|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 06 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Anan dhe Holkeri flasin sot nė KS pėr Kosovėn

 • Kryeparlamentari Daci pėrgėzon Presidentin Rugova

 • Kryeparlamentari Daci priti njė delegacion tė banorėve tė Hasit

 • Kryeministri Rexhepi dhe sekretari amerikan i Shtetit Pauell biseduan rreth standardeve pėr Kosovėn

 • Lambsdorf thotė se Maria Fuēi nuk do tė shkarkohet nga posti i menaxheres sė AKM-sė

 • Nė Mitrovicė ėshtė protestuar nė shenjė pakėnaqėsie pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike

 • Zbulohen armė e municion nė komunėn e Podujevės

 • Kosovarėt nė Turqi dėshirojnė avancim tė raporteve tė mira me Kosovėn

 • Doris Pak thotė se zgjidhja e statusit tė Kosovės ėshtė nė interesin e kosovarėve dhe tė shteteve nė rajon

 • Nikolas Lamsdorf fajėson vendorėt pėr bllokimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė

 • Prishtinė, 6 shkurt 2004 - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikollas Lamsdorf tha se Qytetarėt e Mitrovicės do tė protestojnė sot para UNMIK-ut pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike

 • Nė Gjakovė vdiq kėngėtari i mirėnjohur Mazllom Meizini

 • Bosnja shpreson tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian deri nė fund tė kėsaj dekade

 • Shqipėria dhe Kosova janė duke shtrirė bashkėpunimin nė fushėn sociale dhe tė njė tregu tė pėrbashkėt pune

 • Nė Shkup filloi trajnimi i policisė kufitare qė do ta zėvendėsojė ushtrinė nė ruajtjen e kufirit

 • Tė paktėn 19 rebelė maoistė janė vrarė nė Nepal

 • Nga njė tėrmet i fuqishėm nė Indonezi kanė vdekur 23 veta

 • Mbi 30 tė vrarė nė njė metro tė Moskės

 • Kej kėrkon hetim tė pavarur pėr armėt nė Irak

 • SHBA vlerėson hapat e Pakistanit nė parandalimin e pėrhapjes sė teknologjisė bėrthamore

 • Shrėder largohet nga kreu i socialdemkratėve

 • BE optimiste pėr ribashkimin e Qipros

 • Tė paktėn 39 tė vrarė dhe 129 tė plagosur nė Moskė, Putin akuzon liderin ēeēen

 
  
Anan dhe Holkeri flasin sot nė KS pėr Kosovėn
 
Nju Jork, 6 shkurt 2004 - Kėshilli i Sigurimit sot do tė dėgjojė raportin e sekretarit tė pėrgjitshėm tė OKB-sė pėr Kosovėn. Po sot para anėtarėve tė KS pėr gjendjen nė Kosovė do tė flasė edhe shefi i UNMK-ut Hari Holkeri.
 
Anani nė raportin e tij (qė ėshtė publikar mė herėt) ka paralajmėruar mundėsinė qė Holkeri tė pėrkrahė disa ndryshime tė Kornizės Kushtetuese tė Kosovės, nėse ato i mbėshtesin dy tė tretat e dupetetėve tė Kuvendit tė Kosovės dhe nėse ato janė nė pajtim me Rezolutėn 1244 tė KS.

Raporti i Kofi Ananit pėrfshin periudhėn prej 1 tetorit deri mė 31 dhjetor 2003.
 
 
Kryeparlamentari Daci pėrgėzon Presidentin Rugova
 
Prishtinė, 6 shkurt 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, me rastin e kthimit tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova nga Brukseli, ku u shpall Senator Nderi i Senatit tė Evropės, i dėrgoi Presidentit kėtė telegram pėrgėzimi, nė tė cilin thuhet:

"Ju dėrgoj pėrgėzimet e mia tė sinqerta pėr rrugėn Tuaj tė suksesshme dhe pėr titullin Senator Nderi i Evropės".
 
 
Kryeparlamentari Daci priti njė delegacion tė banorėve tė Hasit
 
Prishtinė, 6 shkurt 2004 - Njė delegacion pesanėtarėsh i rajonit tė Hasit, i kryesuar nga shehu, Rexhė Shehu dhe i shoqėruar nga deputeti Fadil Kryeziu, ėshtė pritur sot nga kryetari i Kuvendit tė Kosvės, Nexhat Daci.
 
Pėrfaqėsuesit e Hasit e kanė njoftuar Kryeparlamentarin e Kosovės me tė arriturat e vendbanimeve tė kėsaj zone dhe me vėshtirėsitė me tė cillat ballafaqohen, me theks tė veēantė infrastruktura dhe uji i pijshėm. Ata kanė pėrmendur me kėtė rast rrugėn, nė ndėrtim e sipėr, e cila i lidh shtatėmbėdhjetė fshatrat e kėsaj zone dhe punėn qė po bėhet pėr ndėrtimin dhe meremetimin e shkollave.

Delegacioni hasian ėshtė shprehur pozitivisht pėr mbėshtetjen qė vendbanimet e zonės kanė gjetur tek strukturat komunale tė Prizrenit dhe tė Gjakovės, ndėrsa ka kėrkuar mbėshtetje institucionale edhe nga Kuvendi i Kosovės.

Daci ka shprehur kėnaqėsi se nė kėtė zonė tė lėnė anash me dekada tė tėra, ka shumė nisma pozitive dhe vullnet pėr t'i kryer shumė punė me vetkontributin e banorėve dhe ėshtė zotuar se Kuvendi dhe ai personalisht do t'u qėndrojnė pranė banorėve tė Hasit.
 
 
Kryeministri Rexhepi dhe sekretari amerikan i Shtetit Pauell biseduan rreth standardeve pėr Kosovėn
 
Uashington, 6 shkurt 2004 - Gjatė qėndrimit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku po merr pjesė nė ceremoninė tradicionale "Lutjet e Mėngjesit", kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ėshtė takuar me sekretarin amerikan tė Shtetit Kolin Pauell. Rexhepi dhe Pauell kanė biseduar lidhur me progresin e bėrė dhe pėr rėndėsinė e proceesit tė implementimit tė standardeve pėr Kosovėn.

Bėhet e ditur se kryeministri Rexhepi e ka njoftuar sekretarin Pauell pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė, ndėrkaq Sekretari Pauell thuhet se ka shprehur pėrkrahje pėr angazhimet e deritashme tė kryeministrit Rexhepi dhe ka premtuar se do tė pėrcjellė mė vėmendje zhvillimet nė Kosovė, duke u shprehur se ky proces duhet tė pėrkrahet nga tė gjitha palėt nė Kosovė.

Njoftohet se kryeministri Rexhepi ka pasur takime tė tjera nė Departamentin e shtetit. Ai ėshtė takuar dje edhe me ndihmėsekretarin e Shtetit pėr Ēėshtje Politike, Mark Grosman.
 
Njoftohet se nė kėtė takim kryesisht u diskutua puna e deritashme nė lidhje me planin pėr implementimin e standardeve, si dhe ēėshtja e ekonomisė dhe gjendja e privatizimit nė Kosovė, por edhe nevoja qė pėrfaqėsuesit e pakicės serbe sa mė shpejt tė angazhohen nė mėnyrė konstruktive nė fushėn e implementimit tė standardeve dhe nė punėn e pėrgjithshme institucionale.
 
 
Lambsdorf thotė se Maria Fuēi nuk do tė shkarkohet nga posti i menaxheres sė AKM-sė
 
Prishtinė, 6 shkurt 2004 - Shefi i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Lambsdorf tha se gjatė vizitave tė tij nė Bruksel, Nju Jork dhe Uashington nuk ėshtė folur pėr kėrkesėn e Qeverisė sė Kosovės pėr shkarkimin e Maria Fuēit nga posti i menaxheres sė AKM-sė.
 
Lambsdorf nė njė takim me gazetarė edhe sot pėrsėriti se zonja Fuēi do tė vazhdojė punėn e saj nė krye tė AKM-sė, pėrkundėr kundėrshtimeve tė anėtarėve vendorė tė bordit.

Pėr vizitat e tij nė kėto tri qendra tė vendosjes, Lambsdorf tha se kanė qenė "vizita rutinore".

Lambsdorf kėrkoi qė nė mėnyrė ngutshme tė mbahen takime tė Bordit tė AKM-sė, ku do tė shqyrtoheshin dhe merreshin vendime pėr ndryshimin e politikave operacionale.
 
Njėherit ai tha se duhet tė merren vendimet pėr ratifikimin e kontratave tė shitjes. Por, sipas tij, prioritet i Shtyllės sė katėrt edhe mė tutje mbetet pėrmbushja e standardeve nė ekonomi.
 
 
Nė Mitrovicė ėshtė protestuar nė shenjė pakėnaqėsie pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike
 
Mitrovicė, 6 shkurt 2004 - Me mijėra qytetarė tė Mitrovicės kanė protestuar sot nė shenjė pakėnaqėsie pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike nė kėtė qytet. Ata protestuan pėr gjysmė ore nė mėnyrė tė para selisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė, duke hedhur parulla tė ndryshme.

Sipas organizatorėve, arsyeja e kėsaj proteste ishte diskriminimi qė i bėhet pjesės sė jugore tė qytetit.
Pjesa jugore e qytetit, thanė ata, ėshtė e dėmtuar shumėfish nė aspektin e furnizimit me energji elektrike, ndėrkaq pjsea veriore, e banuar me serbė, ėshtė e furnizuar rregullisht me energji.
 
 
Zbulohen armė e municion nė komunėn e Podujevės
 
Podujevė, 6 shkurt 2004 - Pavarėsisht vrasjes qė ndodhi muajin e kaluar dhe disa incidenteve tė vogla, gjendja e sigurisė nė rajonin e Podujevės ėshtė e qetė dhe e sigurtė, vlerėsoi komandanti i stacionit policor nė Podujevė Reimann Bernd.

Ai njoftoi pėr operacionin "Beggar" i cili pati pėr qėllim identifikimin dhe arrestimin e personave qė i shtyjnė fėmijėt tė dalin nė rrrugė dhe tė kėrkojnė lėmoshė. Nė kėtė aksion janė arrestuar 2 meshkuj dhe dy femra tė cilėt janė liruar pas marrjes sė deklaratave meqė janė tė mitur, tha komandanti Reinman Bernd. Sipas policisė, njė fėmijė i moshės 13-vjeēare nga Prishtina i ka organizuar lypsat e vegjėl.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i policisė regjionale tė UNMIK-ut Malkolm Eshbi njoftoi pėr gjetjen e armėve dhe tė municionit nė fshatin Llaushė, Dumnicė dhe Lladofc. Nė kėto raste janė zbuluar municion i kalibrit 7.62 mm, dy revole, 14 rrathė municioni, katėr karikatorė, njė thikė. Kurse nė fshatin Llaushė janė zbuluar karikatorė tė zbrazur tė kalibrit 7.62 mm.
 
Policia ka dėrguar njėsinė pėr tė kontrolluar shtėpitė e dyshuara dhe me kėtė rast ka zbuluar njė revole TT tė kalibrit 7.62 mm, 2 karikatorė me rrathė tė po tė njėjtės armė, 114 rrathė municioni tė revoles dhe kalibrit 7.62 mm, mirėpo edhe 60 rrathė municioni, thuhet nė raportin e policisė i cili njofton pėr tė arrestuar tė disa tė dyshimtėve.

Gjendjen e pėrgjithshme e vlerėsoi tė qetė edhe togeri i SHPK-sė nė Podujevė Selim Ejupi, i cili sot u takua me kryetarin e komunės Agim Veliu.
 
 
Kosovarėt nė Turqi dėshirojnė avancim tė raporteve tė mira me Kosovėn
 
Gjilan, 6 shkurt 2004 - Njė delegacion i Shoqatės sė Kosovarėve nė Turqi, i kryesuar nga Ēengis Guler ka vizituar Gjilanin dhe nė njė takim me udhėheqjen komunale, Lutfi Hazirin, kryetar dhe Xhemajl Hysenin, zėvendėskryetar janė shprehur tė lumtur qė ndodhen nė tokėn e prindėrve dhe gjyshėrve tė tyre, si pasardhės tė tė cilėve tani ata jetojnė nė Turqi.

"Ne dėshirojmė qė bashkėpunimi jonė me Kosovėn, i cili u thellua mė tepėr gjatė luftės, tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen dhe pėr kėtė qėllim edhe jemi sot kėtu", ka thėnė z. Guler, pėrfaqėsues i shoqatės sė kosovarėve nė Turqi dhe ka shtuar se dėshira e tyre ėshtė qė tė hapet pėrsėri pėrfaqėsia e Kosovės nė Turqi, shtet ky nė tė cilin jetojnė mbi 4 milionė e gjysmė kosovarė.

Pasi i ka pėrgėzuar ata pėr punėn e mirė qė po bėjnė nė forcimin e lidhjeve me Kosovėn, Lutfi Haziri ka thėnė se Gjilani i jep pėrkrahje tė plotė idesė pėr rihapjen e pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Turqi, e cila ka ekzistuar edhe mė parė, sepse raportet zyrtare mund t`i afirmojnė e avancojnė edhe mė shumė miqėsinė dhe bashkėpunimin e ndėrsjellė.
 
Kėto kontakte duhet tė zhvillohen edhe nė forma tjera, siē do tė mund tė ishte edhe organizimi i njė kampi veror me fėmijėt nga Kosova dhe Turqia, ku ata do tė kishin mundėsi tė njiheshin ndėrmjet vete dhe ta zhvillonin mė tutje bashkėpunimin.
 
 
Doris Pak thotė se zgjidhja e statusit tė Kosovės ėshtė nė interesin e kosovarėve dhe tė shteteve nė rajon
 
Berlin, 6 shkurt 2004 - Euoroparlamentarja, Doris Pak, duke shfaqur qėndrimin e saj rreth disa kritikave qė kanė arritur nga autoritetet e Shkupit zyrtar lidhur me aplikimin e Maqedonisė pėr anėtare tė Bashkimit Evropian.
 
"Maqedonia sikur edhe tė gjitha vendet tjera do tė pranohen nė Bashkimin Evropian vetėm kur t'i plotėsojnė kushtet e parashikuara", ka thėnė zonja Pak, duke shtuar se Shkupi duhet t'i kryejė obligimet e veta, tė luftojė korrupsionin, tė mbizotėrojė drejtėsia dhe tė plotėsohen tė gjitha kushtet tjera pėr njė shtet juridik, si dhe tė zbatohet Marrėveshja e Ohrit.

Doris Pak ka theksuar se Maqedonia ka pėr tė bėrė edhe shumė gjėra tė tjera, pastaj mund tė paraqesė kėrkesėn pėr anėtarėsim nė BE. "Nė qoftė se kėrkesa paraqitet tashti nuk do tė thotė se do tė shkurtohet procesi pėr pranimin e saj. Ky ėshtė njė moment i pavolitshėm pėr njė kėrkesė tė kėtillė, sepse shumė gjėra edhe nė vet Bashkimin Evropian janė tė paqarta", ka thėnė zonja Pak.

Ndėrkaq, e pyetur se ēfarė ėshtė qėndrimi aktual i Bashkimit Evropian lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės, zonja Pak tha se pėr fat tė keq nė kėtė pyetje nuk mund tė pėrgjigjet, por ka shtuar se nė Parlamentin Evropian ėshtė nxjerrė njė dokument me tė cilin kėrkohet prej Bashkimit Evropian njė angazhim mė tė fuqishėm si ndėrmjetės pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
"Serbia dhe Mali i Zi do tė vendosin brenda dy vjetėsh nėse duan tė mbeten nė njė shtet tė pėrbashkėt, ndėrkohė qė nė kėtė periudhė duhet tė hapet rruga edhe pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe BE duhet tė inkuadrohet nė kėto bisedime", thekson zonja Pak.
 
Ajo nėnvizoi se ka dėshirė qė kjo tė bėhet, sepse besohet se zgjidhja e statusit tė Kosovės ėshtė nė interesine e kosovarėve, por edhe tė shteteve nė rajon". Zonja Pak i bėri kėto prononcim nė njė intervistė dhėnė radios "Dojēe vele".
 
 
Nikolas Lamsdorf fajėson vendorėt pėr bllokimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 6 shkurt 2004 - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikollas Lamsdorf tha se mospjesėmarrja e anėtarėve tė Kosovės nė Bordin e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit po ndikon nė bllokimin e procesit tė privatizimit. Ai tha se nuk ka asnjė informacion pėrse kanė munguar dy ministrat nė mbledhjen e fundit dhe kjo sipas tij ėshtė e dėmshme pėr procesin e privatizimit.
 
Sipas z. Lamsdorf takimi i 21 janarit nė njėfarė mėnyre ka qenė i suksesshėm dhe janė arritur disa vendime, por dy anėtarėt e qeverisė nuk kanė marrė pjesė. Sipas z. Lamsdorf, kjo ndodhi me sygjerimin e kryeministrit, duke shtuar kjo e ka penguar nėnshkrimin e kontratave pėr raundin e tretė tė privatizimit tė ndėrmarrjee shoqėrore".

Kėto prononcime Lamsdorf i bėri me pėrfaqėsuesit e mediave, pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku ka mbrojtur edhe njėherė drejtoreshėn e AKM-sė, Maria Fuēi, e cila sipas tij po bėn njė punė tė mirė nė Kosovė.
 
 
Qytetarėt e Mitrovicės do tė protestojnė sot para UNMIK-ut pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike
 
Mitrovicė, 4 shkurt - Qytetarėt e Mitrovicės do tė protestojnė sot para ndėrtesės sė UNMIK-ut pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike nė kėtė rajon. Organizatorė tė protestės janė liderėt politikė fetarė dhe ata tė organizatave joqeveritare nė kėtė qytet.
 
Sipas tyre Mitrovica po diskriminohet si me furnizim ashtu edhe me investime nė rrejtin elektrik. Protesta fillon nė orėn 13:00 dhe do tė zgjasė 30 minuta.
 
 
Nė Gjakovė vdiq kėngėtari i mirėnjohur Mazllom Meizini
 
Gjakovė, 6 shkurt 2004 - Nė Gjakovė mbrėmė nė moshėn 74-vjeēare vdiq kėngėtari i mirėnjohur Mazllom Meizini. Me rastin e vdekjes sė kėtij veterani tė kėngės popullore sot nė pallatin e kulturės "Asim Vokshi" nė Gjakovė mbahet njė mbledhje pėrkujtimore. Po sot pritet tė bėhet edhe varrimi i tij.
 
 
Bosnja shpreson tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian deri nė fund tė kėsaj dekade
 
Sarajevė, 6 shkurt 2004 - Udhėheqėsit e Bosnje Hercegovinės kanė shpresė qė vendi i tyre tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian deri nė fund tė kėsaj dekade. Kryeministrat e dy entiteteve tė kėtij vendi e pranuan se Bosnje-Hercegovinės i mbetet shumė punė pėr tė bėrė para se tė integrohet nė institucionet evropiane.

Nė njė diskutim qė u zhvillua nė Uashington mbi tė ardhmen e Ballkanit, kryeministri i federatės myslimano-kroate tė Bosnjes, Ahmet Hadzipasiē, tha se vendi i tij ka bėrė shumė pėrparim qė prej pėrfundimit tė luftės nė ish Jugosllavi para mė shumė se 8 vjetėsh.
 
 
Shqipėria dhe Kosova janė duke shtrirė bashkėpunimin nė fushėn sociale dhe tė njė tregu tė pėrbashkėt pune
 
Tiranė, 6 shkurt 2004 - Shqipėria dhe Kosova janė duke shtrirė bashkėpunimin nė drejtim tė fushės sociale ku prioritet do t'i jepet krijimit tė njė tregu tė pėrbashkėt pune, qė do tė ndihmonte nė ecurinė e suksesshme tė reformave pėr integrimin evroatlantik.
 
Ky prioritet u evidencua dje gjatė njė konference kombėtare tė pagėzuar: "Dialogu social nė Shqipėri, arritjet dhe sfidat", organizuar nga Ministria e Punės dhe e Ēėshtjeve Sociale, Organizata Ndėrkombėtare e Punės dhe Partnerėt Social. Njė kėtė konferencė po merr pjesė edhe njė delegacion nga Kosova, i kryesuar nga ministri i Punės, Ahmet Isufi.
 
 
Nė Shkup filloi trajnimi i policisė kufitare qė do ta zėvendėsojė ushtrinė nė ruajtjen e kufirit
 
Shkup, 6 shkurt 2004 - Nė Shkup filloi trajnimi i pjesėtarėve tė sė ardhshme kufitare, e cila nė vend tė kamatės do tė kujdeset pėr ruajtjen e kufijve tė Maqedonisė. Bėhet fjalė pėr 250 pjesėtarė tė brigadės kufitare tė armatės dhe pjesėtarė tė policisė, tė cilėt pas trajnimit do tė shėrbejnė nė pikat kufitare, ndėrkaq do tė jenė nėn komandėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė.

Planifikohet qė deri nė vitin 2005 policia kufitare do tė ketė 3000 pjesėtarė tė cilėt do tė kujdesen pėr tėrė kufijt e vendit.
 
 
Tė paktėn 19 rebelė maoistė janė vrarė nė Nepal
 
Katmandu, 6 shkurt 2004 - Tė paktėn 19 rebelė maoistė janė vrarė tė premtėn nė njė sulm tė forcave ushtarake tė Nepalit nė kampin e tyre.

Dhuna ėshtė pėrshkallėzuar qė nga periudha e vitit tė kaluar kur u ndėprenė bisedimet paqėsore pėr armėpushim. Rebelėt po luftojnė pėr vendosjen e njė republike komuniste nė Nepal.
 
 
Nga njė tėrmet i fuqishėm nė Indonezi kanė vdekur 23 veta
 
Xhakartė, 6 shkurt 2004 - Nga njė tėrmet i fuqishėm qė ka goditur krahinėn lindore tė Indonezisė Papuu, kanė vdekur 23 veta, ndėrkaq njė numėr i madh janė lėnduar dhe ndodhen nėn gėrmadhat e ndėrtesave.
"E dimė se tė paktėn 23 veta kanė vdekur", ka thėnė njė zyrtar nė administratės rajonale, por numri i viktimave mund tė jetė mė i madh ngase ende janė duke u mbledhur tė dhėnat nga zyrat e rrethit dhe fshatrat e goditura", ka thėnė ky zyrtar.
 
 
Mbi 30 tė vrarė nė njė metro tė Moskės
 
Moskė, 6 shkurt 2004 - Mbi 30 njerėz janė vrarė dhe 70 janė plagosur nga njė shpėrthim nė metronė e Moskės. Shpėrthimi ndodhi gjatė orės kur njerėzit po nxitonin pėr tė shkuar nė punė.

Dėshmitarė okularė thanė se njė zjarr i fuqishėm pasoi shpėrthimin dhe re tymi dilnin nga tuneli pranė stacionin tė metrosė tė Avtozavodskaya-s.

Mė shumė se 50 ambulanca janė dėrguar nė vendngjarje dhe autoritetet tė metrosė thonė se pasagjerėt po evakuohen.
 
 
Kej kėrkon hetim tė pavarur pėr armėt nė Irak
 
Uashington, 6 shkurt 2004 - Ish-kryeshefi i inspektorėve tė armėve nė Irak ka bėrė thirrje pėr ngritjen e njė komisioni tė pavarur pėr tė hetuar nėse politikanėt keqpėrdorėn informacionet sekrete kur pėrgatitėn rastin pėr luftė nė Irak.

Dejvid Kej foli me gazetarėt pasi kreu i CIA-s, Xhorxh Tenet mbrojti punėn e agjencisė sė tij plot me forcė. Dejvid Kej ishte personi qė kishte pėr detyrė drejtimin e grupit tė survejimit tė Irakut.

Ai kaloi 7 muaj me 1400 vetė nė kėrkim tė armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
 
SHBA vlerėson hapat e Pakistanit nė parandalimin e pėrhapjes sė teknologjisė bėrthamore
 
Uashington, 6 shkurt 2004 - SHBA ka vlerėsuar hapat e Pakistanit nė parandalimin e pėrhapjes sė teknologjisė bėrthamore nė vende tė tjera, veēanėrisht nė hetimin qė ēoi nė kėrkimin e faljes publike nga kryeshkencėtari pakistanez.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Skot Mekkllellen tha se vendimet e qeverisė pakistaneze kishin mundur tė zbulonin njė rrjet tė pėrfshirė nė pėrhapjen e teknologjisė bėrthamore.
 
 
Shrėder largohet nga kreu i socialdemkratėve
 
Berlin, 6 shkurt 2004 - Kancelari gjerman, Gerhard Shrėder, ka dhėnė dorėheqje si kryetar i Partisė Socialdemokrate gjermane nė pushtet.

Duke folur nė njė konferencė shtypi, Shrėder tha se ai do tė vazhdojė tė mbetet nė postin e kancelarit.

Shrėder caktoi aleatin e tij tė ngushtė, Franc Myntefering, udhėheqėsi i tanishėm i grupit parlamentar tė partisė, si personi qė ai do tė dėshironte tė zinte postin e tij nė krye tė partisė.
 
 
BE optimiste pėr ribashkimin e Qipros
 
Bruksel, 6 shkurt 2004 - Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr zgjerimin, Gynter Verhojgen, ka shprehur besim se do tė arrihet njė marrėveshje pėr ribashkimin e Qipros para se ishulli tė futet nė BE mė 1 maj.

Komentet e tij u bėnė pas njė takimi tė zotit Verheugen nė Bruksel me ministrin e Jashtėm turk, Abdullah Gyl, dhe dy ditė pasi Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, ftoi udhėheqėsit e komuniteteve greke dhe turke tė Qipros pėr tė zhvilluar bisedime nė Nju Jork javėn e ardhshme.

Verheugen tha se pikėpamja e tij ėshtė se rifillimi i negociatave do tė thotė se palėt e interesuara janė tė njė mėndjeje se do tė ketė njė zgjidhje.

Zoti Gyl tha se sigurisht qė Turqia dėshiron qė gjithēka tė pėrfundojė deri nė maj dhe duket qartė se udhėheqėsve qipriotė turq e grekė po u bėhet presion.
 
 
Tė paktėn 39 tė vrarė dhe 129 tė plagosur nė Moskė, Putin akuzon liderin ēeēen
 
Moskė, 6 shkurt 2004 - Njė shpėrthim i fuqishėm nga njė sulmues vetėvrasės, ka vrarė tė paktėn 39 persona dhe ka plagosur mbi 100 tė tjerė sot nė metronė e Moskės, njofton Rojter.

Policia ka thėnė se shpėrthimi duket tė jetė akt i njė sulmuesi vetėvrasės me bombė, duke sugjeruar nė separatistėt ēeēenė, tė cilėt edhe mė parė kanė kryer sulme me bombė nė Moskė.

"Pėr momentin, kėtu ka 39 tė vdekur dhe 129 tė plagosur qė po trajtohen nė spital", ka thėnė Zv/ministri i Punėve tė Brendshme Aleksandar Ēekalin.

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar liderin ēeēen Asllan Maskadov se qėndron pas kėtij shpėrthimi.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.