|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

SPEKTATORI POLITIK

 
 

PSE NANO SE KUPTON DEMOKRACINĖ?!

 
 

 
10 shkurt 2004 / TN
 
Besnik MIRDITA
 
Nuk mund tė pohoj se Fatos Nano nuk e kupton politikėn, edhe pse gjatė mandatit tė  tij tė deritashėm (1997-2004) ajo mund tė matet vetėm njė ZERO TĖ MADHE ngase nuk ka dhėnė asnjė fryt tė dobishėm nė rimėkėbjen e Shqipėrisė as nė planin ekonomik tė zhvillimit tė reformave, as nė atė politik tė instalimit tė sistemit demokratik pluralist sipas standardeve tanimė tė kėrkuara tė Bashkimit Evropian(BE). Kjo ėshtė njė nga shkaqet kryesore pse premieri i Shiqpėrisė parapėlqehet ta braktis postin e tij (natyrisht, tė ėmbėl dhe tejet lukrativ ) sa mė parė tė jetė e mundur, aq mė mirė do tė jetė pėr tė, dhe pėr tėrė  Shqipėrinė.
 
1.Etika dhe politika
 
Premieri Fatos Nano, duhet ta ketė kuptuar se nuk ka politikė pa etikė, dhe nuk ka politikė pa rezultate konkrete. Pėr mė tepėr, Nano (ndoshta) ka harruar mėsimet e klasikėve tė marksizmit, se pa socializėm nuk ka demokraci, dhe pa demorkaci nuk socializkm (Roza Luksemburg). Mirėpo, kėtė nuk do ta shkoqisim mė tej, sepse ky definicion ėshtė antipod me socializmin e rremė  surrogat me primesa serbo-rusofile, dhe me profilin e definuar tė  socialistėve “renegatė modernė”  tė Fatos Nanos, tė cilėt demokracinė e kanė kuptuar vetėm si “hobi” pėr ta plaēkitur dhe pėr ta varfėruar popullin dhe shtetin nė maksimum, si dhe pėr tė rrėnuar kėshtu, nė esencė pėrmbajtjen e vlerave demokratike  si nė kuptimin e ngushtė, ashtu dhe nė atė tė gjerė,  kombėtar dhe ndėrkombėtar.
 
Si konkluzion, konsiderojmė se kėto observime elementare, qė kanė tė bėjnė me kriteret dhe parimet e moralit, tė politikės, tė demokracisė, qė ndėrlidhen drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi me interesat jetike tė popullit dhe tė shtetit shqiptar, duhet t’i ketė marrė nė konsideratė me kohė edhe etika e politikės dhe ndėrgjegja kombėtare  e premierit Fatos Nano. Pėr ndryshe, ēdo vonesė dhe tekanjozitet i injorimit tė mėtejmė tė kėrkesave demokratike paqėsore tė PD-sė nga ana e politikės rigjide dėshtuese e nanoizmit,  ekziston frika se, do tė paraqitėn “ditė tė stuhishme” nė scenėn politike tė  socializmit tė improvizuar tė tipit lindor ruso-serb tė Fatos Nanos. Mirėpo, shfaqja e ēfarėdo pasoje me pėrmasa rrezikimi tė jetės sė qytetarėve, si pjesėmarrės tė protestave paqėsore demokratike nga ana e opozitės, ajo do tė “regjistrohet” nė konton e ēmimit tė pagesės sė qeverisė sė Fatos Nanos.
 
2. Protestat paqėsore dhe “kėrbaēi socialist”
 
Fatos Nano, si “foshnjė”, pėrkatėsisht si produkt i socializmit revizionist  bolshevik-restaurues krushovian dhe i socialimperializmit serbotitist, duhet ta ketė ditur, se organzimi dhe mbajtja e protestave tė opozitės, tė prira nga PD-ja e Sali Berishės, janė njė nga format mė elementare tė demokracisė nė botė. Thyerja e tyre me forcė, duke pėrdorur “tytat” e kallashnikovkve serbo-krushovianė nga ana e policisė hibride tė regjimit mafioz dhe antidemokratik tė kryeministrit Fatos Nano, dėshmon se ky nuk e ka ndėrmendė tė braktisė postin e tij, pa pėrdorur forcėn dhe dhunėn ndaj protestuesve paqėsorė tė Partisė Demokratike, pėrkatėsisht tė tė gjithė bashkėpjesėtarėve tė tye tė opozitės shqiptare.
 
Ky “potez politik” i kryeministrit  tė qeverisė sė Shqipėrisė, pa dyshim do ta rikthejė Shqipėrinė nė kaosin e ngjarjeve tė vitit 1997 (janar-shkurt), kur populli dhe Shqipėria u viktimizua si rrjedhim i daljes nė skenė tė bandave kriminale, tė ashtuquajtura “komitete tė shpėtimit” tė socialistėve fantazmė tė Fatos Nanos dhe klikės sė tij prosllave, qė me ndihmėn dhe me instruktimin e agjenturave serbe, greke, ruse dhe malazeze, e permbysen me dhunė dhe terror pushtetin popullor demokratik tė Sali Berishks. Ky ishte, dhe tani kshtė i vetmi “sukses politik, kombėtar dhe ekonomik e reformist” i qeverisė marionete antidemokratike dhe antishqiptare tė Fatos Nanos.
 
Perveē pėrēarjes sė Shqipėrisė “veri-jug”, ku pakica nė krye me nanoistėt, duke pėrdorur kėrbaēin dhe kallashnikovin, dhunėn, kontrabandėn me njerėz dhe me pasurinė e popullit dhe tė shtetit, ajo po vepron pas shpine me politikėn ruse, serbe, malazeze dhe greke e maqedone, qė me ēdo kusht t’i bllokojė proceset demokratike nė Kosovė, nė Kosovėn Lindore, nė Malėsinė e Mbishkodrės dhe nė Iliridė, qė shqiptarėt e atjeshėm t’i lėrė edhe mė tej nė mėshirėn e ligjeve segreguse kolonialiste tė Malit tė Zi, tė Serbisė dhe tė Maqedonisė. Edhe mė shkurt e shqip pa “tredhur miza politike” tė “Programit reformist-kombktar-demokratik” tė Qeverisė sė ashtuquajtur socialiste-hibriditet fund e krye sllav tė Fatos Nanos, “cingarja” po bie pėr atė qė ka veshė  e sy, shko Fatos Nano atje ku e ke vendin: nė ėklubet e biznesitė personal, grupor  dhe provincial ballkanik me parashenjė tė “socializmit” made in Serbia, Mali i Zi, Maqedonia dhe Greqia, tė mbėshtetura dhe tė “krehura” si gjithmonė nga Rusia.
 
Shko, Nano, shko, sa nuk tė ka zėrė “vapa”, sikurse Nikollaj Gaushesėun, Idi Aminin, Eduard Shevernadzen, Pol Potin dhe Slobodan Milosheviqin etj. Shko, se me Ty, dhe kamarilėn sunduese progreke dhe proserbe nė pushtet  nuk do tė ketė kurrė Shqipėri shqiptare, as demokratike e as pėrparimtare, por vetėm pėrēarje, djegie, viktima dhe varre sikurse nė vitin 1997, kur me ndihmėn e armiqėve tė Shqipėrisė (Serbisė, Malit tė Zi, Greqisė e Rusisė “socialiste”) sikurse dikur Ahmet Zogu e Esad pashė Toptani, e dogje Shqipėrinė nė udhkėryqin e saj historik tė tė fillimit tė demokracisė.
 
Shko, Nano, se ti je shkaktari i tė gjitha tė kėqijave, tė cilat tani e kanė rrėzuar pėrdhe Shqipėrinė!

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.