|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Trauma e qeverive

 
 

 
10 shkurt 2004 / TN
 
Nga Miranda HAXHIA
 
Njė herė moti, dyshimi dhe vullneti pėr tė thėnė tė mirėn ishte i keq. Ēfarė dyzimi fatal, ēfarė kohė dyfytyrėsie! Sheh gėzimin njerėzor dhe tė vjen turp qė e sheh, sheh hidhėrimin dhe pikėllimin njerėzor dhe u dėshiron njerėzve gėzim. Tundohesh tė ndash me ta gėzimin, e ndjen veten nė faj  pėr njerėzit e privuar dhe i urren tė tjerėt pėr mungesi shpirti. Krimineli i zbehtė tani del me gėrma tė mėdha nė faqen e parė tė gazetės. Sapo hap sytė njeriu sheh dhe mbėrthehet nga trauma e vrasjes, vetvrasjes, lajmit qė tė pėrēon indikatorė tė rrezikshėm nė kujtesė.
 
Pėrfytyrimet e zbehin mė pas njeriun dhe ai bėhet i denjė pėr njė veprim. Mė tej, si do ta durojė veprimin, si t’ia vėrė emrin kėtij veprimi, si vlerė apo si antivlerė, si drejtėsi apo padrejtėsi, si drejtpeshim apo hakmarrje ordinere, kjo ėshtė njė e pashkruar, ėshtė njė proces i cili me dhe pa vetėdije po pėrcillet shtresė mė shtresė duke rrezikuar precedentin e normales mbi kėtė  fenomen jonormal. Duke zmadhuar efektin e njė prostitute prej mishi e gjaku, njerėzit harrojnė se tė gjithė janė nėn efektin e perqeshjes dhe talljes nga njė tjetėr lloj prostitute, abstraksion rrėnqethės, me permasa tė paimagjinueshme, me fytyrė  tė paperceptueshme, por qė duke u zvogėluar mėnyra si ajo ngjizet nė jetėn e Shqipėrisė, nderohet, respektohet, i thuren lavde dhe i bėhen ndere sikur tė ishte kupola e ndershmėrisė.
 
Kjo ėshtė politika dhe apolitika, kjo ėshtė vallja, ku luajnė si tė marrė deri sa djersijnė tė njėjtėt njerėz; dalin nga loja sapo lodhen pak, rihyjnė sėrish pasi kanė marrė fuqi. Uff! Shumė pak kulturė, shumė pak analizė, koment, shumė pak jetė nė pėrballjen e parė tė ditės, sikur tė ishim mbledhur nė njė kafaz eksperimentues ku vihen nė provė qeveri, ministra sikur tė ishin minj tė bardhė laboratori. Kur kalon prova e parė eksperimentet kryhen edhe mbi njerėzit e varfėr,  duke i pėrdorur si termometra pėr tė matur temperaturėn e harresės apo tė faljes. Dhe nė fund tė fundit janė po ideatorėt e eksperimentit makabėr qė vet falin, vet risjelllin, vet shtyjnė, vet pėrēmojnė. Gjithēka nė njė rreth vicioz: marr- jap; flirt- demaskim – dashuri – tradhėti- bashkėjetesė – azil, duke i dhėnė pamjen mė tė veēantė dhe mė origjinale politikės shqiptare e cila i ndėrron fytyrat dhe postet sikur tė ishin rroba qė i pėrshtaten modės. (po tė ishin gra, do mendoja se Angjeli, Fino etj.,kanė qėnė ca muaj me leje – lindje. Do ishte mė e lehtė pėr tė besuar ruajtjen e postit?!)
 
Mbetesh e trullosur nga zhurma e njerėzve tė mėdhenj, ministra, sharlatanė, politikanė, gaztorė e tragjedianė, pickohesh nga thumbat e tė vegjėlve qė zhgarravisin me pasion e plot epsh paditurie shkarrashkrime e bukurshkrime  pėr njė parti a pėr njė qeveri, kur tė gjithė e dimė qė edhe pema e heshtur nuk ka mė shumė gjethe  qė bien nė vjeshtė e rilindin nė pranverė, sa ministra puthen e urrehen nė Shqipėri brenda njė stine. Plot me miza tregu ėshtė mbushur Shqipėria, pikėrisht, aty, ndihet zhurma mė e madhe e komedianėve tė mėdhenj dhe zhuzhurima e roitja e mizave helmuese, duke krijuar perversitetin poltik mė precedent, njė megallomani e shoqėruar nga mbipesha e krruajtja nė lėkurė pėr shkak tė sėmundjes tipike shqiptare le e rritur nė Shqipėri me emrin e pavaksinuar “sahanlėpirės”.
 
Tė gjithė flasin, ulėrasin, bėrtasin, dinjitet mė shumė ka mali. Tė gjithė duan tė arrijnė fronin, sikur mbi fron tė qe ulur vet lumturia! Shpesh mbi fron ulet balta – madje shpesh froni qėndron mbi baltė. Njerėzit i ka lodhur kjo “luftė”, e tani nuk mbetet gjė tjetėr veē lodhjen t’ia vėnė nė shėrbim njė “plaku Mere” tė ri  i cili pasi shkėrrmoqi nga tufa e tij e tespijeve njė kokėrr, dy kokrra duke i hedhur tej me zėmėrim, ngrihet dhe i kėrkon poshtė sofrės, poshtė dyshemesė tė cilėn e ka shkelur me kėmbė.
 
Ēdo tė rrotullojė nė aritmetikėn e tij nėse tespijet do tė ēthuren njė nga njė? Ato kokrra janė tė sė njėjtės formė, tė sė njėjtės ngjyrė dhe kanė tė njėjtėn madhėsi birre pėr tė mbajtur fillin e shtetit., nė kėtė shtet ku vetvrasja e ngadaltė e tė gjithėve na quhet jetė. Tė quash kulturė grabitjen qė bėn, tė vjellėsh vrerin e ta gėlltisėsh pėrditė e nga njė ēikė tė patretur, tė fitosh pasuri duke harruar qė bėhesh i varfėr nė shpirt, tė duash pushtet dhe para sė gjithash tė kėrkosh “ēelėsin anglez” tė pushtetit, parąnė, do tė thotė tė jesh i tepėrt, tė jesh impotent, tė kacavirresh si majmun bashkė me tė tjerėt e tė biesh shpejt nė baltė e nė humnerė.
 
Tė festosh 5 majin nė Amsterdam, tė  luash me kujtesėn e njerėzve duke ua servirur si lojė me zara 28-ėn dhe 29 Nėntorin, tė jesh i pandjeshėm ndaj kėngės sė romėve tė zbathur analfabetė e tė harruar barrakave, tė mos e dish sa e ka pensionin njė fshatar, tė  lėsh mėnjanė diturinė e tė karrakatinosh shkollat, tė fyesh mėsuesin dhe tė pish dolli me bosin barkmadh e shoferin matrapaz, do tė thotė tė harrosh se njė ditė ishe dhe ti i thjeshtė si tė gjithė, se njė ditė do tė jesh dhe ti i thjeshtė si tė gjithė.
 
Kėtu nga dita nė ditė duket sikur po luhet loja  “hodha njė letėr m’u nė postė…” kush e ka rradhėn? Zjen dhe lėvrin tregu me miza. Ndėrsa jeta ėshtė tjetėr  gjė. Jeta ėshtė nė portin e pėrbaltur tė Durrėsit qė i tregon atyre qė s’na njohin se ku po shkelin, nė gardhe dhe kortezhe lypėsish mjeranė; jeta ėshtė nė kufirin e pėrbuzur ku enden tė mjerėt emigrantė e tallen me ta edhe ca monitorė qė prishen gjithmonė, sapo shohin shqiptarė. Jeta ėshtė nė punėn e pastėr dhe erė djerse tė njeriut tė mirė. Ku ti dijė kėto ai qė u gdhi sot ministėr? Ai rrugėn e merr gjithmonė me avion, nuk fle nė poltronat e tragetit, nuk shtyhet nė kilometrat e Kakavijės. Ku ti dijė kėto ministri qė sapo e la njė post? Ai nuk ka kohė tė numėrojė e tė artikulojė  aftėsinė e tij e cila, sepse nuk ishte aq sa duhej u la pėr ca kohė mėnjanė. Sapo ky X tė tresė ca dhjamra, e tė mėsojė sėrish tė puthė me puthje ariu, do t’i thirret pėrsėri emri pėr ndonjė post tė ri.
 
Kjo ėshtė loja. Nuk ėshtė pjekje gėshtjenjash, nuk ėshtė as korrje gruri, ėshtė futboll mbi kokat e njė populli tė varfėr, ėshtė biznes mbi “tė madhėrishmet” antivlera. Njerėz tė mirė e tė thjeshtė tė mbledhur strukur rreth sobės sė ftohtė, tė shndrruar nė shitės tė njeri- tjetrit, tė harruar e tė stėrharruar, me ngjyrė dhe pa ngjyrė, vrasės dhe vetvrasės, ordinerė dhe klasikė, veteranė e tė palindur akoma, nėse doni tė mos asfiksoheni nga fryma e qelbur,  thyejeni xhamin e dritares e dilni jashtė kėsaj retorike sharlatane qė ju pėrplaset ēdo ditė nė fytyrė nė formėn e miliardierit dhe puthadorit, nė formėn e druvarit dhe halabakut, nė formėn e artistit dhe servilit, nė formėn e njeriut dhe kafshės me fytyrė njeriu.
 
Si kudo edhe Shqipėria  rrotullohet rreth vlerave tė reja,  nė mėnyrė tė padukshme, sepse ndėrsa politika vallėzon, Kadareja shkruan, ndėrsa makinat ndėrrojnė pronarė, Mimoza Ahmeti e Luljeta Lleshanaku kanė lėshuar britmėn e kushtrimit pėr mosvdekjen e gruas, ndėrsa kostumet kalojnė nga dopio-petė nė mono- petė, Kujtim Ēashku e ka pėrfunduar filmin  ri, ndėrsa rreth komedianėve tė politikės rrotullohet fama, njė picirruke e vockėl e ka mėsuar tashmė kėngėn “Pėr ty Atdhe!”, sepse kėshtu e ka kjo botė.
 
Nga ambicja e keqe vuajnė ministrat e traumatizuar, tė gjorėt vet diagnozėn nuk e dinė, pasi kurrė nuk zbresin nga fronet, kurrė nuk i lėnė lamtumirėn njė zyre, veē “do shihemi sėrish!”, pasi edhe nėnėn e vet e pėrmallin nga celulari. Janė shndrruar nė dhoga dėrrase tė lyer me vernik e tė brejtur nga krimbat, syvėngėr qė fshihen pas zhurmės sė fjalės dhe vuajtjes sė njerėzve. Plot me palaēo dhe gaztorė eshtė mbushur tregu – si nė festė karnavalesh.  kėta shtiren si  heronjtė e ditės. Janė tė panumėrt kėta tė poshtėr, kėta xhuxhė tė politikės po sa e sa ndėrtesa krenare janė shkatėrruar veē nga pika shiu dhe nga barėrat e kėqija.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.