ekonomik dhe financiarė qė mund t'i gjesh nė administratė apo nė institucione. Mė tė mirėt qysh moti janė larguar prej trojeve etnike shqiptare. Njė shtet qė ndaj elitės intelektuale sillet nė mėnyrė diskriminuese dhe shpartalluese, ai shtet nuk ėshtė shtet,  por shpellė tmerri dhe lemerie shpirtėrore.
 
“Interesi nacional” duhet tė paraqes avancimin dhe afirmimin e proceseve tė ndėrtimit/ngritjes sė nacionit,  si dhe aftėsinė e (ri)definimit tė interesit tė tij; pas kėsaj duhet tė vijojė momenti kur bėhet fjalė pėr ruajtjen e nacionit tė afirmuar, pėr qeverisjen e tij efektive etj. Ndėrtimi dhe mbrojtja e nacionit  vlejnė si elemente kompatibile tė ēfarėdo interesi nacional. Te shqiptarėt nė Maqedoni dhe te kombi shqiptar nė pėrgjithėsi kėto rrjedhin nga rezistenca kulturore gjatė 250 viteve tė fundit, ndėrkohė qė kjo rezistencė pikėn e saj kulminante tė zhvillimit tė vet e ka arritur nė fillim tė viteve 80-ta dhe,  pastaj,  pjesėrisht bartet nė vitet e 90-ta dhe tanimė sėrish aktualizohet edhe mė shumė,  duke i pėrfshirė tė gjitha pjesėt etnike shqiptare sipas njė logjike zik-zake tokviliane.
 
Kemi pasur disa raste tė organizimit tė referendumeve, aprovimit tė kushtetutave dhe,  sė fundi,  organizim tė rezistimit me karakter ēlirimtar dhe emancipues. Elitat politike shqiptare,  si zakonisht,  materialin e tyre shpirtėror nė ndėrtimin e nacionit e bartin prej historisė sonė kombėtare, kushtetutave, legjislacionit dhe prej marrėveshjeve ndėrkombėtare. Teza ime ėshtė: se akoma nuk ka pėrfunduar procesi i formimit dhe ndėrtimit tė nacionit te shqiptarėt nė Ballkan.
 
Ēka pas hapave fillestarė?
 
Pas “kėtyre hapave fillestarė” interesi nacional pasurohet, rishtohet, por mund edhe tė revidohet, duke iu pėrshtatur konditave tė ndryshme etj. Te elementet kryesore tė interesit nacional bėjnė pjesė edhe procedurat demokratike, me anė tė tė cilave mund tė sajohen ndryshimet e parapara. Pas “hapave konkrete fillestare” – nėse ėshtė e lejueshme qė interesin nacional ta personifikojmė – vjen deri te komplikimi i strukturės sė vetė interesit nacional. Mund tė flasim pėr pėrbėrjen e tij, elementet themelore dhe ato tė dorės sė dytė etj. Ėshtė e domosdoshme qė tė vijė deri te definimi i  funksionit apo pėrdorimit tė interesit nacional.
 
Nė esencė shikuar,  mund tė flasim pėr interesin nacional tė njė nacioni apo shteti vetėm pėr nga aspekti i jashtėm, nė raport ndaj nacioneve tė tjera.  Interesi nacional i shqiptarėve duhet tė funksionojė nė krahasim me interesat nacionale tė shteteve tė tjera. Pėr interesin nacional shqiptar nė marrėdhėniet ndėrkombėtare duhet tė kujdesen strukturat e autorizuara shtetėrore qė merren me politikėn e jashtme. Interesi nacional formohet brenda njė shteti pėrmes  procedurave tė duhura demokratike, tė cilat nė marrėdhėniet ndėrkombėtare i pėrfaqėsojnė institucionet e mirėfillta shtetėrore dhe pėrfaqėsuesit e tyre. Brenda njė shteti, nė politikėn e brendshme,  si zakonisht,  nuk flasim pėr interesin nacional apo shtetėror, por pėr interesin e pėrgjithshėm, interesin publik, qė parimisht formohet nė mėnyrė tė njėjtė sikurse edhe interesi shtetėror.
 
Ku qėndron dallimi ndėrmjet  interesit shtetėror apo nacional, siē e prezantojmė nė raport me shtetet tjera dhe interesit tė pėrgjithshėm apo publik? Te tė dyja kėto raste bėhet fjalė pėr instruksionet (urdhrat), porositė, vlerat, politikėn ... qė i pėrkrah shumica e shtetasve. A mund tė vijė deri nė kundėrshti ndėrmjet kėtyre relacioneve,  tė themi,  pėr atė qė e pėrkrahim pėr pėrdorimin “nė shtėpi” dhe atė qė e paraqesim apo prezantojmė jashtė shtetit? A vlejnė standardet e dyfishta si pėr politikėn e brendshme dhe atė tė jashtme?
 
Me plot tė drejtė mund tė them se – ekzistimi i koncensusit politik dhe shoqėror ndėrmjet politikės sė brendshme dhe asaj tė jashtmes paraqet njėfarė vėrtetimi tė kredibilitetit shtetėror dhe kjo vlen si pjesė e pandashme apo gjenerike e interesit shtetėror. Mund tė themi me plot tė drejtė se interesi shtetėror (qė e prezanton apo pėrfaqėson politika e jashtme) ka pėrparėsi tė dukshme para interesit publik, d.m.th. para politikės vendore, le tė jetė ajo edhe aq shumė e rregulluar demokratikisht. Do t'i pėrmendi disa shembuj,  si prej historisė sonė kombėtare, ashtu dhe  prej historisė botėrore,  por edhe prej shembujve tė tanishėm,  aktualė.
 
Represioni i brendshėm
 
Pėr Shqipėrinė dhe ish-RSFJ (edhe pėr shumė ish-shtete tė tjera komuniste) qe e njohur se nė marrėdhėniet ndėrkombėtare deklaroheshin si shtete liridashėse dhe progresive,  pėrderisa nė marrėdhėniet e brendshme qenė tejet represive – represive ndaj shtetasve tė vet. Kėtė politikė diskriminuese, shkombėtarizuese vazhduan ta sajojnė dhe ta implementojnė me forma dhe mėnyra tjera edhe regjimi i Millosheviqit dhe regjimi i Kiro Gligorovit. Disa prej shteteve tė mėdha, siē janė SHBA, e kritikonin - duke pasur dhe praktikuar standardet mė tė larta demokratike nė vend, ato udhėhoqėn njė politikė tė jashtme jodemokratike.
 
Prej kėtyre shembujve dhe shembujve tė tjerė tė ngjashėm,  mund tė konstatojmė se nė botėn moderne akoma ekzistojnė rastet e standardeve tė dyfishta (do tė ishte e logjikshme nėse do tė thoshim se nė rastet e kėtilla shtetet dekredibilizohen dhe delegjitimizohen nė marrėdhėniet politike ndėrkombėtare) - diku duhet tė ekzistojė ishulli i rrenave,  ose nė shtėpi,  ose jashtė. Problemi ėshtė edhe mė i komplikuar sesa ky qė jepet (dhe duket) nė shikim tė parė. Le ta parashtroj tezėn e parė, se dallimi ndėrmjet interesit nacional dhe publik, ndėrmjet politikės sė jashtme dhe tė brendshme... p.sh. mund ta sqarojmė si me interesat afatshkurtėra dhe ato afatgjate. Prej kėtij konstatimi rrjedh edhe teza e dytė se shtetet nė marrėdhėniet ndėrkombėtare i pėrfaqėsojnė interesat e tyre afatgjate. Nėse pėr kėto ēėshtje mund tė mendojmė nė kėtė mėnyrė, nuk ėshtė e njėjtė se a flasim pėr interesin publik ( tė pėrgjithshėm, tė shumicės apo tė pėrbashkėt...) apo pėr interesin shtetėror/nacional; dhe kjo shumė shpejt mund tė ndodhė qė nė njė shtet interesat afatshkurtėra t'i prezantojmė si ato afatgjate dhe e kundėrta.
 
Si mund tė ruhet prona shqiptare nė BE nėse vlen qarkullimi i lirė i kapitalit, i mallrave dhe i njerėzve? Pėr shembull,  populli shumicė me anė tė mbivotimit nė Parlament e sjell ligjin pėr kufizimin e disponimit tė pronės shtetėrore. A mund disponimin e lirė mbi pronėn t’ia huazosh sektorit privat shqiptar? Kush mund tė garantojė se pronėn tuaj (pėr para tė majme) nuk do t’ia shitni tė huajve? Ēfarė garancish kanė pronarėt shqiptarė tė cilėt  nuk do tė sillen me kujdes me pronėn e tyre nė krahasim me tė huajtė?  A mundet mėnjanuar mundėsinė qė pronarėt vendas do tė kishin qenė mė pak tė kujdeshėm ndaj tė punėsuarėve sesa tė huajtė? A posedojnė mjaft mjete financiare shqiptarėt nė Maqedoni qė tė marrin pjesė nė blerjen e bankave apo ndėrmarrjeve me rėndėsi? Kush janė ata blerės? A mund tė vijė deri tek bartja e kapitalit tė ri nė Maqedoni, me anė tė tė cilit do tė hapeshin vendet e reja tė punės, do tė rritej produktiviteti, duke garantuar rritjen sa mė tė madhe tė shkallės sė rritjes ekonomike? 
 
Ndoshta elitave politike nuk u shkojnė kaq mirė punėt sa mezi presin organizimin e konferencės ndėrkombėtare donatore, mezi presin sasitė e reja tė kapitalit dhe ardhjes sė investitorėve tė huaj?  Dominon qėndrimi se ekonomia nė Maqedoni akoma mban fshehur potencialet e saja pėr rizhvillim?  Elitave politike nuk u mungojnė as fjalėt se akoma ekziston hapėsira pėr zhvillimin  nė fushėn e turizmit, ekologjisė, shėndetėsisė, kulturės, bankave dhe hazardimit? Ndoshta “interesi nacional i shqiptarėve tė Maqedonisė” paraqet vetėm njė frazė, me anė tė sė cilės disa prej “afaristėve politik” mundohen ta detyrojnė ta dėbojnė tėrė konkurrencėn  dhe tė mbeten “mbretėr nė labirintin e kotėsisė”? Ndoshta dikush gjatė kohėve tė fundit ėshtė munduar ta definojė apo ta revidojė interesin nacional tė shqiptarėve tė Maqedonisė? A mund ta definojnė “kush kujt i mėteket” apo vetėm “afaristėt ēlirimtarė” dhe ish-ushtarakė apo “afaristėt politikė” apo,  sė bashku,  pėr tė mirėn e tė gjithėve?
 
Vlera e shtegtimit
 
Interesi nacional apo shtetėror nė tė kaluarėn (pak a shumė gjatė periudhave tė ndryshme autoritare) tregohet si njė vlerė madhore, e ēuditshme, e paprekshme dhe e padiskutueshme, vlerė e fundit dhe si e pėrfunduar nė zhvillimin e saj gjeneriko-etimologjik. Duke qenė i karakterizuar si njė nocion i realizuar, nuk mund tė bėhej objekt studimi, por u shndėrrua pėr shqiptarėt nė ish-Jugosllavi dhe Shqipėri si tabu temė dhe ēėshtje e besimit apo “vlerė shtegtimi”. Ashtu qė interesi nacional/shtetėror gjatė kohėrave komuniste u definua me diktatin dhe diktaturėn e Partisė dhe megalomaninė e tė mėdhenjėve, duke u bazuar pėr nga njėra anė te konstruktet e shumta teorike dhe historike, dhe tek mekanizmat e shumtė me karakter represiv dhe ndėrkombėtar (lokale, “internacionale”...).
 
Nė demokraci,  interesi nacional/shtetėror definohet nė procesin e kompeticionit tė porosive tė ndryshme apo obcioneve politike, ku kanė pėrparėsi porositė apo obcionet e pėrditshme dhe praktike nė lidhje me prosperitetin, jetėn e lumtur dhe sigurinė. Ndoshta kundėrshtarėt e blerjeve tė disa ndėrmarjeve vendase prej tė huajve e vėrtetuan tezėn e tyre pėr procedurat demokratike tė qeverive qė quhen demokratike,  por qė nė realitet nuk paraqesin gjė prej fjalės demokratike? Apo mjetet e fituara prej shitjes sė "Telekomit" mė sė miri do tė pėrdoreshin pėr ekzaminimin e bashkėshtetasve apo hapjes sė vendeve tė reja tė punės dhe ikjes sė procesit regresiv dhe dekadencial tė militarizimit tė shtetit dhe shoqėrisė?
 
Nėse e perceptojmė argumentin se shqiptarėt nė Maqedoni deri nė ditėt e sotme (kuptohet,  pas shpalljes zyrtare tė  njėnashme tė tė gjitha veprimeve me karakter shtetformues nga elita politike maqedonase – pavarėsisė, kushtetutės etj.etj) nuk kemi mundur zyrtarisht ta shpallim interesin tonė nacional,  por jemi kėnaqur me apologjinė dhe ideologjemin e “realizimit” tė interesave tona pak a shumė brenda kontekstit jugosllav tė “vėllazėrim - bashkimit”, rolit prirės tė partisė komuniste dhe nė suazat e lėvizjes ndėrkombėtare punėtore dhe me shtesat e vetėqeverisjes socialiste dhe mbetjes jashtė blloqeve “imperialiste”. Le tė mundohemi ta pėrshkruajmė historinė politike tė shqiptarėve para vitit 1991 nė mėnyrė objektive dhe tė logjikshme, shumė rėndė do ta vėrtetonim tezėn, se shqiptarėt nė kėto krijesa artificiale shtetėrore kemi jetuar nė pajtim me interesat tona apo nė pajtim me vullnetin e shumicės sė kombit shqiptar – pėr nga ana tjetėr po ashtu ėshtė rėndė pėr ta vėrtetuar, se nuk kemi jetuar nė pajtim me mundėsitė tona.
 
Sot dhe nė tė ardhmen
 
Shqiptarėt nė Shqipėri patėn jetuar brenda regjimit komunist, i cili vendin e shndėrroi nė njė istikam dhe shpellė tė varfėrisė, moszhvillimit ekonomik dhe shkatėrrimit tė elementeve tė interesit nacional shqiptar. Te shqiptarėt nė ish-Jugosllavi ekzistonin mundėsitė reale akoma tė pashfrytėzuara, potencialet e ndrydhura, por para viteve tė nėntėdhjeta ato nuk mund tė vinin nė shprehje. Nuk mund tė afirmoheshin, sepse nuk ekzistonte askush qė do tė fillonte me procedurat pėr formimin e interesit nacional, ndėrsa aktivitetet e kėtilla qenė tė rrezikshme, tė ndaluara, sankcionuese, duke i marrė parasysh rrethanat objektive ndėrkombėtare, tė destinuara pėr  tė mos pasur sukses. 
 
Deri nė fillim tė viteve nėntėdhjetė nė Kosovė elita politike serbe e ndėrtoi njėrin prej kampeve tė fundit tė pėrqendrimit nė Evropė, ndėrsa nė Maqedoni elita politike maqedonase vazhdoi me politikėn diskriminuese dhe shkombėtarizuese deri nė ditėt e sotme. Si nė Kosovė, Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni akoma nuk kanė ndryshuar konditat apo natyra e ndryshimeve tė parapara nė favor tė interesit nacional shqiptar. Kjo zhagitje do tė zgjasė edhe njė kohė bukur tė gjatė,  pėrderisa elitat politike shqiptare do ta kuptojnė rėndėsinė dhe domethėnien qė ka sajimi dhe implementimi i strategjisė sė pėrbashkėt pėr realizimin dhe mbrojtjen e interesit nacional – kuptohet,  brenda procedurave dhe proceseve politike demokratike.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.