|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Majko: Politikanėt nuk fitojnė pikė duke fyer njėri-tjetrin

 
 

 
   

6 shkurt 2004 / TN

Elez Biberaj "Zėri i Amerikės" (5 shkurt 2004)

Nė mėngjesin e lutjeve merrte pjesė njė numėr i madh pėrfaqėsuesish shqiptarė, pėrfshirė Ministrin e Mbrojtjes, zotin Pandeli Majko. Zoti Majko dha njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės:

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, kjo ėshtė hera e katėrt, apo e pestė qė ju merrni pjesė nė takime tė tilla. Pėrveē forcimit tė lidhjeve midis Shqipėrisė dhe Shteteve tė Bashkuara, ēfarė domethėnie ka ky aktivitet pėr ju personalisht?

Pandeli Majko:Jo vetėm pėr mua personalisht, por ėshtė njė grup deputetėsh nė Shqipėri, qė realizon njė aktivitet tė natyrės sė tillė dhe qė ka tėrhequr edhe vėmendjen e njė lobingu mjaft tė fortė tė kongresmenėve amerikanė, tė cilėt kanė qenė prezent vitin e kaluar, nė kėtė aktivitet tė zhvilluar, edhe me pjesėmarrjen e figurave tė rėndėsishme tė politikės shqiptare.

Kjo ka bėrė mė tė qartė pikėrisht atė relacion fetar qė ekziston nė Shqipėri, atė moderacion dhe bashkėpunim, i cili mund tė merret shembull pėr rajonin, nga pikėpamja e asaj ēka ka ndodhur edhe nė tė kaluarėn. Shqipėria pėr relacionet e veta fetare ėshtė njė shembull dhe normalisht edhe pėr kėtė arsye, edhe pėr mėnyrėn sesi ne e kemi ndjekur aktivitetin e Mėngjesit tė Lutjeve nė vazhdim prej vitesh, sigurisht qė tani mund tė jemi normalisht, jo thjesht tė ftuar, por edhe pjesėmarrės dhe organizues tė kėtij takimi tė Mėngjesit tė Lutjeve kėtu nė Washington. Ai ngelet njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme, si pėr tė patur komunikim njerėzor, ashtu edhe pėr tė patur komunikim zyrtar.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, nė qoftė se mė lejoni do tė kisha dėshirė tė citoj diēka nga fjalimi qė mbajti Presidenti Bush kur tha se “kur ne mblidhemi sė bashku nė njė ditė si kjo, ne lemė mėnjanė debatet e njė ditė tė zakonshme pune dhe falemi me njė zė, qė Zoti tė bekojė vendin tonė”. A ekziston njė koncept i tillė nė Shqipėri? A ndodh njė gjė e tillė mes politikanėve shqiptarė?

Pandeli Majko: Mendoj qė po. Pavarėsisht se publiku ėshtė mėsuar tė shikojė, nė perceptimin e lajmeve qė ofrohen nė Shqipėri, le tė themi fakte, apo mėnyra veprimi tė politikanėve, qė shpesh i bėjnė tė trishtohen, nė pėrgjithėsi, politikanėt shqiptarė nuk mund tė jenė ata tė viteve 1991-1992, ku bėrtiteshin, shaheshin, nuk flisnin me gojė me njėri-tjetrin, bile edhe kur vinin nė delegacione jashtė vendit, rrinin tė ndarė dhe pa folur me njėri-tjetrin. Tani gjithēka ka ndryshuar.

Ka njė komunikim njerėzor dhe nė fund tė fundit, po troket ajo qė quhet maturi politike, flas si pėr klasėn politike qė i takon maxhorancės, ashtu edhe pėr atė qė i takon opozitės. Tani bėhet fjalė shpesh edhe pėr miq, pėr miqėsi familjare qė kanė politikanė tė majtė dhe politikanė tė djathtė. Tanimė nuk diskutohet mė vetėm alternativa e kėsaj, apo e asaj, e kėsaj finance, apo e asaj finance, por diskutohet edhe shėndeti i fėmijėve, diskutohen edhe probleme tė natyrave tė ndryshme. Pra Mėngjesi i Lutjeve, ashtu siē tha edhe Presidenti Bush, ėshtė njė moment kur ne duhet tė kujtojmė qė pėrveēse politikanė, jemi edhe njerėz.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, Shqipėria ėshtė njė nga aleatet mė tė ngushta tė Shteteve tė Bashkuara nė tė ashtuquajturėn “Evropėn e re”. Si e shikoni ju rolin e Shqipėrisė, ambiciet tuaja pėr t’u anėtarėsuar nė NATO, sa pėrparim keni arritur deri tani?

Pandeli Majko: Ne i shikojmė si njė moment shumė komplementar marrėdhėniet tona me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe me Bashkimin Evropian. Sigurisht qė nuk besoj se do tė viheshim nė tendencėn, qė proamerikanizmi i Shqipėrisė ka tė bėjė me ide antievropiane. Kėtė jemi pėrpjekur t’ua shpjegojmė edhe shumė individėve, qoftė edhe tė huaj, tė cilėt shpesh pėrpiqen ta keqinterpretojnė pozicionin e Shqipėrisė.

Sigurisht, qė nė momentin qė ka pasur disa ndarje nė gjirin e Bashkimit Evropian, rreth pjesėmarrjes ose jo nė luftėn e Irakut, Shqipėria ka qenė mė se e vendosur nė kėtė drejtim dhe nė kėtė pikėpamje, ajo nuk ja qenė thjesht nė konceptin e yes-men-it (atij qė thotė po vazhdimisht), por nė mbrojtjen e interesave tė veta. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, prezenca e tyre nė Kosovė, nė territorin e banuar nga shqiptarėt, pėr ne ėshtė njė arsye, unė do tė thosha mė shumė se e domosdoshme pėr stabilitetin e rajonit, duke patur parasysh atė qė bėnė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė vitin 1999 pėr Kosovėn dhe shqiptarėt, gjithēka del mėse e natyrshme.

Pėr mė tepėr, siē edhe jeni nė dijeni, edhe heroi i parė shqiptar, ėshtė jo me uniformė shqiptare, ishte me uniformėn e marinsit amerikan, por kjo nuk do tė thotė se kjo e zbeh, pėrkundrazi simboli ishte edhe mė i prekshėm, edhe mė i dukshėm. Pėr kėtė arsye forcat e armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė, e konsideruan Ervin Dervishin pjesėtar tė forcave tė armatosura tė Shqipėrisė dhe i organizuan tė gjitha nderet qė ai meritonte.

Zėri i Amerikės: Gjatė kėtyre ditėve ju keni patur njė seri takimesh me zyrtarė amerikanė. Ēfarė pėrshtypjesh keni nga kėto takime?

Pandeli Majko: Tė them tė drejtėn, pėrsa i pėrket reformės sė forcave tė armatosura, kishim vetėm fjalė tė mira dhe kjo deri diku na vinte edhe nė pozitė tė vėshtirė, sepse pėrgjithėsisht, ne politikanėt shqiptarė jemi mėsuar qė marrim edhe mesazhe negative, ose pėrpiqemi tė kuptojmė se ēfarė nuk shkon, nė atė qe jemi duke bėrė. Por dėshiroj tė them, qė falė edhe bashkėpunimit shumė tė frytshėm qė kemi me Pentagonin, boll tė them qė aktualisht nė Ministrinė e Mbrojtjes, 10 pėr qind e administratės janė qytetarė amerikanė, tė cilėt punojnė krah pėr krah elitės ushtarake shqiptare, pėr tė zhvilluar mė tej reformėn dhe strukturimin e forcave tė armatosura, ėshtė pa koment. Jemi duke ecur nė njė rrugė tė mbarė dhe fjalėt shpresoj se do tė orientohen shumė shpejt nė vendim-marrje pozitive pėr tė ardhmen e Shqipėrisė nė radhėt e NATO-s.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, ju pothuajse gjithmonė jeni optimist, njė politikan pozitiv. Por sa pėrputhen kėto mendime optimiste qė shprehėt ju, me realitetin nė Tiranė. E kam fjalėn pėr mosmarrėveshjet nė radhėt e Partisė Socialiste. Siē mund ta dini, dje ish-kryeministri Meta i ka dėrguar njė letėr Presidentit, ambasadave, ku pohon se ai ndjehet i kėrcėnuar nga Kryeministri Nano. Si i shikoni ju kėto zhvillime dhe sa mund ta tolerojė sistemi politik shqiptar njė paqartėsi, ose njė mungesė qėndrueshmėrie politike?

Pandeli Majko: Unė nuk ėshtė se pėrpiqem t’i hedh njė vello optimizmi asaj qė po ndodh nė Shqipėri. Por dėshiroj, qė nė gotėn gjysmė tė mbushur tė ujit, tė merrem me atė qė ėshtė plot dhe jo me atė qė ėshtė bosh. Nga kjo pikėpamje mendoj qė sigurisht midis politikanėve shqiptarė ka patur dhe do tė ketė probleme shpesh edhe tė karakterit personal, shpesh pėrplasje, fyerje dhe nė fund tė fundit publiku shqiptar ėshtė deri diku i mėsuar me tė tilla ofendime, apo akuza, tė cilat shpesh kapėrcejnė edhe kufijtė e normalitetit.

E kam fjalėn edhe pėr debatet parlamentare mes pozitės dhe opozitės. Por besoj qė edhe ju si shqiptar nga Shtetet e Bashkuara, qė e ndiqni politikėn shqiptare, keni parė shumė shpesh se njerėz qė e kanė akuzuar njėri-tjetrin pėr kriminel, si nė rastin e doktor Berishės dhe zotit Nano, kur ka qenė rasti pėr momente delikate tė politikės, janė ulur nė tryezėn e bisedimeve, kanė gjetur zgjidhje, kanė gjetur alternativat e stabilitetit. Kam pėrshtypjen se nė fund tė fundit, pas kalimit tė njė vargu problematikash, sharjesh, ofendimesh, politikanėt e kanė mėsuar qė nuk para fitohen shumė pikė me konceptin e fyerjes sė njėri-tjetrit. Kėshtu qė maturimi i klasės politike, po orienton atė qė quhet normalisht profesionalizėm. Pėrsa i pėrket rastit nė fjalė, tė them tė drejtėn, ėshtė njė ngjarje qė ka ndodhur gjatė mungesės sime.

Nga pikėpamja personale, dėshiroj tė them, qė pėr tė dy figurat e Partisė Socialiste, qoftė pėr zotin Nano, kryeministrin e qeverisė, qoftė pėr Ilir Metėn, me tė cilin kam kaluar njė tė tretėn e jetės sime, jo vetėm politike, por edhe atė normale, njerėzore, mendoj qė janė dy njerėz qė i kanė dhėnė mjaft Partisė Socialiste. Secili ndjen njė farė dėshpėrimi pėr kėtė lloj debati, qė shpesh ka kaluar edhe kufijtė normal, por tė shpresojmė se do tė kalojė, do ta kalojmė kėtė situatė. Nuk e them kėtė pėr tė qenė optimist, por gjithsesi mendoj, qė ne duhet tė dallojmė atė qė ėshtė njerėzore, me qė ėshtė politike nė kėtė histori. Kam pėrshtypjen se kjo ėshtė mė tepėr njė histori njerėzore, sesa politike.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.