|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Cilat mund tė jenė arsyet e deklaratės sė shefit tė Sigurimit Serb, Stojanoviq?

 
 

 

5 shkurt 2004 / TN

Deklaratat e tilla duhet analizuar nga tė gjithė, edhe nėse janė vetėm lojė e politikės serbe pėr tė pėrfituar politikisht nė raport me Kosovėn. Pėr ta zbuluar saktėsinė e deklaratės sė Stojanoviqit, qendrat ndėrkombėtare tė vendosjes duhet tė dėrgojnė nė Kosovė edhe specialistė tė CIA-s dhe tė FBI-sė. Hapin e parė, qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė ardhur deri tek e vėrteta a blofiliteti i kėsaj deklarate, ato duhet ta bėjnė duke kėrkuar nga Gjykata e Hagės urgjentisht arrestimin e tij, sepse  Stojanoviq ka qenė i implikuar nė vrasjen e shumė shqiptarėve.

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Shef i Sigurimit tė “Ushtrisė Serbo-Malazeze”, koloneli Momir Stojanoviq, deklaroi kėto ditė botėrisht nė njė intervistė dhėnė agjensisė serbe “Tanjug”,  se ky sigurim ka infiltruar njerėzit e vet nė Kosovė. Deklarata e Stojanoviqit, pėr tė cilin thuhet se ekzistojnė dėshmi pėr pjesėmarrjen e tij nė vrasjen e shumė shqiptarėve qė nga vitet e 80-ta, e deri nė pėrfundim tė luftės nė qeshor tė vitit 1999,  mund ta ketė bazėn nė disa rrafshe:

  1. Mund tė jetė dhėnė  vetėm pėr ta vazhduar Serbia lojėn e vet pėrēarėse. Pra, qė shqiptarėt, si edhe gjatė kohės kur ajo ishte e pranishme nė Kosovė, tė bėjnė me gisht nga njėri- tjetri. Dhe, kėshtu, tė krijohet ajo atmosfera e paraluftės, prej sė cilės Serbia do tė nxjerrte rezultat tė favorshėm, sepse shumė aktivistė politikė do t’i frenonin veprimet e tyre, nga frika e shėrbimit sekret serb. Po edhe mė tepėr: qė populli ta humbė besimin nė krerėt e partive politike, ku   Stojanoviqi ka deklaruar   se  ky shėrbim i ka njerėzit e vet. Humbja e besimit nė ta do tė ndikonte nė njė masė tė madhe qė populli tė mos dalė nė zgjedhje, e kėshtu tė dėshtojnė kėto nė tetor tė kėtij viti. Dėshtimi i tyre do t’i jepte kohė Serbisė pėr tė ndėrmarrė hapa tė rinj pėr stopimin e procesit tė pavarėsisė sė Kosovės.
  1. Ka mundėsi qė pohimet e tij tė jenė tė vėrteta, sepse krimet qė janė bėrė pasluftės, mund tė jenė tė dirigjuara nga shėrbimi sekret serb, dhe tė jenė realizuar  nga ndonjė segment i shėrbimeve sekrete shqiptare tė pasluftės. Nė kėto shėrbime sekrete janė aktivizuar mė sė shumti njerėz qė kanė pasur lidhje direkte me aparatin shtetėror serb. Tė kėtillėt, nga ndejat me inspektorėt e lartė serbė, kanė shkuar direkt nė luftė. Mu kėta, kanė qenė edhe njerėzit mė tė vrazhdė, pra ata qė mė sė shumti kanė bėrė krime nė bashkėkombasit e vet gjatė luftės. Njė pjesė e madhe e tyre sot kanė krijuar pasuri tė madhe. Kėta ka gjasa shumė tė mėdha qė tė jenė agjentė tė Serbisė.  Pos kėtyre, nė kėtė shėrbim mund tė jenė tė inkuadruar edhe biznismenėt e mėdhenj, qė edhe paraluftės, edhe tash, kanė grumbulluar njė pasuri shumė-shumė tė madhe. Tė kėtillėt, janė nėn mbrojtjen e disa komandantėve tė njohur tė luftės, pėr shkak se kėtyre ua dedikojnė njė pjesė tė kėsaj pasurie. Pastaj, mund tė jenė edhe disa tregtarė mė tė vegjėl, qė shpesh shkojnė nė Rozhajė pėr tė bėrė tregti, e qė edhe mė parė kanė pasur lidhje direkte me inspektorėt serbė. Po tė jetė i vėrtetė ekzistimi i shėrbimit sekret serb, atėherė edhe shumė gjėra tė tjera qė kanė ndodhur nė Parlamentin tonė, si mosngritja e deputetėve tė opozitės nė kėmbė pėr kryetarin Rugova,  kėrkimi i llogarisė pėr korrupsion, pasi deputetėt serbė nuk u ngritėn nė kėmbė pėr t’i nderuar viktimat e Reēakut etj.,  mund tė jenė pikėrisht shkaku i ndikimit tė dikujt me influencė nė kėto parti, qė ka lidhje  me shėrbimin nė fjalė.
  1. Deklarata e Stojanoviqit mund tė jetė dhėnė edhe pėr ta pėrforcuar politikėn e Beogradit te populli serb se gjoja Serbia  ėshtė efikase nė Kosovė, me qėllim qė  t’ia ushqejė mė fuqishėm ėndrrėn pėr tė. Pra, qė ai tė shpresojė mė tepėr se Serbia po i bėn tė gjitha pėrpjekjet qė ta rifusė Kosovėn nė juridiksionin e vet.
  1. Mund tė jetė edhe lojė e Serbisė qė tė shkaktojė panik tek strukturat e KFOR-it e UNMIK-ut, dhe pėr t’i diskredituar kėto tek shqiptarėt se nuk janė duke bėrė asgjė nė Kosovė.
  1. Tė shkaktojė panik tek qendrat  ndėrkombėtare tė vendosjes, nė mėnyrė qė kėto ta pėrshpejtojnė aktivitetin e tyre  pėr ta realizuar njė zgjidhje tė ndėrmjetme, qė do t’i konvenonte vetė Serbisė.

    6.  Ose tė krijojė pėrshtypjen tek shqiptarėt se  atdhetarėt e vrarė pasluftės janė viktima tė shėrbimit sekret serb, nė mėnyrė qė t’i krijojė mundėsi shėrbimeve sekrete shqiptare  tė vazhdojnė me vrasje, pėr tė marrė krimi pėrmasa edhe mė tė mėdha nė Kosovė, dhe kėtė ta shfytėzojė Serbia pėr interesat e saj. Pra, qė tė pohojė, si deri mė tani, se Kosova nuk bėn tė bėhet shtet, pasi nuk mund ta ndalė krimin. Dhe, se vetėm Serbia mund ta bėjė kėtė gjė. 

Mund tė jenė edhe arsye tė tjera pse Stojanoviq ka lėshuar kėtė deklaratė, por kėto mund tė jenė ato kryesoret. Sidoqoftė, deklarata e tij duhet elaboruar nga ekspertėt tanė ushtarakė, nga ekspertėt e policisė sė UNMIK-ut, tė SHPK-sė, tė TMK-sė dhe nga tė gjithė analistėt nė Kosovė, pėr tė nxjerrė konkludime pėr vėrtetėsinė ose blofilitetin e saj. Deklaratat e tilla duhet tė analizohen nga tė gjithė, edhe nėse janė vetėm lojė e politikės serbe, pėr tė pėrfituar politikisht nė raport me Kosovėn.

Pėr tė zbuluar saktėsinė e deklaratės sė Stojanoviqit, qendrat ndėrkombėtare tė vendosjes duhet tė dėrgojnė nė Kosovė edhe specialistė tė CIA-s dhe tė FBI-sė. Hapi i parė, qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė ardhur deri tek thelbi i kėsaj deklarate, duhet tė jetė qė ato tė kėrkojnė nga Gjykata e Hagės arrestimin e tij, sepse ai ėshtė i njohur si kriminel lufte. Gjatė hetimeve atje, shumė shpejt mund tė nxjerret vėrtetėsia a blofiliteti i deklaratės sė tij. Kjo, e para.

E dyta, duhet tė kėrkojnė strikt nga Serbia qė  ta ndalė hapėrimin e saj me shėrbime sekrete nė Kosovė, sepse ky territor kontrollohet nga KFOR-i dhe UNMIK-u. Dhe  po qe se konstatohet se vėrtetė shėrbimi sekret serb ka infiltruar rrjetin e vet tė spiunazhit nė Kosovė, atėherė kėto qendra duhet tė vendosin masa shumė tė rrepta ndaj Serbisė, dhe njėkohėsisht tė nguten me shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės, me krijimin e sė cilės ky rrjet do tė shthurrej menjėherė, bashkė me tė gjitha rrjetet e tjera nė Kosovė. Vėrtetėsia e ekzistimit tė kėtij rrjeti serb tė spiunazhit nė Kosovė, do tė zbulonte edhe shumė gjėra  me rėndėsi pėr Kosovėn. Nė radhė tė parė, do tė zbulonte se vrasjet e disa serbėve  kėtu janė bėrė pikėrisht nga ky shėrbim.          


                    Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.