|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Recension

 
 

NJĖ LIBĖR I RI PĖR HIMAREN: HIMARA - NĖ DRITĖN E TĖ DHĖNAVE HISTORIKE, GJUHĖSORE DHE ETNOLOGJIKE

 
 

 
   
9 shkurt 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Auori:      RAMI MEMUSHAJ
Titulli:      HIMARA - NE DRITEN E TE DHENAVE HISTORIKE, GJUHESORE DHE
ETNOLOGJIKE.
Formati:  14 x 20 cm.
ISBN:      9992727 1 797 1
Faqe:      206.
Ēmimi:    500 leke (4 euro)
 
Sapo ka dale ne qarkullim njeliber i ri per Himaren, krahinen shqiptare ne bregdetin e jugut te Shqiperise, e cila zuri nje vend qendror ne ngjarjet e tetor-nentorit te vitit te kalur ne jeten politike shqiptare, me rastin e zgjedhjeve vendore.
 
Ky fakt, por jo vetem ku, ka zgjuar nje interes akoma me temadh per shume njerez per te ditur diēka me shume per Himaren dhe banoret e saj.
 
Duke qenė se aleati mė i madh i armiqve tė kombit tonė, shprehet autori i librit ne parathenien e librit, nė pėrpjekjet pėr tė na pėrēarė e pėr tė na larguar nga njėri-tjetri ka qenė kurdoherė padituria, pėr tė shpėrndarė mjegullėn e paragjykimeve  dhe tė mėtimeve pa baza historike ndaj Himarės, jane bere pėrpjekje nė kėtė libėr tė ndriēohen prejardhja e himarjotėve, vendi i saj nė Labėri, lidhjet tradicionale e historike me krahinat fqinje dhe ēfarė e dallon atė prej tyre.
 
Edhe me gjere ne liber jane trajtuar problemet e pakicave dhe etnive, llojet e tyre, deshmite historike per krahinen e Himares si pjese e Kaonise (ilireve), statusi i saj ne kohen e sundimit romak, bizantin; statusi i saj ne Arberi, Laberi, lidhjet fetare dhe lidhjet e tjera te brendshme tradicionale etj. Nje kapitull i veēante i kushtohet ēeshtjes nese ka pakica ne Himare, migrimit dhe shtresace te huaja kulturore, mitologjise dhe besimit, dokeve, zakoneve, folklorit etj. Gjithashtu, autori merret edhe me emrat e
 
njerezve dhe vendeve, gjuhen e himarjoteve, te folmen shqipe dhe greke te Bregdetit te Siperm, si dheme problemin e pakicave gjuhesore ne Himare.
 
 
Parathenie nga Rami Memushaj
 
Pamjet televizive nga zgjedhjet vendore tė tetorit qė shkoi nė qytetin e Himarės na lanė tė gjithėve njė pėrshtypje tė pakėndshme. Ai manifestim antishqiptar, ku dikush pozonte para kamerave me flamurin grek e dikush shante nė njė shqipe tė pastėr atdheun e vet, Shqipėrinė, ishte me tė vėrtet acarues. Por kjo nuk ėshtė hera e parė qė nė Himarė ndodhin skena tė tilla. Pavarėsisht nga ajo se janė shfaqje tė ēastit apo tė kurdisura, nė thelb, ato flasin pėr njė ftohje tė himarjotėve me shtetin e tyre. Ky tėhuajėsim i ka rrėnjėt nė dėshtimin e politikave tė shtetit kombėtar tė djeshėm dhe tė sotėm ndaj vendit dhe ndaj kėsaj krahine. Pakėnaqėsitė ndaj shtetit janė gjė e natyrshme, por nė Himarė, ndryshe nga pjesa tjetėr e Shqipėrisė, qarqe tė caktuara po i nxitin dhe po i shfrytėzojnė kėto pakėnaqėsi pėr qėllime tė mbrapshta.
 
Pas jehonės qė patėn nė vend ngjarjet e tetor–nėntorit 2003 nė bashkinė e Himarės, nuk janė tė paktė ata qė duan tė dinė diēka pėr Himarėn dhe pėr banorėt e saj. Pikėrisht, kėto ngjarje dhe ndjenjat qė ngjallėn ato tek njerėzit e thjeshtė, mė shėrbyen si nxitje t’i vihesha punės pėr shkrimin e kėtij libri, nė njė pėrpjekje pėr tė treguar identitetin e himarjotėve.
 
Aleati mė i madh i armiqve tė kombit tonė nė pėrpjekjet pėr tė na pėrēarė e pėr tė na larguar nga njėri-tjetri ka qenė kurdoherė padituria. Kėshtu ka ndodhur nė tė kaluarėn, kėshtu po ndodh, pėr fat tė keq, edhe nė ditėt tona. Shembujt e kėsaj injorance janė tė shumtė dhe vijnė nga tė gjitha krahėt e shtresat e popullsisė. Ato i shohim tek i riu qė shqyhej para kamerės duke thirrur shqip: «Shqipėria ėshtė Alkaeda!»; te vajza e re mbuluar me flamurin grek; tek ai burri i pjekur i lyer me bojė pėr t’i dėshmuar Greqisė dhe botės “terrorin” e shtetit shqiptar; te qytetari shqiptar qė, pėr tė pėrfituar njė trajtim tė veēantė prej shtetit grek, thotė dhe e beson vėrtet se ėshtė vorioepirot; te besimtari ortodoks qė vėllezėrit myslimanė, me tė cilėt ėshtė i lidhur me njė mijė fije, i pėrbuz dhe i sheh me mosbesim; te politikani qė kundėrshtarin e vet nga Himara apo nga Jugu e quan grek.
 
Pėr tė shpėrndarė mjegullėn e paragjykimeve tė tilla dhe tė mėtimeve pa baza historike ndaj Himarės, jam pėrpjekur tė ndriēoj prejardhjen e himarjotėve, vendin e saj nė Labėri, lidhjet tradicionale e historike me krahinat fqinje dhe ēfarė e dallon atė prej tyre. Qėllimi ėshtė t’u tregoj lexuesve tė thjeshtė, qė nuk kanė mundėsi tė thellohen nė libra e shkrime historike, sidomos himarjotėve tė trullosur nga propagandat fetare dhe shoviniste, tė vėrtetėn pėr Himarėn. Po, njėherazi, dua t’u jap njė pėrgjigje edhe atyre qarqeve qė pėrpiqen ta paraqitin Himarėn si pakicė greke. Se sa ua kam arritur kėtyre qėllimeve, kėtė ia lė nė dorė lexuesit ta gjykojė. Ajo qė mund tė them, ėshtė se e kam shkruar kėtė libėr me njė ndjenjė tė thellė dashurie pėr Himarėn, tė trashėguar nga prindėrit tanė dhe tė forcuar nga njohjet dhe miqėsitė me himarjotėt gjatė viteve tė shkollimit e tė punės.
 
Pėr pėrgatitjen e librit jam mbėshtetur nė dokumente tė botuara dhe nė burime arkivore, nė njė literaturė pak a shumė tė pasur historike e gjuhėsore, nė folklorin e botuar tė krahinės, po edhe nė materiale gojore tė mbledhura prej meje dhe prej tė tjerėsh nė fshatra tė Labėrisė. Njė ndihmė veēanėrisht tė ēmuar mė ka dhėnė me materialet e tij pėr Himarėn mbledhėsi i palodhur i traditės gojore tė Labėrisė, studiuesi Bardhosh Gaēe, tė cilin gjej rastin ta falėnderoj thellė nga zemra pėr bujarinė e treguar.
 
Te tjera per Himaren
 
Ndarja e Shqipėrisė midis Greqisė dhe Sėrbisė ėshtė formuluar si platformė politike e kėtyre dy shteteve qysh mė 1844, nė programin grek tė “Megali-Idesė” dhe nė “Naēertanien” e ministrit sėrb Ilia Garashanin. Por mėtimet greke mbi trojet shqiptare ishin nyjėtuar qė pa mbaruar lufta pėr pavarėsinė e Greqisė, kur njė nga krerėt e atėhershėm deklaronte se «kufiri veriperėndimor i Greqisė duhej tė ishte lumi i Vjosės» . Pasardhėsit e tyre shkuan edhe mė tej, duke shpallur se «Shqipėria fillon pėrtej maleve veriore tė Epirit, nė qoftė se kėto fillojnė nga Vjosa ose Shkumbini», se «Epiri ėshtė njė vend thjesht grek qė i ėshtė njohur shtetit grek nga shumė shtete dhe nga njė traktat evropian.»
 
Pėr t’u dhėnė njė mbėshtetje mėtimeve tė tyre, qarqet shoviniste greke dhe profesorėt nė shėrbim tė tyre janė pėrpjekur tė falsifikojnė historinė dhe tė dhėnat e autorėve tė vjetėr mbi Epirin, duke e paraqitur kėtė si krahinė krejt helene, tė banuar nga fise greke, dhe si njė pjesė tė pandarė tė Greqisė , si dhe tė falsifikojnė tė dhėnat pėr popullsinė greke tė Epirit, duke i numėruar pėr tė tillė edhe ortodoksėt shqiptarė. Shtypi grek, nga ana e vet, nga gjysma e dytė e shek. XIX e kėndej shpėrtheu njė fushatė tė tėrbuar kundėr shqiptarėve. Edhe mė tė papėrmbajtur u bėnė shovinistėt grekė nė synimet e tyre ndaj kombėsisė shqiptare nė fillim tė shek. XX., kur nė mitingje e nė shtyp bėheshin hapur thirrje «pėr tė zhdukur nga faqja e dheut Shqipėrinė», pėr ta shuar «nga hartat gjeografike, duke e zėvendėsuar me emėrtimin kombėtar Epir» . Kjo konstante e pandryshuar e politikės greke ndaj Shqipėrisė i ka sjellė vendit tonė humbjen e njė pjese tė mirė tė trojeve tė veta, shumė luftėra, shkatėrrime e mjerime.
 
Pėrpjekjet pėr aneksimin e tė ashtuquajturit Vorio-Epir, grekėt i nisėn qysh para Lidhjes sė Prizrenit. Sipas njė diplomati francez tė asaj kohe, qeveria greke kishte filluar tė punonte pėr tė pėrgatitur kushtet pėr bashkimin e Epirit me Greqinė, duke krijuar komitete dhe duke dėrguar agjentė nė Epir, tė cilėt punonin «pėr tė ushqyer frymėn pėr qėndrime qė tė mundin, kur ta lejojnė rrethanat e favorshme, pėrmbushjen e kėsaj dėshire» . Kėto pėrpjekje morėn trajtėn e aksioneve ushtarake para dhe veēanėrisht nė prag tė Kongresit tė Berlinit. Qeveria greke mendonte tė zbarkonte trupa nė Himarė, me qėllim qė tė provokonte njė kryengritje prapa kufirit pėr ta shkėputur nga trungu mėmė zonėn nga Himara nė Delvinė dhe pėr ta bashkuar me Greqinė. Pėr kėtė, nė gusht 1877, u dėrgua fshehurazi nė Himarė njė agjent, qė u takua me kapedanėt e Bregdetit dhe u pėrpoq t’i bindte tė lejonin zbarkimin e njė kontigjenti grek nė Skalomė tė Qeparoit. Por qeparotasit i thanė njeriut tė grekėve se himarjotėt nuk do tė linin kėmbė greku tė shkelte nė brigjet e tyre.
 
Kjo i detyroi grekėt ta zhvendosnin aksionin e tyre nė Sarandė, ku, mė 24 shkurt 1878, zbarkoi njė forcė prej 800 “vullnetarėsh”, e cila zuri fshatin e Lėkurėsit . Ky aksion u thye nga ushtria turke dhe forcat shqiptare tė prefekturės sė Gjirokastrės, ndėrkohė qė popullsia e fshatrave tė krishtera tė pellgut tė Delvinės, tek e cila grekėt kishin mbėshtetur shpresa tė mėdha, qėndroi nė pėrgjithėsi pasive, siē e pohojnė dhe vetė autorėt grekė.
 
Por atė qė nuk mundi ta bėnte me bandat e andartėve, Greqia e arriti me ndihmėn e Fuqive tė Mėdha, tė cilat nė Kongresin e Berlinit pranuan t’i jepnin asaj toka shqiptare pėr tė bėrė njė shtet tė madh grek, qė tė mund tė pėrballonte Turqinė. Me vendimet e kėtij Kongresi, Greqia mori mė 1881 njė pjesė tė trojeve tona jugore, qė pėrfshinte qytetin e Artės me rrethina.
 
Njė pjesė tjetėr tė tokave shqiptare Greqia e gllabėroi gjatė Luftės Ballkanike, kur ushtritė e saj mėsynė nė njė vijė tė gjerė qė shkonte nga Llogaraja deri nė Pogradec. Ndėrsa trupat greke po i afroheshin Janinės, mė 19 nėntor 1912, ushtri tė rregullta e andartė, nėn komandėn e majorit himarjot Spiro Milo, zbarkuan nė Himarė. Qėllimi ishte tė merrej pjesa veriore e tė ashtuquajturit Vorio-Epir, dhe kėshtu copėtimi i Shqipėrisė tė bėhej njė fakt i kryer. Mirėpo nė frontin e Himarės forcat greke u gozhduan nė vend nga qėndresa e vullnetarėve shqiptarė tė Lumit tė Vlorės dhe tė Kurveleshit, por edhe nga ndikimi i patriotėve himarjotė, qė nuk donin konflikt me kėto krahina , ndėrkohė qė nė frontin e jugut ato pėrparuan drejt Janinės, tė cilėn e morėn nė mars 1913, duke arritur nė kufijtė e sotėm shtetėrorė.
 
Grekėt nuk mbetėn tė kėnaqur, por u pėrpoqėn qė pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė sė Jugut ta merrnin nė Konferencėn e Paqes nė Paris. Nė memorandumin qė i paraqiti kėsaj Konference nė dhjetor 1918, kėrkesėn pėr territoret e mbetura tė “Epirit tė Veriut” Greqia e mbėshteste nė kriterin fetar. Memorandumi e paraqiste popullsinė ortodokse tė rretheve Korēė e Gjirokastėr si shumicė dhe atė myslimane si pakicė dhe, sipas tyre, duhej qė edhe popullsia myslimane tė bashkohej me Greqinė, pasi nuk do tė ishte e drejtė qė «njė pakicė mė pak e qytetėruar tė shtronte e tė sundonte njė shumicė me njė qytetėrim mė tė lartė».
 
Meqė Konferenca e Paqes i njohu Shqipėrisė kufijtė e vitit 1913, qė nuk mund tė ndryshoheshin mė me forcėn e armėve, shteti grek vuri nė veprim mjete tė tjera, si elementėt grekomanė nė zonat e minoritetit apo nė fshatra grekofone. Mė 1920, me largimin e garnizoneve italiane nga Himara, kėta elementė grekomanė shpallėn sėrish “autonominė», duke krijuar edhe njė “komitet administrativ”, nė krye tė tė cilit u vu Niko Milua, i vėllai i Spiro Milos.
 
Ushtritė greke i shkelėn sėrish tokat shqiptare tė Jugut, kur, nė ndjekje tė trupave fashiste italiane, nuk u ndalėn nė kufirin shtetėror, por e vendosėn vijėn e frontit pikėrisht aty ku kalon kufiri famėkeq i Vorio-Epirit tė tyre, duke treguar me kėtė se nuk kishin hequr dorė nga planet e vjetra. Por zhvillimet e mėtejshme tė luftės dhe rreshtimi i shqiptarėve nė anėn e koalicionit antifashist ua dogjėn planet.
 
Me shembjen e regjimit komunist, shpresat e venitura tė qarqeve shoviniste greke pėr aneksimin e Shqipėrisė sė Jugut janė ngjallur sėrish. Gjatė gjithė kėtyre 13 vjetėve qė nga hapja e Shqipėrisė, qeveritė e Athinės po punojnė pėr zbatimin nė Himarė dhe nė trevat e jugut qė Greqia i quan Vorio-Epir, tė njė plani me pasoja tė rrezikshme pėr qetėsinė dhe stabilitetin e vendit. Disa nga pikat e kėtij plani shovinist, qė po zbatohet nė dritėn e diellit dhe nė sytė e Bashkimit Europian, tė OSBE-sė dhe tė institucioneve tė tjera tė Europės sė Bashkuar, madje edhe me paratė e taksapaguesve europianė, tashmė janė bėrė tė njohura.
 
Kėsaj here, pėr arritjen e synimeve tė vjetra, grekėt po pėrdorin kishėn, paratė dhe ekspansionin ekonomik. Duke shfrytėzuar varfėrinė e shqiptarėve, organizata OMONIA nė Shqipėri dhe Sillogu Vorioepirot e Sillogu i Himarės nė Greqi punojnė me tė gjitha mėnyrat e mjetet pėr arritjen e kėtyre qėllimeve. Nuk janė mėshira kristiane dhe humanizmi, po synimet e errėta arsyeja pse shqiptarėve qė deklarohen vorioepirotė a himarjotė dhe pajisen nga OMONIA me dokumentin e anėtarėsisė, u bėhet nė Greqi dhe nė zyrat e saj konsullore njė trajtim i diferencuar, pse kėta kanė pėrparėsi nė marrjen e vizave, pse u pėrsėriten lejet e qėndrimit nė Greqi njė herė nė tre vjet dhe jo njė herė nė gjashtė muaj si gjithė shqiptarėve tė tjerė, pse tė moshuarve “vorioepirotė” u paguhen pensione pleqėrie etj. Puna ka arritur gjer atje, sa, pėr tė pėrfituar nga kėto privilegje, tė shpallen vorioepirotė edhe banorė tė zonave historikisht tė pastra shqiptare, si Kurveleshi, Lumi i Vlorės etj.
 
Njerėzit e thjeshtė, tė cilėve u janė errur sytė nga varfėria, nuk duan t’i dinė prapavijat dhe pasojat e kėtyre veprimeve. Por Greqia po punon me tė gjitha mėnyrat pėr ta bėrė fakt njė provincė tė Vorio-Epirit brenda kufijve tė Shqipėrisė dhe kėsaj here jo nė planet e strategėve, po tė shėnuar nė tesera anėtarėsie dhe nė lista, tė cilat qeveritė e Athinės i pėrdorin pėr tė argumentuar shifrat qindra-mijėshe tė grekėve nė Shqipėri. Strategjia e tyre nuk ka ndryshuar, tė ndryshme janė rrugėt dhe mjetet pėr pėrmbushjen e saj.
 
Prova mė e mirė se grekėt nuk kanė hequr dorė nga planet e vjetra, janė ngjarjet nė zonėn e Himarės gjatė zgjedhjeve tė vitit 2000 dhe tė tetorit 2003. Mobilizimi dhe dėrgimi aty i qindra emigrantėve pėr tė votuar pėr Partinė e tė Drejtave tė Njeriut, incidentet e provokuara nga gazetarė e deputetė grekė dhe elementėt grekomanė janė dėshmi e taktikave qė ndjekin sot qarqet greke. Veprime tė tilla arritėn pikėn kulmore me ngritjen e flamurit grek nė qytetin e Himarės, si dhe me deklaratat e Athinės zyrtare se nė Himarė «ekziston njė popullsi solide greke» dhe se «duhet bėrė referendum pėr ta shpallur minoritet».
 
Tė gjitha kėto dėshmojnė qartė se nacionalizmi grek i ditėve tona ka ndryshuar fare pak nga nacionalizmi i 160 vjetėve mė parė. Ai nuk ėshtė moderuar e nuk ėshtė ndikuar aspak nga zhvillimet e reja botėrore, duke paraqitur njė rrezik real me ėndrrėn pėr ta bėrė Greqinė trashėgimtare tė Perandorisė Bizantine nė Ballkan. Nacionalizmi i kėtij shteti me barkun nė Europė dhe kokėn nė Kostantinopojė bėhet edhe mė i tejkaluar nė kohė sot, kur kombet po synojnė dhe po punojnė pėr t’u integruar nė Europėn e Bashkuar. Ajo qė tė ēudit edhe mė shumė, ėshtė se asnjė prej institucioneve apo politikanėve europianė nuk ka shfaqur as shqetėsimin mė tė vogėl pėr kėto veprime tė kėtij shteti anėtar tė Bashkimit Europian.
 
Nė kėtė turr tė nacionalizmit primitiv grek, janė pėrfshirė edhe shkencėtarė e profesorė grekė, tė cilėt, duke injoruar faktet historike ose duke i shtrembėruar ato, dalin nė tubime shkencore me mėtime tė pambėshtetura shkencėrisht. Historianėt dhe gjuhėtarėt shqiptarė janė ndeshur me tezat e studiuesve grekė jo vetėm nė faqet e shtypit shkencor, por edhe nė tubime shkencore ndėrkombėtare. Sidomos kolegėve tė Universitetit “E. Ēabej” tė Gjirokastrės u ka qėlluar jo njė herė tė debatojnė me profesorė tė universiteteve greke, tė cilėt, me njė injorancė foshnjore dhe me papėrgjegjėsi shkencore, flasin pėr tė drejtat e “pakicės etnike greke” tė Himarės.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.