|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kur tė vegjėlit duan tė bėhen tė mėdhenj?!!!

 
 

 
10 shkurt 2004 / TN
 
Tė mėdhenjve u ka ardhur gjithmonė keq pėr tė vegjėlit. Dhe u vjen gjithmonė pse janė tė vegjėl. Vogėlsinė e tyre e pėrjetojnė me dhimbje. E zhurmėn qė e bėjnė tė vegjėlit, e kanė konsideruar dhe e konsiderojnė si njė krrokamė qė shfaqet dhe zhduket. Jo se pėrpiqen ta zhdukin vetė. Por atė krrokamė e zhduk opinioni, se e di se tė mėdhenjtė janė tė mėdhenj. Se e di se vetėm tė mėdhenjtė mund t’i kontribuojnė kombit nė tė gjitha fushat. Pėr tė vegjėlit, opinioni ėshtė i vetėdijshėm se ata s’kanė takat, as nuk dinė t’i ndihmojnė kėtij. Madje, nga padija, sado qė shpirti mund t’ua dojė kombin, i bėjnė dėm.
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ
 
Njerėzit e mėdhenj tė kombit e tė penės janė bėrė tė tillė, jo pse Zoti i ka krijuar tė mėdhenj, por ata tė tillė janė bėrė me punėn e tyre. Ata, madhėshtinė e vet, veē me punėn e tyre,  e kanė  arritur edhe pėr njė vyrtyt tjetėr: kurrė nuk janė marrė me njerėzit e vegjėl, tė cilėt duke iu penguar madhėshtia e tė mėdhenjve gjithmonė kanė bėrė pėrpjekje qė madhėshtisė sė tyre t’i dalin nė pritė me vogėlsinė e vet njerėzore dhe shpirtėrore. Duke vuajtur qė janė tė vegjėl pėrballė tė mėdhenjve, tė vegjėlit gjithmonė kanė sulmuar tė mėdhenjtė pėr gjėrat e vogla. Se tė vegjėlit ngjiten si rriqėrit pas vogėlsirave tė tė mėdhjenjve.
 
Ndėrsa tė metat e mėdha tė vetat kurrė nuk i kanė pasur parasysh. Sikur ato pėr ta kurrė nuk kanė ekzistuar. Edhe pse  pėr tė gjithė kanė qenė botėrisht tė njohura. Dhe, pikėrisht pėr t’i mbulur tė metat e veta tė mėdha, kanė atakuar tė mėdhenjtė. P.sh., nė fushėn kombėtare kanė pasur njėqind tė meta. Kjo s’u ka penguar, dhe kanė dashur tė nxjerrin tė meta tė tilla tek ata qė s’e kanė pasur asnjė tė tillė. Tė vegjėlit nė fushėn e letėrsisė, qė kanė krijuar vepra tė pavlera, kur kanė folur pėr letėrsinė, kanė trumbetuar mė tė madhe ndonjė tė metė fare tė vockėl nė veprat e nivelit tė lartė artistik tė shkrimtarėve tė mėdhenj.
 
Se tė vegjėlit shumė shpejt i hetojnė gjėrat e vogla. Pėr arsye se gjėrat e vogla ua mundėson t’i vėrejė mė shpejt se tė mėdhenjtė vogėlsia e tyre. Nė jetėn politike, ata qė s’ua mban mend kush kurrė ndonjė sukses politik, u gjuhen nė shpinė atyre qė kanė shėnuar suksese tė mėdha nė kėtė fushė. Tė vegjėlit, edhe kur rastėsisht marrin ndonjė post qė s’pėrputhet me vogėlsinė e tyre, sillen si mbretėr. Mė lehtė ėshtė tė flasėsh me kryetarėt e shteteve, se sa me ta. Se vogėlsia i bind se janė shumė tė mėdhenj. Po ashtu, edhe nė gazetari ndodh kjo: do hiq gazetarė, duke e parė se u mungon afiniteti pėr tė qenė tė nivelit tė gazetarėve tė mėdhenj, u turren atyre si qentė. Veē qė nuk bėjnė:
 
Ham!Ham! Pėr t’u bėrė tė mėdhenj, shpifin gjithēka. E bėjnė kėtė edhe pėr njė arsye tjetėr: kanė krijuar rrejshėm emėr nė gazetari, dhe sapo ta shohin se janė larg afinitetit tė tė mėdhenjve, ia nisin ham-hameve tė tyre pėr t’i eliminuar nga konkurrenca. Ham-hamet kurrė s’i ndalin. S’e qysh kur ia kanė nisur kėtij profesioni, shkallėve tė tij janė ngjitur me ham-hame.
 
Nė tė gjitha periudhat, me ham-hame janė mbajtur nė gazetari. Ham-hamet s’i ndalin, deri nė frymėn e fundit tė jetės. Siē nuk e ndalin as qentė turrin, kur  njerėzit ikin prej tyre. Kjo ngjet edhe nė shkencė. Edhe…Edhe nė vetė jetėn e pėrditshme. Prandaj, ndodh qė ai qė kurrė s’ia mban mend kush njė bėmė tė mirė pėr kombin(ose kush s’e ka vėnė kurrė nė shpatull tė pulės pėr kėtė ēėshtje)-ta atakojė rėndė kombėtarisht tjetrin, qė tėrė jetėn e ka vėnė nė shėrbim tė tij.
 
Ironike ėshtė kur antinjerėzori sulmon njerėzorin pėr tė panjerėzishėm. Kur antikombėtari e akuzon kombėtarin pėr antikombėtarizėm. Kur kiqletrari gėrmazet duke pohuar se posedon vlera tė larta artistike. Kur hiq politikani, thotė se ėshtė politikan, e ata qė janė tė dėshmuar, nuk dinė gjė…
 
Kur, me njė fjalė, askushat, duke dashur tė bėhen faktorė tė mėdhenj, ngjiten pas vogėlsirave tė tė mėdhenjve, dhe ato duan t’i bėjnė tė mėdha, duke u dhėnė epitete negative, sipas qejfit tė tyre, sipas mendjes sė tyre idioteske, pėr xhelozi etj. Mirėpo tė vegjėlit, sado qė duke dashur tė bėhen tė mėdhenj nė pėrpjekjet  e tyre pėr t’u marrė me tė mėdhenjtė, opinioni i mban mend hiq mė shumė se 24 orė. Dhe, pėr kaq kohė, do ta shprehė ohin e vet pėr mjerimin njerėzor tė tyre.
 
Pėr mjerimin shpirtėror tė tyre. Dhe qeshin me pėrpjekjet e tyre si me Don Kishotin. Tė kėtillėt, pėr opinionin mbesin donkishota, ashtu si janė nė tė vėrtetė. Kėtė tė vegjėlit nuk e dinė. Prandaj, pasi t’i sulmojnė tė mėdhenjtė, tė vegjėlit sillen si tė ishin edhe vetė tė tillė. Se tė vegjėlit nuk kanė asnjė fije ndėrgjegje, sepse nuk e masin fjalėn fare. Ofendojnė, denigrojnė…gjithēka bėjnė duke pandehur se opinioni do t’u thotė: “Aferim, valla, shkatėrruar e keni filanin!  Se edhe si shumė po shet mend. Si shumė po mendon se ėshtė atdhetar. Po, ju jeni sokola mali, bre! Pa ju nuk bėn atdheu, shkenca, letėrsia, gazetaria, politika…”. Presin e presin kot.
 
E s’u thotė kush. Se opinioni i njeh tė mėdhenjtė. Si i njeh edhe tė vegjėlit. Dhe, tė vegjėlve kurrė s’u jep rėndėsi se ēka thonė. Se e dinė se vogėlsia e tyre nuk i lė tė gjykojnė drejtė. Se e dinė se nuk kanė ndėrgjegje, dhe kjo nuk i lė ta pranojnė realitetin se tė mėdhenjtė janė tė mėdhenj. Tė mėdhenjve, opinioni gjithmonė ua vlerėson me respekt angazhimin e madh nė fushat ku kanė vepruar e veprojnė.
 
Tė vegjėlit nuk ndalen vetėm me kaq:  kur nuk i lavdėron askush pėr atakimet qė ia bėjnė tė mėdhenjve, mbledhen e me shpirtin e vogėl sa tė minit, i vazhdojnė hamhamet pėr tė mėdhenjtė. S’merret vesh kush hamamkos mė tepėr prej tyre.
 
Nė anėn tjetėr, tė mėdhenjtė vazhdojnė punėn, pa u marrė pėr asnjė ēast me tė vegjėlit. Se ata nuk janė edhe rastėsisht tė mėdhenj. Por, edhe janė tė vetėdijshėm se qentė nuk bėn bėn tė gjuhen me gurė kurrė, se humbin kohė dhe nuk e realizojnė misionin qė ia kanė parashtruar vetes nė tė gjitha lėmenjtė. Se tė mėdhenjt prej tė vegjėlve i dallon, veē puna, edhe vetėdija dhe shpirti.
 
Tė mėdhenjve u ka ardhur gjithmonė keq pėr tė vegjėlit. Dhe u vjen gjithmonė pse janė tė vegjėl. Vogėlsinė e tyre e pėrjetojnė me dhimbje. E zhurmėn qė e bėjnė tė vegjėlit, e kanė konsideruar dhe e konsiderojnė si njė krrokamė qė shfaqet dhe zhduket. Jo se pėrpiqen ta zhdukin vetė. Por atė krrokamė e zhduk opinioni, se e di se tė mėdhenjtė janė tė mėdhenj.
 
Se e di se vetėm tė mėdhenjtė mund t’i kontribuojnė kombit nė tė gjitha fushat. Pėr tė vegjėlit, opinioni ėshtė i vetėdijshėm se ata s’kanė takat, as nuk dinė t’i ndihmojnė kėtij. Madje, nga padija, sado qė shpirti mund t’ua dojė kombin, i bėjnė dėm. Se nuk dinė. Zoti i mėshiroftė edhe tė vegjėlit! Sė paku, qė t’ua zgjojė vetėdijen qė ta kuptojnė se janė tė vegjėl. Shumė tė vegjėl pėrballė tė mėdhenjve…                  


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.