|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Marrina

 
 

 
6 shkurt 2004 / TN
 
Edison YPI
 
Marrinat e kėsaj Dynjaje nuk kanė fund, dihet. Tonat janė aq hileqare dhe leshatore sa mezi kuptohen. Kalendari kaur dhe ay mysliman bashkėpunuan aq bukur me njėri-tjetrin kėtė herė; dita e Diel e ēlodhjes Kaure, me ditėn e bekuar tė Islamit, u shkrinė nė njė ditė feste, paqeje, kurbanesh dhe lutjesh. Tė Bajramit. Mrekulli. Mirėpo ē’ndodhi?! Administrata e shtetit tonė, e saktė dhe e rreptė nė shėrbim tė shtetasve dhe Ligjit si gjithmonė, tė nesėrmen e sė Dielės, tė Hėnėn, e shpalli ditė pushimi. Pse?! Dita e Bajramit, ditė e Diel, dy herė ditė pushimi, ditė plot Dritė Perėndie ishte, nuk ishte ditė dasme, as ditė e lodhshme pune miksuar me tė ngrėna, gromėsima dhe duhma mishi e rakie. Si t’u ketė punuar mendja aparat-ēikėve?! T’u bėjė qejfin t’i marri me tė mirė besimtarėt?! Jo. Jo, sepse ata veēse e urrejnė burokracinė dhe mendja nuk u vete pėr tė, e jo mė ta falenderojnė.
 
Tė ketė dashur t’i marrė me tė mirė terroristat islamikė nga frika mos i bėjnė hatanė duke u thėnė, nėnkuptueshmėrisht. Ja e shihni, s’kemi gjė me ju, njė ditė e kishit festėn, dy ditė jua bėmė. Jo, sepse tė tillė kėtu nuk ka. Apo tė ketė dashur t’u bėjė dhuratė pėr Bajram njė ditė pushimi mė tepėr asaj ushtrisė kriminale tė vrasėsve tė mizave, shumicės sė nėpunėsave shtetėrorė?! As kjo nuk vete, sepse ata dhe gjithė administrata nepotike, llopėr e sorollopėr tė njėri-tjetrit janė, dhe mė pak se pėr ēdo gjė pėr pushim nevojė kanė...( TV po thotė se njė i ēmendur ka vrarė nė Berat dy uniforma blu. Ou, pse i paska vrarė ay i ēmenduri, ē’pati me to, ē’punė i prishėn, pse ju deshėn, i cilės markė ishte stofi, nga cili rrobaqepės me nam ishin qepur, sa kopsa kishin, ēfarė modeli, ēfarė numri ishin, a i shkonin atij pėr shtat, a i rrinin mirė nė tru-p, i vrau se i urrente aq shumė apo i vrau se i deshte pa masė dhe ishte i zilepsur pas tyre)...
 
Nejse, kthehemi tek the day after Bajrami. Mund ta kenė shpallur ditė pushimi pėr tė siguruar njė ditė me pak korrupsion. Nuk ka mundėsi, sepse korrupsionistėt i kemi perfeksionista, e kompensojnė qė ditėn tjetėr, pėr inat, trefish a pesfish. Dikush mund tė thotė se me korrupsionista nuk bėhet shaka, se e kanė blerė vendin e punės, dhe njė numėr prej tyre nuk i kanė bėrė ende paratė e ryshfetit, dhe mezi ē’presin tė shkojnė nė punė, dy ditė nė njė ditė po tė ishte e mundur, jo asnjė ditė nė dy ditė si urdhėrojnė aparatēikėt qė kanė bėrė kodet e punės me atė gjuhėn fosile tė viteve ’60 a ’70 si tė Kushtetutės.
 
Duket e pabesueshme edhe kjo. Sa mund tė jenė ata, ja qenkan disa mijėra, hiēgjė, shteti ynė nuk e bėn kurrė atė gabim t’i lėndojė korrupsionistat. Si thua ti, tė hedhi bashkė me legenin e gjakrave edhe foshnjen e porsalindur, domethėnė administratėn e nepotizuar tė porsa mpiksur?! Gjė qė s’bėhet. Edhe ajo na duhej. Mezi e formuam. Atėherė?! Ndoshta njė ditė heshtjeje qė trarėt e doganave tė ngrihen duke kėrcitur dhe, ngritur tė mbeten njė ditė tė tėrė, pa u dėgjuar e pa u parė nga Policia, e cila po bėn pushim?! E pamundur, zero me njėqind zero nga mbrapa. Kontrabandėn, Antikontrabandėn, Qeverinė, Policinė i kemi tė katėrta grusht bashkuar rreth Partisė dhe tė tilla nuk mund tė ndodhin, sepse nuk ka kuptim. Do nevojiteshin tė paktėn dy grushta qė njėri t’i binte tjetrit. Ku e ke grushtin tjetėr, ku?! Uji, hasmi, gjarpėri, lepuri, tė gjitha flenė, vetėm syēelura kontrabandė nuk fle, as nė ditė pushimi, as nė ditė Bajrami, as nė ditė Pashke. Ku dinė Bajram e Pashkė ata shpirtkatranėr.
 
Ndoshta-ndoshta, pse jo, mund ta kenė bėrė pėr t’u dėgjuar sa mė mirė eco-ja, jo egoja, por jehona, e lutjes, shpjegimeve, tė njė kauri jo pak tė rėndėsishėm nė Tiranė, Ambasadorit italian, pėr shpėtimin e shpirtėrave shqiptarė nė hidrovorret joniane/adriatike, jo tė atyre qė ikėn, se ata ikėn e mė s’vinė, por tė mijėra tė tjerėve qė po presin sa tė ngrohet paksa koha e tė harrohet paksa hataja, tė bėjnė tė njėjtėn gjė si vėllezėrit e tyre. E pamundur. U vėrtetua. Lutja e Kaurit nuk preku asnjė fije shpirtrat e askujt, nuk pati asnjė jehonė, nuk u besua, analistave, opinionistave, mjaftistave dhe tė tjerė istave ju duk hile kaureske. Thuaj sa tė duash, “Heshtja ėshtė miratim”. Ehu, nė Dashuri po, por kėtu po flasim pėr tjetėr gjė. Tė hėnėn, njė fshatarkė, e cila vjen ē’do ditė nga njė fshat i largėt, i solli qumėshtin komshiut. Tregu fshatar plot. Trafiku plot. Tiranė-Vorė-Tiranė tė gjitha fabrikėzat punonin. Kush bėri pushim dhe pse bėri pushim, nuk e di, nuk ja kap dot fillin. A thua e pėrdhunuan kalendarin kauro-islamik, duke supozuar se shqiptarėt nė pėrgjithėsi parapėlqejnė t’i ftosh nė Qajtore, jo nė zyrė?!
 
Ndoshta, por supozim mbetet dhe ekuacioni duket pa zgjidhje, nuk i gjindet dot ēelėsi. Ēelėsi?! Prit-prit, mė duket se ja kapa fillin. A ju kujtohen ato hotelet soc-realiste, ai vėshtrimvėngėri recepsionisto-sigurimistatė qė ta hidhte ēelėsin e dhomės lidhur me njė bole e madhe prej druri si dardhė me bishtin pėrpara, ēelsin vetė?! Aty m’rri! Ēelėsi edhe mund tė gjindet, por bole aq tė rėnda t’i vejė nė fund kėtij muhabeti kush ka. Ky ėshtė problemi! Gjithsesi, tani qė edhe gjeli bėri Vezė, mbetemi vendi i marrinave, ku gjithēka qė mund tė supozohet mbetet vetėm tė verifikohet. Deri atėhere, domethėnė derisa tė gjitha tė verifikohen, gjithkush qė ka punė private dhe ėshtė i sėmurė rėndė me grip, mund tė niset nė punė duke kėnduar gjith’ gaz; “Me 39 po shkoj nė punė...” dhe normalėt qė punojnė pėr shtetin, kokėvarur; “Me gėzim s’po shkoj nė punė...”.
 
Ky varianti i dytė mund tė kėndohet edhe nga ata, tė cilėt nė punė nuk shkojnė sepse punė nuk kanė. Ndėrsa tė tjerėt, cilėtdo qofshin, me punė-pa punė-privat-shtet-kurbet, qė nuk preferojnė tė kėndojnė, t’i hidhnin njė sy Kuranit a Biblės s’do bėnin keq. Sidomos nuk do bėnin keq njė studente dhe njė student, tė cilėt i pashė njė ditė nė TV. E para, pa i lėvizur qerpiku, tha; “Unė studioj nė Londėr, atje jam habitur kur kam parė se si, ne, Rinia shqiptare e kemi sensin e punės shumė-shumė-shumė herė mė tė zhvilluar se rinia angleze”. Dhe i dyti, i Parisit ky, tha; “Nuk mund ta duroj mungesėn e Parisit mė tepėr se dy muaj”. Tarallaqėr tė dy. Mjerė ne, tarallaqizmi i tyre, si dhe tarallaqizma tė tjera si ato qė u pėrmendėn mė lart, derivate tė edepsizllėkut politik-burokratik-shtetėror, po pėrhapen si kolerė. Me sa duket, pėr t’u ndrequr, kėrkon ato bolet e rėnda tė mėdha tė drunjta. Kush i disponon lutet t’i vėrė sa mė shpejt nė pėrdorim.

                    Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.